گزارش‌ها

روز شنبه اول اكتبر ٢٠٢٢ ايرانيان خارج از كشور در بسياري از شهرها در اعتراض به قتل فجيع مهسا اميني و جهت پشتيباني از قيام سراسري مردم ايران براي آزادي و دمكراسي و حقوق دمكراتيك انساني، گرد هم مي آيند
احزاب کومله، دمکرات، حزب چپ ایران (فداییان خلق)، حزب کمونیست کارگری، شورای هماهنگی اعتراضات خارج از کشور، جمعی از زندانیان سیاسی سابق و جمعی از فعالان
سیاسی و مدنی با گرایشات مختلف سیاسی تا این لحظه از این تجمع حمایت کرده اند.
Kurt-Hackenberg-platz
(Dom/HBF)
50667 Köln
Samstag 1 Oktober
16-18-Uhr
image-20220930120818-5
برنامه با خوش آمدگویی مجری برنامه آقای داوود احمدلو به زبان فرانسه و فارسی آغاز شد و در همبستگی با خانواده ها و مبارزینی که جانشان را برای آزادی از دست داده اند یک دقیقه کف زده شد. سپس شعارهایی به زبان های فارسی و فرانسه در دفاع از مبارزات و اعتراضات زنان و جوانان در مناطق مختلف ایران و بویژه کردستان ایران سر داده شد. برنامه گردهمایی چنین تنظیم شده بود که بعد از هر سخنرانی شعارهای فارسی، فرانسه داده شود و این روند تا آخر برنامه رعایت شد.
کانال اول تلویزیون دولتی اسپانیا در گردهمایی حضور داشت و مصاحبه ای با سخنگوی انجمن ایرانی دفاع از حقوق بشر بە انجام رسانید و گزارش جامعی از این گردهمایی تهیه کرد. این گزارش در بخشهای متفاوت خبری از این کانال پخش شد
روز چهارشنبه ۲۸ سپتامبر بیش از ۲۰۰۰ نفر در میدان مقابل دروازه براندنبورگ در برلین گرد آمدند و با در دست داشتن عکسهای ژینا-مهسا امینی و شعار زن، زندگی، آزادی و یا ژن، ژیان، آزادی با زنان، جوانان و معترضین در ایران همبستگی خود را اعلام کردند. علاوه بر سخنرانی زنان و جوانان در این مراسم، تعدادی از نمایندگان مجلس آلمان هم به سخنرانی پرداختند.
به همین مناسبت ما از راهپیمایی واکسیون های اعتراضی که در شنبه یکم اکتبر در بسیاری از شهرهای کانادا
،امریکا، استرالیا و اروپا برگزار می شود حمایت می کنیم.
همچنین ما معتقدیم که با همکاری ،همبستگی و حرکت یکپارچه مردم و نیروهای اپوزیسیون می توان رژیم دیکتاتوری جمهوری اسلامی را از پای دراورد.
«کمیته‌ی پشتیبانی از مبارزات آزادی‌خواهانه‌یِ مردم ایران – برلین» که همواره در کنار مردم میهن ما بوده و درحدِ توان خود از مبارزات حق‌طلبانه‌یِ آنان پشتیبانی کرده است امروز نیز برسرِ همان پیمان خویش است.
ما از تظاهراتی ...
«کمیته‌ی پشتیبانی از مبارزات آزادی‌خواهانه‌یِ مردم ایران – برلین» که همواره در کنار مردم میهن ما بوده و درحدِ توان خود از مبارزات حق‌طلبانه‌یِ آنان پشتیبانی کرده است امروز نیز برسرِ همان پیمان خویش است.
ما از تظاهرات «شورای زنان آلمان» در برلین که روز چهارشنبه 28 سپتامبر 2022 (برابر با 6 مهر 1401) ساعت 11 در «براندندبورگرتور» در پشتیبانی از زنان و خیزش بزرگ مردم ایران برگذار می‌شود پشتیبانی می‌کنیم.
تورج ابوذرخانی
ارسال ویدیو های مختلف در سطح رسانه های اجتماعی حکایت از آن دارد که رژیم فاسد و جنایتکار جمهوری اسلامی از مزدوران خارجی برای سرکوب مردم ایران بهره می برد.
در یک ویدیو مشاهده می شود که: دو شهروند در خودرو خود از کنار نیروهای امنیتی عبور می‌کنند و صدای ضعیفی از بیرون ماشین شنیده می‌شود. 
سپس این دو شهروند می‌گویند نیروهای امنیتی عربی صحبت می‌کردند. ‌
گزارشی از تظاهرات چند هزار نفره ایرانیان در استکهلم

روز شنبه 24 سپتامبر تظاهراتی در استکهلم در حمایت از اعتراضات مردم ایران برگزار شد که به گزارش برخی از رسانه ها جمعیتی بالغ بر ۵ هزار نفر در آن شرکت داشتند..
روز شنبه ۲۴ سپتامبر صدها نفر از ایرانیان مقیم اسلو پایتخت نروژ به دعوت احزاب چپ ایرانی و در واکنش ‌ به قتل مهسا امینی  تجمع کردند.  در این تجمع ایرانیان مقیم نروژ با حضور پرشکوه خود از خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی  حمایت کردند.
با حضور سخنرانان:
* خانم ماری آرنا، رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا
* آقای فیلیپ لامبرت، رئیس احزاب سبز در پارلمان اروپا
* خانم سلما بن خلیفه، فعال فمینیست، ضد نژادپرستی و عضو کابینه وکلای مترقی بروکسل
* مونا میرستاری کارشناس ارشد حقوق بین الملل، حقوق بشر و استادیار حقوق بشر دانشگاه سن لویی بروکسل
و احزاب و شخصیت های سیاسی دیگر
روز جمعه ساعت ۵.۳۰ عصر به فراخوان انجمن ایرانیان میسیگا کانادا اکسیونی در حمایت از اعتراضات مردم ایران و محکوم نمودن قتل دولتی مهسا امینی برگزار. شد
در. این اکسیون سه نماینده از مجلس اونتاریو کانادا و شهردار میسیگا شرکت و سخنرانی کردند. هر سە نمایندە شرکت کنندە، در سخنرانی های خود را از مبارزات مردم ایران اعلام نمودند
این مراسم بمناسبت اعتراض بقتل دختر 22 ساله کرد ایرانی "مهسا امینی" و  پشتیبانی از مبارزات مردم ایران شکل گرفته بود. همه شرکت کنندگان یکپارچه شعارهایی بزبان فارسی و آلمانی و کردی سر میدادند و خواهان برچیدن فوری گشت ارشاد، آزادی پوشش در ایران و گذار از حکومت خودکامه اسلامی در ایران بودند.
در روز تظاهرات ساعت ۱۱ صبح با توجه به ازدعام و فشرده گی تظاهر کنندگان و شرکت کننده گان در این همایش میدانی که متشتمل بر گروه های دیگر سیاسی دیگری بود. ایجا صف مستقل و جدايی صفوف تظاهرات کنندگان بجزء ازسازمان مجاهدین خلق، امکان پذیر نبود. برنامه ما پس از اعلام و معرفی ائتلاف با سخنرانی دکتر منصور فرهنگ اغاز کشت. شعار هایی که در این اعتراض خیابانی مورد استفاده قرار گرفت به قرار زیر بود:
دیروز 21 سپتامبر برابر با 30 شهریور، همراه با مردم ایران از اروپا تا کانادا و از کانادا تا آمریکا گردهمایی های بزرگی بر علیه رژیم فاسد و جنایتکار اسلامی ایران توسط ایرانیان خارج از کشور سازمان دهی و برگزار شد.
شهر کلن در کشور آلمان نیز دیروز شاهد یکی از تجمع های بزرگ ایرانیان در میدان دم روبروی کلیسای بزرگ این شهر بود.
ما در حمایت از مبارزات مردم در ایران و در اعتراض به کشتار، دستگیری و سرکوب معترضان، از فراخوان احزاب آلمانی و ایرانی به گردهمائی در شهراسن، حمایت کرده و از همۀ مردم آزادیخواه می‌خواهیم تا برای رساندن صدای اعتراض مردم ایران به جهانیان در این گردهمائی شرکت کنند
نادر عصاره
از دیروز موجی دم بدم پر خروش تر از ابراز نظر و بیان و اطلاع رسانی در باره مرگ مهسا و اخبار جنبش نو پا و شورانگیز مردم و بخصوص جوانان ایران در جامعه و مطبوعات فرانسوی شروع شده است. برنارد کازنوف، نخست وزیر پیشین فرانسه در توئیتی همبستگی با مردم ایران را اعلام و نوشته است : «زنان ایران، با رفتن به تظاهرات ...
رییس‌جمهور شیلی، اولین رهبر جهان که در سخنرانی‌اش در سازمان ملل از جان‌باختن مهسا امینی در بازداشت پلیس ایران گفت.بنا به گرزارشاتی که منتشر شده است، گابریل بوریچ، رییس‌جمهور چپگرای شیلی، اولین رهبر جهان بود که در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل در روز اول، نام مهسا امینی را بر زبان آورد.
در روز یکشنبه ۱۸ سپتامبر ساعت ۴ بعد از ظهر اکسیونی توسط شورای برگزاری اعتراضات سراسری در خارج کشور در تورنتو-کانادا و در اعتراض به حضور ابراهیم ریسی در سازمان ملل و قتل مهسا امینی توسط گشت ارشاد برگزار شد. با توجه به بارندگی در ابتدا برنامه استقبال خوبی از اکسیون اعتراضی شد.
تجمع، اعتراض و اعتصاب مردم علیه جمهوری اسلامی از کردستان فراتر رفت و شهرهای دیگر از جمله تهران را در بر گرفت. برپایه‌ی تصاویر و فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، روز دوشنبه۲۸ شهریور، کسبه‌ی بازار شهرهای اشنویه، بانه، بوکان، پاوه، پیرانشهر، دهگلان ، روانسر، سردشت، سقز، سنندج، کامیاران، کرمانشاه، مریوان، مهاباد، نقده در اعتراض به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران،  از بالا کشیدن کرکره های مغازه‌هایشان خودداری کردند.
امروز دوشنبه 28 شهریور1401 معادل با 19 سپتامبر 2022، ساعت 17:00 – 19:00 در شهر استکهلم پایتخت سوئد تظاهراتی در اعتراض به قتل مهسا امینی انجام شد. در این تظاهرات صدها تن از ایرانیان مقیم استکهلم شرکت داشتند و تلاش کردند تا با شعارهای خود، جنایات حکومت فاسد جمهوری اسلامی را به گوش جهانیان برسانند.
حزب چپ‌ایران ( فدائیان خلق )-هلند نیز با حمایت از این گردهمای, حضوری فعال داشت و در پایان مراسم اطلاعیه حزب توسط رفیق مصطفی کمالی قرائت شد.
دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی تهران در تداوم اعتراض های مردمی در محکومیت قتل مهسا امینی توسط جنایتکاران جمهوری اسلامی، تجمع برگزار کردند.

دانشجویان این دانشگاه شعار سرمی‌دهند:
"از کردستان تا تهران، خونین تمام ایران"
دانشجویان دانشگاه امیرکبیر،
درکنار مردم،
برای آزادی و عدالت می رزمند
دانشجویان دانشگاه‌ هنر
همراه و همگام مردم ایران
راهپیمایی گرامی داشت جانباختگان عملیات تروریستی جمهوری اسلامی از ساعت ده و سی دقیقه صبح از میدان آدناور باشرکت بیش از 1000 نفر شروع شد. شرکت کننده گان در این گردهم آیی از این میدان تا رستوران میکونوس سابق در خیابان پراگ راهپیمایی کردند. تعداد بالای شرکت کنندگان کرد و حضور جوانان در این اکسیون، در نوع خود بی سابفه یود.
امسال نیز جشن سالانه اومانیته(روزنامه حزب کمونیست فرانسه) در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه (۹، ۱۰ و ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۲ برابر ۱۸، ۱۹ و ۲۰ شهریور ۱۴۰۱) برگزار شد. پس از ۲۱سال که این جشن در پارک بزرگ کورنوف برگزار می شد، امسال این مراسم در استان “اسون “ و در پایگاه هوایی ۲۱۷ (محل سابق آزمایش هواپیمای کونکورد)در شهر Plessis pâté برگزار شد.
شورای برگزاری اعتراضات سراسری ایرانیان در خارج از کشور – کانادا
تورنتو :یکشنبە ١٨ سپتامبر ساعت ٤ بعد از ظهر
کالگری:چهار شنبە ٢١ سپتامبر ساعت ٦ بعد از ظهر
مراسم یادمان امسال که در 17 سپتامبر در پاریس برگزار می شود، فرصتی است برای با هم‌ بودن وبیان همبستگی دادخواهان برغم تنوع ،گوناگونی و رنگارنگی آنها و تلاشی است برای پیوند هر چه بیشتر زنجیره دادخواهی از اینرو از همه انسان‌های شریف و آزادیخواه، احزاب، سازمانها، گروه ها، تشکل‌ها ی سیاسی، حقوق بشری، ملی، مدنی ، اقلیت های اتنیکی و جنسی، زنان، کارگری و محیط زیستی دعوت میکنیم که در این مراسم شرکت کنند
سازمان زیباسازی تبلیغاتی که تصویر علی کریمی اسطوره سرخ فوتبال ایران درآن حضور داشت را از سطح شهر جمع آوری کرد. وزیر سابق ارتباطات در واکنش به جمع‌آوری کردن بیلبورد‌های علی کریمی نوشت: ما چقدر پیشرفت کردیم که از ممنوع‌التصویری رؤسای جمهور رسیدیم به ممنوع التصویری مجری و فوتبالیست
به پیش
بە رغم خوشبینی هایی کە در مورد امضای توافق مطرح است، آنطور کە از گزارشات بر می آید با وجود نیاز طرفین بە توافق هنوز زود است کە بتوان با قطعیت از رسیدن بە توافق در روزهای نزدیک صحبت کرد. بخصوص اینکە در درون حکومت یک جریان بسیار ذینفوذ کە اساسا مایل بە توافق نیست هم وجود دارد کە می تواند آن را بر هم بزند. با این همە و بە رغم ضرب العجل هایی کە غربی ها تعیین می کنند کوششها بە دلیل نیاز غرب بە نفت و گاز ایران و همچنین نیاز شدید حکومت بە پول و برداشتن تحریمها بە نظر می رسد تا مدتی دیگر استمرار پیدا کند.
ابوالفضل محققی
عمده ترین نیروی حکومتی، بخشی از کسبه، مغازه داران، بازاریان سنتی، کارمندان خودی حمایت شده حکومت. نیروهای نظامی، عمدتا سپاه نیروی انتظامی، بسیج ،نیروهای سرکوب، سینه زنندگان هئیئتی، مداحان، علم، کشان، بخشی از لات های کف خیابان که حال در جوار حکومت به نان ونوائی رسیده اند. می باشد. بخش هائی که از نظر در آمدی جای طبقه متوسط سقوط کرده را گرفته اند بدون آن که فرهنگ آن طبقه را داشته باشند.
ابوالفضل محققی
معترضان دیروز متاسفانه طی همین دهساله اخیر بدلیل تنگنای اقتصادی و فشارهای حکومتی سازمان یافته! بصورت سیستماتیک از جایگاه طبقه متوسط سقوط کرده ودر کنار اقشار بی بضاعت چه از نظر اقتصادی وچه فرهنگی قرار گرفته اند .این بخش جامعه اصلی ترین نیروی اعتراضی جامعه بوده وهستند! هرمیزان تظاهرات اعتراضی که درجامعه وجود داشته و دارد ناشی از همین طبقه تحت فشار سقوط کرده به زیر خط فقر است.
مهندس موسوی به طور مشخص اظهارات سردار همدانی در مورد سازماندهی "اراذل و اوباش" را به منظور سرکوب و مهار اعتراض‌های پس از انتخابات سال 88 مورد اشاره قرار داده است. در واقع این موضوعی نیست که آقای موسوی یا شخص دیگری به سردار همدانی نسبت داده باشد. شخص سردار این مسئله را به طور علنی مطرح کرده و مشخصاً از سازماندهی "اراذل و اوباش" برای مهار اعتراضات به صراحت سخن گفته است.