چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰ اکتبر ۲۰۲۱

هدف از برحق نمایی ساواک و عادی سازی جنایت چیست؟

۰۲ مهر ۱۴۰۰

فال صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی

میهمان: رفیق رقیه دانشگری (فران)

زمان: جمعه ۲مهر ۱۴۰۰ برابر با ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۱

ساعت: ۲۱:۰۰ به وقت ایران و ۱٨:۳۰ به وقت اروپای مرکزی

این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران ( ۱۸:۳۰ به وقت اروپا ) در کانال تریبون سرزمین من و گروههای دیگر تلگرامی از جمله گروه " به یاد رفیق رئیس دانا برای اتحاد عدالتخواهان" برگزار می شود.

لینک زیر:

https://t.me/joinchat/Y43wDdsZmWpkMmYx

سؤالات طرح شده در جلسه

 • این تمایل به سلطنت طلبی توسط تلویزیونهایی که بودجه آنها توسط عربستان و اسرائیل تامین میشود مثل ایران اینترنشنال ، من و تو و ... به شدت تقویت می شود و از شیوه های روانشناسانه سو استفاده میکنند تا مردم را در مورد گذشته فریب دهند - با این نیروهایی که انقدر امکانات دارند چه باید بکنیم ؟ چطور جلوی اینها بایستیم ؟
 • درود وسپاس از حضور پرمهرتون رفیق فران عزیز، آیا جزاینست که درسایه جنایات بسیار وحشیانه تر نظام حاکم، اینک سلطنت طلبان وبازماندگان آن همراه ساواکی های جنایت کار ، درمقایسه باجنایات دژخیمان فعلی ولائی خودرا تطهیر میکنند، تا جاده بازگشت رژیم منحوس پهلوی را صاف کنند؟ آیا بنظر شما امکان بازگشتی برای آنان وجود دارد؟
 • رفیق فران آیا اینکه کلمات معانی خودرادرایران ازدست داده اندوهمین برحق نمایی راهم رژیم باوقاحتی تمام انجام میدهد ریشه ازیکجادارد.
 • با سلام به فران عزیز، آیا به نظر شما در ۲۲ بهمن ٥۷اساسا طبقه حاکمه ایران به همراه دربار پهلوی حاکمیت خود را از دست داد؟ آیا بخش تجاری اقتصاد که حتی در زمان شاه هم با اقتصاد صنعتی ایران در تضاد بود، همه نهادهای حکومتی زمان شاه را حفظ نکرد، از جمله نهادهای امنیتی ساواک و موساد و حجتیه را؟ آیا اینها تازه سر بلند کردند یا اساسا در تمام این چهل سال در حاکمیت ایران حضور داشتند؟
 • ۴۲ سال بعد از پیروزی انقلاب بسیاری از مردم کشور به این نتیجه رسیده اند که رژیم گذشته بهتر از جمهوری اسلامی بود و حتی برخی از نیروهای چپ نیز به این باور رسیده اند که در مورد شاه قضاوت اشتباه داشته اند. آیا شما هنوز هم فکر میکنید که شاه سگ زنجیری امریکا بود؟ یا در این مورد احیانا دیدگاه دیگری دارید؟
 • با سلام و درود و خوشحال از حضور شما؛ رفيق رقيه دانشگرى ، بالغ بر چند سال پيش كتابى را مطالعه نمودم بنام (چريكهاى فدايى خلق از نخستين كنش ها تا بهمن ٥٧ ) اثر محمود نادرى ، كه اشاره به دستگيرى و حضور چريكهاى فدايى خلق در ساواك است، لطفاً اگر اطلاعى از صحت و سقم و ميزان اعتبار كتاب داريد نظرتان را اعلام كنيد!
 • چگونه طرفداران رژیم قبل فکرمی‌کنند که می‌توانندازاین برحق نمایی استفاده ببرند. آیادرجامعه موضوعیت دارد.
 • رفیق فران گرامی درود برشما فراستی مزدور ساواک در مصاحبه اش اظهار داشت که دوهزار ساواکی در مقابله با سازمانهای سیاسی کشته شدند وهمچنین گفت تهرانی شکنجه گر ساواک فقط بولتن نویس بود لطفا نظر حودرا دراین باره بیان کنید با تشکر
 • آیا ممکن است رژیم فعلی که با سیاست‌های نابخردانه به رژیم گذشته و آمریکا و اسرائیل ابرو بخشیدن با سلطنت طلبان به توافق و واگذاری برسند برای حفظ موقعیت خودشان؟
 • تکثر کسانی که طالب نظام گذشته اند جوانانی هستند که رژیم گذشته رو ندیده اند و با طرفدارن سلطنت که از زیبایی ها و ازادیهای ظاهرژ اون زمان بوده وفیلمهایی که به نمایس میگذارند به جز جوانان روشنفکر مخاطب جلب میکنند ولی زمانی که تاجگذاری شد وشکوه وجلال سلطنت رو با اون مهمانهای مفتخور به نمایش در امد ان قشر زحمت کش که در گود عربها حاسیه نشینها و بیغوله ها زندگی میکردند به واقعیت تبعیض رسبدند که این نظام به اقشار تهیدست کمک نخواهد کرد و فقط تلویزیونهای وابسته هستند که از رونق ان زمان صحبت میکنند نظر شما چبست؟
 • رفیق فران عزیز فکر نمیکنید که دیکتاتوری حاکم بر میهنمان و این سانسور حاکم بر رسانه ها به کار تلویزیونهای وابسته و آلوده ای مثل ایران اینترنشنال رونق بخشیده است ؟
 • بادرود برشما وسپاس ازحضورتان دراتاق،باتوجه به اینکه سرمایه داری جهانی به سرکردگی آمریکا درچینش نیروهایشان درمنطقه،آیا باوجود رژیم ولایی،درشرایط اینکنونی ،که بدرستی منافع اُلیگارشی مالی جهانی را تامین می کنند، و باتوجه به امکانات فعلی سلطنت طلبان واعوان انصارشان،آیا در رأس سرمایه داری جهانی به سرکردگی آمریکا،می توان گفت دگر بار سلطنت را به جای رژیم اینکنونی بگمارد؟
 • بانک جهانی آنالیز اقتصادی مردم ایران رو ارائه کرد. ۴ میلیون نفر در وضعیت بسیار بسیار عالی و ۴۰ میلیون نفر رو اعلام کرد که زیر خط فقر هستند و از این تعداد، ۱٨میلیون نفر در فقر مطلق هستند. آیا فکر می کنید در واقع خواسته اکثریت فقیر جامعه برای بهبود، پاسخ های غیر منطقی از جمله سلطنت و یا هر شکل دیگری که همچنان به یک اقلیت بسیار متمول متکی است، می تواند داشته باشد؟
 • درود رفیق فران عزیز ، من منظورم این نبود که جنایات این رژیم میتواند جنایات رژیم گذشته و ساواک را توجیه کند ، هرچند ، که برخی ازهمبندانم زندانی دورژیم دراوین شکنجهای رژیم پهلوی را دربرابر شکنجه های رژیم فعلی شوخی میدانستند ، حتی اگر این را بپذیریم، وقاحت بیش از حد ساواکی های جنایتکار ، آیاخشم برانگیز نیست؟
 • با درود به رفیق گرامی. بنظر شما ایا ساواک در انتقال دیکتاتوری سلطنتی به دیکتاتوری ولایت فقیه نقشی داشته است؟اگر این نقش وجود دارد لطفا ان را توضیح بدهید .ممنون و پاینده باشید.
 • حاکمیت را بنظر شما چقدر باید در قالب شخصیتها دید و چقدر در قالب سیستم؟ ایا فکر نمی کنید یک اشتباه شناختی در بین روشنفکران وجود دارد که بجای سیستم، اشخاص و رفتارها و گفتارهایشان را مورد بررسی و قضاوت قرار می دهند و این مسئله باعت غفلت در باقی ماندن نهادها، بخصوص نهادهای امنیتی از رژیم قبل نشده است؟
 • رفیق فران لطفا اگر ممکن است در باره کتاب به یاد آن پرواز هم از نظر موضوع شکنجه و هم در باره موضوع اصلی آن کتاب و رفیق زنده یاد علیرضا اکبری کمی صحبت کنید
 • رفیق عزیز دریک مصاحبه رفیق عمویی که گوش می کردم ایشان می گفتند حاکمیت فعلی به مراتب جلاد تر وخون ریز از حکومت قبلی می باشد آیا این مسئله باعث نگردیده که ساواک خود را پاکیزه بداند در حالی هر دو حکومتها ضد مردم بودند و هستند
 • آیا فکر نمی‌کنید ضعف نیروی چپ و دمکراتیک در شکل دادن به آلترناتیوی واقعی درون مردم سبب رشد نیروهای راست اپوزیسیون می‌شود؟ در واقع آیا نباید نقد اصلی را متوجه عملکرد خودمان در طول دهه‌های گذشته کنیم؟ ممنون
 • نقش آیت، از همرزمان مظفر بقایی کودتاچی ۲٨ مرداد، در شکل گیری اصل ولایت فقیه را چطور ارزیابی می فرمایید؟
 • نگاه امروزتان نسبت به مشى غالب بر چريكهاى فدايى خلق در سال ٥٧ چيست ؟
 • نیروهای راست از همیشه بیشتر متحد شده اند و در حاکمیت هم اصولگرایان قدرتمند تر از همیشه هستند در چنین شرایطی نیروهای چپ متاسفانه به شدت با هم درگیر هستند و سر مسائلی چون اصلاح طلبی و ... علیه هم تبلیغ میکنند . این به بیشتر قدرت گرفتن دیکتاتوری در میهن ما و خطر بازگشت سلطنت نخواهد انجامید؟
 • اولا اعدام‌های ۶۷ پنهان نگهداشته شد دوم عده ای که فهمیدند می گفتن از مجاهدین بودن و با عملیات فروغ جاویدان ارتباط داشتند ضمنا مردم از پایان جنگ خوشحال بودن و قیمت‌ها بشدت افول کرده بود ومردم اصلا در پز مخالف نبودند. بنظر شما مردم در این وضعیت می تونستند ولی عمل نکردند؟
 • بادرودی مجدد،شما چشم انداز اتحاد بین نیروی چپ مترقی را چگونه ارزیابی می نمایید؟آیا دراین عرصه تعللی صورت نگرفته است؟
 • بادرود به رفقا و مهمان عزیز وگرامی باتوجه به تمام جوانب که مطرح گردید، متأسفانه باید قبول کرد ما دربین دوقشرکه یکی مرتجع وعقب افتاده قرون وسطایی ویک قشر مرتجع سلطنت طلب که حتی تعدادی از روشنفکرنما هاهم حمایت می شوند؛ لطفاً راهکار اساسی برای آگاهی دادن به این دو قشر که ملموس و کارساز باشد، پیشنهاد گردد. متشکرم
 •  

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید