Direkt zum Inhalt

گزارش‌ها

کمیته‌ی آلمان حزب دمکرات کردستان ایران در روزهای۱۱ و۱۲ جولای با برپائی چادر در کنار سفارت اتریش در برلین دست به تحصن زدند. آن ها حزب چپ ایران را به این تحصن دعوت کردند. بعضی از اعضا و دوستداران حزب چپ ایران ضمن شرکت در این تحصن همبستگی خود را با تحصن کنندگان اعلام کردند
آقای جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران روز جمعه ۵ جولای در تورنتو کانادا دیداری با برخی ایرانیان ساکن تورنتو داشت.
امروز جمعه ۲۸ ژوئن ( ۸ تیر ماه ۱۴۰۳) در برلین نیز همزمان با برگزاری نمایش ضد دمکراتیک و نمایشی انتصابات ریاست جمهوری در مقابل سفارت جمهوری اسلامی گرده هم آئی برگزار شد که جمعی از ایرانیان در ان شرکت کردند
تظاهرات در مقابل لانه جاسوسی جمهوری اسلامی در کپنهاگ -دانمارک ۸ تیر ، ۲۸ ژوئن ۲۰۲۴ ، در اعتراض به انتخابات فرمایشی ، فراخوان از طرف کمیته دفاع از زندانیان سیاسی در ایران- کمیته دانمارک
در پی محاصره مستمر نوار غزه، بسته بودن گذرگاه‌های مرزی و ممانعت اسرائیل از ورود غذا و دارو، صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) از فروپاشی نظام غذایی و درمان در این باریکه خبر داد.
یونیسف اعلام کرده است از هر ۱۰ کودکِ نوار غزه، ۹ نفر با فقر غذایی شدید دست و پنجه نرم می‌کنند و با دو وعده یا کمتر در هر روز زندگی می‌کنند
سر انجام پس از ساعتها بی خبری از (سانحە) هوایی روز گذشتە خبر کشتە شدن ابراهیم رئیسی، حسین امیر عبدالهیان و ٧ تن دیگر از همراهان رئیسی توسط برخی از رسانە ها تائید شد. در گزارشی کە آفتاب نیوز بە نقل از خبرگزای مهر ساعاتی پیش منتشر کرد، اسامی کشتە شدگان اعلام شدە است. در گزارش البتە معلوم نیست بە چە دلیل از اعلام نام تعدادی از همراهان رئیسی خودداری شدە و تنها بە مسئولیت شان اشارە شدە. بعضی از منابع علت سقوط بالگرد را برخورد با کوە اعلام کردە اند.
بازار اجاره مسکن این مناطق مورد بررسی قرار گرفته است. فایل‌‌‌هایی که برای اجاره آپارتمان‌‌‌های میان‌‌‌متراژ در این ۵ منطقه جنوبی شهر در حال حاضر در بازار وجود دارد، با ارقام میانگین اجاره‌‌‌بهای ماهانه حدود ۷ میلیون تومان و پول پیش (رهن) حدود ۳۵۰ میلیون تومان از سوی مالکان عرضه شده است
سیامک بهاری
“ما نه غذا داریم، نه آب آشامیدنی، نه سرپناه، نه پتو، نه هیچ‌چیز، سیل همه چیز را ویران کرده است!”
این فریاد مردم مستأصلی است که از روز جمعه، ۲۱ اردیبهشت تاکنون پس از سیل ویرانگر در شمال افغانستان در بغلان، برکه و فلول به حال خود رها شده‌اند!
احزاب و تشکلهای چپ اعم رادیکال ترین تا معتدلترین و از کشورهای مختلف در میدان آهن گوتنبرک حضور داشتند. آنچه که اول ماه مه امسال را از سال های پبش متمایز میکرد، علاقه مندی نسل های جوانتر به افکار و ایده های چپ است که نه تنها در میدان آهن حضور یافته و به چادرهای مختلف سرکشی میکردند، بلکه بخشی از آنها در سازماندهی و برپایی مراسم های مختلف مشارکت مستقیم و چشمگیر تری نسبت به سالهای قبل داشتند.
به دعوت سندیکاهای: ث ژ ت، سولیدر، س اف د ت، اف اس او، او نف و چند سندیکای دیگرفرانسه، در روز چهارشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳- اول ماه مه ۲۰۲۴، در سراسر این کشور کارگران و زحمتکشان و جریانات و فعالان مدافع منافع زحمتکشان به خیابان ها آمدند تا علیه تبعیض و بی عدالتی و دفاع از خواسته های جنبش های اجتماعی صدای خود را به گوش همگان برسانند. در پاریس راهپیمایان از میدان ریپوبلیک در ساعت ۱۴ حرکت خود را آغاز و حدود ساعت ۱۸ در میدان ناسیون پس از خواندن یک قطعنامه، مراسم پایان یافت.
اول ماه ماه مه در اسپانیا
حزب چپ ایران در تظاهرات اول ماه مه در مادرید، همراه با تعدادی از دوستداران حزب ( ایرانی و اسپانیایی) ، با شعار آزادی فوری کارگران و زندانیان سیاسی، و همچنین با پلاکارتی از توماج صالحی، شرکت کرد، و با استقبال بسیاری از مردم قرار گرفت
با ابتکار رفقای ما در بروكسل امسال غرفه ای در گرامیداشت اول ماه مه روزجهانی کارگر برگزارشد. این غرقه با اجرای موسیقی و دادن چای و قهوه به بازدیدکنندگان مورد توجه رده های سنی مختلف فرار گرفت.
حزب چپ ایران ـ برلین امسال با بر برپائی چادری در این محل به استقبال اول ماه مه رفت. چادر حزب در روزی که هوای برلین آفتابی وگرم بود، مهمان ده ها فعال سیاسی و علاقه مندان به مسائل کارگری و سیاسی ایرانی بود که به تبادل نظر حول مسائل گوناگون سیاسی پرداخته و به سئوال های ان ها در مورد مواضع حزب از جمله در مورد جنگ اوکراین، جنگ غزه، کشتار وحشیانه تر در جمهوری اسلامی، آلترناتیو حکومت مستبد و دیکتاتور جمهوری اسلامی و .... پاسخ داده و به تبادل نظر پرداختند.
ضور ایرانیان در این مراسم چشمگیر بود و با علاقمندی کپی پیام ها و نوشتارها را از سر میز برمی‌داشتند.
روز جهانی کارگر امسال در استکهلم متفاوت از سال‌های گذشته برگزار شد.
روز اول ماه در اکثر شهرها، با راهپیمائی و تظهرات کارگران و دیگر زحمتکشان برگزار شد. گزارش تصویری زیر گوشه ای از مراسم به مناسبت این روز در شهر مالمو سوئد است.
به دعوت حدود ۱۵ تشکل و انجمن ایرانی و ایرانی- فرانسوی از جمله عدالت ایران، آزادی برای ایران، ندای ایران، کوئیر ایران، انجمن فرانسوی الغای حکم مرگ، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، انجمن زنان برای دموکراسی، عفو بین الملل، فنیکس و ... در اعتراض به حکم اعدام توماج صالحی و جنایت های بی شمار جمهوری اسلامی گردهمایی اعتراضی در روز یکشنبه ۲۸ اوریل در میدان باستیل پاریس برگزار شد. حزب چپ ایران- فرانسه نیز با صدور فراخوانی از همگان دعوت نموده بود که با شرکت گسترده در این تظاهرات صدای اعتراضات مردم ایران را علیه اقدامات جنایتکارانه جمهوری اسلامی پر طنین کنند.

تظاهرات در تورنتو یکشنبه۲۸آوریل برای آزادی توماج
هر چند سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دستور فرمانده کل سپاه برای ادامه حضور یگان‌های امدادی و استانی سپاه برای امدادرسانی به مردم سیل زده تا بازگشت شرایط عادی خبر داد و رییس‌جمهوری از استاندار سیستان‌وبلوچستان آخرین وضعیت وقوع سیل در این استان را پیگیری کرد اما مردم سیستان‌وبلوچستان همچنان در حال دست‌وپنجه نرم کردن با کمبود غذا، نبود بهداشت و درمان هستند. جاده‌های بسیاری مسدودند و زیرساخت‌های بسیاری از بین رفته است.
دهه هشتادی‌ها در بازار فروش اعضای بدن
بازار فروش اعضای بدن حالا میزبان دهه هفتادی‌ها و دهه هشتادی‌هاست. خرید کلیه بیشتر آگهی می‌شود. به نظر می‌رسد دهندگان اعضای بدن با فروش کلیه زودتر به پول مورد نیاز خود می‌رسند.حمید 16 سال دارد. کودکی که به دنبال یک گیرنده کلیه است. می‌گوید: «گروه خونی A+ دارم. قیمت هر چه بقیه می‌گویند من کمی ارزان‌تر هم می‌فروشم.» او می‌گوید: «نیاز مالی دارم. آزمایش‌ها را هم انجام داده‌ام. رضایت‌نامه والدین را هم دارم و از این نظر مشکلی نیست
مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به هزینه‌های سرسام‌آور سلامت در ایران نوشت، فقدان نظام اثربخش محافظت از افراد در برابر مخاطرات مالی، علاوه‌بر اینکه باعث سقوط جمعیت زیادی از افراد به زیر خط فقر می‌شود، احتمال صرف نظر بیماران از دریافت خدمات سلامت مورد نیاز را نیز افزایش می‌دهد. در نتیجه باعث کاهش سطح سلامت می‌شود.