از تشکیل کمیسیون مستقل حقیقت‌یاب  استقبال می‌کنیم!

از تشکیل کمیسیون مستقل حقیقت‌یاب  استقبال می‌کنیم!
شنبه, 26. نوامبر 2022 - 21:58

شورای حقوق بشر سازمان ملل با تصویب تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب در نشست اضطراری پنجشنبه سوم آذرماه ۱۴۰۱ (۲۴ نوامبر ۲۰۲۲) خود، گام مهمی در برخورد با نقض حقوق بشر در ایران برداشت. در قطعنامه‌ی مصوب شورای حقوق بشر سازمان ملل، که توسط آلمان و ایسلند پیشنهاد شده‌بود و با ۲۵ رای موافق، ۶ رای مخالف و ۱۴ رای ممتنع به تصویب رسید‌، شورای حقوق بشر موظف شده‌است که یک کمیسیون مستقل حقیقت‌یاب به منظور رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران در جریان اعتراضات سراسری اخیر، تشکیل دهد. در قطعنامه‌ی مصوب هم‌چنین، با ابراز نگرانی درباره گزارش‌ها مبنی بر بازداشت خودسرانه‌ی زنان، دختران و شکنجه و آزار جنسی آنان، بر ضرورت پایان دادن به تبعیض مستمر علیه زنان و رعایت حقوق اساسی مردم ایران و پاسخ‌گو نمودن ناقضان حقوق بشر تاکید شده‌است.

فولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در همین اجلاس، از حکومت جمهوری اسلامی خواسته‌است که به سرکوب خونین تظاهرکنندگان فوراً پایان دهد و امکان سفر او به تهران را فراهم کند.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل استقبال می‌کند و این اقدام را گامی مهم، در جهت شناسائی و محاکمه‌ی جنایتکاران و سرکوبگران مردم ايران می‌داند. ما واکنش این شورا به نقض فاحش حقوق بشر در ایران، پايمال کردن آزادی‌های اساسی مردم ایران، به گلوله بستن مردم در خیابان‌ها، کشتار بیش از چهارصد تن طی سه ماه گذشته، که بخش مهمی از آن‌ها را کودکان تشکیل می‌دهند و بازداشت بیش از ۱۸ هزار تن را، مسئولانه می دانیم و از تحقیقات در این مورد و از محاکمه‌ی آمران و عاملان این جنایت‌ها پشتیبانی‌می‌کنیم.

ما بر آزادی فوری بازداشت‌شدگان و زندانیان سیاسی تاکید داریم. جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی» را آغاز پایان جمهوری اسلامی و حاکمیت سیاه آن بر کشورمان می دانیم.

هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
 ۵ آذر ۱۴۰۱- ۲۶ نوامبر ۲۰۲۲

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.