چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۵ نوامبر ۲۰۲۰

وضعیت فاجعه بار کودکان کار و کودکان خیابانی، و پیامدهای فاجعه بار آن!

۰۷ شهريور ۱۳۹۹

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی، جمعه ۷ شهریور۱۳۹۹

میهمان برنامه: یداله بلدی - جامعه شناس، عضو حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

https://t.me/joinchat/CPd7yFQ5jXI9s_0WS07WFg

این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران در کانال و گروههای مختلف تلگرامی از جمله گروه "به یاد رفیق رئیس دانا و برای اتحاد عدالتخواهان" برگزار می شوند. 

https://t.me/joinchat/CPd7yFQ5jXI9s_0WS07WFg

سوالات مطرح شده در جلسه

- رفیق بلدی عزیز، از آنجا که میدانیم کودک به واسطه ی طبیعتش از لحاظ جسمی ، فکری ، احساسی موجودی بسیار حساس و لطیف است و با محرومیت از هر آنچه که نیازهای اولیه ی یک کودک است همچون بازی - شادی - امنیت - آغوش پر مهر مادر - شانه های ستبر پدر - محیط گرم خانواده - تحصیل و بهداشت و درمان و رویاروئی با جامعه ای خشن و سراسر بی مهری و نابرابری و ظلم چه میزان آسیب به روح آنان وارد آمده و چه بار سنگینی بر شانه های نحیفشان آوار میشود که شاید انسانهای بالغ هم از آن شانه خالی میکنند به نظر شما در رابطه با این فاجعه ی انسانی مسئولیت ما چیست و همچنین مسئولیت تشکلهای چپ در این رابطه چیست؟

- در بسیاری از جوامع، تحصیل تا پایان مقطع راهنمایی اجباری است. این آموزش اجباری چقدر می‌تواند در احقاق حقوق کودکان موثر باشد؟

- پرسش من این است چرا جمهوری اسلامی که خود عامل اصلی این فلاکت است همیشه سعی میکند که کودکان را مهاجر قلمداد کند؟

- در صحبت هایی که مهدیه گلرو در شبکه رنگین کمان انجام دادند گفته شده متاسفانه ان جی او ها رو و گروه های فعال رو در کشور چنان زیر فشار قرار داده ان که عملا جامعه از داشتن فعال که در این عرصه ها کمک کند وجود ندارد نمونه اش را خودتان فرمودید جمعیت امام علی؟ !! پس چه باید کرد با این رژیم سرکوبگر؟

- با درود و عرض ادب خدمت رفیق بلدی عزیز از آنجا که میدانیم کودک به واسطه ی طبیعتش از لحاظ جسمی، فکری ، احساسی موجودی بسیار حساس و لطیف است و با محرومیت از هر آنچه که نیازهای اولیه ی یک کودک است همچون بازی - شادی - امنیت - آغوش پر مهر مادر - شانه های ستبر پدر - محیط گرم خانواده - تحصیل و بهداشت و درمان و رویاروئی با جامعه ای خشن و سراسر بی مهری و نابرابری و ظلم چه میزان آسیب به روح آنان وارد آمده و چه بار سنگینی بر شانه های نحیفشان آوار میشود که شاید انسانهای بالغ هم از آن شانه خالی میکنند به نظر شما در رابطه با این فاجعه ی انسانی مسئولیت ما چیست و همچنین مسئولیت تشکلهای چپ در این رابطه چیست؟

- رفیق عزیز با پوزش اگر ما یاری را در کمک مادی و معنوی به این کودکان بدانیم آیا این میتواند کمکی در حل این پدیده فجیع بنماید ؟ آیا ایجاد نهادهای کمک رسانی مالی خود ابزاری در جهت تداوم این ظلم عظیم نیست؟

- فکر می کنید غیر از مساعدت با کودکان کار کدام راهکار های اجتماعی را باید برای از بین بردن کار کودک انجام داد؟

- لطفاً چه میزان مسائل روحی و روانی واختلافات خا نواده دراین پدیده و ناهنجار اجتماعی نقش دارد وراهکار برون رفت بفرمایید (حداقل).

- رفیق بلدی با درود، این حکومت چنان مردم رو بدبخت کرده که مردمی که زمانی توان یاری رساندن داشتند خودشان رفتند زیر خط فقر و برای کمک به این عزیزان نیز مشکل دارند بگذریم از ثروتمندانی که به فکر این مسایل نیستند در حال حاضر که وضعیت اکثر مردم خودشان در فقر به سر میبرند چه راهی برای کمک میتوان انجام داد؟

- حقوق کودکان جوامع دیگر در مقایسه با ایران در چه حد و اهمیتی قرار دارد؟

- با سلام به استاد بلدی عزیز اینکه شما همه مسئولیت ما را در کمک به کودکان کار و کودکان خیابانی تنها در کمک رسانی از طریق نهادهای خیریه بیان فرمودید آیا فکر نمی کنید که این موضوع مانند موضوعات دیگری مانند کار و حقوق فردی و اجتماعی باید جزو مطالبات مردم از حکومت قرار بگیرد؟

- کودکان مانند گنجی هستند برای حال وآینده کشورشان ولی افسوس فقر عوض شکوفایی استعدادشان آنها رابه صحنه کار درخیابانها وکوچه ها به انحا مختلف میکشاند دولتها درقبال این کودکان موطف اند آیا فعالان مدنی واجتماعی نمیتوانند دولتها را با راهنمایی اینکه‌برای آنها امکانات تحصیل و کار فراهم نمایند و به دولتها بگویند که کودکان سرمایه های ملی یک جامعه اند غفلت از آنان بمنزله غفلت از توسعه و پیشرفت کشور در هردوره وبازه زمانی بسته به این کودکان امروز و جوانان فردا خواهد بود.

- رفیق یدی در حال حاضر در ایران شبکه هایی هستند از سازمان های مردم نهاد ان جی او که برای آسیب دیدگان مشاوره های روانی می دهند یا ان جی او هایی که کار سواد آموزی می کنند و سایر کارهایی که دولت هم با توجه به وظایفش انجام نمی دهد نظر شما در مورد این سازمان های مردم نهاد چیست؟

- با سلام به استاد بلدی عزیز ، اینکه شما همه مسئولیت ما را در کمک به کودکان کار و کودکان خیابانی تنها در کمک رسانی از طریق نهادهای خیریه بیان فرمودید آیا فکر نمیکنید که این موضوع مانند موضوعات دیگری مانند کار و حقوق فردی و اجتماعی باید جزو مطالبات مردم از حکومت قرار بگیرد؟

- سازمانهای بین المللی همچون یونسکو هستند که در این زمینه کار میکنند. آیا این سازمانها می توانند در این فعال شوند و اگر بله چطور؟

- نیروی کار کودکان مهاجر امروز نقش بیسار در افزایش این پد ید دارنند وظیفه اش متولیان امر و مردم دراین زمینه چیست؟

- حقوق کودکان در جوامع توسعه یافته از جمله کانادا و استرالیا و کشورهای اروپایی خصوصا اسکاندیناوی را چگونه تعریف می کنید؟

- با درود گفته های این دوست عزیز به نوعی تنها نصیحتهای مسیح وار است به صدقه دادن و مرا یاد سخنی از صمد بهرنگی انداختند که چرا دستگیری از بینوایان را تبلیغ میکنیم و هرگز نمیگوئیم که چگونه آن یکی بینوا شد و آن یکی توانگر که سینه جلو بدهد و سهم ناچیزی از ثروت خود را به آن بابای بینوا بدهد و منت سرش بگذارد که آری من مردی خیر و نیکوکار هستم و همیشه از آدمهای بیچاره و بدبختی مثل تو دستگیری میکنم البته این هم محض رضای خداست والا تو خودت آدم نیستی. سوال من این است آیا با شام نذری دادن مشکلی حل میشود آیا این تحلیلهای ایشان تاثیرش چیست ؟ آیا ایشان اصلا به آموزش این کودکان برای شناخت حق و حقوقشان برای ایستادن در مقابل ظلم هم تحلیلی دارند؟

- رفیق یدی، قوانینی چون پیمان نامه حقوق کودک و سایر مقاوله نامه های بین المللی به دولت ها وظایفی را تکلیف می کنند بنظر شما فعالان اجتماعی و احزاب سیاسی با این کنوانسیون ها چگونه باید برخورد کند؟

- با درود رفیق بلدی این کودکان توسط باندهای مافیایی اجیر شده وبه کار واداسته میشوند وسهمی هرشب از در امد انها را ابن باندها از دستمزد کودکان می دزدند و می گیرند؛ این دولت فریبکار نمیتواند این باند ها رو از بین ببرد و به خانواده کودکان از طریق کمیته امداد کمک کند؟

- چرا احزاب سیاسی نمیتوانند در ارتباط با موضوع کار کودکان به ترویج اصول و مبانی و روشهایی که راه های کوتاه مدت و دراز مدت را پیش روی مردم و فعالان اجتماعی قرار می دهد بپردازند ؟

- رفیق بلدی، در مواردی مثل سیل و زلزله میبینیم خانم واقاهای سلبریتی برای نمایش با وانت برای کمک می آیند و عکس می گیرند و می روند ولی در عین حال این قراردادهای فوتبال که تریلیاردها خرج واختلاس میشه و تازگیها هم یک مربی ادعای میلیاردها دستمزد کرده ایا این دولت نمیتواند گر چه نمی خواهد چنین کاری کند اون فوتبال مهمتره یا نجات کودکان که در لجنزار زندگی میکنند این دولت حتی به کودکان محصل در شرایط کرونا نتونسته خدمات اینترنتی برای اموزش بده چون خانواده نتوانسته یه موبایل یا لپ تاپ از خدمات اموزشی بر خوردار بشه در صورتیکه اینها جز کودکان کار هم محسوب نمیشوند ازنها عملا با فساد دستگاه های دولتی به فکر مردم نیستند نظر جنابعالی در این مورد چیست؟

- رفیق عزیز ، چطور میشود مردم را برای تحقق موضوعاتی چون حقوق کودک ، اجرای قوانین اساسی و کار در باره کودکان ، پیمان نامه هاو کنوانسیون های بین المللی در این باره حساس و سازماندهی کرد آسیب به کودک کار آسیب به اجتماع است کودک کار را مجزا از جامعه می بینیم در حالیکه او در این جامعه در کنار فرزندان ما زندگی می کند؟

- تقریبا ۲۳ درصد جمعیت کشور را کودکان تشکیل می‌دهند ایا تعریفی از کودک در قوانین کار و مدنی ایران وجود دارد؟

- سالهاست که شعار سرنگونی رژیم به شعار همگانی تبدیل نشده است. آیا فکر نمی کنید گروههای سیاسی بهتر بود که این شعار را نمی دادند و روی مطالباتی که می توانست همگانی تر باشد و امکان داشت که با شعارهای موثر به خواست همگانی تبدیل می شد، کار می کردند؟

- يكى از بخشهاى كودكان كار قبر شو ها هستند كه مافياى بخش گورستانها اين كودكان را در اختيار كرفته و هريك را مسول بخشى از گورها كرده و كودكان را استثمار ميكنند.

- در بخش آشغال جمع كن ها، خود شهرداريها خيابانها را در انحصار گروه ها قرار داده ودر واقع اجاره دريافت ميكنند؛ حتا اداره بهداشت نيز هيچ اقدامى در جلو گيرى ازاين حركت كه باعث الودگى زيادى است، به عمل نمى آورد. نكته مهم ديگر، عدم علاقه مندى اين كودكان در زندگى در پرورشگاهها و رفتن به مدرسه است، بسيارى از انها از اين پرورشگاهها گريخته و به زندگى آزاد و ولكردى ادامه ميدهند. يكى ديكر از نكات این كه در شهر هاى شمالى كه پناهندگى شهروندان افغان بيشتر است، پدر مادر ها به افغانستان باز گشته ولى فرزندان را در ايران بجا گذاشته اند و اين كودكان عمده كودكان كار را در اين شهرها تشكيل ميدهند.

نظرتان درباره عبارت "توانمندسازی زنان و کودکان کار" چیست؟ آیا این جز نوعی کمک برخی فعالان به بقای شرایط استثمار و بهره کشی از آنان محسوب نمی شود؟ مرز مشخص بین این دو مفهوم کجاست؟

- بدون شک حاکمیت به راحتی تن به خواسته ها نخواهد داد، اما آیا گروههای سیاسی با دادن شعار سرنگونی راه تلاش را مسدود نکردند؟ و جو را هر چه بیشتر برای سرکوب و بقول شما حتی مخالفت باngoها مساعدتر نکردند؟

- به نظر شما، ما کی می باید از مرحله برشمردن خرابیها عبور کنیم؟ این برشمردن و ابراز اینکه "متاسفانه رژیم سرکوبگر اجازه هیچ چیزی را نمی دهد" بیش از حد یأس آور است؟ فکر نمی کنید وقت آن است که گفتگوی طولانی و همه جانبه در سطح ملی شروع شود و دیگر فقط از درد نگفت و راه حلهای را با مشارکت همگانی پیدا کرد.؟ آیا پدیده کودکان کار جدا از ساختار اقتصادی مالی و تجاری دلال ایران است؟

- نقش خانواده و سطح آگاهی والدین در آسیب های اجتماعی کودکان را چگونه می بینید؟

- این دولت و حکومت نشان داده در عرض ۴۱ سال هیچ کار درست و مفیدی برای مردم انجام نداده، لازم نیست احزاب و گروه ها اماده باشند برای تشکیل و امادگی برای تغییر بعد از این حکومت تا به شکلی شبیه لبنان نشویم که دولت همه استعفا داده اند و هنوز دولتی روی کار نیست به نظر شما چکار باید کرد این دولت قادر به انجام هیچ خدمتی به مردم نیست لطفا نظر خودتان را بفرمایید؟ ممنونم

- مردم ایران در شرایط کنونی در افسردگی بیش از حد از وجود مشکلات قرار دارند، مشکلات را همه می دانند، مردم در انتظار راه حل همگانی که با ایجاد وحدت قابل دست رسی باشند، هستند. آیا گروههای سیاسی نمی باید به این وضعیت بیشتر توجه کنند؟

 

 

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید