رفتن به محتوای اصلی

چپ از موقعیت ناشی از پاندمی استفاده نکرد

چپ از موقعیت ناشی از پاندمی استفاده نکرد
گفتگوی سایت چپ مارکسیستی با هاینس بیربام رییس مجمع (حزب) چپ اروپایی
دوشنبه, 16. نوامبر 2020 - 20:15

به مناسبت تشکیل فوروم اروپایی (همایش سمینارگونه احزاب و نیروهای چپ و سبز اروپا)

سوال: اروپا درگیر با کرونا است. چپ اروپا چه کاری می تواند انجام دهد ، فوروم متشکل از چپ اروپایی و سایر نیروهای مترقی اروپا، که از آخر هفته شروع می شود، برای مقابله با این بیماری همه گیر چه خواهند کرد؟

هاینس بیربام: ما بعنوان چپ اروپایی در مورد بستری برای غلبه بر بحران از نظر اجتماعی توافق کرده ایم. در مجموع مباحثات و مجادله های انجام شده در این باره، ما پنج حوزه را شناسایی کرده ایم که می خواهیم در آنها فعال باشیم. اول، حمایت از مردم است. ما خواستار راه اندازی صندوق بهداشت اروپا به ارزش 100 میلیارد یورو هستیم.

دوم، ما خواهان ایجاد صندوق کمک فوری و صندوقی برای بازسازی اقتصاد هستیم كه با سرمایه گذاری های گسترده برای تحول اجتماعی-زیست بوم محور تاسیس شود.

نکته سوم که تا حد زیادی مورد غفلت واقع شده است: نباید بحران وسیله شود، تا از آن برای از بین بردن حقوق دموکراتیک استفاده شود.

چهارم، باید تلاش نمود تا از بحران کرونا برای کاهش بودجه نظامی به نفع بخش بهداشت استفاده شود.

موضوع پنجم و بسیار مهم، این است که، همبستگی اروپایی و بین المللی باید توسعه یابد.

دستهای ما در شرایط فعلی برای جامعیت بخشیدن به اهداف بالا، بسته است. ما نمی توانیم این نکات را به همان شکلی که در شرایط غیر پاندمی است، تبلیغ کنیم. اما آنچه می توانیم انجام دهیم ، تشدید چالش سیاسی درباره آنها است. و این هدف همایش فوروم اروپایی است پیش رو است.

سؤال: دولت ها در حال حاضر به تنهایی تصمیم می گیرند. چه کسی به احزاب و جنبش های چپ و سبز گوش می دهد؟

هاینس بیربام: ما یک جنبش نسبتاً گسترده ای هستیم که به تشکل‌هایی از جمله اتحادیه ها نیز امتداد می یابد. مشکل این است که ما در حال حاضر به طور مداوم و موثر با یکدیگر تعامل و تبادل نداریم.

سؤال: تبادل یک چیز است ، اما آیا در نهایت در اقدامات مشخصی مد نظر نیست؟

هاینس بیربام: البته ، ما باید ابتدا دقیق تر شویم و سپس به اقدام یا اکسیون مشخصی اقدام کنیم. این تاکنون درد آور بوده. این ها بازمانده های فوروم قبلی اروپا بود، که ما وارث آن هستیم. ما جلسات بسیار خوبی در مارسی ، بیلبائو و بروکسل با مبادلات قابل توجه و بیانیه های نهایی قوی مثبتی داشتیم. اما باید منتقدانه بگوییم که صدور این بیانیه ها به ندرت و به سختی منجر به اقدامات مشترک شده اند.

سؤال: علت آن چيست؟

هاینس بیربام: ما به اندازه کافی برای آن کار نکرده ایم، کار های تبعی را انجام ندادیم، اینکه به آنها مراجعه کنيم و بگوییم، ما باید با یکدیگر دیدار داشته باشیم. و من فکر می کنم که این امر باید اکنون در این فوروم بصورت آنلاین اتفاق بیفتد. در عین حال ، ما همچنین تجربه های مثبتی در مورد مبارزات خاص داشته ایم. سال گذشته ، در پی برگزاری فوروم ، اقدامات مشترکی در مورد حقوق زنان انجام شد، که در حال حاضر هم، هنوز موضوعی زنده است. یا بعنوان مثال اگر تحولات لهستان را بررسی کنیم، فکر می کنم، در کنار هم، با تبلیغات موثر می توانیم کاری انجام دهیم. بنابراین اشکال عملی ثابت شده ای وجود دارد که می توانیم از آنها استفاده کنیم.

سؤال: اما چنین اقداماتی به یک دستگاه، سازمان، پول نیاز دارد؟

هاینس بیربام: این فقط در صورتی جواب می دهد که ما خارج از چارچوب های محدود شده فکر کنیم و با دیگران کار کنیم. ما یک ساختار سازمانی بسیار توانمند داریم. دفتر چپ اروپایی در بروکسل عملکرد خوبی دارد. در سطح چپ اروپایی ما گروه های کاری داریم که با موضوعات مختلفی سروکار دارند، که از طرف احزاب مربوطه کارشان هماهنگ میشود. اما ما باید برای اقدامات خود، متحد و همراه پیدا کنیم، تا متناسب با آن، روی ما حساب کنند. این تلاش، یعنی یافتن متحد و جذب همراه مسئله مرکزی و وظیفه اصلی فوروم اروپایی است.

سؤال: در چپ اروپایی احزاب از شمال و جنوب اروپا

نمایندگی می شوند ، که برخی از آنها بسیار متفاوت از دیگران تحت تأثیر پاندمی قرار می گیرند. همانطور که مشهور است، دوستی، با پول پایان می یابد!

در مورد چپ اروپایی چطور؟

هاینس بیربام: این همبستگی در درون چپ اروپا در اصل وجود دارد. اما البته مشکلات نیز وجود دارد. بگذارید یک مثال مشخص بزنم: یک حزب مهم در چپ اروپا "اتحاد چپ" در فنلاند است، که در دولت نیز شرکت دارد. و وقتی که بحث به بسته های کمکی اتحادیه اروپا رسید، دولت فنلاند یکی از "چهار کشور صرفه جو در کمک دهی" بود. ما قبلاً بحث هایی با رفقای فنلاندی داشتیم که کاملاً راضی کننده نبود، زیرا همرزمان ما از "اتحاد چپ" میگفتند: ما نمی توانیم کاری انجام دهیم، ما در اینجا به دولت گره خورده ایم، حتی اگر در این مورد با دولت خود موافق نباشیم!

سؤال: در ابتدای پاندمی کرونا، اغلب گفته می شد که این فرصت چپ برای طرح مسائل خود است - مانند همبستگی ، عدالت و دولت رفاه. آیا از این شانس استفاده شده است؟

هاینس بیربام: نه، چپ در آلمان و اروپا از این بحران قویتر از قبل ظاهر نشده است. آنها تاکنون به فکر استفاده از آن نبوده اند. اما من هنوز هم معتقدم که این فرصت وجود دارد.

سؤال: چه چیزی سد راه است؟

هاینس بیربام: ما خواسته های درستی به ویژه مطالبات مربوط به تأمین اجتماعی را مطرح کردیم، اما از پس آنها برنیامدیم. با این حال ، ما تقریباً در همه کشورهای اروپایی کمی عقب هستیم و از قوه مجریه عقب هستیم. اگر زمینه های دموکراتیک را که قبلاً به آن اشاره کردیم، انتخاب کنیم. مثلا، ما بسیار موافق اقدامات محافظت در برابر کرونا هستیم ، اما باید اقدامات بیشتری را برای انطباق با فرآیندهای تصمیم گیری دموکراتیک انجام دهیم. متأسفانه، این میدان، زمینه فعالیت های دمکراتیک گ، به نیروهای کاملاً متفاوتی واگذار شده است که بسیار بسیار مشکل ساز هستند!

https://www.kommunisten.de/ueber-joomla/interviews/8012-die-linke-hat-die-chance-nicht-genutzt

منبع:
https://www.kommunisten.de/ueber-joomla/interviews/8012-die-linke-hat-die-chance-nicht-genutzt

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.