رفتن به محتوای اصلی

بین‌المللی

مایلی با وعده گسست رادیکال از سیستم حاکم با اکثریت رای دهندگان به اجماع رسید، همانطور که قبلاً در کشورهای دیگر نیز اتفاق افتاده است. او پیروز شد زیرا رای دهندگان با رفوزه کردن آنهایی را که قبلاً ناکارآمدی خود را نشان داده بودند، فرمول سیاسی جدیدی را انتخاب کردند. این یک ماجراجویی پرخطر است.
با ادامۀ این جنگ وحشیانه و جنون‌آمیزعلیه غزه، این اصطلاح مجدداً آرام آرام، هرچند شرمگینانه، به گفتار مقامات رسمی عربی و بین المللی خزیده است. این عبارت مدت‌ها بود عملاً به یک طلسم تبدیل شده بود اما امروزه، بدون احترام حتی به مخاطب، و به ویژه هر بار که وضعیت جنگ در سرزمین‌های اشغالی فلسطین شدت می‌گیرد و اوضاع آشفته‌تر می‌شود، تکرار می‌شود. همیشه، هنگامی که اوضاع به حالتی انفجارآمیز به آستانۀ از هم پاشیدن می‌رسد، این طلسم جادوئی به عنوان ابزار خاموش کردن فریادهای اعتراض، با تبلیغ این که این یک راه حل واقعی است، به‌کار می‌رود...
جمهور گوستاوو پترو اعلام کرد که سفیر کلمبیا در اسرائیل را فرا خواهد خواند. وی در توییتی کوتاه نوشت "اگر اسرائیل کشتار مردم فلسطین را متوقف نکند، ما نمی‌توانیم آنجا باشیم". پترو، در واقع، یکی از سرسخت ترین منتقدان این قاره از اقدامات اسرائیل در هفته های اخیر بوده است. او در ۱۵ اکتبر نوشت : "اگر مجبور باشیم روابط خارجی با اسرائیل را تعلیق کنیم، آن را تعلیق خواهیم کرد، ما از نسل کشی حمایت نمی کنیم."
این یک فاجعه غیرقابل تصور در غزه است. همانگونه که در کرانه باختری نظامیان (اسراییلی) برای حافظت از فلسطینی ها در مقابل حملات مسلحانه شهرک نشینان افراطی غایب هستند. به نظر من، در پایان این جنگ قرار دادن غزه تحت یک نظارت بین المللی ضروری خواهد بود. باید اسرائیل را ودار کرد تا به بازسازی و همچنین برگذاری انتخابات سراسری در فلسطین، در غزه، در کرانه باختری و در بیت المقدس شرقی، تن دهد. امری که (تاکنون) هنوز به انجام نرسیده است. ملی گرایان بسیار افراطی و مذهبی با چنین ابتکاری مقابله خواهند کرد.
عربستان سعودی برای خرید ۵۴ فروند هواپیمای رافال از شرکت داسو اویاسیون (تقاضای) تخمین قیمت (ارزیابی قیمت) کرده ست. در حالیکه تا کنون عربستان سعودی هواپیماهای جنگنده (مورد نیاز خود) را از آمریکا و یا از کنسرسیوم اروپایی تامین میکرده است. این هفته نامه از قول «منابع همسو» نامشخص مینویسد که شرکت داسو‌ اویاسیون «تا ۱۰ نوامبر فرصت دارد تا به این درخواست پاسخ دهد. سباستین لوکورنو از اظهار نظر بیشتری خودداری کرد.
حزب چپ آلمان
ما اقدامات وحشتناک تروریستی حماس علیه اسرائیل را که در آن بیش از ۱,۲۰۰ نفر کشته شدند، به شدت محکوم می‌کنیم. تعداد بسیار کشته‌شده‌ها، حملات گسترده موشکی به اسرائیل و گزارش‌های مربوط به ربوده‌شدگان، وحشت‌آور هستند. کشتار وحشیانۀ ۲۶۰ نفر از شرکت‌کنندگان یک جشنواره موسیقی، اقدامی بی‌رحمانه است. بیش از ۱۰۰ نفر در یک کیبوتس (مزارع اشتراکی مردم اسرائیل) به خاک سپرده شده‌اند و هنوز هم جسدهای بیشتری پیدا می‌شود. ما بیاد قربانیان و خانواده‌هایشان هستیم و امیدواریم که ربوده‌شدگان به زودی آزاد شوند.
حزب کمونیست عراق
تحولات امروز یکبار دیگر این واقعیت را به ثبوت رساند که هیچگونه امنیت و ثباتی در منطقه خاورمیانه بوجود نخواهد آمد مگر با پایان بخشیدن به اشغال نفرت آور اسرائیل و دستیابی مردم فلسطین به حقوق کامل و مشروع خود برای تعیین سرنوشت، آزادی، بازگشت (به‌ سرزمین خود) و استقلال و برقراری یک دولت مستقل ملی با پایتختی در اورشلیم.
در کل ۱۵ قرارداد به امضا رسیده‌اند. طی بازدید وزیر نیروهای مسلح فرانسه از اوکراین ... وی اعلام کرد که مصصم است تا از منطق "واگذاری سلاح به منطق خرید سلاح" (توسط کشور اوکراین - مترجم) از صنایع فرانسه نائل آید.
پیر شالیه
معضلات این تانکها، که از کارایی بالا بر خوردارند، نمی کاهد. تنگناهایی که ستاد فرماندهی امریکا نیز در میدان جنگ در اوکراین به ان‌ واقف است... این تانکها دو برابر سایر تانکها مصرف سوخت دارند. لذا اوکراین به یک زنجیره پشتیبانی (لوژیستیک‌) متشکل از دهها کامیون سوخت کش احتیاج دارد
توما د وال
(تنها) نقطه اتکا اصلی باکو برای بازارگرمی نزد غرب، موضوع تجارت و موقعیت جغرافیایی آن به عنوان تنها کشور میان روسیه و ایران است که از زیرساخت های حمل و نقل نفت و گاز شرق به غرب، به مثابه یک پیوند ... برخوردار است.
ژان رادوانی
این بار مقامات قره باغ رسما پذیرفته اند که تحت نظارت آذربایجان و تحت یکپارچگی مرزهای تعیین شده در سال ۱۹۹۱ باشند. اما آیا ممکن است ارامنه با اطمینان کافی برای زندگی در آذربایجان بمانند، با چه جایگاه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی؟
نیاگال باگایوکو
جمع آوری و خلاصه مصاحبه با نیاگال باگایوکو (Niagale Bagayoko)، متخصص سیاستهای بین‌المللی امنیت و رفرم سیستمهای امنیتی در غرب آفریقا، توسط پیر شالیه (Pierre Challier)
آنا پالاسیو
تازه‌ترین نشست گروه  بریکس را نشستی دوران‌ساز تعبیر کرده‌اند که می‌تواند اساس مناسبات بین‌المللی را تغییر بدهد. البته این نشست چنین دستاوردی نداشت ولی این که شکوه از نظام کنونی تا به این درجه در میان کشورها شایع است و این همه کشور هم هستند که حاضرند نظم موجود را به چالش بگیرند، باید برای غرب هشداری باشد.
پاتریک لوهیارک
کارگران زن و مرد نیجری، تمامی مردمان آفریقا و جوانان این قاره نیازی به گشودن مجدد زخمهای یک جنگ جدید ندارند. آنها دیگر نیازی به کودتا، استقرار پایگاههای نظامی خارجی در کشورهایشان، یا تحریمهای اقتصادی که در درجه اول متوجه انسان‌هایی می‌شود که درگیر مشکلات فراوانی هستند، ندارند...
مجید سیادت
نتانیاهو در فشار گازنبری گرفتار شده است. از یک طرف فشار بین المللی و از طرف دیگر رفتار ظالمانه ی مؤتلفین او. بعضی محافل بین المللی نگران اند که نتانیاهو برای بیرون رفتن از این فشار دوطرفه دست به اقدامات آوانتوریستی  جدیدی بزند. این نگرانی بر این ایده قرار دارد که در دوره های تنش زیاد (یا جنگ) مردم عادی به حکومت خود نزدیکتر می شوند.
یو. شگلوین
به دیگر سخن، با در نظرداشت روابط محکم میان عربستان و کویت، و تیز این واقعیت که ایران مناسبات خود را با عربستان سعودی عادی نمود، «توانایی عربستان در تأثیر گذاری»، در توان این کشور در یافتن نقاط مشترک میان ایران و کویت، تجلی خواهد یافت.
ژورس تنها رهبر سوسیالیستی می‌باشد که هرگز هیچ مسئولیت دولتی را بر عهده نگرفت. اما وی همواره الهام بخش برای «سوسیالیزم فرانسوی» بوده است. ژورس در تاریخ سوسیالیزم فرانسه از جایگاهی بارز و و منحصر به‌فردی بر خوردار است. بخش های گوناگوی از طرفداران این ایده‌آل هموار از وی به‌عنوان یک مبارز ثابت قدم در راه و برای سوسیالیزم نام برده و از او الهام می‌گیرند.
مجید سیادت
بسیاری صاحب نظران امیدوارند که تنش در خاورمیانه کاهش بیابد. عربستان سعودی و ایران آشتی کرده اند، ایران و مصر و بحرین در مسیر آشتی قرار گرفته اند. روند عادی سازی مناسبات میان کشورهای تأثیرگذار در منطقه، مانند ترکیه و مصر در جریان است ؛ روابط امارات و اسرائیل نیز به حالت عادی بازگشته است؛ پرسش اینجاست: چرا روابط عربستان و اسرائیل عادی نشده اند؟
احمد باقری
در بسیاری از مناطق از جمله در دومین شهر بزرگ فرانسه مارسی که در ان تظاهرات اعتراضی به خشونت کشیده و منجر به دستگیری عده ای از معترضین گردید و ساختمان های عمومی مورد حمله قرار گرفته اند. به گفته سخنگوی وزارت کشور، "نمادهای دولتی و همچنین خدمات عمومی محلی: پلیس شهری، ساختمانهای شهرداری، دبیرستان‌ها ، مدارس..." مورد حمله معترضین قرار گرفته است . ویدیو حمله جوانان معترض در پاریس به مراکز خرید و غارت مغازه ها توسط خبرگزاری‌ها منتشر شده است.
سیامک سلطانی
بندهای ۱ تا ٥ این پیشنهاد نزدیکی بسیاری با پیشنهاد ۱۲ ماده ای چین دارند. بویژه بند ۴ که اتفاقاً نه آمریکا و نه اروپا و متعاقباً کیف نیز با آن موافق نیستند. زیرا بر اساس این بند، حق تعیین سرنوشت ملل با مراجعه به رفراندوم به رسمیت شناخته می شود. این یعنی این که دستکم در مورد کریمه که رفراندوم در آن در شرایط صلح و سالها پیش از وقوع جنگ رخ داد، از دستور مذاکرات خارج خواهند شد.
کشف ذخایر لیتیوم قدرت چانه زنی ایران را در اتحادهای اقتصادی و امنیتی افزایش می دهد و تمرکز بازار نفت را به سمت صنایع پرسود لیتیوم و معدن که به انقلاب سبز دامن می زند، تغییر می دهد. در میان مدت و بلندمدت، افزایش قیمت لیتیوم که به دلیل تقاضای جهانی و بازار خودروهای برقی تحریک شده است، می تواند به اقتصاد ایران اجازه دهد گام بزرگی به جلو بردارد.
یو. شگلوین
،بن بست در مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای ایران مانع بزرگی است در مسیر تحقق همکاری های تجاری با ایران. پتانسیل واقعی بر هم خوردن قراردادها، تنها فاکتور ریسکی است که نه تنها تفاهمنامه پکن، بلکه تمامی روندهای دیپلماتیک در منطقه را مورد تهدید قرار می دهد. حل معضل اتمی ایران و یا عدم حل آن، و واکنش تهران به تصمیم بین المللی متعاقب آن، تعیین کننده مسیر دینامیک آینده منطقه ای خواهد بود. در وضعیت کنونی، آمریکائی ها تصمیم گرفتند که با حدودی سبکتر کردن این درگیری، چند مسئله را همزمان حل کنند
‬پییر هاسکی
اما این مرز دارای تاریخی است که از خشونت تغذیه می کند. عالیه عطایی، رمان نویس افغانی الاصل دارای ملیت ایرانی، فرزندی ازاین شکاف بین دو کشور، به تازگی «مرز فراموش شدگان» (ویرایش گالیمار در فرانسه) را منتشر کرده است. داستان تلخ او بر تاریخچه خانواده اش، بین دو کشور، بر روی مردان و زنانی متمرکز است که از یک جنگ فرار می کنند، از جنگ دیگری سر در می آورند، از سر گرفتن بی پایان جنگ. در جریان مناظره ای در جشنواره Étonnants Voyageurs آخر هفته گذشته، او این جمله وحشتناک را بیان کرد: "بر اثر زندگی در جنگ، ژن جنگ در ما پیدا شده است".
تداوم سازماندهی جلساتی مانند کنفرانس امروز.
استفاده از دیپلماسی برای وادار کردن مقامات ایرانی در سازمان ملل به پذیرش حقوق بشر، حقوق زنان، حقوق اقلیت های قومی و مذهبی.
مخالفت با هرگونه تلاش کشورهای بیگانه برای شروع جنگ با نظام جمهوری اسلامی.
حمایت، حضور و سخنرانی در تظاهرات مسالمت آمیز ایرانیان در اروپا.
ادامه اسپانسور کردن زندانیان سیاسی ایران.
افشای هرگونه اطلاعات در رابطه با حمایت رژیم از روسیه در جنگ علیه اوکراین.
امید اقدمی
تجربه‌ی انتخابات 2018 شهرداری استانبول موجب می‌شود این احتمال پیش روی روزهای آینده‌ی ترکیه باشد که حزب عدالت و توسعه در صورت باخت در انتخابات نتیجه را نپذیرد. عدم پذیرش نتیجه‌ی انتخابات ریاست جمهوری اما با انتخابات شهرداری استانبول تفاوت دارد. این‌بار دولت می‌تواند مجموعه‌ای از اقدامات امنیتی و از جمله بازداشت برخی از فعالان سیاسی و افراد موثر در انتخابات را به بهانه‌ها و احتمالات گوناگون در دستور کار داشته باشد
مجید سیادت
حالا همین ژنرالها به جان هم افتاده اند. نیروهای خشونت پرهیز به کنار رفته اند و جنگ خونبار کنونی به سودان تحمیل شده است. چه درسهائی از این نمونه ی گذار مسالمت آمیز میگیریم؟ روشن بگویم، اینکه نظامیان حاضر باشند داوطلبانه قدرت را به غیرنظامیان واگذارکنند انتظاری غیر واقع بینانه است.
آیا گذار مسالمت آمیز ادامه پیدا میکند و یا بحران کنونی به جنگ تمام عیار داخلی (وبدتر... جنگ منطقه آی در شمال شرقی افریقا) منجر میشود؟
مجید سیادت
در مورد اردوگاهها به روابط اتحادیه ی اروپا و امریکا نگاه کنیم. البته اروپا و امریکا همیشه با هم اختلاف وتنشهائی داشته اند و در عین حال با هم اردوگاه واحدی داشته اند. با تمام اینها این تنشها بالا گرفته اند که سفر اخیر ماکرون به چین نماینده جنبه های مهمی از آنهاست. او در این سفر به راهبرد استقلال استراتژیک اروپا (استقلال از امریکا) اشاره کرد. او اظهاراتی داشت که امریکا را بشدت نگران کرد. در مورد تایوان اظهاراتی داشت که معلوم نیست در تنش آتی امریکا و چین، مخصوصا بر سر تایوان، فرانسه (بخوان اتحادیه اروپا) با امریکا همسو باشد.
فرهاد دوردانی
شرایط زندگی در فرانسه هر روز سخت‌تر می‌شود. برای مثال تعداد داشجویانی که فقط یک نوبت در روز غذا می‌خورند رو‌به‌رشد است. تعداد کسانی‌که مجبورند برای زندگی روزمره به سازمان‌ها و‌انجمن‌های خیریه مراجعه کنند روز به‌روز در حال افزایش است. دانشجویان و به ویژه زنان تنهائی که سرپرستی خانوادهٔ را نیز بر عهده دارند بخش مهمی از این افراد را تشکیل می‌دهند.
یک سیاست واقع بینانه و تعهد آمیز در قبال دو قطب مخالف در خاورمیانه نیز در میان مدت مفید است، گرچه اتخاذ این سیاست هزینه بر باشد. این واقعیت که آمریکایی ها به منطقه پشت می کنند به این معنی است که ایران باید حداقل در یک سیستم امنیتی ابتدایی قرار گیرد. با نگاهی به عربستان سعودی باید از تحول اجتماعی در آنجا قدردانی کند. در حالی که کشور به هیچ وجه دموکراتیک تر نمی شود، کاهش نفوذ بنیادگرایان وهابی، آن را به شریکی بسیار آسان برای غرب از منظر جهانی تبدیل می کند.
‬پییر هاسکی
خطر بروز شکاف های عمیق در جامعه اسرائیل چشمگیر است. اگر نتانیاهو عقب نشینی نکند، شکاف همه گیر خواهد بود. درست مانند سردر گمی که این بحران در میان یهودیان آمریکایی، ستون حمایت همیشگی از اسرائیل ایجاد کرده، و حتی در فرانسه، اگر از مطلبی که دیروز توسط بسیاری از شخصیت های یهودی فرانسوی در لوموند امضا شده بود، قضاوت کنیم که عنوانش چنین بود: « در اسرائیل، دموکراسی در خطر است».
زیر آوارها و خرابه ها، صدها هزار تن از بی سرپناهان در ترکیه و سوریه، گرسنه و در سرما گرفتارند. حکومت ها سعی دارند چاره ای بیابند برای فاجعه انسانی پیامد زلزله یک هفته پیش که تا کنون بیش از ۳۵۰۰۰ نفر در آن جان باخته اند. شانس نجات و جان بدر بردن دیگر تقریبا وجود ندارد. الویت از این به بعد کمک به صدها هزار انسان است که سکونت گاهشان در اثر زلزله نابود شده است.
آیلا نویدی
گسترش اقدامات محدودکننده در مورد مؤسساتی که از نظر اقتصادی امکان سرکوب را فراهم می‌کنند: نهادهائی موسوم به "بنیاد" که تحت نظارت مستقیم "رهبر مذهبی" و در واقع رئیس دولت، آیت‌الله خامنه‌ای درست شده‌است. این بنیادها عمدتاً با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوند نزدیک دارد و تقریباً در تمام بخش‌ها و زمینه‌ها، کل اقتصاد مملکت را کنترل می‌کند. این نهادها میلیاردها دلار ارزش دارد و عامل تأمین مالی سرکوب داخلی و نیز تروریسم بین المللی است.
مجید سیادت
هنوزهم فاکتور ارزان تمام شدن بلافاصله ی تولید مهم است ولی فاکتورهای دیگر - از قبیل فاصله و امنیت سیاسی هم اهمیت یافته اند. نمونه نتایج را در مورد مکزیک می‌یابیم که شرکت‌های مختلف امریکائی برای تولید قطعات پرداخته‌اند. هندوستان ویتنام هم از این روند سود می‌برند. ولی تجربه چین تکرار نمی‌شود. همه شرکت‌های چند ملیتی - و دولتهای غربی - از این تجربه آموخته اند که باید با احتیاط بیشتری عمل کنند. اجناس مختلف گران‌تر تمام می‌شوند و رشد اقتصادی دنیا هم کمتر می‌شود.
پاتریک وینتور
قدرتهای غربی با یک معضل بالقوه ناخوشایند مواجه ‌شده اند: احیای برجام می‌تواند به لغو تحریمها علیه کشوری منجر شود که با خشونت اعتراضات را سرکوب و روسیه را مسلح می کند
حزب چپ اروپائی
هفتمین کنگرۀ حزب چپ اروپائی از نهم تا یازدهم دسامبر در وین برگزار شد. این کنگره با 95/9 درصد آرا قطعنامه ای را در همبستگی با جنبش "زن، زندگی، آزادی" از تصویب گذراند.