همدردی با مردم و خانواده جانباختگان جمعه خونين زاهدان

همدردی با مردم و خانواده جانباختگان جمعه خونين زاهدان
اعلامیه هيئت سياسی ـ اجرائی حزب چپ ايران (فدائيان خلق)
چهارشنبه, 9. نوامبر 2022 - 20:45

چهارشنبه ۱۸ آبان، چهلمین روز جمعه خونین زاهدان است. در آن روز، سرکوب گران اعتراض مسالمت آميز مردم زاهدان را به رگبار بستند و حدود ۹۰ را کشتند و صدها نفر را زخمی کردند. در ميان جانباختگان تعدادی کودک بودند. حکومت اين  جنايت را در خاش تکرار کرد و ۱۶ تن را کشت. حکومت جنايتکار به دروغ مدعی شد که تظاهرکنندگان با سلاح به پاسگاه حمله کردند.
حکومت با اين کشتار می خواست در سراسر کشور و به ويژه در بلوچستان رعب و وحشت بيآفريند. اما کشتار زاهدان با هم دردی، همبستگی و اعتراض مردم در سراسر کشور انجاميد و اعتراضات را شعله ورتر ساخت. بعد از جمعه خونين، اعتراضات در زاهدان توده ای شد و هر جمعه تکرار گرديد. در چند جمعه گذشته دهها هزار نفر در شهرهای زاهدان، خاش، راسک، سراوان و جیرفت اعتراضات ضدحکومتی برگزار کردند. مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان بارها کشتار زاهدان و خاش را محکوم کرده و علی خامنه‌ای را مسئول اين کشتار اعلام کرده است.
چهلمین روز جمعه خونین زاهدان با همبستگی گسترده در سراسر کشور و به ويژه کردستان همراه بود. در کردستان در تعدادی از شهرها در همدردی با مردم زاهدان تعطيل عمومی بود و دانشجويان در شماری از دانشگاه های کشور گرد آمدند و همبستگی خود را با مردم زاهدان اعلام کردند. اين همبستگی ها نشان داد که برنامه حکومت برای فاصله انداختن بين مردم مناطق ملی و سراسر کشور شکست خورده است.   
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در چهلمين روز جمعه خونين با مردم زاهدان و خانواده جانباختگان اعلام همدردی کرده و بار  ديگر کشتار معترضان در زاهدان را  محکوم می‌کند. جمهوری اسلامی بايد بداند که با اين جنايت ها قادر نخواهد شد که حکومت ويرانگر خود را حفظ کند. با تداوم اعتراضات در سراسر کشور و همبستگی مردم مناطق ملی با مردم سراسر کشور، پايه حکومت سست خواهد شد و روزی خواهد رسيد که جنايتکاران به پای ميز محاکمه کشيده خواهند شد.
هيئت سياسی ـ اجرائی حزب چپ ايران (فدائيان خلق)
۱۸ آبان ۱۴۰۱ (۹ نوامبر ۲۰۲۲)

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.