حقوق بشر

عکس‌هائی که از فرهاد میثمی طی روزهای اخیر منتشر شده‌است نشاندهنده وضع بسیار دردناک ایشان بعد از اعتصاب غذاری طولانی است. وزن فرهاد میثمی در اثر اعتصاب غذا به‌شدت کاهش پیدا کرده و جز پوست و استخوانی از او نمانده‌است. در نامه‌ای که از زندان ارسال کرده، از تلخ کردن آبی هم خبر داده است که ۱۰ روز آینده خواهد نوشید تا نشانه‌ای از «روزگار تلخ‌تر از زهری ، باشد جمهوری اسلامی بر مردم ایران تحمیل کرده‌است.
ما تعدادی از زندانیان سیاسی بند زنان زندان اوین تصمیم گرفتیم به بهانه پنجمین سالگرد بازداشت فعالان محیط‌زیست حمایت خود را از آن‌ها اعلام نموده و خواهان پشتیبانی نهادهای بین‌المللی، حقوق‌بشری، افکار عمومی و آزادیخواهان برای آزادی آن‌ها شویم. در همین راستا بر حمایت از «روایت‌گری» جهت ثبت واقعیت‌های تاریخی تاکید می‌کنیم، چرا که آن را تلاشی برای توقف فجایع انسانی می‌دانیم، بنابراین از گام‌های مهم زندانیانی چون سپیده کاشانی و نیلوفر بیانی تا علارغم همه مخاطرات احتمالی به افشای ابعاد جنایت و سرکوب در تاریک‌خانه‌های امنیتی و آگاه شدن افکار عمومی بپردازند، حمایت و قدردانی می‌کنیم.
کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان از کشته شدن ۱۶ معترض بر اثر شکنجه برای اعتراف‌گیری در زمان بازداشت خبر داد. کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در گزارشی که روز چهارشنبه ۱۴ دی (۴ ژانویه) منتشرکرد گفته است علاوه بر شکنجه‌، برخی از کشته‌شدگان در نتیجه جلوگیری از دریافت درمان موثر بعد از زخمی شدن با گلوله به قتل رسیدند.
این سازمان همچنین هشدار داد که محمدبروغنی، محمد قبادلو، سامان یاسین(صیدی) در محاکمه‌ای ناعادلانه در دادگاه انقلاب رژیم در تهران به اعدام محکوم و اکنون در خطر اعدام قرار دارند.عفو بین‌الملل همچنین هشدار داد که خطر اعدام «محمد مهدی کرمی، حمید قره‌حسنلو، محمد حسینی، حسین محمدی و فردی ناشناس» وجود دارد و در رابطه ۱۶ تن به مشارکت در مرگ یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان متهم شده‌اند و این ۵ تن حکم اعدام گرفته‌اند.
سیما صاحبی
از نگاه من دادخواهی چند بُعد مختلف دارد:
1 بُعد حق طلبی و اعتراضی به این جنایات و ترورها،
2 بُعد یادآوری مستمر این جنایات و بازنگری آنها،
3 بُعد مسئولیت اجتماعی نه به عنوان یک دادخواه، بلکه به عنوان کسی که حقوق شهروندی اش زیر پا گذاشته شده است.
دادخواهان خاوران
ما دادخواهان خاوران،‌شادمانی عمیق خود را از قطعنامه [شورای حقوق بشر] سازمان ملل و دستور تشکیل یک کمیته حقیقت یاب مستقل اعلام می کنیم و ازتمام افراد و سازمانهای حقوق بشری که با تلاشها، ارائه مدارک، بحث و گفتگو با نمایندگان کشورهای مختلف و ارائه بیانیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل به تصویب این قطعنامه کمک کردند، قدردانی می کنیم
شورای حقوق بشر سازمان ملل در روز پنج‌شنبه ۲۴ نوامبر با اکثریت آرا به تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب برای رسیدگی به نقض حقوق بشر در خلال اعتراضات سراسری ایران موافقت کرد.
برگزار کنند گان این یادمان پیشتر با انتشار یک فراخوان از همه احزاب، سازمانها، گروه ها، تشکل های سیاسی، حقوق بشری، مدنی، اتنیکی، زنان، کارگری، فعالان محیط زیست و گروههای فعال در حوزه اقلیتهای جنسی و جنسیتی دعوت کرده بودند که در این مراسم که فرصتی برای با هم بودن به رغم تنوع ، گوناگونی و رنگارنگی جنبش دادخواهی است، شرکت کنند.
از این رو به اطلاع شما ریاست محترم جمهوری می‌رسانیم که تمامی افراد امضا کننده این نامه که بیش از ۶ سال است که بدون تعیین تکلیف در روند بازاسکان در کشور سوم، در ترکیه به سر می‌بریم و تا لحظه‌ی نگارش این نامه، دها مرتبه از طریق نهاد‌ها و سازمان‌های مرتبط با پناهندگان از جمله «کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در امور پناهندگان» پیگیر وضعیت خود بوده‌ایم اما متاسفانه به هیچ نتیجه‌ی ملموس و مطلوبی دست نیافته‌ایم و سال‌هاست که پاسخ مشخصی دریافت نکرده‌ایم.
روز ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ جمعیتی از خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام، مقابل دادگستری و دادگاه عمومی و انقلاب کرج تجمع کردند و روزهای بعد نیز تا امروز به تجمعات خود مقابل قوه قضائیه در تهران با خواست اعدام نکنید، ادامه داده و خواهان توقف اعدام زندانیان هستند
ابوالفضل محققی
ما کشته شدیم ما روحمان در تمامی فضای این سرزمین می چرخد .ماروح تاریخی این سرزمینیم روحی که نمی توان کشت! نمی توان به زنجیر کشید و بەسکوت وادارشان کرد. روحی که همه جا حضور دارد.کافی است بەدقت نگاه کنید. آن که پیشاپیش حرکت می کند را می شناسید "؟ به چهره جوان وشاداب جوانی که پیشاپیش معترضین خیابان در حرکت است خیره می شوم .چه چشمانی سیاه ،مهربان و با هوشی دارد!چشمانی که همه ما
تورج ابوذرخانی
تابستان ۶۷ سندی تاریخی از جنایتی ماندگار با محوریت اعتقاد به بنیاد گرایی اسلامی است که برای کشتار، شکنجه و اعدام انسان های دگر اندیش، هم زمان شش زندانی را با یک میله توسط جرثقیل دار می زدند تا زندانیان در بالای دار بیشتر زجر بکشند و جان بدهند
سی و چهارمین یادمان جانباختگان کشتار تابستان ۶۷

در ‌‌دو بخش برگزار میشود
‏‎بخش اول پنل با موضوع ‎آینده جنبش دادخواهی و موانع پیش روی آن
با حضور مهمانان:
‏‎خانم نیره انصاری: حقوقدان، متخصص حقوق بین الملل
نحوه پیشبرد و راهکاری های عملی دادخواهی در حوزه حقوق بین الملل
‏‎آقای نیکفر : نویسنده
‏‎ دادخواهی و چرایی آن
‏‎آقای فرج‌سرکوهی
‏‎کارکرد و چشم انداز های ممکن اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دادخواهی

‏‎
تورج ابوذرخانی
با این وجود، زمان به نفع حکومت نیست و هر حرکتی که از سوی جمهوری اسلامی علیه مخالفان انجام می شود، بازخوردی به مراتب بزرگ تر را علیه حکومت در بتن جامعه شکل و سازمان می دهد.
امروز نیز، سپیده رشنو نمادی از جنبش زنان، برای آزادی و تحقق عدالت شده است
جمعی از کنشگران و فعالان سیاسی
زمانی که پیرزن روستائی بهائی با قامتی خمیده از رنج وفشار حاصل از تهاجم نیروهای جمهوری اسلامی در میان خرابه های خانه ویران شده خود فریاد زنان عصا بر زمین می کوبد، از درون وجود آتش گرفته خود ناله میکند و ما را بنام یک هموطن ،همشهری ، هم روستا وهمسایه خود بیاری می طلبد . چگونه می توانیم سکوت کنیم ؟ چگونه می توانیم با تمام نیرو به دفاع ازاین هموطن رنج دیده خود نپردازیم ؟
ابوالفضل محققی
من که خود رانده شده از خانه، شهر و سرزمین خود هستم درد و اندوه عمیق هر فرد بهائی رانده شده از خانه را حس می کنم. همدرد با پیرزن بهائی دردمند فریاد میکشم وجدان های انسانی را به داوری و دفاع از حق پایمال شده او فرا می خوانم باشد که این نوشته کوتاه همدلی بر انگیزد و پژواک فریاد دردناک تو مادر بزرگ عزیز بهائی باشد.
ما در شبکە صلح و عدالت اجتماعی حملە ترکیە بە منطقە توریستی در استان دهوک در کردستان عراق و هدف قراردادن مردم غیر نظامی را بە شدت محکوم می کنیم.
کانون مدافعان حقوق کارگر
کانون مدافعان حقوق کارگر در چندین اطلاعیه قبلی خود تا حد امکان خبررسانی کرده است که در سه ماه گذشته علیرضا ثقفی در جدال مرگ و زندگی در زندان کچویی قرار گرفته است. 
وضعیت بحرانی جسمی علیرضا ثقفی به دلیل فشار خون بالا و کمردردهای مزمن بسیار حاد شده است که در دو هفته گذشته بارها  در حین راه رفتن زمین خورده و هفته گذشته بعد از زمین خوردن دندان ثقفی شکسته است. 
گروه راست‌یاد نتایج تحقیق خود را که دربرگیرند‌ه‌ی اسامی بیش از ۳۵۰۰ قربانیِ قتل عام سال ۱۳۶۰ است، در این بانک اطلاعاتی آنلاین گردآوری و منتشر کرده ‌است. این پژوهش همچنین شامل یک فهرست از اسامی و مشخصات افرادی است که در جریان قتل‌عام مخالفان سیاسی در سال ۱۳۶۰ مشارکت داشته‌اند. اغلب این متهمان در حال‌ حاضر دارای مناصب عالی سیاسی و قضایی هستند. بر همین اساس، پژوهش حاضر قتل‌عام مخالفان سیاسی در سال ۱۳۶۰ را یک کلان‌جنایت ارزیابی می‌کند که لازم است موضوع تحقیقات مستقل و متناسب حقوقی قرار گیرد
مهرداد بهارآرا
رای نهایی هرچه باشد در نفس قضیه تغییری نخواهد داد و آن اینکه مسیولین حکومت نکبت‌بار اسلامی، کفتارانی مثل نیری، پورمحمدی، اژه‌ای، فلاحیان و بطور خیلی ویژه رییس جمهور شش کلاسه، رییسی قصاب باید بدانند که این تازه آغاز راه است. دادخواهان خواب را بر چشمان این کفتاران مردارخوار و ادمکش آشفته خواهند کرد. بدانند که به سراغ آنها هم خواهند رفت. هیچ کجای دنیا برای انها امن نخواهد بود
ما دادخواهان خاوران،‌ شادمانی عمیق خود را از نتیجه‌ رأی عادلانه دادگاه حمید نوری در استکهلم ابراز می‌داریم و از تمام دست اندرکاران این دادگاه؛ از دادستان‌ها و هیات قضات و تمامی خانواده‌های دادخواه و فعالان سیاسی، اجتماعی و حقوق بشری که در این راه ما را همراهی کردند تا به نتیجه‌ی مطلوب برسیم، قدردانی می کنیم. امید که این محاکمه‌ی تاریخی و حکم عادلانه‌ی حمید نوری، درس عبرتی برای جنایت‌کاران و دیکتاتورهای حاکم بر ایران و سراسر جهان شود و بدانند که هیچ جنایتی بدون مجازات نخواهد ماند. امید با اتحاد و همبستگی با همدیگر، روزی بتوانیم تمامی زندانیان سیاسی در ایران را آزاد کنیم،
رژﯾﻣﯽ ﮐه ﭘﺎﯾه های ﻣردﻣﯽ داﺷﺗه ﺑﺎﺷد و ﻧﮕران اداﻣه ﺣﯾﺎت ﺧود ﻧﺑﺎﺷد ﺑه داغ و درﻓش، اﻋدام و ﺷﮑﻧﺟه ﻧﯾﺎزی ﻧدارد. رژیم جمهوری اسلامی قدر قدرت نیست که اگر بود احتیاجی به دستگیری خانواده های دادخواه نداشت. این سرکوبها برای ایجاد فضای رعب و وحشت است. باید در مقابل این رژیم قرون وسطایی بایستیم، از خانواده های دادخواه حمایت کنیم واجازه ندهیم جان های بیگناه دیگری قربانی ادامه حیات این رژیم اهریمنی بشود.
ابوالفضل محققی
بعد سی واندی سال بنا به اعتراف "نیری" حاکم مرگ از طرف خمینی "اگر قاطعیت امام نبود شاید ما اصلاً این امنیت را نداشتیم" جمهوری اسلامی برای بقای خود باید این کشتار را انجام میداد! تا راه "امام"را هموار سازد! تا او جام خون از کاسه سرجوانان گیرد!رگهای خشگیده خود را سیراب سازد. مردی که هیچ احساسی نه برای وطن داشت و نه برای اولاد وطن.
کشتار هزاران زندانی پایان می یابد؛ لحظات اندوه فرا می رسند؛ ساک‌های لباس، مادران و پدران مضطرب بر در زندانها. لیست‌های اعدام‌شدگان. شرمتان باد اگر شرمی دارید.
دادخواهان خاوران
ما دادخواهان خاوران امیدواریم که در رای گیری مجدد در صحن عمومی، نمایندگان پارلمان بلژیک رای خود را تقییرداده و اجازه ندهند چنین قانونی که جان انسانها را به خطر می اندازد تصویب شود. ما هر گونه مماشات دولت های اروپایی با جمهوری اسلامی که بر اساس منافع سوداگرانه آنان صورت می‌گیرد را محکوم میکنیم و از تمامی نهادهای بین المللی و حقوق بشری، حقوقدا‌نان، روزنامه نگاران، فرهنگیان، تشکل‌های زنان، سندیکاهای کارگری جهان و مردم ازادی خواه کشورهای اروپایی و بویژه کشور بلژیک میخواهیم که نسبت به ...
امراله نصرالهی
جنبش معلمان که در زمینه ی خواسته های صنفی-آموزشی خود بر اصول مبارزه ای کلاسیک یعنی سازماندهی، تفکر اجتماعی و داشتن لیدرهایی در لایه های گوناگون آن گام نهاده و در این مسیر خواهان بازگشت حاکمیت به پایبندی به قوانین ناقص و علیل نیم بند خود هست، آنقدر توانسته است گفتمان قدرت تولید کند که دستان آهنین سرکوب قدرت حاکم را به سوی پیکره و بدنه اش روانه سازد. یکی از اعضای این بدنه که در تولید این گفتمان نقش داشته، جعفر ابراهیمی است.
برای بسیاری از این پناهجویان ۲۴ جون روز پایان انتظار بود و باید باستقبال سرنوشت میرفتند. فردای روز ۲۴ جون شاهدان و روزنامه ها خبر از فاجعه انسانی بزرگی میدادند. سی و هفت کشته و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح نتیجه تلاش پناهجویان برای گذر از مرز در منطقه نادور مرز میان آفریقا و اروپا.
حمید حسینی- محمود علیزادە
الهە امانی
در دهه‌ی سوم قرن بیست‌ویکم، شاهد موج و روندی کلان برای باز‌پس‌گرفتن حقوق کسب‌شده‌ی زنان نه‌تنها در کشورهای سه قاره، به ویژه آسیای غربی، آفریقای شمالی و آسیای جنوبی، بلکه در کشور‌های اروپایی و آمریکای شمالی هستیم. در آمریکا پس از قریب به نیم‌قرن قانون حق زنان به انجام سقط جنین یا «رو در مقابل وید» (Roe Vs. Wade) در خطر جرم‌انگاری توسط دادگاه عالی آمریکا است؛ روندی که در سال‌های اخیر در تعدادی از ایالات، از جمله تگزاس و کلرادو آغاز شده. در اروپا از سال ۲۰۱۰ شش کشور حقوق جنسی و باروری زنان و سقط جنین را محدود کردند و...
یداله بلدی
رژیم جمهوری اسلامی که از محبوبیت ونفوذ زندانیان به‌ویژه درمیان نیروهای اگاه وبالنده جامعه می‌هراسید با دستگیری، تهدید وربودن وحتی ترور تلاش می‌کرد ازتاثیرگذاری آنان در جامعه بکاهد. این اقدامات حتی قبل از انقلاب آغاز شده چنان‌که مبارز اندیشمند زنده یاد شکراله پاک نژاد را پس از آزادی اززنذان به زادگاهش دزفول راه ندادند.
لازم می‌دانیم که یک‌بار برای همیشه و با صدای بلند اعلام کنیم که با طرح هرگونه بحث در مورد غرامت که هدفی جز لوث کردن حرکت دادخواهانه‌ی ما ندارد مخالفیم و بر این باوریم که از دست دادن جان آن عزیزان و آسیب‌های متعدد ناشی از آن مطلقا جبران پذیر نیست. تنها روشن شدن حقیقت است که می‌تواند التیامی کوچک بر زخم‌های عمیق ما باشد.
ما اما این بار اقدام رژیم برای دیوار کشی و نصب دوربین برای جلوگیری از حضور خانواده ها را تحمل نمی کنیم و با استناد به اسناد ثبت شده در سازمان عفو بین الملل و همچنین اسناد افشا شده در دادگاه حمید نوری مبنی بر اینکه عزیزان ما مخفیانه و در گورهای جمعی دفن شده اند و ما در این ۳۴ سال از چگونگی، چرایی و حتی محل واقعی دفن آنان اطلاعی نداریم، اعتراضمان را رسا و با یک کارزار بین المللی به پیش خواهیم برد.
به گفته‌ی همسر آقای جلالی، این پزشک متخصص بارها به دعوت مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی ایران به این کشور سفر کرده و تا زمان بازداشت‌اش هیچ وقت با مشکلی روبه‌رو نبوده است. احمدرضا جلالی آخرین بار در اردبیهشت ماه سال ۱۳۹۵ به قصد شرکت در یک کنفرانس علمی به ایران رفت که بازداشت و روانه زندان اوین ‌شد. اتهام این پزشک، "همکاری با دول متخاصم" عنوان شده است.
فرهاد میثمی
کنش کوچکِ ایستادگیِ ما در تلاش برای لغو اجرای اعدامِ دکتر جلالی در شرایط خاصِ خود شکل گرفت و امروز دهمین روزِ آن است؛ فقط ۵ روزِ دیگر تا پایانِ ضرب‌الاجلِ اعلام شده‌ی حاکمیت برای اجرای این حکم باقی است. در این مدت، اقداماتِ ارزشمندِ عدیده‌ای را در قالب‌هایی متنوع جهت اعتراض به اجرای این اعدام شاهد بوده‌ایم که بسیار قابلِ تقدیر است، اگرچه کافی نیست
ما تشکل‌های جمهوری‌خواه ، ‌دمکراتیک و حقوق بشری و فرهنگی ـ اجتماعی مخالف اعدام و طرفدار حقوق بشر، ضمن پشتیبانی از حرکت سازمان عفو بین الملل، در این تظاهرات شرکت خواهیم کرد و از هم میهنان گرامی درخواست می کنیم برای نجات جان دکتر احمد رضا جلالی و دیگر زندانیان به جمع تظاهرکنندگان بپیوندند.
دادخواهان خاوران
با برگزاری دادگاه حمید نوری به چشم خود دیدیم که چگونه روزنه امید گشوده شد و قفل سکوت برخی فعالان اجتماعی باز گردید تا صدای دادخواهی هر چه رساتر به گوش مردم ایران و جهان برسد، و دریغا که جای بسیاری از مادران و خانواده‌های خاوران و خاوران‌ها را خالی یافتیم که رفتند و ندیدند چگونه بذر جنبش دادخواهی که آنان کاشتند می‌رود تا به درخت تنومندی تبدیل شود و به بار نشیند و کام ما را به شهد خود شیرین کند.
اکنون که شما برای تهیه گزارشی همه‌جانبه به ایران سفر کرده‌اید لازم است با فعالان مدنی، اقتصادی و سیاسی مستقل از جمهوری اسلامی و همچنین مستقل از دولت‌هایی که در تقابل با ایران هستند هم دیدار کرده و نظرات آن‌ها را نیز جویا شوید.
  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!

 

  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!