بین‌المللی

ما همبستگی خود را با اعتراضات مردم ایران علیه حجاب اجباری، زن کشی و دیکتاتوری، اعلام می‌نماییم و از درخواست برحق مردم برای تحقیقات مستقل در مورد مرگ مهسا امینی حمایت می‌کنیم.
همچنین ما از دولت فدرال آلمان می‌خواهیم که اخراج‌ ایرانیان متقاضی پناهندگی را متوقف کند و دسترسی سهلتری به پناهندگی برای ایرانیان ایجاد کند.
در این کشور ما از مدتها پیش شاهد یک روند طولانی انقلاب شهروندی بوده ایم. این بنا همانطور که از ملزومات یک انقلاب شهروندی بر می آید در طی چندین سال ساخته شد. ابتدا تظاهراتی علیه هزینه های بالای زندگی در زمستان ۲۰۱۷-۲۰۱۸و همچنین در نوامبر ۲۰۱۹ برگزار شد. سپس در آغاز سال ۲۰۲۰ پس از یک سانحه هوایی، موجی از اعتراضات مردمی به راه افتاد.
با توجه به‌آن‌که تاچر محصول برآمدنئولیبرالیسم بود و تراس محصول شرایط افول و بحران آن، در حقیقت وی جناح راست نئولیبرالیسم درشرایط شکاف و بحران را نمایندگی می‌کند. از این‌رو تفاوت بزرگی بین شرایط تاریخی آن‌دو وجوددارد: اگر عروج مارگارت تاچر مترادف با تهاجم نئولیبرالیسم تازه نفس بود، اما عروج خانم تراس در شرایط بحران بزرگ و تشتت صفوف آن صورت می‌گیرد که نه فقط انگلستان را در‌آستانه ورودبه‌مرحله رکودقرارداده است، بلکه در مقیاس‌جهانی‌هم سرمایه داری به‌ویژه جناح غربی‌آن دچارشدیدترین بحران‌ها و شکاف‌های درونی و وجودی خویش شده است.
گروه کار روابط بین المللی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
در پایان خانم ارنست ضمن اشاره بر تداوم و برنامه ریزی این دیدار ها، بر پیچیدگی مسئله ملی و اتنیک و حقوق اقلیت ها در ایران و نیاز به داشتن اطلاعات و تحلیل دقیق و به روز در این عرصه تاکید داشت. قرار شد. این مورد از جمله در دستور جلسه آتی قرار دارد.


حزب کمونیست عراق
ما با صدای بلند توسل به سلاح، کشتار عمدی و اشکال خشونت ناقض حقوق بشر را از سوی همه طرف ها محکوم می کنیم. آنها مسئولیت کامل ریختن خون شهدا را بر عهده دارند. ما از نیروهای امنیتی می خواهیم تا از تظاهرکنندگان محافظت کنند، از درگیری های سیاسی فاصله بگیرند، مسئولیت های خود را بر عهده بگیرند و وظایف خود را مطابق قانون اساسی انجام دهند.
• در این شرایط سخت و بحرانی، حمایت خود را از حق مردم خود در مبارزه با روش های مختلف مسالمت آمیز و توده ای برای دستیابی به خواسته های عادلانه و تحمیل اراده خود تجدید می کنیم.
خسرو میرمالک
اما چرا تئوری دو قطبی یا چند قطبی در حال نضج گرفتن است؟ چرا متفکرین و سیاستمداران با بوق و کرنا در هر گوشه از دنیا از دو قطبی شدن جهان خبر می دهند؟ چه نیازی به دو قطبی یا سه قطبی شدن جهان است؟
امروز که جهان تحت الاختیار جهان سرمایه داری است و قانون رقابت آزاد اصل خدشه ناپذیر این نظام اقتصادی است و بازار آزاد یا بازار آزاد با دمکراسی در تمام جهان جا باز کرده است. نگرانی از چه است؟
احمد باقری
نیمی از پاکستان زیر آب است. آبراه ها به هیولاهایی از گل تبدیل شده اند که همه چیز را در مسیر خود می برند - ساختمان ها، خانه ها، پل ها، مزارع، مردان و زنانی که نتوانستند به موقع فرار کنند. دولت شهباز شریف، نخست وزیر، روز جمعه وضعیت فوق العاده اعلام کرد و از جامعه جهانی کمک خواست. ارتش در محل مستقر شده است. وضعیت فاجعه بار است.
آنتونی بلانژه
او در جوانی، چریک نیز بوده است. انتخاب او با سابقه چریکی، خود مسئله با اهمیتی است در کشوری که جنگ داخلی در آن نیم قرن طول کشیده و دولت حاکم و "فارک"، جریان اصلی چریکی، تنها در سال 2016 با هم آشتی کرده اند. نکته دیگر از این هم مهم تر، مربوط است به معاون رئیس جمهور، "فرانسیا مارکز"، که یک زن سیاهپوست می باشد. این نکته تاریخی است و بی سابقه در کشوری که سیاهان در میان نمایندگان کمتر دیده می شوند، سیاهان از فقیرترین مردم کشورند و از هر هفت کلمبیایی تنها یک نفر سیاهپوست است.
آرش عزیزی
حزب کمونیست عراق: ما از تمامی نیروها و اشخاص مدنی دموکراتیک و نیروهای میهن‌دوستِ تغییرطلب که درگیر بحران‌ها نبوده‌اند می‌خواهیم دست به وحدت تلاش‌ها و سامان‌دهی صفوف خود برای ایجاد توازن قوای ملی بزنند که بدیلی سیاسی در مقابل نظام تشریک قدرت قومی-مذهبی قرار دهد. این بدیل چشم‌اندازی واقعی دارد و راه را به سوی ساختن دولت شهروندی و عدالت اجتماعی می‌گشاید.
دفتر سیاسی حزب کمونیست عراق
ضمن دعوت از سازمان‌ها و دولت‌های بین‌المللی در جهان برای محکوم کردن تجاوزات وحشیانه ترکیه، از دولت عراق نیز می‌خواهیم که اجازه ندهد این اقدام جنایتکارانه بدون پاسخ دیپلماتیک و سیاسی در خور خون مردم بی‌گناه انجام شود و اطمینان حاصل کند که حملات ترکیه به خاک عراق تکرار نمی شود.
خاویر سائنز
- کمیسیون حقیت یاب کمیسیونی است که با هدف روشن کردن ریشه های پا گرفتن مبارزه مسلحانه در کشور بوچود آمده است. این کمیسیون کار خود را از سال ۲۰۱۷ آغاز کار کرده است. هدف نهایی آن احقاق حقوق قربانیان و شهروندان از طریق پرتو انداختن به وقایع خونبار ده های اخیر و در نهایت چلوگیری از تکرار فجایع نیم قرن اخیر تاریخ کلمبیاست.
شاید چپ امریکا دوران خوشی را نمی‌گذراند ولی در جنوب قاره، تصویری کمابیش روشن‌تر پدید آمده‌است. در دور دوم انتخابات – در همین آخر هفته – گوستاوو پترو رقیب خود -رودولفو هرناندس را در انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا شکست داد. او ۵۰% ا آرا را در مقابل ۴۷% هرناندس بدست آورد. بدین ترتیب او اولین رئیس جمهور چپ در تاریخ کلمبیا شد. پیروزی پترو بر مبنای پلاتفرم انتخاباتی‌ای بود که سه مولفه عمده‌اش بسط و توسعه برنامه‌های خدمات اجتماعی، دور شدن از سوخت‌های فسیلی، و کنار آمدن با همسایه اش ونزوئلا، بودند.
مهدی ابراهیم زاده
حزب چپ آلمان یکی از احزاب مهم چپ اروپا است. بدون شک راه حل‌ها و تدابیر این حزب در برابر چالش‌ پیش‌رو و پاسخی که به سؤال اساسی امر چپ امروز، نظم دیگر جهانی و یا "جهانی دیگر" می‌دهد و در پرتو آن به حقوق بین‌الملل نگاه می‌کند، نه فقط برای احراز نقش شایسته در صحنه سیاست آلمان، که برای چپ‌های دیگری که با همین چالش‌ها روبرو هستند، اهمیت دارد. دستيابی به این هدف در توجه به این واقعیت است که دوران طلایی این حزب با نزديک به ۱۷ ٪ آرا در آلمان، محصول همکاری و هماهنگی رهبران وقت حزب با روسای فراکسیون حزبی در پارلمان از یک سو، و...
خاویر سائنز
مردم کلمبیا، مردم رنج دیده، ضرب و شتم شده، زخم دیده، حق دارند احساس شادی کنند و پیروزی گوستاوو پترو اولین رئیس جمهور چپ در تاریخ کشورشان را جشن بگیرند و در کنار این شادی بزرگ انتخاب اولین معاون رئیس جمهور آفریقایی کلمبیایی و سیاه پوست، فرانسیا مارکز را به شادمانی بنشینند. اما، مردم مبارز و خستگی‌ناپذیر کلمبیا بخوبی می‌دانند، آنچه اکنون در راه است، بستری از گل سرخ نیست.
ویکتور اوربان و رجب طیب اردوغان "دشمنان اتحاد بین کشورهای غربی" هستند.  در واقع این دو رهبر با پشبرد نبردها و مقاصد مستقل خود مانع  تصمیم گیری های مهم و متحد کشورهای اروپا می شوند: نخست وزیر مجارستان با تحریم نفتی روسیه مخالف است، اقدامی اروپایی که باید به اتفاق آرا اتخاذ شود. در حالی که رئیس جمهور ترکیه روند الحاق سوئد و فنلاند به ناتو را مسدود کرده است. 
 "گرایش به  چپ" ماکرون، سه هفته پس از انتخاب مجدد  در پست رئیس جمهور، ژان کاستکس  در نهایت از مقام خود استعفا  و پست خود را تحویل خانم الیزابت بورن  داد . دومین زن  به عنوان نخست وزیر، فارغ التحصیل دانشگاه (اکول) پلی تکنیک ،استاندار سابق ، به ویژه کسی است که اصلاحات شرکت ملی حمل نقل و بیمه بیکاری را انجام داده است.
مهدی فتاپور
هفته گذشته در جلسه گفتگو و پرسش و پاسخی با مضمون ذکر شده با حضور تعدادی از دوستان صاحب نظر از دیدگاه های مختلف شرکت داشتم صحبت و پاسخ های من به سوالات مطرح شده در این جلسه در گفتار زیر آمده‌است. 
احمد باقری
 ۸۶ سال بعد  از اولین “اتحاد چپ ها “در فرانسه و ۲۵ سال از آخرین آنها ،جامعه فرانسه و علل الخصوص نیروهای دمکرات و سوسیالیست و طرفداران محیط زیست و  هواداران صلح  و نیروهای زحمتکش ،منتظر اتحاد نیروهای مترقی و چپ  که یک ضرورت بود، سر انجام با نام  «اتحاد جدید مردمی محیط زیستی و اجتماعی » شکل گرفته است .این نیروها منتظر تحولات دمکراتیک و عمیق جامعه برای مبارزه با بیکاری و اشتغال جوانان ،افزایش دستمزدها ،وآینده بهتر میباشند .تنها این تحولات دمکراتیک میباشد که می‌تواند از قدرت گرفتن نیروهای راست افراطی، که بر بستر نارضایتی های اجتماعی و اقتصادی در بین اقشار زحمتکش رشد کرده است ،جلو گیری نماید .
جنبش دموکراتیک عراق، به نمایندگی حزب کمونیست عراق و حزب ملت عراق، در روز ۱۹ آوریل ۲۰۲۲ از رئیس مجلس به دلیل نقض اساسنامه مجلس و تاخیر در انتخاب رئیس‌جمهور و تشکیل دولت عراق، مطابق با وظایف آمده در قانون اساسی و طی دوره تعیین‌شده، شکایت قانونی کرد. این شکایت در پاسخ به تداوم ماه‌ها بن‌بست سیاسی (از انتخابات ۱۰ اکتبر ۲۰۲۱ تا کنون) و نقض مهلت‌های آمده در قانون برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید و مواد مرتبط قانون اساسی است. 
رایان الشواف
رابطه آمریکا با دولت‌های نفتی مورد علاقه‌اش قبلاً بنیادی بوده و اکنون معاملاتی است. قبلاً در مورد همسویی بلندمدت بود اما اکنون در مورد تقاضاهای کوتاه مدت است. قبلاً در مورد اعتماد بود. اکنون بحث بی اعتمادی و برتری جویی است. ما نباید قدرت ذخایر نفت اعراب را دست کم بگیریم. اما دیکتاتورهای عرب هم نباید رنجشی را که در قلب و ذهن مردم عادی آمریکا و اروپا ایجاد می کنند، دست کم بگیرند. و مطمئناً نباید سیاست‌های ناپایدار بی‌شمارشان را که در طول ۲۰ سال آینده سر باز خواهند کرد، دست کم بگیرند.
حزب کمونیست عراق
گزاری تصویری از اول ماه در بعداد. این گزارش توسط رفقای حزب کمونیست عراق ارسال شده‌است.
حزب کمونیست عراق
حزب کمونیست عراق به مقاومت قهرمانانه مردم فلسطین و عزم آنها برای پایان دادن به اشغالگری و ریشه کن کردن آن از سرزمین هایشان درود می فرستد و مجدداً بر همبستگی مداوم خود با مبارزات فلسطینی ها برای احقاق حقوق مشروع خود در بازگشت و ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی به پایتختی اورشلیم تأکید می کند.
استفان ورتهایم
بایدن، در عین پرهیز از بدترین نتایج ممکن در اوکراین، باید از فرصتی که در هر نسل فقط یک بار پیش می آید، بهره گیرد و نظم امنیتی اروپا را در مسیر خودکفایی هدایت کند. اروپا با برتری عظیم اقتصادی و جمعیتی اش، توانایی فوق کافی برای ایجاد یک قدرت نظامی در تعادل با روسیه را دارد، و در حال حاضر هم تمایل فزاینده ای به انجام این کار نشان می دهد. اما اگر واشنگتن همچنان در مسیر تاکنونی پیش رود، چنین تغییری رخ نخواهد داد.
بهروز بیات
رژیم پوتین پناهگاه و تکیه گاهی برای دیکتاتورها و اقتدارگرایان جهان شده است. در اثر تجاوز ارتش روسیه به اوکراین این کشور باز هم بیشتر به کنج انزوا در قبال دمکراسی‌های غربی رانده می‌شود. روسیه با پوتین به هرحال و بدون پوتین، اگر روابط با غرب دوجانبه تغییر نکند، راهی نخواهد داشت جز اینکه به لحاظ سیاسی و اقتصادی به چین نزدیکتر شود. این نزدیکی می‌تواند حتی تا آن جا پیش رود که یک بلوک‌بندی جدید ایجاد شود. یکی از کاندیدا‌های پیوستن به این اردوگاه اقندارگرایان توانمند از نظر اقتصادی و نظامی، در کنار بسی مستبدان دیگر، جمهوری اسلامی خامنه‌ای خواهد بود که باز هم بیشتر سرنوشت‌اش را با روسیه و چین پیوند خواهد زد.
مانند تمامی جنگ‌ها در طول تاریخ، این جنگ همه‌ی ما را به دو قطب موافق و مخالفت تقسیم می‌کند. تبلیغات کرملین تلاش می‌‌کند ما را متقاعد کند که ملت در پشت دولت متحد شده است – و این مرتدان اسف‌بار، لیبرال‌های غرب‌گرا و مزدوران دشمن‌اند که صلح ‍‌می‌خواهند. این دروغ محض است. این بار بزرگان کرملین‌اند که  در اقلیت هستند. اکثر روس‌ها خواهان جنگ و برادرکشی نیستند، ولو آنان‌که هنوز به دولت روسیه اعتماد دارند. آنها تا جایی که می‌توانند چشم می‌بندند تا نبینند که چگونه دنیایی که تبلیغات‌چی‌های روسیه ترسیم کرده‌اند در برابر چشمان‌شان فرومی‌پاشد.
"ما ضمن  اعلام همبستگی خود با تظاهرات کنندگان علیه جنگ در اوکراین ، برای سیاست خلع سلاح و صلح مبارزه می‌کنیم :  به نظر ما بهترین راه حل و مقابله در برابر جنگ، امپریالیسم و ​​راست افراطی، یک چپ قوی است." هینز بیربوم رئیس  حزب چپ اروپائی 
در فراخوان آمده است که: با وجود وقوع این جنگ و تصاویر وحشتناک کشته‌شدگان و ویرانی‌ها در اوکراین، « تغییر اساسی در سیاست خارجی آلمان و بالا بردن بودجه تسلیحاتی آلمان به بیشترین حد خود از زمان جنگ جهانی دوم، قابل توجیه نیست - حتی اگر از طریق اصلاح قانون اساسی بپیش برده شود! ".این سلاح‌ها نمی‌توانند از اوکراینی‌ها در نبردشان برای دفاع از حق خود، حمایت کنند.
مایکل بکلی
نظم بین‌المللی در حال فروپاشی است و به نظر می‌رسد همه می‌دانند چگونه آن را اصلاح کنند. به گفته برخی، ایالات متحده فقط باید خود را وقف رهبری نظم لیبرالی کند که حدود ۷۵ سال پیش به وجود آمد. برخی دیگر استدلال می کنند که قدرت‌های بزرگ جهان باید مجتمعی تشکیل دهند تا جامعه بین المللی را به عصر جدیدی از همکاری‌های چند قطبی هدایت کنند. دیگرانی هم که خواستار یک معامله بزرگ که جهان را به حوزه‌های نفوذ پایدار تقسیم کند، هستند.
حزب کمونیست عراق
شهر اربیل بار دیگر مورد حمله‌ای وحشیانه و این بار با موشک‌های بالستیک قرار گرفت. این حمله و حملات قبلی به پایتخت اقلیم کردستان نقض آشکار امنیت و ثبات کشور ما و تلاشی برای ارعاب شهروندان در منطقه و عراق است. ما این جنایت فجیع را محکوم می‌کنیم و از سایر نیروهای سیاسی عراق می‌خواهیم که محکومیت خود را نسبت به آن اعلام کنند. بر اساس این واقعیت که مفهوم حاکمیت یکپارچه و غیر قابل تقسیم است، آن‌ها باید در عمل و در حرف به استقلال، امنیت و ثبات عراق پایبند باشند.
در بوندستاگ، اولاف شولز در توضیح طرح جامع دولت خود گفت: "ما باید از خود بپرسیم: روسیه پوتین چه مهارت هایی دارد؟ و آلمان به چه مهارت هایی برای مقابله با این تهدید، امروز و در آینده نیاز دارد؟" او می‌خواست ثابت کند، که او هم می تواند با شمشیر بکوبد. که این به اندازه کافی بد خواهد بود. اما شاید بدتر این باشد، که شولز در این حرفش جدی باشد!  به طوری که بوندسوهر (ارتش فدرال)  باید عملاً در موقعیتی قرار گیرد که به اصطلاح، با «توانایی‌های» روسیه برابری کند.
‬پییر هاسکی
می توان درک کرد که ولادیمیر پوتین، در بکار بردن تمامی امکانات برای رسیدن به اهدافش، تردید نخواهد کرد،  و با به کار بردن ارتش روسیه می دانیم این اراده یعنی چی.  "بدتر در راه است"، و  پوتین می خواهد همه اوکراین را بگیرد،  این ها، نتیجه گیری امانوئل ماکرون بودند از مذاکره دیروز. خبر بدی برای اوکراینی ها و خبر بدی برای همه جهان.
تشکل "مانیفست‌آ" می‌خواهد پیشنهاد یک خط مشی مشخص را ترویج کند و آن‌را به‌عمل برساند که در نهایت، عدالت اجتماعی، محیط زیست و شهروندان را در مرکز توجه قرار دهد و یک مدل توسعه را راه‌اندازی ‌کند که قاطعانه با نسخه‌های نئولیبرالی، فرآیندهای خصوصی‌سازی و قدرت اقتصادی و سیاسی غالب که مدت‌ها منافع جمعی را نادیده گرفته است، مخالفت می‌کند.
حزب کمونیست عراق
ما هم صدا با نیروهای صلح دوست سرتاسر جهان این جنگ را محکوم می‌کنیم و خواهان توقف فوری آن، بازگشت به میز گفتگو و مذاکرات تحت حمایت سازمان ملل و آغاز یک گفتگوی جدی برای دستیابی به تفاهماتی که منافع همه طرف‌ها و حق مردم غیرنظامی و همه مردم برای زندگی در امنیت و آرامش و به دور از بلای جنگ را تضمین کند هستیم.
کریستوف دو روبه
رئیس دولت روسیه  به بهانه "نسل کشی" روس زبانان  ساکن در شرق اوکراین برای حمله هوایی و زمینی استفاده کرد.  او اطمینان داد که خواهان "اشغال" اوکراین نیست، بلکه "غیر نظامی" کردن و همچنین "نازی زدایی"  این کشور  است.  کرملین روز قبل مدعی شد که رهبران "جمهوری های " خودخوانده جدایی طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای "دفع تجاوزات" ارتش اوکراین درخواست "کمک" کرده اند.  از زمان به رسمیت شناختن این جمهوری ها توسط پوتین در روز دوشنبه گذشته، “نیت “او  آشکار بود.
حزب چپ آلمان
دولت فدرال باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از گسترش مارپیچ خشونت، که  پایان آن نامعلوم است، انجام دهد.  کنفرانس ویژه سازمان ملل با حضور روسیه، اوکراین و همه کشورهای همسایه می تواند راه را برای رسیدن به میز مذاکره هموار کند.