رفتن به محتوای اصلی

گوناگون

کاظم صدقی نژاد که از نسل مبارزان نیمه دوم دهه چهل بود هنگامی که هنوز سازمان فدائی متولد نگشته بود ، با پویندگان راه مبارزه با دیکتاتوری همراه و همراز شد. کاظم در فروردین ۱۳۵۱ شناسایی و دستگیر شد اما هیچ اطلاعاتی از او لو نرفت. پس از چند ماه از زندان آزاد شد. او پس از آزادی از زندان یک تکیه گاه محکم برای مبارزه بود و تمام هستی و زندگی اش در خدمت به آرمان فدائی.
بباقر مؤمنی، مورخ، نویسنده، مترجم و کنشگر چپ‌گرای ایرانی، بامداد ۱۹ نوامبر ۲۰۲۳/ ۲۸ آبان ۱۴۰۲ در بیمارستانی در پاریس چشم بر جهان فروبست. این روشنفکر پیشرو که از جوانی به مبارزه‌ی سیاسی روی ‌آورد، تا سه سال پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، عضو فعال حزب توده ایران بود. در پی گسست از حزب توده، با شماری از روشنفکران انقلابی و هم‌رزمان پیشین، نبرد علیه دیکتاتوری شاه را ادامه داد. به کانون نویسندگان ایران پیوست که برای آزادی اندیشه و بیان در تکاپو بود.
ما، جمعی از فعالان مدنی، تشکل‌های حامی کودکان و نویسندگان حوزه کودک، که مسئولیت جمعی‌مان دفاع از حقوق کودکان، در هر کجای دنیا بدون توجه به نژاد و قوم و مذهب و جنسیت آنهاست، ضمن محکوم کردن اشغال و جنگ و نظامی‌گری در سراسر جهان، خواستار توقف فوری خشونت علیه کودکان هستیم و توجه همه‌ی دولت‌ها را به تعهدات بین‌المللی خود از جمله پایبندی به مفاد پیمان‌نامه‌ جهانی حقوق کودک جلب می‌کنیم.
علی اخلاصی با آنکه از سال ۱۳۹۷ خبر کوتاه شدن فاصله‌ با زندگی را از پزشکان شنیده بود، اما آن را آگاهانه پس می‌زد تا اطرافیان دچار رنج نشوند. او در جریان جنبش «زن – زندگی - آزادی» مشارکتی چنان پرشور داشت که جز خانواده‌ی آگاه به وخامت حالش، کسی نمی‌توانست دریابد علی با چه رنج درونی باز هیچ تظاهراتی را از دست نمی‌دهد. وی تا استراسبورگ و بروکسل دوردست هم رفت تا در آخرین مجال زندگی نیز، وظیفه‌ی همراهی همه‌عمری‌ خود با مردم بپاخاسته‌ بر جای آورد.
فصلنامه‌ی مُروا شماره ۱۵ تابستان ۱۴۰۲ انتشار یافت, موضوع این شماره: جمهوری و جمهوریخواهی در ایران hsj. همکاران این شماره: دکتر کاظم کردوانی، دکتر مهرداد درویش پور، رضا علیجانی، دکتر منصور فرهنگ، پویان اصلانی، ژاله وفا، حجت نارنجی، دکتر مهران مصطفوی، بهروز خليق، فرخ نعمت پور، دکتر حسن نادری، دکتر همایون مهمنش، جهانگیر گلزار، دکتر رضوان مقدم، ایمان فلاح، دکتر فرید اشکان، دکتر رضا قرشی، علی صمد و امید اقدمی
گروه هماهنگی نهادهای چپ و دمکراتیک
کارگران و مهاجرین و پناهندگان افغانستانی متحدین کارگران و زحمتشکان در ایران و دارای منافع مشترک اند. دستیابی به زندگی انسانی کنار هم بدور از نژادپرستی، ملیت پرستی، ناسیونالیسم، ستم، تبعیض و استثمار در گرو از میان بردن بانیان اصلی فقر و بی حقوقی یعنی طبقه حاکم در ایران است.
ما نهادهای چپ و دمکراتیک هم صدا با تمام انسان‌های صلح دوست و شرافتمند سراسر جهان، ضمن محکوم کردن این نسل کشی و ویرانگری اسرائیل؛ خواستار توقف بی‌چون و چرای آن هستیم. ما در هر جا که هستیم ضمن شرکت در اعتراضات اجتماعی در کشورهای مختلف در تقویت جنبش اجتماعی بر علیه دولت اسرائیل و نسل کشی مردم فلسطین تلاش می کنیم.
طرح هر گونه شرط و شروط از سوی دو طرف و حامیان آنها و اختلال عملی در اجرای این اولویت ضروری، به عنوان یک نقطه سیاه در تاریخ ثبت خواهد شد. مشاهده درد و رنج غیرنظامیان، به خصوص کودکان بی گناه غزه که قربانیان بزرگ این جنگ خونین شده اند، باید هر وجدان انسانی را تحت تاثیر قرار دهد. نهادهای مستقلی هم چون سازمان بهداشت جهانی و سازمان عفو بین الملل لحظه به لحظه این فجایع را رصد و گزارش می کنند.
جمعی از فدائیان خلق ایران (داخل کشور)
در چنین شرایطی وظیفه جامعه جهانی صلح‌طلب، مردم آزادیخواه، نیروهای ترقیخواه و چپ و مدافعین همزیستی مسالمت‌آمیز ملت‌ها است که: با تمام قوا به مخالفت با ادامه جنگ برخیزند و خواستار آتش‌بس فوری شوند؛ تجاوز، اشغالگری و نسل‌کشی دولت راستگرا و نژادپرست اسرائیل و نابودسازی فضاهای زیست انسانی و زیرساخت‌های غزه و کرانه باختری توسط ارتش اسرائیل را محکوم کنند؛ به دفاع از حقانیت تاریخی مردم فلسطین در حق تعیین سرنوشت خود و داشتن کشوری آزاد و مستقل برخیزند؛ نقش مخرب دولت‌های امیریالیستی آمریکا، بریتانیا، ناتو و اتحادیه اروپا و دولت‌های حامی بنیادگرایی اسلامی همچون جمهوری اسلامی را در روند صلح افشا کنند؛
جمهوری اسلامی ایران نه تنها آزادی مردمِ ایران را سلب کرده که با سیاست‌های تنش آفرین و جنگ های نیابتی خود صلح و امنیت و هم‌‌‌زیستی مسالمت‌آمیز را در منطقه ما به خطر انداخته‌‌ و از جمله در نتیجه این سیاست‌ها است که سایه جنگ و نابودی بر کشور ما سایه افکنده‌است. 
گذشته از مخالفت عملی دولت اسرائیل، جمهوری اسلامی با مصوبه سازمانِ مللِ متحد در باره‌ی «دو کشور، دو دولت»، چون راه حلِ مناسبی برای بحرانِ ریشه‌دار منطقه، مخالفت کرده و با حمایتِ نظامی و سیاسی و مالی از گروه‌های افراطی و بنیادگرا چون حماس، حزب‌الله و جهادِ اسلامی، یکی از مخالفان اصلی صلح در منطقه است. 
همسر عزیز و پدر گرامی همیشه در قلب ما هستی
IN GEDENKEN AN
Hassan Darwichpour
23. Januar 1951-14 Oktober 2023
23. Oktober 2023
um 11 Uhr: Trauerfeier & Beisetzung Südfriedhof Essen
Luhrmannstr. 123
45131 Essen
ca. 13-16 Uhr. Trauerkaffee. Zur Kluse An der Kluse 27B 45133 Essen
Herzlichen Dank für die Anteilnahme und für Euer Kommen!
Gilan, Gela & Gilak
قلب مهربان دوست نام‌آشنا حسن درویش پور، در پی بیماری کاهنده‌ی جسم و جان، روز ۲۲ مهر ماه ۱۴۰۲ (۱۴ اکتبر ۲۰۲۳) از تپش بازایستاد و خبر تلخ این درگذشت، بسیاری را در اندوه نشاند. ما ضمن ابراز تاسف عمیق از فقدان حسن درویش پور و گرامی‌داشت نام و یاد مانای این انسان پرشور، اندوه سنگین وارده را به همسر و غمخوار او گیلان عزیز، به دختر پرمهرش ِگلا و پسر مهربانش گیلک صمیمانه تسلیت می‌گوییم و برای‌ این عزیزان و دیگر بازماندگان حسن درویش پور شیفته‌جان، بردباری و تندرستی آرزو داریم.
خشنودی را که از رزم مشترک، همراه دارم، برای یکایک شما! بعلاوه زندگی و سیاحت آن اندازه که ممکن باشد و دست یابی به شناخت فرهنگ ها و تمدن های گوناگون را برایتان آرزو می کنم. لیکن این، تنها با زیستن در کشوری دیگر حاصل نمی شود، بایست در آمیخت با تمامی فرهنگ های کشوری که در آن زندگی می کنیم
ابوالفضل محققی
شهر زندان بزرگی است؛ که یا باید تن داد، یا با مشت گره کرده، رسیده به مرز جنون به خیابان درآمد. کامیون های سیاه با باری از زنجیر و نامردانی مسلح نشسته در آن در شهر می گردند. باسیاهه ای بزرگ از معترضان، که یا می کشند یا به زنجیرشان می کشند. کسی بر در می کوبد.
آرام بختیاری
سرنوشت هر فلسفه ای وابسته به تفسیر آن است. هرمنوتیک یا هنر تفسیر می کوشد متون قدیمی و گذشته را در رابطه با زمان، شرایط تشکیل، بیوگرافی و انگیزه خالق و نویسنده بفهمد و در اختیار خواننده بگذارد.
آرام بختیاری
بیکن می گفت: "الهیات و فلسفه را باید از هم جدا کرد، چون مخلوط و التقاط آن دو، به هر دو آسیب می رساند.  متافیزیک را باید از علم بیرون کرد، عقل و ایمان و دین باید هرکدام در حوزه خود کوشش یا دخالت کنند"
احد واحدی
هر حرکت موثری و هر اعتراضی به نابسامانی ها و بی‌عدالتی ها در جامعه، قلب تپنده شما را به یاد من خواهد آورد. از این که شما در لحظه پیروزی عشق و مهربانی با ما نخواهید بود، بسیار غمگینم، ولی یاد شما در جدال با تاریکی ها و در انفجار نور و تشعشع آفتاب همواره با ما خواهد بود.
آرام بختیاری
لیبرالهای دانشگاهی در غرب، سوسیالیسم تخیلی را سوسیالیسم پیشین یا سوسیالیسم آغازین مینامند... آنها مدعی اند که عظمت سوسیالیسم تخیلی به اندازه سوسیالیسم علمی و مارکسیسم است.
ا. آشنا
امسال رژیم تدارک وسیعی برای راه انداختن دسته های سینه زنی و عزاداری دیده بود و با نصب بنرها، بیلبوردها و پوسترهای تبلیغاتی و سیاه پوش کردن برخی میادین، پخش نوحه سرایی در خیابانها و معابر و با دادن نذری و شربت در صدد آن بود سالگرد جنبش مردمی را تحت الشعاع عزاداری ماه محرم قرار دهد، اما ...
گروە آذرنگ
• برای کارزارهای مشترک مانند برگزاری اول ماه مه، روز جهانی زن، سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی در سال 1367، مراسم نوروزی، ایجاد کمیته مشترک برای پشتیبانی از خواسته های کارگران، بازنشستگان، فرهنگیان و ... هماهنگی و همکاری لازم با دیگر گروه های چپ صورت گیرد .
بی تردید، چنین گامها و تلاشهایی پشتیبانی اکثریت چپ های ایران را درپی دارد.
اسد عبدالهی
زنده‌یاد دکتر صابریان چنان مردم‌دار و خیرخواه بودند که نام نیک‌شان همیشگی است. مطب دکترصابریان  در شهر، به خوش‌نامی و به اینکه ایشان دستگیر مردم بودند و یاری‌رسان بیماران، معروف بود. تا جایی که می‌دانم، سال‌های دور، یکی از نخستین کسانی بود که برای طبابت به روستاهای دور می‌رفت. می‌دانم مردم  وقتی از کسی به نیکی یاد می‌کنند و می‌گویند بیماران در غم دکتر صابریان اندوهگین‌اند، یعنی چه. معنایش این است خدمت به مردم و همیاری و همدلی با مردم...
جعفر گلابی
باورم نمی شد در اوج تنگناهای فزاینده اقتصادی اعیان نشینی تا این حد اوج گرفته و صریح و آشکار همه شعارهای انقلابی که داده می شود در اینجا معنای دیگری پیدا کند! جایی همین نزدیکی ها یا کمی آن طرف تر در باستی هیلز لواسان گویی اهالی بی اعتنا به همه حوادث زیر و روکننده به مردمان می گویند شما انقلاب کنید، از کشور دفاع کنید، زخم جنگ را به جان بخرید، انتخابات کنید، تظاهرات کنید، دوگانه باشید، یکدستی قدرت را بپذیرید و همواره در تب و تاب گرانی بسوزید و ما اینجا زندگی را با صفایی خارج از ذهن شما عجین می کنیم
با توجه به اين واقعيت تلخ، کار بزرگ ما هم‌ اکنون و پس از پايان محتوم جمهوري اسلامي، همفکري و همگامي در راستاي دست يافتن به اهداف مشترکمان است. در تاريخ معاصر ايران ما شاهد نمونه‌هاي موفق تبادل نظر، همکاري و مبارزات مشترک ملل آن، از جمله کردها و آذربايجاني‌ها بودە، تداوم اين همگامي‌ها نويدبخش آيندەاي اميدوارکنندەتر براي همگان است.
حامد اسماعیلیون
هم من و هم دوستانی دیگر در داخل و خارج از گروه همبستگی تلاش کردیم کار به اینجا نرسد. تا آخرین لحظه خوش‌بین بودیم اما بی‌فایده بود‌. در میانه‌ی انفعال و منازعات بی‌نتیجه، به آتش دعواهای بیهوده دمیده شد که در فضای آن خونِ آن‌ها که کشته شدند و رنج آن‌ها که درد می‌کشند به سایه می‌رود.با آن چه رخ داده است به این نتیجه رسیده‌ام که از شورای همبستگی برای سازماندهی و دموکراسی خارج شوم.

انجمن صنفی معلمان کوردستان (سقز و زیویە) ضمن محکوم کردن شدید این جنایات سریالی و گستردە، کە پیامدهای بیولوژیکی و تبعات ویرانگر آن، بدون شک در آیندە خود را نشان خواهد داد، بە نهادهای مدعی و مسئول یادآوری می‌کند بی‌تفاوتی در برابر جان شهروندان و دانش‌آموزان، و سخنان نابخردانە و نسنجیدەی برخی از مسئولان، برخوردهای امنیتی با اولیای دانش‌آموزان و معترضان بە این جنایات، نە تنها بە حفظ امنیت مدارس و دانش‌آموزان کمکی نمی‌کند، بلکە باعث بسترسازی برای امنیت بیشتر بانیان مسمومیت‌های سریالی و جانیان خواهد شد.
ما امضا کنندگان این بیانیه که اکثرا از امضا کنندگان بیانیه ۶۷۳ جمهوری خواه سکولار‌ دمکرات میباشیم، ضمن فعالیت در سطح کنشگران جمهوری خواه و شبکه های اجتماعی و‌ همسو‌ با‌ برخی شخصیت ها ضمن استقبال از تشکیل همگامی به دست اندرکاران آن صمیمانه تبریک می گوییم. امیدواریم با ایجاد این بلوک گامهای استوارتری در جهت ایجاد "ثقل جمهوری ‌خواهی" برداشته شود.
جعفر حسین زاده
۲ فروردین سال ۵۸، لحظه‌ای مهم و موثر در سرنوشت سیاسی ایران است. روزی که دیکتاتوری در حال تکوین جمهوری اسلامی، با تزویر و دروغ، و سو استفاده از فضای انقلابی جامعه، برای چیزی رای «آری یا نه» گرفت که در آن روزها معنای آن برای هیچکس روشن نبود.
ما ایرانیان آزادیخواه و مستقل، دارای اندیشه های گوناگون، خواهان پایان بخشیدن به رژیم جمهوری اسلامی و مخالف هر گونه رژیم استبدادی می باشیم. در آخرین روزهای سال، بمناسبت بزرگداشت چهاردهم اسفند، یادآور دکتر محمد مصدق بزرگمرد نهضت ملی ایران و سالگرد ملی شدن صنعت نفت ایران (در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹)، با ارج نهادن به جنبش ها و مبارزات آزادیخواهانه مردم ایران در ۱۵۰ سال گذشته تا به امروز، برای استقرار دموکراسی، تلاش و کوشش گسترده خود را برای به نتیجه رساندن جنبش دمکراسی خواهی لازم می دانیم.
حالم را پرسید، حال مادر را پرسید.
بغضم را فرو می دادم که در برابر صلابت صدایش ضعیف نباشم.
بعد از پنج دقیقه، سربازی که آن‌جا بود. گفت: وقتتون تمومه.
رضا گفت: دادگاه رفته ام و حکمم را داده اند.
حکمم اعدامه ولی به مامان چیزی نگو!!!!
این منشور که با الهام از جنبش «زن، زندگی، آزادی» تدوین شده، جنبشی که در ماههای گذشته در خیابان‌ها، مراکزِ کار، مدارس و دانشگاه‌های ایران جاری بوده، مبانی لازم را برای ساماندهی مبارزه‌ای گسترده‌تر برای ساختن ایرانی آزاد و عدالت‌محور برای همه ایرانیان بدست می‌دهد.
میرشجاع ملکوتیان
ر.محمد علی در دوره پنج ساله زندانی خود یا در حال اعتراض بود یا اعتصاب غذا ویا در تبعید. نخست در قزل قلعه، سپس تبعید به مشهد در پیش زندانیان عادی. در سال ۵۰ هنگامی‌که گروه رفقا "احمدزاده" ها و "مفتاحی" ها و...در اوین بودند(این را خود محمد علی گفته. اگر محل بازداشتگاه اشتباه است، آنگاه خطا از حافظه نویسنده می باشد). محمدعلی از مشهد به اوین برای بازجویی‌های مجدد آورده شد.
ما جمعی از جمهوری‌خواهان ایرانی، با هویت‌های گوناگون سیاسی و فرهنگی، معتقد به ارتباط و تشکیل بلوک  در بین گرایش های سیاسی، احزاب، تشکل های صنفی و مدنی، اقشار مختلف برای ایجاد همگرایی و تجمیع حداکثر نیرو جهت «گذار» به یک جمهوری سکولار دموکرات و فراهم کردن بستر مناسب برای دموکراسی‌سازی و تحقق عدالت و رفع انواع تبعیض در دوران «پس از گذار» هستیم. این دو مرحله ارتباط زیادی با یکدیگر دارند.
در بهمن هر سال خاطرات اتفاقات ۱۳۵۷ در یادها زنده میشود. روزهایی که در کنار باغ ملی نمایشگاه های کتاب می گذاشتیم. یاد روزهایی که تظاهرات بر علیه رژیم شاه در اوج خود بود. روزهایی که رژیم شاه آخرین تلاش هایش را برای در قدرت ماندن مآیوسانه با آوردن طرفدارانش به خیابانها به نام طرفداری از قانون اساسی به نمایش می گذاشت.
ما امضا کنندگان این بیانیه از گرایش‌ها و طیف‌های مختلف سیاسی (که معتقد به جدایی دین و حکومت، یکپارچگی سرزمینی ايران و بدنبال ایجاد یک جمهوری دموکراتیک با رعایت منشور حقوق بشر هستیم)، بیانیه آقای میرحسین موسوی را موضعی مثبت و رو به پیش برای تقویت همبستگی در فضای سیاسی رنگین کمانی ایرانیانِ خواهان گذار از جمهوری اسلامی می‌دانیم. ما از نقش و اثر ایشان در ارتقاء سیاسی پایگاه اجتماعی‌شان و به خصوص تاثیر این موضع راهبردی بر بخش‌هایی از جریان‌های سیاسی و نیروهای نظامی درون قدرت آگاهیم.
بر این باوریم که تشکیل یک شورای فراگیر، با حضور کسانی که بتوانند گستره‌ وسیعی از سلایق و نظرات عمومی در ایران را نمایندگانی و منعکس کنند، از ضروریات تداوم این مسیر رهایی است.