Direkt zum Inhalt

زنان

برنامه اینستاګرام زنان
موضوع : تاثیر خصوصی سازی درمان و بهداشت بر زندگی و کار زنان در ایران
سخنران : نازنین اسماعیلی
سه شنبه ۲ جولای برابر با ۱۲ تیرماه
زمان : ساعت ۱۸:۳۰بوقت اروپای مرکزی و ساعت ۲۰:۰۰ به وقت ایران
ساعت ۹:۳۰ صبح به وقت کالیفرنیا
الهام محتشم زاده
برنامه اینستاګرام زنان
موضوع : خشونت علیه کوئیر ها و " ال جی بی تی کیو +" در ایران
سخنران الهام محتشم زاده
سه شنبه ۱۴ مه برابر با ۲۵ اردیبهشت
زمان : ساعت ۱۸:۳۰بوقت اروپای مرکزی و ساعت ۲۰:۰۰ به وقت ایران
ساعت ۹:۳۰ صبح به وقت کالیفرنیا
شهلا محمدی
برنامه اینستاګرام زنان
موضوع : مقاومت زنان کردستان (۲)
سخنران : شهلا محمدی روزنامه نگار کرد
سه شنبه ۷ مه برابر با ۱۸ اردیبهشت
زمان : ساعت ۱۸:۳۰بوقت اروپای مرکزی و ساعت ۲۰:۰۰ به وقت ایران
ساعت ۹:۳۰ صبح به وقت کالیفرنیا
فرهاد فدایی
همه این رفتارها در دو هفته اخیر رخ داده است.

ماه‌هاست زنان در ورزشگاه حاضر می‌شوند و کمترین مشکلی وجود نداشته است، تراکم ناگهانی این حوادث، همزمان با تشدید فعالیت گشت ارشاد (طرح نور) این یقین را ایجاد می‌کند که
همان جریان های مخالف حقوق زنان به شکل سازمان‌یافته و برنامه‌ریزی شده می‌خواهند با آلوده کردن فضای ورزشگاه زمینه را برای جلوگیری مجدد از ورود زنان به ورزشگاه‌ها را فراهم کنند...
ک. رشیدی
بنظر میرسد باید برای قدم به قدم مبارزه با رژیم و بویژه رفتار سرکوبگرانه اخیر برنامه و سازمان داشت ، همانگونه که در بالا توضیح داده شد محل استقرار سرکوبگران نه در گستره تمام شهربلکه در نقاط مخصوصی است که اکنون دیگر شناخته شده هستند و این میتواند دست زنان ودختران و معترضان را باز بگذارد که با این نیروها بشکلی برخورد کند که کار را به فرسایش آنها بکشاند ، هیچ مبارزه ای نیست که نتواند از پیشروی و عقب نشینی پیروی نکند ، وقتی که میدانیم نیروهای مستقر کجا هستند باید مسیرهای دیگری را برای رفت و آمد انتخاب کنیم
شهلا محمدی
برنامه اینستاګرام زنان
موضوع : مقاومت زنان کردستان
سخنران : شهلا محمدی روزنامه نگار کرد
سه شنبه ۳۰ آوریل برابر با ۱۱ اردیبهشت
زمان : ساعت ۱۸:۳۰بوقت اروپای مرکزی و ساعت ۲۰:۰۰ به وقت ایران
ساعت ۹:۳۰ صبح به وقت کالیفرنیا
پس می‌خواهیم بار دیگر صدای جمعی خود را در برابر نیروی سرکوب‌گر بلند کنیم و بگوییم که باور داریم احکام صادر‌شده علیه این افراد، در واقع فعالیت بی‌دریغ و پافشاری بر خواسته‌های جمعی را نشانه گرفته است. اما به‌خوبی می‌دانیم که صدور احکام فله‌ای حبس، تبعید و بدتر از آن،  پرونده‌سازی‌های امنیتی برای فعالان حقوق زنان زندانی در زندان‌های سراسر کشور، چیزی جز وحشت حکومت از عاملیت سیاسی زنان و نقش پررنگ آنان در ایجاد تغییرات بنیادین نیست. از این رو، «احکام حبس» هرگز به نقطه‌ی پایان برابری‌خواهی و مبارزه‌ی فعالان زنان، بدل نشده است.
رضوان مقدم
برنامه آموزشی هفتګی در اینستاګرام زنان
نقش رهبری زنان در کاهش خشونت قسمت آخر ۸ (گفتگو و مذاکره )
سخنران : دکتر رضوان مقدم
سه شنبه ۲۶ مارس برابر با ۷ فروردین
زمان : ساعت ۱۸:۰۰بوقت اروپای مرکزی و ساعت ۲۰:۳۰ به وقت ایران

احمد هاشمی
موضوع این نوشته جمع بندی مختصری، از فراز و فرود جنبش زنان و سیاست جنسییت در ایران، از دوره قاجار تا جمهوری اسلامی در ایران است.
در این رابطه، به نقش زنان در اصلاح، تغییر و دگرگونی وضعیت شان و شیوهای متفاوت سیاست جنسیتی در رژیم های عقب مانده و سنتی قاجار، فمینیسم دولتی و آمرانه دوره پهلوی اول و دوم و آپاراتاید جنسیتی توسط سنتگرایان شیعی در ایران پرداخته می شود.
رضوان مقدم
این هفته به مناسبت نوروز برنامه دوشنبه برگزار میشود
برنامه آموزشی هفتګی در اینستاګرام زنان
نقش رهبری زنان در کاهش خشونت قسمت هفتم (حل اختلاف )
رضوان مقدم
دوشنبه ۱۸ مارس برابر با ۲۸ اسفند
زمان : ساعت ۱۸:۰۰بوقت اروپای مرکزی و ساعت ۲۰:۳۰ به وقت ایران
۸ مارس، روز جهانی زنان* از دل اعتراض‌های زنان طبقه کارگر در نیویورک شکل گرفت. این روز در طی یک قرن گذشته صداهای اعتراض به تبعیض‌های درهم‌تنیده جنسیتی را در گوشه گوشه جهان و در متن جنبش‌های کارگری، جنبش‌های ضد جنگ، جنبش‌های فمینیستی و ... به هم پیوند داده است. از این روند تاریخی چه می‌دانیم؟
مهدی ابراهیم زاده
حس تعلق به شهر، از جمله از طریق استفاده از فضاهای شهری بوجود می آید. در حالیکه حس ترس و عدم امنیت بدلیل تسلط قدرت مردسالارانه از یک سو و از سوی دیگر طرد شدگی از فضاهای عمومی بدلیل باور ها و هنجار های فرهنگی-مذهبی، حضور زنان در فضاهای عمومی را دشوار و حتی مانع آن می‌شود. امکان استفاده از فضای شهر از حقوق اولیه شهروندی محسوب می‌شود.
هشت مارس که یادآور تاریخ مبارزاتی زنان در بیش از صد سال گذشته است، روز همبستگی جهانی در راه تحقق برابری میان زنان و مردان و مبارزه علیه تمام اشکال ستم، استثمار و تبعیض حقوقی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است و این آرمان و همبستگی در تمام جهان و مختص سرزمین خاصی نیست. هشت مارس از اینرو فرصتی برای یادآوری و گرامیداشت مبارزات پیشین و آگاهی‌بخشی و دستیابی به راه‌حلی جمعی است.
کلاب هاوس
به مناسبت روز زن، هشتم ماه مارس، ماه بررسی مبارزات زنان

در اتاق کلاب هاوس اتحاد چپ

احمد هاشمی -علی پورنقوی -رزا روزبهان- مهدی ابراهیم‌زاده -فرید اشکان

زمان: شنبه ۱۶ مارس ۲۰۲۴ برابر با ۲۶ اسفند ۱۴۰۲

ساعت ۱۹:۳۰ به وقت اروپای مرکزی ۲۲ به وقت ایران
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
مستقل از هر آینده ای که در انتظار جامعه ما یاشد، علاوه بر برابری حقوقی و قانونی زن و‌ مرد و‌کلیه اقلیتهای جنسی و ‌جنسیتی، حق انتخاب و‌ آزادی پوشش و برابری فرصت های تحصیلی، شغلی، اجتماعی، هنری، و در درون کلیه تشکلات صنفی، مدنی و سیاسی از ملزومات اولیه حرکت پایدار به سمت احقاق حقوق پایمال شده ای زنان، و در نهایت جامعه ای انسانی تر و عادلانه تر است.
علی‌رغم تمامی این سرکوب‌ها و به‌کارگیری ابزارهای وحشیانه، اما زنان، جسورتر و بی‌باک‌تر از گذشته ایستاده‌اند. کافی است به ممارست روزمره‌ی زنانِ معتقد به پوشش اختیاری نگاهی بیندازیم.
ما زمزمه‌کنان، سرود رهایی زن را سر می‌دهیم و باور داریم که با اتکا بر حق تعیین سرنوشت به دستان خود، ظلمات ارتجاع را با روشنی خورشید، ویران خواهیم کرد
امسال در حالی ۸ مارس را گرامی می‌داریم کە بخش حداکثری جامعە از نگاە سنتی بە زن در عرصەهای فرهنگی، حقوقی و سیاسی گذر کردە و حضور زن فارغ از نگاە جنسیتی در ابعاد مختلف اجتماع امری عادی و پذیرفتە شدە است بر مبنای تساوی کامل حقوق زن و مرد. این تحول گفتمانی بدون شک در سایە‌ی سالها مبارزە زنان پیشرو و مردان برابری‌خواە ...
امروز جنبش زنان و جنبش زنان کارگر در مسیری دارد حرکت میکند که هر چند با موانع جدی و سرکوب روبرو است اما در مبارزه خود بدون هیچ توهم به نظام سرمایه داری جمهوری اسلامی نوک حمله مبارزاتی خود را متوجه تغییرات ساختاری نظام نموده است. چالش مبارزاتی حاکم در عرصه های مختلف از خیابان گرفته تا زندانها، دانشگاهها، مدارس و بیمارستانها و... توده زنان تحت ستم را در سطح وسیعی به میدان آورده است.
روز پنجشنبه دهم اسفندماه، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات دوازده فعال حقوق زنان به نام های فروغ سمیع نیا، سارا جهانی، یاسمین حشدری، شیوا شاه سیا، نگین رضایی، واحده خوش سیرت، آزاده چاوشیان، زهرا دادرس، متین یزدانی، زهره دادرس، هومن طاهری و جلوه جوهری در شعبه سوم دادگاه انقلاب رشت برگزار شد.
س. حمیدی
امسال برگزاری جشن هشتم مارس در داخل کشور تجربه‌هایی سترگ از جنبش ژینا را هم پشتوانه دارد. با همین تجربه‌های سترگ و تاریخی است که زنان به پیشواز جشن هشتم مارس می‌شتابند. تشکل‌های اجتماعی و صنفی نیز از تلاش خود برای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن این روز چیزی نمی‌کاهند. در همین راستا هماهنگی لازم نیز صورت گرفته است و این هماهنگی‌ها هر روز بیش از پیش رشد می‌گیرد تا گستره‌ی افزون‌تری را از فضای اجتماعی پوشش دهد.
رضوان مقدم
برنامه آموزشی هفتګی در اینستاګرام زنان
موضوع : نقش رهبری زنان در کاهش خشونت قسمت پنجم (ساخت روابط )
سخنران : دکتر رضوان مقدم
سه شنبه ۲۷ فوریه برابر با ۸ اسفند
زمان : ساعت ۱۸:۰۰بوقت اروپای مرکزی و ساعت ۲۰:۳۰ به وقت ایران

رضوان مقدم
برنامه آموزشی هفتګی در اینستاګرام زنان
موضوع : نقش رهبری زنان در کاهش خشونت قسمت چهارم
سخنران : دکتر رضوان مقدم
سه شنبه ۲۰ فوریه برابر با ۱ اسفند
زمان : ساعت ۱۸:۰۰بوقت اروپای مرکزی و ساعت ۲۰:۳۰ به وقت ایران
رضوان مقدم
برنامه آموزشی هفتګی در اینستاګرام ګروه کار زنان
موضوع : نقش رهبری زنان در کاهش خشونت قسمت سوم
سخنران : دکتر رضوان مقدم
سه شنبه ۱۳ فوریه برابر با ۲۴ بهمن
زمان : ساعت ۱۸:۰۰بوقت اروپای مرکزی و ساعت ۲۰:۳۰ به وقت ایران
نیره انصاری
تفاوت های زیست شناختی و روانشناختی به هیچ روی قوانین ضد زن، مانند قوانینی ناظر بر طلاق، حضانت فرزندان و تولید مثل را توضیح نمی دهد. نابرابری بین زنان و مردان در چارچوب این نگاه تنها ریشه در ساختارهایی دارد که موجب انقیاد زن می شود. تنها راه رهایی و حصول برابری جنسیتی به چالش کشیدن ساختارحقوقی سیاسی و اجتماعی این رژیم از یک سو و از دیگر فراز فرهنگ مردسالار است. 
در احترام به جانهای شریفی که برای ابتدایی ترین حق انسانی، حق انتخاب پوشش، در این سالها جان باخته و یا در زندان بسر برده و می‌برند، شما هم همگام با زنان ایران، حجاب اجباری را به عنوان مصداق بارز نقض حقوق زنان نپذیرید. در برنامه سفر خود دیدار با زندانیان سیاسی در اعتصاب غذا و خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده و نیز محکومیت به اعدام را دراولویت قرار دهید.
صبا شاه‌چراغی
بیست و پنجم نوامبر امسال و به مناسبت روز جهانی منع خشونت بر زنان، نهاد های ایرانی آزادی خواه در سراسر دنیا به گفتگو و تحلیل وضعیت کنونی زنان و جامعه کوئیر ایرانی پرداختند. امروز شاهدیم که حتی با افول اعتراضات خیابانی پس از سرکوب شدید اعتراضات، زنان ایرانی با وجود تحمل حداکثر خشونت به مبارزه ی خود با نظام جمهوری اسلامی ادامه می دهند. جنبش "زن، زندگی، آزادی" در ایران میراث دار زنانی است که سالهاست از مبارزه برای باز پس گیری آزادی خود دست نکشیده اند.
در ایران با اجرای قوانین ضد زن ارتجاع اسلامی، زنان به طور دائم در معرض این خشونت ها قرار گرفته و قوانین زن ستیز در مورد آن ها به اجرا در می آیند. زنان ایران در تمامی سال های سیاه حاکمیت ضد زن، از فردای قیام بهمن تا به کنون، علیه نظام زن ستیز اسلامی و تمام قوانین ارتجاعی آن درگیر مبارزه ای مداوم و پیگیر می باشند. در این راستا زنان ایران تا به حال بهای سنگینی، از قبیل تبعید، زندان، تجاوز، شکنجه، و اعدام برای آن پرداخته اند.
ما در کمپین توقف قتل های" ناموسی " رفتار های ضد حقوق بشری و خشونت علیه زنان توسط حکومت جمهوری اسلامی را محکوم می کنیم .همه گروه ونهادها یی که برای سرکوب زنان استخدام یا گمارده شده اند، از جمله گروه های امر به معروف، گشت ارشاد، حجاب بانان وهر گروه دیگری با هر نام رسمی یا غیر رسمی باید برچیده شوند و آزادی پوشش و رفت وآمد زنان در جامعه تامین وتضمین شود.