رفتن به محتوای اصلی

زنان

پروین ملک
قتلهای ناموسی زن کشی نیستند، زیرا زنان تنها قربانیان آنها نیستند. در قتلهای ناموسی، معمولاً قاتل با همکاری بقیه اعضای خانواده و با برنامه از قبل تنظیم شده، دست به قتل می زند و پشیمان هم نمی شود. در واقع امر، قتلهای ناموسی اعدام خانگی هستند، که در آن نه از قاضی و نه از دادستان و نه از وکیل مدافع، خبری نیست. در اینجا آگاهانه از واژه «اعدام» استفاده می کنم، زیرا قتل ناموسی در حقیقت اجرای حکم اعدام است در ابعاد خانوادگی یا دوست و آشنا.
س. حمیدی
هرچند دختران دانشجو از درب ورودی دانشکده تکه پارچه‌ای را به عنوان روسری سرمی‌کنند، اما همان که از درب ورودی به فضای حیاط دانشگاه راه یافتند، روسری را در کیف خود می‌گذارند. نافرمانی مدنی دانشجویان تنها در موضوع ناچیز شمردن حجاب دولتی پایان نمی‌پذیرد. چون آنان برای به چالش گرفتن راه و رسم کلیشه‌ای فرهنگ دولتی، از سیگار کشیدن هم سود می‌برند. چنان‌که دانشجویانِ سیگاری به نوبت در فضای عمومی حیاط به صف می‌شوند تا سیگار بکشند.
هنوز نمی‌دانیم چه تعداد از زنان شاغل، سرپرست خانوار هستند، چه تعداد در اقتصاد غیررسمی مشغول به کارند و چه نرخی از این زن‌ها بیمه و حداقل دستمزد ندارند...
زبان مشترکِ رنج
این دو زن، در دو جغرافیای متفاوت و با دو لهجه‌ی مختلف، با زبانی مشترک سخن می‌گویند؛ زبان رنج، زبان مشترک زنان کارگر در اقتصادی‌ست که به حال خود رها شده و نظام خشن عرضه و تقاضا از نوع دلالی و واسطه‌گری، مناسبات کلیدی آن را تعیین می‌کند. رقیه، زن بلوچ می‌گوید
نهاد های حقوق کودک , اتحادیه های آموزگاران کشور های گوناگون, "ائتلاف جهانی برای محافظت از آموزش در برابر حمله "خواستار تحقیقات مستقل برای تعیین علت دقیق این اقدامات هدفمند برای ناامنی مدارس دختران, ایجاد فضای رعب و وحشت و به خطر انداختن سلامت جسم و روان دانش آموزان میباشیم
محمود شوشتری
ضحاک تازی حاکم مطلق می‌شود و از همین جاست که نخستین اسطوره‌های دلاور زنان ایران وارد نبرد خونخواهی در قصه‌های اسطوره‌ای می‌شوند. دو خواهر جوان جمشید که یکی بنان شهرناز و دیگری ارنواز را به خدمت ضحاک در می‌آورند که در شبستان و پستوی خانه ضحاک رسم زیست در سمت و سوی پاسخ گفتن به امیال ضحاک را فرا گیرند. تأمل‌انگیز این است که پس از چندین سال همین دو زن جوان نقشی حماسی در به دام افتادن ضحاک ماردوش ایفا می‌نمایند.
ما امضا کنندگان منشور مطالبات پیشرو زنان ایران، ضمن تداوم مبارزه بر پیروزی کامل انقلابمان که امری ضروری و حیاتی است، و ضمن اعلام پیوند و همبستگی با دیگر جنبشهای اعتراضی که در بستر این انقلاب عظیم تاریخی نقش تعیین کننده داشته اند، خواسته هایی پیشرو، مدرن و سکولار بر اساس آخرین دستاوردهای مبارزات جنبشهای پیشرو و مترقی انسانی و جهانشمول را شایسته و حق زنان و مردم ایران با هر زبان و اتنیک و پیشینه ای می دانیم و برای برپایی حکومتی که این خواسته ها را تضمین کند تلاش و پافشاری میکنیم.پشدساخق
کانون نویسندگان ایران
کانون نویسندگان ایران هم‌چون همیشه با اعلام هم‌بستگی خود با پیکارهای دلاورانه‌ی زنان ایران این کوشش‌ها را گامی بلند در زمینه‌سازی برای آزادی و برابری می‌داند، و یادآور می‌شود که پافشاری بر خواست «آزادی بیان بی‌هیچ حصر و استثنا برای همگان» تضمینی برای حفظ دست‌آوردهای جنبش زنان است.
اینک مبارزات این جنبش فراتر از آن رفته که مطالباتی از حاکمیت محکوم به شکست یا هر نهاد در قدرت داشته باشد، ما از خیابان شروع کردیم، ساچمه و گلوله خوردیم، چشم از دست دادیم، زخمی شدیم، کشته دادیم، در زندان مورد شکنجه و تجاوز قرار گرفتیم، خودکشی شدیم، اعدامی دادیم و خواسته‌های خود را در خیابان، مدرسه، دانشگاه، محل کار، زندان،... فریاد زدیم. همه جای این سرزمین میدان مبارزه‌ی ماست، از کردستان تا بلوچستان، از مدرسه تا دانشگاه، از بیمارستان تا گورستان، از خیابان تا زندان،...
در آستانه هشت مارس، روزجهانی زن -با نام مبارزات زنان کارگر و به دنبال آن، مبارزات تمام زنان در سراسر جهان برای تحقق آزادی‌ها و حقوق‌شان- ضمن محکوم کردن سرکوب سراسری معترضان در این چند ماه، حمله به دختران در مدارس و دانشگاه‌ها را محکوم می‌کنیم.
پروین ملک
جمهوری اسلامی مستقیما مسئول این جنایت است. به گفته پزشکان این گاز های سمی دست ساز است و اثرات میان مدت و طولانی مدت می تواند داشته باشد و هجوم وحشیانه طالبان به نوجوانان دختر در قم ، مانند تبهکاری های دیگر جمهوری اسلامی محکوم به شکست خواهد بود.
به پاس عهد و پیمان در قلب‌هایمان، به پاس دست‌های گرم در دست هم گذاشته‌مان، به پاس فریاد برخاسته از سینه‌هایمان، به بغض شکسته در گلوهایمان تنهایشان نگذاریم و برای نجات جان به‌‌پاخاستگان در بند و توقف چرخه ‌ی قتل حکومتی به پا خیزیم. برای پاره کردن ریسمان دور گلوی جوانانمان و برای در هم شکستن چوبه‌های برافراشته‌ی مرگ به پا خیزیم.
علی پورنقوی
یافته های تحقیق الگوئی را به دست می دهند که نشان می دهد مشارکت زنان در جنبشهای انقلابی نه تنها منجر به نتایج انقلابی می شود، بلکه همچنین موجبی برای گسترش محض دموکراتیزاسیون در سراسر جهان در دورۀ پس از جنگ جهانی دوم بوده است؛ زیرا در دورۀ پس از جنگ، طریق مقدم برای گسترش دموکراسی همانا از طریق بسیج قدرت مردم بوده است. از سوی دیگر، وقتی جنبشهای دربرگیرندۀ حضور وسیع زنان شکست می خورند، پسرفت اقتدارگرایانه و پدرسالارانۀ حادی رخ می دهد.
پروین ملک
زمانی که سنگ قبر نیکا شاکرمی را دیدم و به آن نگاه کردم، دلم به درد آمد. پدر عزیز نیکا، عباس عزیز، نیکا فرزند دونفر بود. نیکا تنها فرزند عباس شاکرمی نبود. او فرزند مادری هم بود. اگر ما حضور زنان را در زندگی نبینیم و در صدد حذف آنها باشیم، این جنبش به نتیجه مطلوب خود نخواهید رسید.
نسترن بزازی
جنبش زنان ایران هماهنگ با جنبش زنانه جهانی علیه تبعیض و بی عدالتی است. در دهه های اخیر، در پی مبارزات و تلاش های مداوم، زنان از موقعیت تحصیل علم و دانش و  وارد شدن به بازار کارو بالاخص کار تخصصی برخوردار شده اند و مهمتر از همه  توانسته اند به سیستم قدرت وارد شوند.
مزدک. آ
نده به عنوان یک مرد خواهان استیفای تمام حقوق برابر و لازم برای مردان هم هستم اما این حقوق برابر با شعار مرد میهن آبادی به دست نمی آید بلکه اصل خواسته و مطالبه رفع تبعیض، مورد تخریب قرار میگیرد. وقتی از "مرد، میهن آبادی" را طرح کردند در واقع هدف خاصی را دنبال میکردند. نیروهای واپسگرا و خواهان ابقای تبعیض علیه زنان، با این شعار در واقع میخواهند ساختار و نظام و مناسبات مردسالارانه را تبلیغ کنند. برای آنها صورت و ظاهر حکومت مهم نیست بلکه میخواهند نظامی را بر ما حاکم کنند که ساختارش تحمیل کننده ی سرکوب و تبعیض باشد.
کمپین توقف قتل های ناموسی "، کشتن معترضین و بویژه کودکان را قویا" محکوم می کند وهرنوع سوء استفاده از بکارگیری کودکان را در نیروهای انتظامی محکوم نموده و آنرا نقض فاحش حقوق کودک و حقوق بشر بین المللی می داند. ما از مقامات و دست اندرکاران جمهوری اسلامی ایران و نیروهای انتظامی و امنیتی آن می خواهیم که فوراً به این اعمال غیر انسانی پایان دهند
گیتی پورفاضل
زنان و دختران ایران زمين که هراس به دل حکومت آخوندی انداخته اید موهایتان را نبرید آن را به شیوه ای هرچه زیبا تر بیارایید و بدون سربند در کوی و برزن پیداشوید زیبایی زن بدون روسری جانگیر آخوند است آتش به جان حجاب اندازید تا زبانه هایش به عبای بلند سیاه آخوند جماعت افتد گیسوان افشانتان بر زیبا یی تان می افزاید آن را بیارایید وهرچه زیباتر جلوه گر شوید .
عبدالستار دوشوکی
به باور نگارنده این بیانیه از آن حیث حائز اهمیت است که زیرا در منشور این سازمان آمده است: "در فرهنگ مردسالار جامعه‌ بلوچستان، بخش مرتجع جامعه از قوانین تبعیض‌گرایانه‌ و مردسالارانه حکومت جمهوری اسلامی ایران برای به حاشیه راندن زنان در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به نفع خود بهره می برند. متأسفانه ستم‌های رنگارنگ در جامعه‌ مردسالار بلوچستان، آنچنان لایه‌هایی از تبعیض علیه زنان را شکل داده است که نابرابری جنسیتی برای بسیاری از آنان امری طبیعی و موجّه بنظر می آید .
کانون نویسندگان ایران
چرخه‌ی سرکوب زنان در ۴۴ سال گذشته هر بار به شکلی به گردش درآمده و جان و زندگی و سرنوشت زنان را در چرخ‌دنده‌های خود خرد کرده است. اکنون دیگر این سرکوب نظام‌مند پشت ترکیب‌هایی همچون «به طور ناگهانی» و «عارضه‌ی قلبی» پنهان نمی‌ماند.کانون نویسندگان ایران ضمن دفاع از حق انتخاب پوشش، قتل مهسا (ژینا) امینی را محکوم می‌کند و خواهان توقف سرکوب نظام‌مند زنان است.
جنایت هولناک تازە گشت ارشاد در کشتن مهسا امینی دختر ٢٢ سالە مردم را درغم و اندوە سنگینی فرو بردە مردم از این جنایت عوامل آتش بە اختیار رهبر جنایتکار حکومت کە با فرمان خود گشتهایی گشتاپویی را بە جان زنان و جوانان آزادە میهن بلازدە انداختە خشمگین و غمگین هستند. ما هم مانند همە ی مردم داغدار و عزدار مهسا هستیم. تسلیت بە مادر، پدر و خانوادە عزیز جان باختە و همە زنان و مردانی کە در سوگ مهسا بە سر می برند.
سفر رئیسی جنایتکار بە نیویورک جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل از هم اکنون با اعتراض و انزجارهای گستردەای از طرف نهادها، احزاب و گروە های مختلفی روبە رو شدە و معترضین بە حضور رئیسی در نظر دارند در هنگام حضور رئیس جمهور قاتل هزاران نفر از فرزندان ایران تظاهراتی علیە حضور او بر پا دارند. گروهی از زنان آزادە مرکب از ٢٦ تشکل کە در میانشان افرادی هستند کە نزدیکان شان در قتل عام سال ٦٧ بە قتل رسیدەاند یکی از گروە های معترض بە حضور رئیسی هستند.
شراره مهبودی
کلیشه های جنسیتی در کتاب های درسی
سخنران : شراره مهبودی
سه شنبه ۱۳ ماه سپتامبر - برابر با ۲۲ شهریورماه
ساعت ۱۸:۳۰به وقت اروپای مرکزی
ساعت ۲۱:۰۰ به وقت ایران
ساعت ۱۲:۳۰ به وقت شرق امریکا
ساعت ۹:۳۰: به وقت غرب امریکا
س. شکیبا
گشت ارشاد، در اواسط خیابان ، و نهایتا ، یک ون و ۲ نیروی انتظامی زن و ۲ نیروی انتظامی مرد، در مقابل مسجد ، در اواخر خیابان و محل کم رفت و آمد خیابان مستقر بودند! طول مسیر خیابان گوهر دشت، که یکی از شلوغ ترین و پر رفت آمد ترین خیابان "استان البرز" است، دسته های دختران بدون حجاب، در مقابل چشمان گشت ارشادی ها در رفت و آمد بودند و از اینکه به چشم "گشتی ها" نامرعی شده بودند، خوشحال و راضی!
گیتی پورفاضل
هر مردی جدای از همسرش مادر و خواهر و دختر دارد ؛ جفا به هریک از آنان روح و جان مرد متعهد را خواهد آزرد از اینروی ما به مردان ایرانی که خود را جدای از زنان نمی‌دانند و در این راه یاوران هستند درود می فرستیم واز دیگر مردانی که ...
ابوالفضل محققی
فردا صرفا روز مبارزه زنان با حجاب اجباری نیست! روز اعتراض به حجاب کشیده شده نا مرئی بر سر وچشمان ما مردان نیز هست .
حمایت کنیم از مبارزه جانانه مادران ،خواهران ،همسران و دخترانمان .در روز بیست یکم تیر ماه ! حتی اگر تنها یک زن در میدان حاضر شود.
مهرداد بهارآرا
وظیفه ما همسران، برادران، و فرزندان این زنان شجاع این است که آنان را در این مبارزه نابرابر تنها نگذاریم و شانه به شانه آنها به یاری‌شان بشتابیم.
زمان سکوت و بی تفاوتی دیگر گذشته است. نباید کاری کنیم که فردا در مقابل مردم و وجدان خود شرمسار شویم
پروین ملک
در زمان جنگ، زنان بیشترین لطمات را از جنگی که در به وجود آوردنش نقشی نداشتند می بینند. این زنان در دوران جنگ همسرشان ، فرزندشان، برادرشان و پدرشان را از دست میدهند، خانه ها شان خراب میشود و تهیه آذوقه دشوار وغیر ممکن میگردد. زنان در دوران جنگ و بعد از جنگ مورد تجاوز و تعرض قرار میگیرند اما نامی از این زنان در تاریخ دیده نمیشود و تندیسی برایشان ساخته نمیشود و نقشی از آنها در حافظه تاریخ باقی نمی ماند.
پروین ملک
این چه نگاه و فرهنگی است که زن را بعنوان  یک کالای جنسی می بینند که میتواند هر زمان که اراده کند از آن کامیاب شود. آزار جنسی و خشونت علیه زنان یک عمل رفتاری است و برای قربانی آسان تر است که مست بودن متجاوز را عامل تعرض بداند.
فعالیت زنان و اقلیت های جنسیتی به عنوان موتور پیشرفت واقعی دموکراتیک، رهبران اقتدارگرا را تهدید می کند. اگرچه بسیاری از خودکامگان و مستبدان بدون شک به مسائل جنسیتی و زن ستیزانه ای که می گویند معتقدند، کمپین های آنها قدرت زنان و حقوق بشر و جنبش های بالقوه دموکراتیک مردمی  را تضعیف میکند. دولت های دموکراتیک و نهادهای بین المللی نیز باید دفاع از توانمندی زنان و حقوق بشر را در مرکز مبارزه خود علیه استبداد در سراسر جهان قرار دهند. تهدیدها و حملات خشونت آمیز و زن ستیزانه علیه زنان - چه در خانه و چه در ملاء عام - باید به عنوان تجاوز به زنان و دموکراسی محکوم شود و عاملان چنین حملاتی باید پاسخگو باشند.
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) ٨ مارس روز جهانی زن را، بە همە‌ی زنان و مردان آزادیخواە و برابری طلب شادباش می‌گوید، مبارزات بی امان زنان برای برابری کامل با مردان در تمام عرصە‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را ارج می‌نهد و از آن قاطعانە حمایت می‌کند. حزب ما بر این باور است که حقوق زنان، حقوق نیمی از جامعە و حقوق بشر است و بدون آزادی زنان، آزادی جامعه ممکن نيست.
مریم مرادی
 مهریه – امنیت یا تحقیر                   
مریم مرادی : در اتاق  اینستاگرام گروه کار زنان
سه شنبه ۳اسفند ماه برابر با ۲۲ فوریه  ۲۰۲۲
ساعت ۲۱:۳۰ به وقت ایران و ساعت  ۱۹:۰۰ به وقت اروپای مرکزی 
ساعت ۱۳:۰۰ به وقت شرق امریکا
پروین ملک
انتخاب پوشش یکی از بندهای اعلامیه جهانی حقوق بشر است. در غرب ، خانواده های مسلمان، حتی کودکان ۵-۶ ساله را مجبور به پوشیدن حجاب میکنند و روشن است که حجاب برای کودکان در زمان بازی یا گرمای تابستان تا چه اندازه عذاب آور است. شاگردان در دوران دبستان و یا دبیرستان از ورزش های آبی محروم می مانند و ورزش هائی چون بسکتبال و والیبال را با روسری باید انجام دهند وهمواره باید نگران پوشش روی سر باشند، و این موارد چیزی جزخشونت علیه کودکان نیست.
ناهید حسینی
از شما دعوت می‌کنیم به برنامه اینستاگرام این سه‌شنبه ما بپیوندید و دوستان خودتان را دعوت کنید.
موضوع: برابری جنسیتی به چه معناست؟
ناهید حسینی در اتاق اینستاگرام گروه کار زنان
سه‌شنبه ۱۲ بهمن ماه برابر با ۱ فوریه ۲۰۲۲
ساعت:
۲۱:۰۰ به وقت ایران
۱۸:۳۰ به وقت اروپای مرکزی
۱۲:۳۰ به وقت شرق امریکا