علیه ایران؛ دونالد ترامپ اراده اش را به جهان تحمیل می‌کند!

علیه ایران؛ دونالد ترامپ اراده اش را به جهان تحمیل می‌کند!
2 مقاله از برنامه ژئوپلیتیک رادیو فرانسه
یک‌شنبه, 12. می 2019 - 23:17
مترجم:

علیه ایران، دونالد ترامپ اراده اش را به جهان تحمیل می‌کند 1*

علیرغم غیرقابل پیشبینی بودن شخصیت دونالد ترامپ، او چند وسوسه دارد که یکی از آنها، ایران است. او حکمی‌صادر کرده است که ایران دیگر حتی یک قطره نفت صادر نکند وگرنه کشور وارد کننده مورد مجازات قرار می‌گیرد.

این آخرین نمایش از خودسری آمریکائی در مسائل جهان است که توسط آن واشنگتن قانون و اراده خود را به بقیه جهان تحمیل می‌کند. در واقع، در ارتباط با پرونده ایران، یعنی با بیرون‌کشیدن آمریکا از توافق هسته‌ای، از حدود یکسال پیش، آمریکا دارد یکه‌تازی می‌کند. تصمیمات آمریکا در این زمینه که کاملاً مغایر با حقوق بین‌المللی هستند، تنها بر قدرت آمریکا و ظرفیتش در مجازات هرکه بخواهد، تکیه دارند.

در عمل، یک تحریم نفتی از نوامبر گذشته به جریان افتاده که واشنگتن در آن هنگام، معافیتی را برای برخی از کشورها قائل شده بود؛ از دوم ماه مه امسال، این معافیت‌ها به پایان دوره خود رسیده و پنج کشور مربوطه باید راجع به اطاعت از دونالد ترامپ و یا مقابله با او تصمیم بگیرند.

این پنج کشور عبارتند از چین، ترکیه، هند، کره جنوبی و ژاپن. چین که روابط شکننده‌ای را با واشنگتن دارد، این تصمیم آمریکا را محکوم کرده است. ترکیه، با اینکه عضو پیمان ناتو است، اعلام کرده است که تسلیم تصمیم آمریکا نخواهد شد. می‌بایستی منتظر ماند و دید این موضع در مقابل فشارهای واشنگتن مدتی طویل برجای می‌ماند یا نه.

آمریکایی‌ها رسما ادعا می‌کنند که می‌خواهند ایران را به پای میز مذاکره برای یک توافق بهینه هسته ای و محدودیت موشک‌های بالیستیکی و فعالیت‌های منطقه‌ای بکشانند.

در واقعیت، آن‌ها می‌خواهند فروپاشی رژیم ایران را برانگیزند. «باز»های دولت آمریکا از عدم مقبولیت مردمی‌رژیم ملاها آگاه هستند. آن ها می‌خواهند این نارضایی مردمی‌را با محرومیت تهران از منابع اصلی مالی تشدید کنند.

بدتر، این فشارها در هنگامی ‌روی می‌دهند که ایران با سیل‌های فاجعه بار روبرو است. دولت آمریکا، بر خلاف دولت‌های اروپایی و بخصوص برعکس فرانسه، نه تنها کمک انسان دوستانه را رد، بلکه در شرایطی که آن کشور دچار سیل است، تسمه را تنگ تر کرد.

دولت آمریکا از هسته سخت و میانه‌رو تشکیل نشده است؛ بلکه به هسته سخت و هسته بسیار سخت ضد ایران تقسیم می‌شود. مایک پمپئو، وزیر خارجه، اعلام داشته است که ایالات متحده وارد جنگ علیه ایران نخواهد شد، آمری که مرد کلیدی واشنگتن روی این موضوعات، مشاور امنیت ملی جان بولتون رویایش را در سر دارد.

این دولت تصمیم گرفته است که با محور اسرائیلی - سعودی کاملا هم‌خط شود، محوری که هرعنصرش مطابق دستور کار خود می‌خواهد رژیم ایران را به شکست بکشاند.

از سوی دیگر موضوع ایران به یک آمر مهم سیاست داخلی آمریکا تبدیل شده است، زیرا شخصیت‌هایی از حزب دموکرات آمریکا اعلام داشته‌اند که در صورت پیروزی در انتخابات سال آتی، به توافق هسته‌ای بازخواهند گشت توافقی که اروپائی‌ها و ایران با دشواری تلاش می‌کنند حفظ کنند.

فعلا، دونالد ترامپ، کاملا تنها علیه بخش بزرگی ازجهان اقدام می‌کند.

* * *

 

«باز»های واشنگتن و «هسته سخت» تهران 2*

 

در مارس گذشته، واشنگتن پست گزارش کرده بود که دونالد ترامپ، با مزاح به جان بولتون مشاور امنیت ملی سفارش کرده است که «جنگ راه نیندازد» ...

لیکن این رئیس جمهور عجیب که می‌خواهد ایالات متحده را از دو جنگی (جنگ در خاورمیانه و جنگ در افغانستان) که ارث برده است، خارج کند، بخشی از دولتش را می‌گذارد تا در ونزوئلا و در ایران، به نحو خطرناکی با آتش بازی کنند.

ایالات‌متحده به نحو تنگاتنگی با کودتایی که هفته گذشته در کاراکاس شکست خورد در ارتباط بوده است؛ و این هفته نوبت ایران رسیده است. این دو، رژیم های مطلوبی نیستند، ولی همین رئیس جمهور، دیکتاتور کره شمالی را «دوست» و ... تعریف کرده است.

جان بولتون اعلام داشته است که ایالات متحده ناو هواپیمابر قدرتمند ابراهام لینکلن را فرستاده است و این کار را پیامد تهدیدهای ایرانیان نامیده است؛ تهدید‌هایی نامشخص. او اعلام داشته است که «ایالات‌متحده جنگ با رژیم ایران را نمی‌جوید، لیکن، ما اماده هستیم به هر حمله ای پاسخ دهیم».

دولت آمریکا باور کرده است که بدون این که مستقیما جنگ کند، می‌تواند رژیم ایران را بیندازد. تحریم‌های نفتی در حال شدت یافتن هستند تا تهران را از منابع اصلی درامدش محروم سازند.

واشنگتن می‌خواهد ایران را به خطا بکشاند و بنظر می‌رسد که این نیرنگ دارد به بار می‌نشیند. قرار دادن نام پاسداران انقلاب، این تکیه‌گاه رژیم، در لیست سازمان‌های تروریستی، توسط دونالد ترامپ در ماه گذشته، نفوذ این‌ها را در تهران تقویت کرده است به زیان میانه‌روها که از گشایش با جهان جانب‌داری می‌کنند.

خبرگزاری رسمی‌ایران اعلام کرده است که تهران بخشی از فعالیت‌های هسته ای خود را که از 2015 قطع کرده بود، دوباره از سر می‌گیرد. این آمر، به مناسبت اولین سالگرد تصمیم آمریکا در جدایی‌اش از توافق بین المللی برجام، اعلام شد. پیروزی‌ای برای هسته سخت رژیم ایران که مقابله به مثل ضربه آمریکا را در سر داشت.

توافق هسته‌ای «برجام» آشکارا تهدید می‌شود؛ در رودررویی میان هسته سخت رژیم ایران و «باز»های دولت آمریکا. باقی جهان ناظری ناتوان در این میان است.

عملاً، دونالد ترامپ دوست ندارد با چندجانبه‌گرایی، مانعی را تحمل کند. او جز به برتری قدرت و نیرو باور ندارد؛ عقب گردی به دنیای قبل از نظام بین‌المللی که از 1945 صبورانه ساخته شده است. برتری قدرت و نیرو چیزی است که در روزها و هفته‌های آتی در طول سواحل ایران هم‌چنان‌که در خیابان‌های کاراکاس به کار برده خواهد شد.

همراه ترامپ در نادیده گرفتن نظام بین‌المللی، ولادیمیر پوتین است، که او خود را فارغ از هر مقرراتی کرده است؛ در اوکراین و در سوریه، جایی که نیروی هوایی روسیه اکنون اندلب در محاصره و تعدادی بیمارستان در آنجا را بمباران می‌کند.

  • که از نظام بین المللی چندجانبه گرا دفاع می‌کنند، در مقابل این مانورهای جنگی، دست خالی و ضعیف هستند. به جا بود که این آمر یکی از خواست‌های مهم انتخابات آتی اروپا می‌گشت. لیکن، با دست باز بودن جان بولتن‌های دنیا و تا هنگامی‌که این‌ها مجاز به انجام مانورهایشان باشند، اروپا فرو می‌رود در باتلاق ناتوانی تعیین سرنوشت خویش.

---------------------------

Pierre HASKY پییر اسکی رئیس انجمن گزارشگران بدون مرز می‌باشد

1* برنامه ژئوپولیتیک رادیو فرانس انتر 24 آوریل 2019

https://www.franceinter.fr/emissions/geopolitique/geopolitique-24-avril-2019

2* برنامه ژئوپولیتیک رادیو فرانس انتر 7 ماه مای 2019

https://www.franceinter.fr/emissions/geopolitique/geopolitique-07-mai-2019

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.