اعلامیه‌ها و بیانیه‌ها

هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از همه‌ی احزاب و سازمان های سیاسی، انجمن‌ها و نهادهای مدنی، به‌خصوص نهادهای حقوق بشری می‌خواهد که به هر طریق که می‌توانند در داخل و خارج کشور صدای حق‌طلبانه‌ی فرهاد میثمی را پر طنین کرده و خواست های انسانی او را پیگیری نمایند. ما می‌خواهیم مجامع دموکراتیک بین المللی برای فشار به حکومت جمهوری اسلامی بسیج شوند.
پنج تشکل جمهوریخواه
به اطلاع مردم شریف ایران می‌رساند که یک بیانیه جعلی تحت عنوان «فدرالیسم شرط جمهوری‌خواهان برای همراهی با شاهزاده رضا پهلوی» منتشر شده‌است. ما جمعی از سازمان‌ها و احزاب جمهوری‌خواه سکولار دموکرات قویا انتساب این بیانیه به خود را تکذیب می‌کنیم.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران(فدائیان خلق) حمله به مراکز نظامی و اتمی کشور را محکوم می‌کند. چنین حملاتی خصوصا در شرایطی که مردم ایران علیه جمهوری اسلامی به‌پا خاسته و برای به زیر کشیدن آن مبارزه می کنند، به ضرر مردم ایران و جنبش آزادیخواهانه‌ی «زن، زندگی و آزادی» است و مورد سوء استفاده‌ی جمهوری اسلامی علیه جنبش انقلابی مردم ایران قرار می‌گیرد. هرگونه اقدام نظامی دولت‌های خارجی غیرقابل قبول و مغایر قوانین بین‌المللی است.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
در این روزهای دشوار اهمیت دارد که از طریق افراد امین و دلسوز در ایران، مراکز و نهادهائی برای جمع آوری کمک‌ها ایجاد شود. در خارج از کشور، هم امکانات بسیار زیاد است و هم انگیزه برای یاری رسانی بالاست. ایجاد مراکزی در خارج برای جمع‌آوری کمک‌ها و رساندن آن به داخل هر چند با موانعی روبروست، اما امکانپذیر است. تنها همبستگی با آسیب‌دیدگان و کمک‌های فوری به آن‌هاست که می‌تواند از درد و رنج آن‌ها بکاهد. نباید از حکومت آدمکش و فاسدی که جز به سرکوب مردم نمی‌اندیشد، انتظار کمک به مردم را داشت.
ما به موازات پشتیبانی فعال از مبارزات داخل کشور و چاره‌اندیشی برای توانمندسازی جنبش انقلابی و اوج گیری دوباره آن در تلاش برای تقویت همگرایی در صفوف جمهوری‌خواهان دمکرات و تشکیل مرکز ثقل جمهوری‌خواهی هستیم. در این راستا از دیگر گرایش‌های دمکراسی‌خواه نیز دعوت می‌کنیم تا آنها نیز به سمت انسجام و هماهنگی درون جریانی حرکت کنند تا در نهایت نمایندگان گرایش‌های منجسم و هماهنگ‌شده اپوزیسیون دمکرات با هم بر سر اهداف، قواعد و اصول فعالیت و هماهنگی‌‌ها با رعایت تمایزها در دوره منتهی به گذار توافق کنند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) بر این باور است که پذیرش حقوق بشر، احترام به غیر، تنوع پذیری، اعتقاد به پلوراليسم سياسی، اتکاء به جامعه مدنی و سياسی و تبعیض ستیزی راه به دموکراسی می‌برد، برعکس، ستیز با غیر، دور زدن جريان های سياسی، خود ستایی، تک‌روی و قدرت طلبی به دیکتاتوری می‌رسد و اعمال و روش های امروز نیروها و شخصیت‌های سیاسی، نشانه‌های اقدامات فردای آن‌ها هستند. "وکالت می دهم" روشی است که سمت و سوی استبداد دارد.
شورای مرکزی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
سپاه در واقع، بازوی اصلی ولی فقیه است و هیچ نظارتی بر اقدامات و برنامه‌های آن وجود ندارد و هم‌چون خود ولی فقیه و دستگاه رهبری جمهوری اسلامی نهادی است غیر پاسخگو، که برفراز قوانین جمهوری اسلامی ایستاده‌است و باتفسیری که از وظیفه‌ی خود در قانون اساسی دارد، حق دخالت در تمامی امور را برای خود محفوظ می‌داند. همین هم نقطه‌ی عزیمتی برای بسط و گسترش دخالت در عرصه‌های مختلف از سیاست تا اقتصاد، اطلاعات ـ امنيت، فرهنگ، ورزش، سياست خارجی، سياست های کلان کشور است.
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) - فرانسه
حزب چپ ايران (فدائيان خلق) -فرانسه از ميليونها نيروی کار، کارگران و کارکنان فرانسوی، که برای حفظ نظام بازنشستگی بر اساس همبستگی پس از پايان جنگ جهانی دوم توسط شورای ملی مقاوت (CNR) به اجرا درآمد، کاملا ً حمايت میکند.
دفتر روابط بین المللی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
نامه زیر با امید و هدف اثربخشی در توقف اعدامها، برای وزرای خارجه کشورهای هند، برزیل، آفریقای جنوبی و اندونزی، که با جمهوری اسلامی رابطه دوستانه دارند و به گونه ای به منشور جهانی حقوق بشر پایبند هستند، ارسال شده و متعاقبا در اختیار سفارتخانه های این کشورها در اروپا و آمریکای شمالی قرار خواهد گرفت
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ايران (فدائيان خلق) براين باور است که کشتار جوانان در خيابان‌ها، قتل سرنشينان هواپيمای اوکراينی، شکنجه‌ی زندانيان، دستگيری های گسترده و اعدام جوانان آزاديخواه، حکومت را از سرنوشت محتوم آن نجات نخواهد داد. جنبش انقلابی مصمم است که به عمر اين حکومت ننگين خاتمه دهد.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از تلاش خانواده‌های جانباختگان این حادثه‌ی هولناک برای دادخواهی حمایت می کند و در همراهی با فراخوان‌های تشکل‌ها و نهادهای مدنی در ایران و نیز دعوت‌های خارج از کشور به اعتصاب، اعتراض و تجمع در یکشنبه ۱۸ دی‌ماه، در سومین سالگرد این فاجعه و نیز در گرامیداشت خیزش مردم، همه‌ی هم‌وطنان را به شرکت در این تجمع‌ها، اعتراضات و اعتصابات فرامی‌خواند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
هیئت سیاسی- اجرائی حزب چپ ایران(فدائیان خلق) امیدوار است که سال ۲۰۲۳، سال موفقیت انقلاب مردم ایران باشد؛ پایه‌های قدرت این حکومت مستبد به نیروی مبارزه‌ی مردم متحد ایران از هم بگسلد. کارگران، زحمتکشان و دیگر مردمان کشور ما بتوانند راه استقرار یک جمهوری دموکراتیک مبتنی بر جدائی دین و دولت را به جای جمهوری اسلامی هموار نمایند؛
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) - فرانسه
روز جمعه ۲۳ دسامبر بنا بر اخباری که تا کنون مشخص شده یک مرد نژادپرست فرانسوی با شلیک به سوی مردم در یک مرکز فرهنگی کرد (مرکز فرهنگی احمد کایا) در پاریس سه تن را کشته و سه نفر را مجروح کرده، که یکی از آنها در شرایط اضطراری به سرمی برد.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ايران (فدائيان خلق) با فراخوان ۲۸، ۲۹ و ۳۰ آذر همراه و هم صدا است . ما گروه های حامی جنبش را به شرکت گسترده در این اعتراضات سه روزه دعوت می کنیم. در اين سه روز بايد نشان داد جنبش انقلابی هم چنان زنده، پويا و توانمند است و اعدام ها و کشتارها، رعب و وحشت آفرينی ها، تزلزلی در اراده‌ی نيروهای جنبش انقلابی به وجود نيآورده‌است. اراده‌ی جنبش انقلابی برای پايان دادن به حيات حکومت جنایتکار و کودک‌کش جمهوری اسلامی هم‌چنان پرتوان و پابرجا است.
شش حزب و سازمان‎
ما تاکید می‌کنیم که سیاست خارجی مبتنی بر صلح و حاکمیت ملی، عادی‌سازی روابط با همه کشورها براساس منافع متقابل، پايان دادن به دشمنی با غرب، حفظ تعادل و توازن بين قطب های جهانی و احترام متقابل با تمام دنیا تامين کننده منافع ملی ایران است که این سیاست‌ها تنها می‌تواند با یک حاکمیت مشروع برخاسته از ملت قابل اجرا باشد.
گروه کار زنان حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
این امر نه فقط تاثیرات مثبت در مبارزه ضد تبعیض و برابریخواهانه زنان ایران دارد، بلکه زنان تمام کشورهائی را نیز که در آنها تبعیض علیه زنان بیداد می کند، به ادامه این مبارزات تشویق خواهد کرد
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
درخواست ما از جامعه‌ی بین‌المللی، به‌ویژه دولت‌هائی که خود را پایبند به حقوق بشر و آزادی‌های مدنی می‌دانند، در راس همه، دولت‌های عضو اتحادیه‌ی اروپا و نهادهای این اتحادیه که روابط گسترده‌ای با جمهوری اسلامی دارند، آن است که در برابر سرکوب وحشیانه‌ی اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم ایران و قتل بازداشت شدگان، علاوه بر صدور قطعنامه،‌ تحریم نهادهای سرکوب و اعضای این نهادها، نسبت به ادامه‌ی کشتار شهروندان کشور به حکومت جمهوری اسلامی واکنش نشان دهند و خواستار پایان دادن به سرکوب، کشتار و اعدام شوند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از زنان و مردان، از کارگران و کارکنان ادارات، از دانشجویان و دانش‌آموزان دانشگاه‌ها و مدارس، از استادان، پزشکان، پرستاران، ورزشکاران، هنرمندان، بازاریان و هر انسان آزاده‌ای که از بیدادگری جمهوری اسلامی به تنگ آمده است، می‌خواهد که صدای اعتراض خود را بلندتر کنند. هم‌زمان از احزاب و سازمان های سیاسی و فعالان حقوق بشری تقاضا دارد به شکل جمعی و فردی از نهادهای دموکراتیک و مردم کشورهای محل اقامت خود بخواهند که دولت‌هایشان را وادار کنند تا سفرای کشور خود را دراعتراض به این اعدام‌ها فرا‌بخوانند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از هم‌وطنان مبارز در داخل و خارج کشور می‌خواهد که در روز دهم دسامبر، روز حقوق بشر‌، در هر کجا که هستند صدای اعتراض خود را پر طنین‌تر نمایند. جمهوری اسلامی قصد جان و زندگی مردم بی دفاع به ویژه دستگیر شدگان را دارد، نگذاریم به اهداف ضدبشری اش دست یابد. فراموش نکنیم که هر صدا اثری دارد و اگر صداها به هم گره بخورند، صداهای به‌هم پیوسته نیروی شگرفی تولید می‌کنند که می تواند حيات حکومت فاسد و مستبد جمهوری اسلامی را برای همیشه پايان بخشد.
شش حزب و سازمان‎
ما شش حزب و سازمان جمهوریخواه دموکرات همه اعدام ها از جمله محسن شکاری را محکوم می کنيم و خواستار آنيم که اپوزیسیون دموکرات ایران علیه این فجایع یک صدا اقدام کند و از کنشگران سیاسی و مدنی، ایرانیان درون و برون مرز و مجامع بین‌المللی می‌خواهیم تا علیه کشتار معترضين و “دادگاه های مرگ” جمهوری اسلامی به اعتراض برخیزند و جمهوری اسلامی را وادار کنند که بساط این دادگاه ها را برچیند و بازداشت شدگان و زندانیان سیاسی را آزاد کند
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) اعدام محسن شکاری را قتل دولتی می‌داند و شديدا محكوم می‌کند و با اعلام بیزاری از حکومت کودک‌کش و فاسد جمهوری اسلامی، بر این باور است که تنها راه نجات از جمهور اسلامی ادامه‌ی مبارزه با آن و فشرده‌تر کردن صفوف مبارزه عليه آن است. تلاش باید پایان دادن به اعدام در زندان‌ها، کشتار در خیابان‌ها و تلاش برای آزادی همه‌ی بازداشت شدگان جنبش انقلابی و دیگر زندانیان سیاسی باشد. 
گروه کار جوانان حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
گروه کار جوانان حزب چپ ایران(فدائیان خلق) ضمن گرامی‌داشت ۱۶ آذر، و جنبش تاریخ‌ساز دانشجویی کشور، با حمایت تمام و کمال از مبارزات دانشجویان، دانشگاه را سنگر اصلی جنبش انقلابی زن، زندگی، آزادی، و منعکس‌کننده‌ی مترقی‌ترین چهره‌ی آن می‌داند. ما همچنین به جمهوری اسلامی هشدار می‌دهیم، سرکوب دانشگاه و ناامن کردن آن برای دانشجویان، تبعات گسترده‌ای خواهد داشت.
شش حزب و سازمان‎
اعتصاب بازاريان و اصناف در روز اول ابعاد گسترده و بی سابقه ای داشت و نشان داد که خيابان از پشتوانه محکم و حمايت قابل توجهی برخوردار است. گردانندگان حکومت که مدعی بودند، اعتراضات فروکش کرده، با موج قوی اعتراضات و اعتصابات روبرو شدند. بار ديگر مشخص شد که حکومت با کشتارها، اعدام ها، دستگيری ها و شکنجه و آزار و اذیت خانواده های قربانیان، نمی توانند مردم معترض را به خانه ها برگرداند. سرکوب اگرچه ممکن است در مواقعی موفق به نظر آید اما سرانجام در مقابل یک ملت مصمم کارآئی ندارد.
۶ حزب و سازمان جمهوریخواه دموکرات دعوت می کنند که در اين ۳ روز به طور گسترده در اعتراضات مشارکت کرده و به حکومت سرکوبگر نشان دهند که جنبش "زن، زندگی، آزادی" با وجود کشتارها و دستگيریها، سر بازايستادن ندارد و همچنان در حال پيشروی و فراگير شدن است.
ما احزاب و سازمانهای سیاسی که برای آزادی، دموکراسی و برابری مبارزه می کنیم، ضمن حمایت از فراخوان "مجمع پشتیبانی از مبارزات مردم ایران – پاریس" از جریانات و فعالان سیاسی و دموکراتیک و همه هموطنانی که دل در گرو رهایی مردم ایران دارند، تقاضا داریم با شرکت خود در این راهپیمایی صدای دادخواهی مردم ایران را علیه کشتار و جنایتی که جمهوری اسلامی به راه انداخته است، پر طنین تر نمایند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل استقبال می‌کند و این اقدام را گامی مهم، در جهت شناسائی و محاکمه‌ی جنایتکاران و سرکوبگران مردم ايران می‌داند. ما واکنش این شورا به نقض فاحش حقوق بشر در ایران، پايمال کردن آزادی‌های اساسی مردم ایران، به گلوله بستن مردم در خیابان‌ها، کشتار بیش از چهارصد تن طی سه ماه گذشته، که بخش مهمی از آن‌ها را کودکان تشکیل می‌دهند و بازداشت بیش از ۱۸ هزار تن را، مسئولانه می دانیم و از تحقیقات در این مورد و از محاکمه‌ی آمران و عاملان این جنایت‌ها پشتیبانی‌می‌کنیم.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
جمهوری اسلامی به موازات سرکوب وحشیانه‌ی مردم در سراسر کشور، به‌خصوص در کردستان و سیستان و بلوچستان و برای ایجاد رعب و وحشت، چهره های سرشناس هنری، ورزشی، دانشگاهی، کارگری و… را دستگیر و روانه‌ی زندان می‌کند. دستگیری وریا غفوری، نشانگر واهمه حکومت از تاثيرگذاری اين چهره نامدار ورزشی بر تداوم جنبش انقلابی است.
گروه کار زنان حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
گروه کار زنان حزب چپ ایران (فدائیان خلق) ضمن ابراز همدردی با خانواده هایی که نه فقط در وقایع اخیر، بلکه در تمامی ۴۳ سال حکومت جمهوری اسلامی، به شیوه های گوناگون جان خود را از دست داده اند، اعلام می دارد که مبارزه برای کسب مقام و منزلت و جایگاه واقعی زنان در کشور را وظیفه اصلی خود می داند، و در راه رسیدن به این هدف، همواره و در هر شرایطی، در کنار زنان آزاده کشورمان خواهد بود
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
مردم کردستان را در برابر آدمکشان رژیم فاسد جمهوری اسلامی تنها نگذاریم. سکوت خبری در مورد جنایت‌های رژیم در کردستان را بشکنیم. با حضور در خیابان‌ها و اعتراض و اعتصاب در سراسر کشور، رژیم را وادار به عقب نشینی کنیم و محاصره‌ی مردم رنجدیده‌‌ی شهرهای کردستان را بشکنیم.
گروه کار روابط بین المللی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
درخواست ما از شما این است که از هر طریق ممکن در برابر این اتفاقات دهشتناک در ایران و برای حفظ جان کودکان از تعرض حکومت و ایادی سرکوب آن اقدام کنید. از سازمان ملل متحد و دیگر نه نهادهای ذی‌صلاح بین المللی برای حفظ جان کودکان در ایران چاره‌ای بیندیشند و جمهوری اسلامی را ودار به رعایت حقوق کودکان و پروتکل‌های مربوطه و مصوب سازمان ملل کنند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) وحدت شما را به همه‌ی اعضا و هواداران حزب متحد شما، «حزب کومه‌له کردستان ایران» شادباش‌ می گوید. ما با استقبال گرم از این وحدت، دستیابی به این یگانگی را موفقیتی ارزشمند برای‌ اتخاذ سیاست‌های راهگشا در خدمت جنبش چپ و دمکراتیک کشورمان ارزیابی می‌کنیم. برای شما در تحقق آماج‌ها و اهداف مشترکمان آرزوی موفقیت می کنیم.
شورای مرکزی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
اعتراضات همزمان در بيش از۷۰ شهر بزرگ و کوچک، تظاهرات در تعداد زيادی از دانشگاه های کشور، به خيابان آمدن دانش آموزان در شماری از شهرها، اعتصاب کارگران ذوب آهن و تعدادی از واحدهای توليدی، پيوستن کسبه و بازار به اعتراضات در شهرهای مختلف در روزهای سالگرد خيزش آبان ۹۸، نشان داد که جنبش انقلابی هم چنان در حال پيشروی است و سرباز ايستادن ندارد. جنبش در موضع تهاجمی و حکومت در موضع دفاعی قرار گرفته است. 
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
به‌دنبال تهديدات علی خامنه ای و در پی گسترش جنبش انقلابی مردم ایران طی روزهای اخیر و در سومین سالگرد خیزش آبان ۹۸، که مردم شهر مهاباد سهم چشمگیری در آن داشتند و خاکسپاری جانباختگاندر این شهر به یک برآمد عمومی بزرگ تبدیل شد، رژیم جنایتکار و کودک‌کش جمهوری اسلامی با هجومی وحشیانه به این شهر، در صدد انتقام از مردم مهاباد است.
گروه کار جوانان حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
گروه کار جوانان حزب چپ ایران(فدائیان خلق) ضمن حمایت از تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی و آرزوی پیروزی و موفقیت برای این تیم، از بازیکنان تیم ملی فوتبال و هواداران این تیم در قطر دعوت می‌کند که این فرصت و موقعیت تاریخی را برای افشای جنایات دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی، و جهانی کردن صدای خیزش انقلابی مردم ایران از دست ندهند. چشم‌های مردم ایران، در این روزهای دشوار وطن، منتظر همدلی و حمایت بازیکنان تیم ملی فوتبال است.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
چنبش "زن، زندگی، آزادی" از جنس جنبش های جديد و جزو جنبش های بدون سر و فاقد رهبری واحد است و اتوريته ای برای هدايت  اين جنبش وجود ندارد. ما با رهبران متعدد ميذانی روبرو هستيم که ناشناخته اند. اگر جنبش بدون رهبر از کارائی و پايداری در مقابل سرکوب برخوردار است، اما تداوم جنبش، الزامات دوره گذار، برگزاری انتخابات و تشکيل مجلس موسسان کشور ايجاب می کند که آلترناتيو حکومت شکل گيرد. جنبش از فقدان آلترناتيو حکومت رنج می برد. 
  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!

 

  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!