رفتن به محتوای اصلی

گزارش‌ها

در ابتدا، به‌درخواست طرف اسپانیائی، توسط هیئت نمایندگی همگامی شرح کوتاهی از وضغیت سیاسی اجتماعی ایران بعد از جنبش زن، زندگی، آزادی و فشار مداوم و پیوسته ای که از طرف رژیم هم‌چنان به زنان وارد می‌شود تا حجاب اجباری را بپذیرند و در مقابل از مقاومت زنان داده شد. هم‌چنین از افزایش چشمگیر اعدام‌ها در زندان‌ها گزارش داده شد و قتل حکومتی آرمیتا گراوند، دستگیری توام با خشونت نسرین ستوده در مراسم خاکسپاری آرمیتا و دستگیری والدین او. از اعتصاب غذای خانم نرگس محمدی، سپیده قلیان و گلرخ ایرایی و وخامت سلامت جسمی نرگس محمدی اطلاع رسانی شد
جلسه هیات ملاقات کننده کار گروه روابط بین الملل همگامی با نماینده حزب چپ آلمان (از این به بعد: ح. چ. آ.) طبق برنامه اعلام شده قبلی در روز ۱۸ اکتبر بصورت آنلاین برگزار شد. در این دیدار اعضای همگامی طبق تقسیم کاری که قبلا صورت گرفته بود موضوعات زیر را عنوان کردند: روند شکل گیری ائتلاف همگامی، مبانی و هدفها و فعالیتهای همگامی از زمان تشکیل و اعلام عمومی در کنفرانس لندن، تشکیل گروهای کار، از جمله گروه روابط بین الملل.
پروین ملک
روز یکشنبه ۲۲ ماه اکتبر ، به دعوت کانون فرهنگ و هنر مراسم بزرگداشت داریوش مهرجویی و وحیده محمدی در سالن اجتماعات کتابخانه پریم شهر فرزنو برگزار شد . در این مراسم ضمن پخش صحنه هایی از آخرین ساخته این کارگردان بزرگ ایرانی و بررسی فیلم های دیگرش چون دایره مینا و اجاره نشین ها ، دلایل این جنایت ارعابی حکومت مورد بحث و بررسی قرار گرفت .
پروین ملک
برنامه سالگرد به قتل رسیدن ژینا -مهسا و آغاز انقلاب "زن، زندگی، آزادی، برنامه ای با حضور بیش از 300 نفر در آمفی تاتر دانشگاه ایالتی فرزنو برگزار شد. در این برنامه نیمی از حاضران را دانشجویان غیرایرانی و مقامات شهری و دانشگاهی تشکیل می دادند.
رضا بهروان
به مناسبت سالگرد قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی خانواده‌های قربانیان پرواز پی اس ۷۵۲ فراخوان دادند، که به مراسم مختلفی در ۷۰ شهر جهان در روز ۱۶ سپتامبر انجامید. در کانادا در شهرهای تورنتو، مونترال، ونکوور، کالگری و … شاهد شرکت هزاران ایرانی در حمایت از این فراخوان بودیم.
رزا روزبهان
در بخش اول، گزارشی مختصر درباره رویدادهای پساجنبش "زن، زندگی، آزادی" در سال گذشته ارائه خواهم داد. بخش دوم به وضعیت فعلی جنبش و پیش‌بینی مبارزه زنان ایرانی برای آزادی در آینده نزدیک اختصاص دارد و در بخش آخر، درخواست‌هایمان را در خصوص بهترین راه‌های حمایت از جنبش به شما و مجلس اروپا ارائه خواهم کرد.
حزب چپ ایران - فرانسه
امسال به دلیل مصادف شدن جشن با سالگرد "جنبش ژینا"، حزب دو پیشنهاد را با مسئولان  اومانیته در میان گذاشت: نامگذاری یکی از خیابان های دهکده جهانی جشن اومانیته، به نام ژینا مهسا امینی. که پذیرفته شد ... و دوم برگزاری کنفرانسی پیرامون جنبش انقلابی "زن، زندگی، آزادی"، با مشارکت فعالان زن جوان این جنبش.
حمید حسینی
با تاثر بسیار اطلاع پیدا کردیم که جواد روحی زندانی سیاسی در جمهوری اسلامی و محکوم به اعدام به دلایل نامعلوم در زندان درگذشته است. از مقامات جمهوری اسلامی می خواهیم دلائل فوت جواد روحی را  اطلاع رسانی کرده و همچنین نسبت به شناسایی و معرفی مسئولان مربوطه اقدام کنند.
سمیرا کمالی
کیان ناظریان، جوان ایرانی ساکن بلژیک، با نزدیک شدن به سالروز کشته شدن مهسا امینی "اولین شهید انقلاب زنان در ایران" در حرکتی نمادین، از کشور بلژیک تا اسپانیا راه پیمایی می کند. وی به منظور گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان راه آزادی ،بیش از هزار کیلومتر از مسیر را، با پای پیاده خواهد پیمود.
حجت نارنجی
روز پنج شنبه ۱۳ جولای ۲۰۲۳ نشست دوره ایی هیئت پارلمانی اتحادیه اروپا، ویژه مناسبات با ایران، با ریاست خانم کورنلیا ارنست و شش عضو دیگر هیئت در استراسبورگ برگزار شد. چهار نفر از فعالان مدنی و سیاسی ایرانی به این نشست دعوت شده بودند: خانم بیانی و خانم طاره ارجمند از طرف جامعه بهائيان (به شکل حضوری) و خانم سارا بعنوان فعال حقوق بشرکردستان (به شکل مجازی) و حجت نارنجی از طرف حزب چپ ایران (به شکل مجازی) در این نشست حضور داشتند.از همان ابتدای ورود دوستداران و علاقمندان رفقای فدایی به قطعه ۳۹، طبق معمول نیروهای امنیتی از تجع ممانعت به‌عمل آوردند و با گرفتن فیلم و عکس از افراد، پی در پی اخطار میدادند از قطعه خارج شوند....
افراد به ناچار در دسته های چند نفره در قطعه های ۳۹ و ۳۴ و ۳۳ پخش شدند و مزار رفقای فدایی را گلباران کردند.
حزب چپ ایران ( ف خ ) در اتریش با هم اندیشی و همکاری رفقای حزبی و با کمک داوطلبانه و موثر رفیق حسین(نیک)وزیری
توانستیم با مهیا کردن امکانات لازم در جشن اول ماه می روز جهانی کارگر شرکت کنیم ،
ودر محل تجمع نهائی شرکت کنندگان اقدام به برپایی میز اطلاعات و توزیع اعلامیه و تراکت کردیم .
تعدادی از نمایندگان احزاب چپ سوئدی مخالف و منتقد سیاستهای دولت دست راستی حاکم سوئد در سخنرانی های خود، مخالفت شان با سیاستهای دولت دست راستی حاکم بر سوئد را مطرح کردند. پایان بخش مراسم روز کارگر در یوتبوری خواندن سرود انترناسیونال بود که مثل هر سال با استقبال مردم روبرو شد. رفقای حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در تمام مراسم حضور فعال داشتند.
برخی از نمایندگان پارلمان و سنای بلژیک و شخصیت‌های بلژیکی به غرفه جمهورىخواهان سکولار و دموکرات ایران آمدند و از مبارزات فعالین سندیکایی و از حق تشکیل سندیکا در ایران، آزادی زندانیان سیاسی و از جنبش زن، زندگی، آزادی، اعلام حمایت کردند. طیف های مختلفی از ایرانیان از هنرمندان، شاعران، فعالین سیاسی، مدنی و اجتماعی در این جشن حضور داشتند و همبستگی خود را با مبارزات فعالین سندیکایی و اجتماعی در ایران اعلام کردند.
جشن اول ماه مه روز جهانی کارگر امسال در برلین
امسال هم دعوت سندیکای کارگری د.گ.ب در برلین مثل بسیاری از شهرهای المان برای گرامیداشت اول ماه مه روز جهانی کارگر مرا سم باشکوه مختلفی برگزار شد. یکی از این مراسم در برلین تظاهراتی بود که از ساعت 10صبح و از میدان
Vereinte Nation
شروع شد .
آئین خاکسپاری زنده یاد سهراب اسدیان، و نوای ساز و دهل ویژه‌ی سوگواری در لرستان؛«چَمَری یونَه». نوای « چَمَری یونَه» بخشی از آئین کهن سوگواری در لرستان. عکس یاران جانباخته سیامک اسدیان فرزند سهراب خان و توکل اسدیان برادر سهراب اسدیان. سهراب،پدری رنجدیده، همواره پشتیبان دختران و پسران مبارز لرستان وایران. یاد یاران یاد باد!
امروز ۱۲فروردین ۱۴۰۲ در بروکسل تجمعی توسط چهار جریان سیاسی ایرانی شامل جمهوریخواهان سکولار دموکرات ایران در بلژیک، کمیته حزب دموکرات کرُدستان ایران بلژیک، کمیته پژاک بلژیک و حزب چپ ایران (فدائیان خلق) بلژیک روبروی سفارت جمهوری اسلامی در بروکسل برگزار شد. این تجمع به مناسبت ۱۲ فروردین و با شعار مرکزی نه به جمهوری اسلامی، آری به جمهوری سکولار دموکرات، سازماندهی شده بود. در هوای بارانی بروکسل جمعیتی بیش از ۱۳۰ نفر در این آکسیون اعتراضی شرکت کردند.
همگامی برای جمهوری سکولار دموکرات در ايران
نويسنده مطلب يک سری دلايل هم برای عدم کاربرد واژه "ملت ايران" رديف کرده است که غيرواقعی است. منطقی آن بود که نويسنده منتظر انتشار منشور همگامی می ماند و بعد از انتشار و مطالعه آن به قضاوت می نشست. به اطلاع نويسنده مطلب می رسانيم که ۵ حزب و سازمان سياسی معتقد به "ملت ايران" هستند و در منشور همگامی هم اين واژه به کار برده شده است.
گزارش ۸ مارس در شهر کلن(آلمان)

نیروهای چپ، دمکرات و آزادی خواه ایرانی در صف واحد همگام با گروه های چپ گرا و فمینیسم، LGBT و ... آلمانی تجمع و تظاهرات خود را با حضور هزاران تن برگزار کردند.
پلیس زمان و مکان تظاهرات را "به دلیل حساس بودن اوضاع" چند بار تغییر داد. آخرین بار امروز اجازه میدان لنا را لغو کرد و میدان تروکادرو را برای تظاهرات مجاز اعلام نمود. به رغم این تغییرات که در آخرین لحظات صورت گرفت، در این فاصله کوتاه چند ساعتی، چند صد تن از ایرانیان مبارز با گرایشات مختلف به همراه تعدادی از فرانسویان در محل تظاهرات حضور پیدا کردند. تظاهرات در ساعت هشت و پانزده دقیقه در میان شعار پرشور ایرانیان علیه جمهوری اسلامی و شخص خامنه ای جنایتکار به پایان رسید
علی صمد
کمیته‌ی برگزاری تظاهرات‌های بلژیک در هماهنگی با انجمن خانواده‌های پرواز ۷۶۵، تجمعی را در شهر گنت بلژیک به مناسبت سومین سالگرد سقوط هواپیمای اوکراینی توسط سپاه، سازماندهی کرده بود
تجمع شهر کلن در تاریخ ۷ ژانویه :
جبهه ی چپ دمکرات در حال شکل گیری است
این تجمع از طرف جمعی از تشکل های چپ ایرانی و آلمانی سازماندهی شده بود که با استقبال مرکز همکاری احزاب کردستان ایران،
 حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب کمونیست ایران 
حزب کمونیست کارگری،
پوریا
بر پایۀ گزارش رسانه های اجتماعی، سهیل عربی زندانی سابق سیاسی روز دوشنبه ۱۲ دیماه ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی دستگیر، و به مکان نامعلومی منتقل شده است
علی صمد
روز جمعه 23 دسامبر، ساعت 14، گردهمائی با شکوهی در مقابل ایستگاه مرکزی سانترال در بروکسل زیر باران و رگبار شدید و مداوم تا ساعت 16 بعدازظهر، برگزار شد. این تجمع در پی فراخوانی بود که نیروهای مترقی طیفهای مختلف سیاسی چپ، جمهوریخواه و اتنیکی ایرانی چند روز جلوتر در فضای مجازی انتشار دادند.