اعلامیه‌ها و بیانیه‌ها

image-20220930112554-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ايران (فدائيان خلق) که سیاست‌اش پشتیبانی از هر حرکت دموکراتیکی است که در دفاع از مبارزات مردم ایران شکل گیرد، از فراخوان به تظاهرات در کشورها و شهرهای مختلف جهان پشتيبانی می کند و از هم وطنان، احزاب و سازمان های سياسی، فعالان مدنی و سياسی، دوستداران و اعضای حزب می خواهد که در اين تظاهرات شرکت کنند، پيام خيزش اعتراضی مردم ايران را هر چه رساتر به گوش جهانيان برسانند و به اعتراض کنندگان اطمينان دهند که تنها نيستند و هم وطنان خارج از کشور در کنار آن ها قرار دارند.
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) - فرانسه
در پشتیبانی از جنبش مردم ایران در خارج کشور ایرانیان به اعتراض برخاسته و می خواهند صدای مردمی باشند که سینه در برابر گلوله سپر کرده اند. حزب چپ ایران (فدائیان خلق)- فرانسه هر حرکتی را که در چارچوب دموکراسی در دفاع از مبارزات مردم ایران شکل گیرد، مثبت دانسته و می کوشد با مشارکت در آن ها صدای حق طلبانه مردم ایران را پر طنین تر کند.
image-20220925123554-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ايران (فدائيان خلق) فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران برای اعتصاب، اخطار شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت و پيوستن تعدادی از تشکل های دانشجوئی به اعتراضات، را گامی در جهت اعتصاب عمومی و سراسری می داند. به نظر حزب ما اعتصاب عمومی و سراسری به جنبش اعتراضی توان جديدی خواهد بخشيد، حکومت را فلج و راه رهائی را کوناه‌تر خواهد کرد.
image-20220925123554-1
دفتر روابط بین المللی - حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
ما از آن شما درخواست داریم از مقامات جمهوری اسلامی بخواهید با دیدار شما با هیئتی از جانب آن کمیساریا، با بازداشت شدگان رویدادهای اخیر در ایران موافقت کنند، و ترتیب این دیدار را در اسرع وقت فراهم آورند.ما با اشتیاق منتظر اقدام شما می مانیم.

image-20220925123554-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
بمباران مقرهای احزاب کردستان ایران، تخریب محل زندگی خانواده‌ها و مدرسه‌ی کودکان اعضای این احزاب، ادامه‌ی اقدامات وحشيانه ای است که رژیم برای سرکوب جنبش اعتراضی مردم ایران در پیش‌ گرفته‌است. بمب‌ها و موشک های امروز بر سر حاضرين در مقرهای احزاب اپوزیسیون کرد ایران ريخته می شود، ادامه‌ی شلیک گلوله های ساچمه ای و جنگی بر سر و صورت جوانان در خیابان‌های صدها شهر و انتقام از احزاب کرد به خاطر اعلام اعتصاب عمومی و اعتراض‌های گسترده به قتل مهسا (ژینا) امینی در سراسر ایران است. اعتراضاتی که موجودیت حاکمیت سیاه جمهوری اسلامی را نشانه گرفته‌است. این بمباران بمباران کل ایران است.
image-20220925123554-1
گروه کار جوانان حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
گروه کار جوانان حزب چپ ایران(فدائیان خلق)، تاثیر دانشگاه بر این اعتراضات و برگزاری تجمعات در دانشگاه‌ها را از نقاط بااهمیت اعتراضات اخیر می‌داند. تداوم تجمعات در دانشگاه‌ها، اعتصاب دانشجویان و تحریم حضور در کلاس‌ها و تشویق اساتید دانشگاه به پیوستن به اعتراضات، علاوه بر تاثیر بر تقویت وجوه مترقی این اعتراضات و زمینه‌سازی برای هرچه سازمان‌یافته‌تر کردن آن، روحیه‌ی تداوم اعتراض و مطالبه‌گری در خیابان را دوام می‌بخشد. حضور و شرکت طیف‌های مختلفی از معترضان جوان و زن در شهرهای بزرگ در اعتراضات، زمینه‌ی ارتباط برقرار کردن این مطالبات با دیگر خواسته‌های دموکراتیک و عدالت‌خواهانه اقشار و طبقات متنوع جامعه را فراهم می‌کند.
خروش پرشکوه فرزندان ایران زمین و در نوک پیکان آن دلاور زنان هم میهن ما، ارکان نظام استبدادی حاکم را به لرزه درآورده است. بیش از چهار دهه سرکوب، تحقیر، تبعیض، زندان، شکنجه و اعدام نتوانسته است صدای مردم و جوانان ما را خفه کند. گزمه های استبداد فقاهتی هر روز با ترفندی نو در تلاش هستند که مطالبات بحق مردم را که بار سنگین تحقیر و نابرابری و ظلم را بر گرده می‌کشند، با خشونت و کشتار پاسخ دهند.
image-20220919132056-1
گروه کار محیط زیست حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ايران (فدائيان خلق) به عنوان يک جريان چپ ايرانی که بر پيوند عميق ارزش های چپ با حفظ محيط زيست باور دارد و به خطرات ناشی از سوخت فسيلی بر کره زمين و حيات انسانی، حيوانی و گياهی واقف است، از فراخوان "سازمان جهانی بهداشت و بیش از دویست انجمن حوزه بهداشت" حمايت کرده و بر اين امر تاکيد دارد که حذف تدريجی سوخت فسيلی می تواند سالانه از مرگ و بیماری مليون ها انسان جلوگيری کند.
image-20220919132056-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
لازم است جنبش مردم هوشمندانه در برابر تصمیمات سرکوبگرانه‌ی حکومت، راهکارهایی را در پیش بگیرد که با کم‌ترین هزینه نقشه‌‌های اهریمنی حکومت را خنثی کند. حکومت تعداد زيادی از معترضين و فعالان سياسی و مدنی را دستگير کرده و روانه‌ی زندان ها ساخته‌است. آزادی دستگيرشدگان و آزادی همه‌ی زندانیان سیاسی را به طرق مختلف فریاد بزنیم.
image-20220919132056-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) بر آن است که در موقعیت جنبش کنونی کشور و وضعیت هر روز رو به گسترش آن، یکی از ارکان مبارزاتی تظاهرات مردمی، کار روشنگرانه میان پرسنل وظیفه و ثابت نیروهای انتظامی و نظامی و حتی امنیتی‌هاست. باید کوشید تا اینان هر چه بیشتر پی ببرند در فردای خود همانی را درو خواهند کرد که امروز در میدان عمل می‌کارند.
image-20220919132056-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
تردید نکنیم که اگر زنان در محل کار و ‌ زندگی،‌ در کوچه و خیابان شهر‌ها، حجاب اجباری خود را از سر برگیرند، از حکومت هیچ کاری جز تسلیم ساخته نیست. مردم ایران حق دارند و می‌توانند حکومت ‌را به زیر بکشند. با همگانی کردن جنبش لغو حجاب اجباری، حکومت را وادار به تسلیم کنيم.
image-20220919132056-1
گروه کار جوانان حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
آموزش باید همچون امکانی برای تحرک اجتماعی-اقتصادی طبقات، تغییر و تحولات مثبت و دسترسی همگان به امکانات و فرصت¬های برابر باشد. اما در جمهوری اسلامی عدم دسترسی به آموزش باکیفیت در شرایط کرونا و فقر فزاینده و آسیب‌های آموزشی، جامعه را بیشتر از قبل به سمت طبقاتی شدن برده است. آمارهای تعدیل‌شده‌ی حکومتی نیز از عدم دسترسی بیش از ۳۰ درصد دانش‌آموزان به محتوای آموزشی در دوران آموزش مجازی حکایت دارند.
image-20220919132056-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ايران (فدائيان خلق) همانند سازمان شما، راه برون رفت از وضعيت بحرانی را گذار از جمهوری اسلامی و استقرار جمهوری سکولار دموکرات می داند. گسترش اعتراضات مردمی برای ما و شما که راهبرد سياسی خود را بر جنبش های اجتماعی، جامعه مدنی و همکاری و انتلاف نيروهای جمهوری خواه سکولار دموکرات گذاشته ايم، اميد آفرين است.

image-20220918100144-1
بدین وسیله از شما هموطن عزیز دعوت می شود برای گفتگو و تبادل نظر با هدف چگونگی گسترش همکاری مابین نیروهای اپوزیسیون، در برنامه مذکور حضور بهم رسانید

تاریخ:
چهارشنبه‌ ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۲

ما حمایت و تقدیر خود از اعتراضات خشونت‌پرهیز مردمی را اعلام می‌داریم و بر این باوریم راه عقب نشاندن استبداد حاکم، ایستادگی روی خواست ها تا دستیابی به آن‌ها است. تاکید می‌کنیم که راه رهایی کشور از معضلات گوناگون، تحقق آزادی‌های اجتماعی، فردی و سیاسی و پایان دادن به استبداد حاکم و هر نوع دیکتاتوری، در تداوم اعتراضات خیابانی و دیگر اشکال مبارزه خشونت‌پرهیز و تلاش خستگی‌ناپذیر برای تقویت و سازماندهی آن است.
image-20220908135218-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از فراخوان مرکز همکاری احزاب کردستان ایران برای اعتصاب عمومی در روز دوشنبه ۲۸ شهریور پشتیبانی می‌کند و از همه‌ی کسانی که دل در گرو آزادی و رهائی از حکومت ننگین جمهوری اسلامی را دارند، برای شرکت در این اعتصاب و اعتراض علیه قتل مهسا (ژینا ) امینی دعوت می‌کند. این اعتصاب می‌واند پاسخ دندان‌شکنی به قاتلان فرزندان مردم و تجلی همبستگی با خانواده‌ی داغدار آن‌ها باشد.
اکثريت مردم ایران مخالف جمهوری اسلامی هستند و مخالفت روز افزون خود را در هر فرصتی نشان داده اند. جمهوری اسلامی طی ۴۳ سال پس از استقرار کوشيده است سبک زندگی مورد نظر خود را به ایرانیان تحمیل کند. ولی با مقاومت بیشتر مردم و در صف مقدم آن زنان ایران روبرو شده و ناکام مانده است. هرچه رژیم ناتوان تر میشود و تحت فشارهای داخلی و خارجی قرار می گيرد، به خشونت بيشتر و جنایات سیستماتیک علیه مردم، بویژه زنان، فعالان سیاسی، مدنی و سندیکایی روی می آورد.
image-20220908151629-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) ضمن ابراز همدردی با خانواده‌ی مهسا امینی و ابراز انزجار از جنایت آتش به اختیاران گشت ارشاد حکومت، اعلام می‌کند که مسول اصلی چنین جنایاتی حکومت فاسد جمهوری اسلامی و در راس آن خامنه‌ی است. حزب ما در مبارزه علیه فشار و سرکوب، در کنار و همراه مردم به‌ویژه زنان آزاده کشورمان قرار دارد و خواهان برچيدن گشت ارشاد و آزادی حجاب زنان است.
image-20220908151629-1
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) - برلین
ضمن بزرگداشت یاد کشته شدگان ترور میکونوس، از فراخوان حزب دموکرات کردستان ایران به راهپیمائی به مناسبت سی امین سالگرد کشتار میکونوس روز 17 سپتامبردربرلین پشتیبانی وضمن شرکت درآن، از سایر نیروهای آزادیخواه می خواهیم تا در محکومیت اقدامات تروریستی حکومت و دفاع از مبارزات مردم ایران در این راه پیمائی شرکت کنند.
image-20220624235601-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) حضور ابراهیم رئیسی، قاتل هزاران تن از فرزندان مردم ایران در مجمع عمومی سازمان ملل را برای افشای جنایت های جمهوری اسلامی مغتنم می شمارد و از همه‌ی انسان های آزاده‌ای که بیدادگری های رژیم ایران را برنمی تابند، دعوت می‌کند به هر طریق ممکن که می‌توانند در کارزار علیه جمهوری اسلامی و نماینده‌ی قاتل آن مشارکت کنند.
زمان روزهای ٩- ١٠ و ١١ سپتامبر ٢٠٢٠
مکان دهکدە جهانی واقع در حومە پاریس
محلی برای همبستگی با مبازات مردم ایران و دیدار و گفتگو
ما ۶ جريان جمهوری خواه دموکرات، براین نظریم که پروژه هسته ای همراه با سياست ها و عملکردهای مخرب حکومتگران، وضعیت اسفبار و نابسامان کشور ما را وخیم تر کرده و با تداوم وضعيت موجود زمينه ساز فروپاشی اقتصادی گرديده و به گسترش و تشدید فساد، فقر، بيکاری، افزايش لجام گسيخته تورم، کوچکتر شدن هرچه بيشتر سفره های مردم، تداوم بحران رکود ـ تورم، تعميق شکاف طبقاتی و رانده شدن گروه های بيشتری به حاشيه های شهر، تشديد تنش در منطقه و انعقاد پيمان های نظامی عليه ايران گرديده است.
image-20220724220029-1
گروه کار محیط زیست حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
آب به مثابه یک امر ملی، با عنایت به توسعه متوازن و پایدار در کشاورزی و صنعت، باید مدیریت علمی شود. شعارهای خود کفایی، جهادی، انقلابی همراه با طرحهای غيرکارشناسانه، بحران کم آبی را در کشور ما حل نخواهد کرد و پیامدهای اجتماعی و سياسی جدی خواهد داشت و کشور ما خطر فروپاشی سرزمینی روبرو خواهد شد. ما از اعتراض مردم همدان عليه مسئولين بي كفايت و از خواست آن ها برای دسترسی به آب شرب پشتيبانی می کنيم و بر کار کارشناسانه در پروژه های آبرسانی و توجه به عوارض محيط زيست آنها تاکید داريم.
image-20220725204320-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
کشتار تابستان ۶۷ یک فاجعه ملی بود، ضروری است در ابعاد ملی هم با آن به مقابله برخاست. تا کنون احزاب و سازمان های سیاسی، نهادها و انجمن های دموکراتیک، فعالان حقوق بشر و همه کسانی که حرمت انسان را پاس می دارند و در پیشاپیش همه این‌ها خانواده‌های جانباختگان، مبارزه ای گسترده و کارزار سترگی را راه انداخته‌اند. به همت این مجموعه، امر دادخواهی گام‌های مثبتی به جلو برداشته و طلیعه‌ی امیدی برای دستیابی به حقیقت در دل مجموعه‌ی دادخواهان نشانده‌است. اما این تلاش‌ها می‌بایست بیشتر به‌هم گره بخورد و فعالیت‌ها هماهنگ‌تر شود.
image-20220725204320-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) بازداشت، زندانی و ممنوع الکار کردن سینماگران کشور و تهاجم علیه چهره‌های معترض ورزشی را نشانه‌ای از هراس از گسترش جنبش مردم در مقابله با رژیم و تقلائی برای اعمال کنترل بر جامعه‌ای می‌داند که از درون و از اعماق به جنبش در آمده و با قدرت عمل خود ارکان استبداد دینی را به لرزه در آورده‌است. این قدرت عمل جنبش‌های مدنی مردم است که عرصه را بر حکومت تنگ‌تر کرده‌است. ممنوع الکار کردن دسته جمعی سینماگران و یورش به علی کریمی و دیگران توسط باندهای وابسته به سپاه پاسداران تا خود خامنه‌ای، بازتابی از هراس آن‌ها از پیشرفت مبارزات مر
image-20220725204320-1
گروه کار محیط زیست حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
گروه کار محیط زیست حزب چپ ایران (فدائیان خلق) انتخاب آقای مدنی به این سمت را به ایشان و همه کنشکران محیط زیستی ایران شادباش گفته و برای ایشان آرزوی پیروزی در رسیدن به اهداف محیط زیستی را دارد.
image-20220725204320-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) بازیابی وحدت درونی حزب شما را هم‌چون ضرورت سیاسی عاجل، به همه‌ی اعضاء و هواداران این حزب شادباش‌ می گوید. ما با استقبال گرم از وحدت در صفوف حزب دموکرات کردستان ایران، بار دیگر تاکید داریم که دستیابی به این یگانگی را موفقیتی ارزشمند و پشتوانه‌ای برای‌ اتخاذ سیاست‌های راهگشا در خدمت جنبش دموکراتیک مردم کردستان و مبارزات همه‌ی مردم ایران ارزیابی می‌کنیم.
image-20220725204320-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) حمله‌ی وحشیانه به سلمان رشدی را محکوم می‌کند، آرزوی بهبودی هر چه سریع‌تر ایشان را دارد‍. حزب ما همه‌ی کسانی را که به توجیه فتوای خمینی اقدام کرده‌اند، شریک جرم در این اقدام جنایتکارانه می‌داند. آزادی عقیده و بیان یک حق تخطی ناپذیر است. ما اقدام به قتل، اعمال خشونت در برابر آزادی بیان، اندیشه‌ی مخالف و منتقد را غیر قابل قبول و رژیم آدمکش جمهوری اسلامی و رهبران فاسد آن را، مسئول چنین اقدامات جنایتکارانه‌ای می‌دانیم.
image-20220725204320-1
دفتر شورای مرکزی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران یاد و نام هوشنگ ابتهاج را ارج می‌گذارد، ‌«سایه»ی آشنای عام و خاص، در دفتر شعر و ادب فارسی برای همیشه ماندگار است. ما در زمره‌ی دوستداران و ارج‌گذاران او، در سوگ درگذشت "سایه"‌ی عزیز کنار خانواده، دوستداران او و جامعه فرهنگی کشورمان هستیم.
بدرود رهرو راه طولانی گذر از رنج‌های مردم این سرزمین! بدرود نغمه‌سرای عشق و امید به آینده، زبان زلال مردم آرزومند! بدرود سایه‌ی تنومند و ماندگار ادب و فرهنگ ایران!
image-20220725204320-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) حمله به نوار غزِه و کشتار مردم بی‌دفاع فلسطین توسط اسرائیل را شدیدا محکوم می‌کند، بر نقش مخرب جهاد اسلامی در تنش زائی تاکيد دارد و هم‌صدا با همه‌ی مدافعان صلح در جهان، خواستارِ پایان دادن به محاصره‌ی نوارِ غزِه و اشغال و محاصرە سرزمین‌های فلسطینیان و اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل از سوی اسرائیل است. تنها راه برای خاتمه دادن به جنگ و خشونت، هموار شدن راه برای تشکیل دولت مستقل فلسطین در کنار دولت اسرائیل بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل است.
image-20220725204320-1
دفتر شورای مرکزی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
رفیق حسین شادمانی از همان اوان جوانی با آرمان عدالت خواهی پا به میدان مبارزه گذاشت و به صفوف فدائیان خلق پیوست و تا آخرین لحظات به اهداف و آرمان‌های والای خود وفادار ماند. او  در میدان مبارزه علیه بی.عدالتی، سرمشق بسیاری از یاران خود بود. یاد وخاطره‌ی او فراموش نخواهد شد. صداقت، مردم دوستی، عشق و علاقه‌ به رهائی مردم از فقر و ستم در جامعه و پایداری در تلاش برای برقراری آزادی و عدالت، میراث ارزنده‌ی او برای یاران خود است.
image-20220725204320-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
مقابله با سیاست جمهوری اسلامی در قبال بهائیان،  امروز بیش از همیشه، یک وظیفه‌ی انسانی تخطی‌ناپذیر است. باید حقوق همه‌ی شهروندانی که به دلیل مذهب یا عقیده‌شان، بهائی، یهودی، سنی بودن و یا به دلیل عدم اعتقاد به دین، در جمهوری اسلامی از حقوق شهروندی خود محروم شده و مورد تبعیض واقع شده اند، تامین شود. باید از همین امروز در مقابل نظام متکی بر تبعیض جمهوری اسلامی ایستاد و از حقوق همه‌ی کسانی که در معرض تهدید و تعدی دستگاه دولتی قرار دارند، دفاع نمود.
image-20220802195817-1
گروه کار زنان حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
این نمایش شرم آور و چهره درهم شکسته سپیده رشنو، و نیز آثار کبودی ناشی از اعمال ضرب و شتم اعتراض های وسیعی را از جانب فعالان سیاسی، مدنی و اجتماعی در جامعه در پی داشت که همگی حکایت دارند، از شکست این نمایش "اعتراف گیری" که همچون تمامی سناریوهای اعتراف گیری های رژیم  از سال های دهه ۶۰ به اینسو، هدفی غیر از ایجاد رعب و وحشت در جامعه نداشت.
image-20220725204320-1
گروه کار محیط زیست حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ايران (فدائيان خلق)، اعلام حق برخورداری از محیط زیست پاک توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز ۶ مردادماه را به‌عنوان بخشی از حقوق بشر، روز تاریخی برای محیط‌ زیست می داند و به فعالين محيط زيست شادباش می گويد. حزب ما رای ممتنع جمهوری اسلامی به قطعنامه را مخالفت با «محیط سالم، پایدار و پاک» و تداوم تخريب محيط زيست تلقی می کند و اميدوار است فعالين محيط زيست عليرغم فشارها، در حد امکان برای عملی کردن اهداق قطعنامه سازمان ملل متحد گام بردارند
image-20220725204320-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
هم اکنون بخش بزرگی از مردم مناطقی که در معرض سیلاب بوده‌اند، لحظات دشواری را پشت سر می‌گذارند. شواهد حاکی از آن است که در بسیاری از مناطق کمک‌رسانی انجام نشده‌است و یا با تاخیر صورت گرفته‌است. مردم آسیب‌دیده نیازمند کمک فوری هستند. با همیاری خود، مرهمی بر درد و اندوه ناشی از این قهر طبیعت در زندگی هم‌وطنان آسیب دیده بگذاریم. جمهوری اسلامی نه تنها پرداختن به مشکلات مردم و برنامه‌ریزی برای حفاظت از زندگی آن‌ها را جزو برنامه های خود قرار نداده‌است، بلکه در برابر همیاری مستقیم نهادهای مردمی هم کارشکنی می‌کند.