رفتن به محتوای اصلی

چرائی بازآرایی قدرت در مجلس یازدهم و نهادهای دیگر

چرائی بازآرایی قدرت در مجلس یازدهم و نهادهای دیگر
یک‌شنبه, 14. ژوئن 2020 - 00:41

این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت تهران در کانال تلگرامی از جمله گروه "به یاد رفیق رئیس دانا و برای اتحاد عدالتخواهان" برگزار می شوند.

https://t.me/joinchat/CPd7yFQ5jXIZyh_7kTgSzw

سؤالات مطرح شده در جلسه

- درود! با توجه به یکدست شدن مجلس و راحت شدن خیال رهبر جمهوری اسلامی آیا فکر نمی کنید حالا دیگر خامنه ای و بیت رهبری از اینکه نتایج مذاکرات را به سود خود رقم زنند و به امریکایی ها هم با گرفتن این قول که با سیستم کنونی رژیم (ولایی) منافع طرفین حفظ خواهد شد، تمایل بیشتری نشان خواهد داد؟ چرا دیگر رژیم ولایی باید منافعی در دشمنی با امریکا داشته باشد؟

- رفیق بهروز عزیز، باتوجه به سابقه مجالس قبلی، آیا این آرایش جدیدمجلس جایگاهی تاثیر گذارتراز آنها درسرنوشت کشوردارد؟ حتی اگر این یکدست شدن به منظور تغییرساختار اجرائی و جایگزینی ریاستی به نخست وزیری باشد، و یا در ارتباط با انتخاب رهبرکه توسط مجلس خبرگان رهبری مشحص میشود، آیا با هر ترکیب مجلس شورا یا سایر نهادها، آیا این اهداف بایک تلفن یا حکم حکومتی، و خواب یکی ازسران حل نمیشد؟ آنهم درشرایطی که مردم خواهان عبور ازکل نظام هستند، این بازیها چه تأثیری درسرنوشت نظام دارد؟ باسپاس

- به نظر می رسد، تغییر حقوقی دوگانه جمهوری به طریق جمهوری پارلمانی مستلزم رفراندوم قانون اساسی است. حکومت با توجه به از دست دادن مشروعیت خود در این باره ریسک نخواهد کرد، چرا که علاوه بر گرفتن پاسخ منفی، خود مولد بروز اعتراضات بیشتری در بین مردم خواهد شد. در نتیجه با همین ساز و کار کنونی تمامی قدرت در دستهای ولایت را بی درد سر تر خواهد دید؛ اما آنچه موجب نگرانی است موضوع رهبری پسا خامنه ای است. فکر نمی کنید این مجلس و قوه قضائیه بیشترین وظیفه را برای رفع این نگرانی دارد؟

- آیا در رژیم ولایت فقیه مجلس در رأس امور است؟ یا در رأس امور ولایت فر مان می برد؟

- اگر خصومت با آمریکا واقعی است چرا درست بعد از یک دست شدن ج.ا. تلاش به بهبود روابط با آمریکا تشدید شده است. زندانیان آمریکایی آزاد میشوند. و هر دو طرف به هم چراغ سبز نشان میدهند. جمهوری اسلامی عملا به ترامپ کمک میکند که در انتخابات نوامبر پیروز شود. آیا این از قبل برنامه ریزی نشده بود؟

- آیا میتوان شرایط کنونی را با شرایطی که حزب رستاخیز تنها حزب رسمی کشور اعلام شد مقایسه کرد و به این نتیجه رسید که به پایان حکومت اسلامی نزدیک شده ایم؟

- با توجه به فرمایشات شما، این تحلیل که حاکمیت برای مشروعیت خود مشارکت مردم در انتخابات را می خواست، تحلیل قویی به نظر نمی رسد. و گرنه به این آشکاری کاری نمی کرد که مردم در انتخابات شرکت نکنند و بقول خود شما حاکمیت یکدست شود. آیا درست این نبود که در طی سالهای گذشته با شرکت مردم در انتخابات مخالفت نمی شد؟ یا اینکه به این دیدگاه اعتقاد دارید که خرابی از سر بگذرد بهتر است؟

- در برنامه حزب چپ، اقتصاد ترکیبی برای حکومت آینده ایران پیشنهاد شده که از بخش دولتی، خصوصی، تعاونی و خصوصی - دولتی تشکیل شده است. ممکن است در مورد بخش خصوصی - دولتی توضیح بدهید که منظور چیست و متکی به چه لایه اقتصادی طبقاتی است؟

- آیا می توان این روند را صرفاً با توجه به بحث "جانشینی رهبری" در نظر گرفت؟ یا این نوع مواجه را یک فروکاستن غیر واقعی باید دانست؟

- با درود؛ با توجه به طیف وسیع نظرات در حزب چپ و وجود دیدگاه های متفاوت، آیا دیدگاههای ارائه شده توسط شما در این برنامه، نظرات شخصی شما هستند یا بیانگر نظر رسمی حزب چپ؟ ممنون

- رفیق عزیز به نظر شما باتوجه به سخنان رهبر رژیم، شروع مرحله دوم انقلاب انتخابات مجلس کنونی قدم اول سیاست رژیم به حساب می آید؟ لطفاً نفش نیروهای چپ، نیروهای میهنی و تمام انسانهای پاک در دفاع از حقوق خلق های مظلومی که چاره ای جز زیستن و دفاع ازاین مرزبوم ندارند چیست؟

- به نظر شما در نظام ولایی نیاز به مجلس دارد؟ اگر آری لطفا توضیح بفرمایید. با سپاس

- آیا می توان این روند را صرفاً با توجه به بحث "جانشینی رهبری" در نظر گرفت؟ یا این نوع مواجه را یک فروکاستن غیر واقعی باید دانست؟

- با درود رفیق بهروز خلیق؛ با یکدست شدن مجلس به دست سپاهیان و احتمال شورش های مردم به خاطر فشار اقتصادی زندگی احتمال کودتا از طرف سپاه را می بینید؟

- آیا می تو انید یک مثال بزنید که حا کمیتی ضد مر دمی در یک کشور با رأی تو د ه های مر دم، آنهم مجلسش تغییر کیفی پیدا کرده و سمتگیری ا نقلابی را پیش روی فرارداده و در نهایت به حا کمیت مردم تبدیل شده است؟

- نظرتان درباره ظهور "جریان سوم" در حکمرانی در گام دوم انقلاب با توجه آرایش مجلس جدید چیست؟ برخی نشانه‌‌ها را می توان دید: زدن باند صادق لاریجانی با هماهنگی احمدی نژاد و سپس قرار گرفتن رئیسی در رأس قوه قضائیه با شعار مبارزه با فاسد توام با اقدامات و محاکمات جاری و همچنین سخنان اخیر رهبری درباره روی کارآمدن نیروهای جوان مکتبی و ترکیب مجلس جدید و قس علیهذا ... با تشکر.

- بطور قطع شرایط موجود زندگی را برای توده های مردم طاقت فرسا خواهد کرد. آیا جنبش چپ توانایی استفاده از شرایط موجود در جهت تقویت جنبش کارگری، زنان و دانشجویی در داخل را دارد؟

-آیا بهتر نيست به جاى راست افراطى، نمايندگان فعلى را راديكال سياسى يا افراطى سياسى بناميم؟ راست افراطى هاى مجلس گذشته بيشتر در زمينه اقتصادى افراطى بودند وسياست را از اين زاويه تنظيم ميكردند. در مذاكرات پس از جنك ايا نظامى ها مذاكره كننده شجاع تر وبهترى نيستند. مانند شارون در اسراييل؟- ما هيچ دليلى كه همين نمايندگان در مقابل سوء استفاده ها يا فساد ها و اختلاس ها همانند نمايندكان سابق ايستادگى نميكنند را نداريم ؛ اما دركل، در جمهورى اسلامى هيچ زمانى مجلس نقش مهمى نداشته ما نمونه آن را در مجلس ششم آن هم با رياست جمهورى خاتمى ورياست مجلس كروبى شاهد بوديم.

- بعضی از جریانات و اشخاص مثل احمد زید آبادی، معتقدند که یکدست شدن حاکمیت به نفع حنبش است، و تکلیف مردم را روشن کرده و نیروهای سیاسی را از سردرگمی خواهد رهاند؛ آیا این استدلال مبنای علمی دارد؟ از طرفی شرایط اقتصادی وسیاسی جامعه در جهت انفجار پیش می رود؛ در آن صورت این نارضایتی ها خواه وناخواه در درون حاکمیت انعکاس خواهد یافت پیش بینی شما در رابطه با اختلافات درونی حاکمیت در آینده چگونه خواهد بود؟

- درود، کار گران شعار می دهند: نان - کار - آزادی ، در نبرد طبقه کارگر آیا این شعار همسو یی با دو جناح حکو متی دارد؟ اگر نه، راه رسیدن به آن را از چه مسیری ممکن می دانید؟

- رفیق عزیز به نظرتان رفرمهای آقای رئیسی (محاکمه تعدادی از نورچشمی های رژیم) مثلاً آقای طبری و غیره، ‌نشانه از تسلیم به دادخواست مردم رنج کشیده است، و یا اهداف دیگری برای تقویت و جاده صاف کنی مرحله دوم انقلاب است؟

- بادرود، دیدگاه آقای خلیق نسبت به سیاست های نئولیبرالیستی حاکمیت چیست؟ فکر نمی کنید تفاوت اساسی با نئولیبرال های جهان خصوصا امریکا ندارد حتی تفاوتی بعد از مجلس یازده که گرایش هر چه بیشتر نزدیکی بانئولیبرالیسم جهانی ست هم تغییر در این سیاست های دیکته شده بانک جهانی در ایران وجود نخواهد آمد؟ با احترام

- درود در شیلی انتخابات مجلس بود، یا ر یاست جمهو ری؟

- نقش مراجعی که در قم مخالف خامنه ای هستند را چگونه می بینید؟ آیا آنها میتوانند در این یکدست شدن حاکمیت نقش داسته باشند؟ با سپاس

- چه تشابهاتی بین حکو مت دو حزبی «جمهو ری خو اه - دمکرات » در آمر یکا و دو جناح حکو متی «استمرار {اصلاح } طلب - اصو ل گرا می بینید؟

- طبقه اقتصادی که حاکمیت غیر انتخابی ایران بر آن متکی است را چه طبقه ای می دانید؟ و تقابلهای کنونی حاکمیت را بین چه لایه های اقتصادی می بینید؟

- آیا آنچه اتفاق افتاد عملاً کودتای جناح وفادار به رهبری نبود؟

- حاکمیت ایران در کلیت خود بر طبقه سرمایه داری تجاری دلال متکی است. یعنی همان طبقه ای که قاجار و پهلوی هم بر آن متکی بود. آیا مخالفت با سرمایه داری جهانی در این شکل حاکمیت نسبت به شکل حاکمیت سلطنتی باورپذیر است؟ یا اینکه این وسط به واسطه حضور مردم بعد از انقلاب برای داشتن سهم در حاکمیت است که این تقابل ظاهری ولی همراهی از زیر صورت می گیرد؟

- با درود رفیق بهروز، احتمال نمیدهید بعد از تعیین تکلیف ریاست جمهوری تضاد درون قدرت از چپ و راست به تضاد میان نظامیان و جریان سنتی روحانی سوق پیدا بکند؟

- اگر فرض کنیم که پدیده گسترده آتش سوزی در سطح کشور، امری عمدی باشد؛ چه توجیهی در انطباق آن با شرایط فعلی حکومت و تغییرات جاری ساختاری درونی حاکمیت می توان ارائه نمود؟

- با توجه به تحولات، بروز فشارهای اخیر آمریکا بر ایران بویژه در سازمان ملل که شاهدش هستیم؛ بنظر میرسد چشم انداز رویارویی میلیتاریستی، حکومت را وادار به یکدستی ساختار خود نموده است. نظر شما در این زمینه چیست؟

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.