رفتن به محتوای اصلی

استیصال بی حجاب

استیصال بی حجاب
یک‌شنبه, 9. آوریل 2023 - 21:03

روز گذشته، شنبه ۸ آوریل، احمدرضا رادان، فرمانده کل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، اعلام کرد که از شنبه آینده برخورد با بی حجاب‌ها آغاز خواهد شد. بنا به اظهارات وی "از شنبه هفته آینده، افرادی که در معابر عمومی، خودرو یا در اماکن تجاری کشف حجاب کنند، با اسناد و مدارک به محاکم قضایی معرفی می شوند. برای ثبت بی حجاب‌ها از فناوری‌های هوشمند استفاده می‌شود." براساس این طرح برای برخورد با "بی حجاب‌ها" در مرحله اول در مورد بی حجابی در خودروهای شخصی به صاحب خودرو تذکر داده می‌شود و در مراحل بعدی، با توقیف الکترونیکی، توقیف در محل و توقیف در پارکینگ با فرد برخورد خواهد شد. رادان به این اکتفا نکرد و صدور اخطار پلمب و سپس پلمب واحدهای تجاری را مرحله بعدی این برخوردها اعلام کرد.

طبعاً وقتی خامنه ای در مقام رهبر جمهوری اسلامی به آتش به اختیارها اختیار آتش می دهد، جای شگفتی نیست که رادان، فرماندۀ یک نیروی اجرائی، پا را فرسنگ‌ها از گلیم خویش بیرون بگذارد و به جای قوای مقننه قانون بسازد. قرار گرفتن رادان در جای قانون مهم نیست، مهم برای جنبش مردم ایران این است که این قانون مبین استیصال آشکار حاکمیت در ادامۀ حیات گشت ارشاد و بنابراین انحلال آن است؛ استیصالی که می کوشد "آبروداری" کند.

البته مجلس هم خیلی بیکار نبوده‌است. کمیسیون فرهنگی آن طرحی را در مورد حجاب در دستور کار دارد. در این میان سخنان مجتبی ذوالنوری، نماینده قم در مجلس، در این باره بسیار قابل توجه‌اند. نامبرده می گوید: "کمیسیون فرهنگی مجلس طرحی را در مورد حجاب در دستور کار دارد که بر اساس آن، ابزار رصد و برخورد با هنجارشکنان به صورت سیستمی است تا مردم رو در روی هم قرار نگیرند."

پرسیدنی است که این "سیستم" می خواهد جلوی رودرروئی کدام مردم را با کدام مردم بگیرد؟ پاسخ روشن است: جلوی رودرروئی ماموران گشت ارشاد قبلی را با مردمی که به هنجارهای تحمیلی حاکمیت آشکارا نه می گویند؛ لابد از آن رو که آثار تزلزل در مأموران مذکور سیر صعودی داشته است. و این سیستم جدید، چنان که از سخنان رادان پیداست، مطلقاً در صدد پیشگیری از رودرروئی مردم با هم نیست، بلکه می خواهد جای همان مأموران گشت ارشاد را با این و آن رانندۀ تاکسی، دکاندار، رئیس اداره و ... پر کند. یعنی درست برعکس، و به روشنی، در صدد ایجاد رودرروئی مردم با هم است.

با این حال قطعاً مردم راه‌های مقابله با این رویۀ جدید برای تداوم تحمیل حجاب اجباری و گریز از فناوری‌های هوشمند را خواهند جست و یافت. با قدری مطایبه می توان پیش بینی کرد که در آیندۀ نزدیک شاهد خانم‌های "مینی پوش بی حجاب سر، اما با مقنعه" باشیم.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.