رفتن به محتوای اصلی

تحریمهای اقتصادی و ناکار آمدی حکومت، ریشه های بحران معیشت در ایران

تحریمهای اقتصادی و ناکار آمدی حکومت، ریشه های بحران معیشت در ایران
شنبه, 17. اکتبر 2020 - 00:34

این جلسات هفتگی در حدود ده گروه و کانال تلگرامی برگزار میشوند، از جمله در گروه به یاد رفیق رئیس دانا، برای اتحاد عدالت خواهان.

https://t.me/joinchat/CPd7yFQ5jXJj4d8feea3Yg

سوالات مطرح شده در جلسه تلگرامی با آقای کحال زاده

- آقای کحال زاده با درود - شما برای رونق اقتصادی در ایران به این گزاره اعتقاد دارید که: " به سامان شدن اقتصاد ایران به شرط آنکه برخلاف گذشته که همواره اقتصاد خرج سیاست را می پرداخته، این بار سیاست برای اقتصاد هزینه کند امکان پذیر است" فکر می کنید:

۱- چگونه سیاست می تواند برای اقتصاد هزینه کند تا این دره ی عمیق طبقاتی ایجاد شده به گونه ای پر شود تا بر جاده ی همواری که روی آن ایجاد میگردد ماشین رونق اقتصادی رو به مقصد حرکت کند ؟

۲- آن سیاست که ذر ذهن شما قرار است برای اقتصاد هزینه کند بر چه شیوه هایی و با چه ابزارهایی می تواند کارآمدی داشته باشد؟

- آیا با تحریمی که بر ایران تحمیل شده است آیا سیستم اقتصادیی وجود دارد که بتواند در آن شرایط رشد بکند؟

- آیا چشم دوختن بخشی از اپوزیسیون به نتایج تحریم ها حتی اگر به سقوط جمهوری اسلامی منجر بشود می تواند منجر به استقرار نظامی دموکراتیک و عدالت خواه بیانجامد و با اینکه جز لیبی و سوریه و عراق و افغان بهره دیگری ندارد؟

- آیا تحریم کشورها به این شکل که در باره ایران اتفاق افتاد ه است به معنای تجاوز به حقوق میلیونها انسان نیست؟

- تحریم های دور سوم با تصویب و اجماع در شورای امنیت شکل گرفت و تا حدود زیادی تسلیحاتی و البته اقتصادی هم محدود می شدند. بعد از توافق برجام هم اتحادیه اروپا وشورای امنیت و البته ایران توافق حاصل شد. اما دوره چهارم تحریمها یک جانبه و غیر قانونی مورد مخالفت شورای امنیت اتحادیه اروپا قرار گرفت. آیا بنظر شما، بدون در نظر گرفتن مسائل دخالی در حکومت و فساد و ... نظر شما را علاقه دارم در مورد لغو کامل تحرمهای دوره چهارم جویا شوم.

- آیا تحریم ها فرصت خوبی برای تقویت تولید داخلی نیست؟ البته اگر ساختار حکومت یک ساختار منطقی بود. آیا درایجادابربحرانهای نظام (که اقتصادبیمار و ماشینش را به گِل نشاند) اوضاع فلاکتبار زندگی و معیشت مردم ایران ، کدام کشورها سهم و تاثیر بیشتری داشته اند؟ آمریکا و هم پیمانانش با وضع تحریم های غیرانسانی علیه مردم ما؟ یاجمهوری اسلامی که درداخل باناکارآمدی، تضییع حقوق مردم وغارت و چپاول ثروت ملی ازیک سو، و اقدامات مداخله گرانه و تنش زا درمنطقه ازدیگرسو،زمینه وبهانه تحریم هارافراهم ننموده؟

- آیا تحریم اقتصادی آمریکا هدفمند است وحاکمان رژیم جمهوری اسلامی را هدف گرفته؟یاگلوی مردم را بسختی میفشارد؟ و درمقابل آیا جمهوری اسلامی برای ایجاد امنیت، بخش عظیمی ازثروت مردم را به بهانه ایجاد عمق استراتژیک، به نحو دیگری گلوی مردم ما را نمی فشارد؟ تا اهداف متوهمانه خود برای ایجادو گسترش امپراطوری شیعی را تحقق ببخشد؟ آیااین نهایت بی خردیست؟ یا ناکار آمدی ناشی ازآنست (البته کرونا هم بعنوان کاتالیزور اضافه شده)، که زندگی ومعیشت مردم را به فلاکت و یغما برده؟

- بخش عمده ای از موسسات مالی متعلق به نهادهای نظامی و فرا دولتی است. این نهاد ها چه نقشی را در بحران معیشتی مردم . ناتوانی در مهار کرونا و حتی در سیستم سلامت ایران دارند؟

- چرا هیچ حرکتی برعلیه تحریم ها شکل نگرفته است ؟

- نظر شما در مورد لغو تحریمهای تسلیحاتی ایران چیست ؟ آیا موافق لغو این تحریمها هستید؟

- شما به عنوان یک متخصص، تحریمها را در هر شکل آن به ضرر مردم و یکی از عوامل این شرایط بحرانی می دانید - به نظر شما چرا رضا پهلوی و یا شورای مدیریت گذار هیچ مخالفتی با تحریمها ندارند؟

- راه حل شما در صورت پیروزی ترامپ ویا بایدن برای حل این مشکل بنیادی چیست؟

- فقدان احزاب و تشکل های مستقل در ایران که بتوانند بر سیاست های کلی حکومت نطارت داشته باشند چه تاثیری در مصیبت هایی که مردم با آن دست به گریبانند، دارد؟

- آقای کحال زاده نظر شما در باره وضعیت آینده جمهوری اسلامی با این حد از بحران های متفاوت و همه جانبه چیست ، فرجام این حکومت را چکونه ارزیابی می کنید؟

- اگر ترامپ به ایران حمله نظامی کند وظیفه ما چیست؟ آیا می توان مدافعان تحریم را دوست ملت ایران تصورکرد؟ با افرادی که در داخل کشور در راستای سیاست ترامپ حرکت می کنند چه باید بکنیم ؟

- آقای کحال زاده درود؛ شما در مقاله ای با عنوان: "آیا کرونا فرمان اقتصاد به چپ را خواهد چرخاند". به هفت مورد توجه کرده اید :

- تجربیات تاریخ تحولات اجتماعی، اقتصادی و سباسی پس از بحران ها؛

- شدت یافتن انتقادها از نتایج عملی اقتصاد های مسلط؛

-ناکار آمدی الگو های مسلط در شرایط بحرانی؛

- تجربه های موفق و ناموفق در شرایط بحران کرونا؛

- نقش منفی کرونا در امنیت اجتماعی و تهدید "امنیت ملی" از نظرشما در همه ی کشور ها_بزرکنر شدم نقش دولت در اقتصاد؛

- بلند تر شدن صدای مدافعان آموزش ک بهداشت و درمان همگانی؛

- با این حال شما تنها احتمال و شانس تغییر پارادایم اقتصادی را میدهید؛ پرسش من این است : از نظر شما قطعیت پیدا کردن این احتمال به واقعیت چه الزاماتی را نیاز دارد؟_چرخیدن این اقتصاد به چپ و استمرار، عمق یابی و پایداری آن را در وجود چه چیزهایی می بینید؟

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.