رفتن به محتوای اصلی

روز چهلم قتل مهسا، روز نمايش قدرت مردم

روز چهلم قتل مهسا، روز نمايش قدرت مردم
جمعه, 28. اکتبر 2022 - 12:56

روز چهلم قتل مهسا امينی به نقطه عطفی در اعتراضات ۴۰ روزه جنبش انقلابی تبديل شد. درست زمانی که حکومتگران از خاموش شدن اعتراضات خيابانی سخن می گفتند، جنبش انقلابی در اين روز اوجی جديد گرفت.  روز چهارشنبه حضور خيل عظيمی از مردم در آرامگاه مهسا در سقز با خيزش خيابانی در شمار زيادی از شهرها، با اعتراضات گسترده دانشجويان دانشگاه های کشور، با اعتصاب تعدادی از کارگران واحدهای توليدی و  بخش هائی از بازار و کسبه همراه و هم زمان شد.
ويدئوهای منتشر شده نشان می دهند که با وجود ايجاد محدوديت و موانع زياد توسط حکومت، خيل عظيمی از شهرهای استان کردستان جان خود را به خطر انداختند و پای پیاده از مسیرهای مختلف به سمت آرامستان آیچی راه افتادند، خود را به محل رساندند و مراسم را با دادن شعارهای ضدحکومتی برگزار کردند. حکومت اين بار هم شکست خورد و مردم برسر آرامگاه مهسا گردآمدند و مراسم را برگزار کردند.
تهران يکی از کانون های اصلی جنبش انقلابی است. در تهران در روز چهارشنبه  از هرگوشه شعارهای ضدحکومتی شنيده می شد. در اين روز  تهران شاهد همزمان خيزش خيابانی با اعتراضات وسيع دانشجويان در دانشگاه های مختلف تهران، گردهمائی پرشکان و اعتصاب بخش هائی از بازار و کسبه بود. روز چهارشنبه در تهران اعتراضات خيابانی محله محور به اوج رسيد. مردم در حدود ۵۰ نقطه تهران به خيابان آمدند، نيروی سرکوب را با پراکندن در محلات مختلف، از کارائی انداختند. تهران يک روز تاريخی و يک پارچه اعتراضی را گذراند. روز همبستگی و هم زمانی اشکال مختلف اعتراضات.
در همين روز مردم در بيش از ۵۰ شهر کشور به خيابان ها آمدند، به مقابله با سرکوب گران برخاستند و نشان دادند که حکومت قادر نيست خيابان را به انحصار خود در آورد و آن را از معترضان پاک کند. اعتراضات در يک روز در ده ها شهر در سطح کشور، مشخص کردند که کشتار، شليک گاز اشک آور و گلوله ساچمه ای و دستگيری های گسترده و پر کردن زندان ها، ديگر قادر نيست اعتراضات خيابانی را خاموش سازد. خيابان شاهرگ سپهر سياسی ايران است و هزینه دادن، جزء لاینفک خیابان است. بدون هزینه، اهداف جنبش تحقق پیدا نمی کند. در مبارزات اجتماعی نمی‌توان بدون پرداخت هزینه به اهداف دست یافت. معترضان هزينه سنگينی را در خيابان ها در چهل روز گذشته متحمل شده آند، با این وجود به خيابان ها می آيند، عليه علی خامنه ای شعار می دهند، همبستگی خود را به نمايش می گذارند و با شجاعت در مقابل نيروهای سرکوب می ايستند.
در چهلمين روز جان باختن مهسا، جنبش دانشجوئی همانند روزهای قبل ولی در ابعادی گسترده به اعتراض برخاست و نشان داد که اين جنبش عليرغم گرفتار آمدن در رکود چند ساله، هم چنان پيشگام مبارزه عليه استبداد و برای "زن، زندگی، آزادی" است. حکومت در اين روز به پرتاب گاز اشک آور متوسل شد ولی  نتوانست مانع اعتراضات دانشجويان شود. دانشجويان يک صدا شعار دادند: "زن، زندگی، آزادی"، "آزادی، آزادی، آزادی"، "مرگ بر ديکتاتور"، "مرگ بر ولايت" و ...
یک تحول دیگر در این روز، تجمع اعتراضی پزشکان در مقابل ساختمان نظام پزشکی تهران بود که به خیابان‌های اطراف آن در منطقه امیرآباد در نزدیکی کوی دانشگاه گسترش یافت و با برخورد خشن سرکوب گران روبرو شد. در اين روز تعدادی از کارکنان پالایشگاه تهران دست از کار کشیدند و برخی واحدهای توليدی مثل تراکتورسازی تبريز هم به اعتراضات پيوستند.
با تداوم جنبش انقلابی، گروه های جديدی از جامعه به آن می پيوندند، بر قدرت، گستردگی و توان ايستادگی آن در مقابل سرکوب می افزايند و دستگاه سرکوب را ناکارا می سازند. حکومت با کشتار، اعدام، تهديد، بازداشت و محکوميت های سنگين کوشيده است که فضای رعب و ترس ايجاد کند تا به سلطه خود ادامه دهد. ولی تداوم جنبش انقلابی نشان داد که ترس مردم از حکومت ريخته است. برای حکومت های سرکوب لحظه تلخ، زمانی است که مردم بدون ترس در مقابل گلوله سرکوبگران سينه سپر می کنند و حاضر می شوند برای آزادی خون بدهند.
روز چهلم قتل مهسا، روز نمايش قدرت مردم بود. در اين روز مردم پيام دادند که خشم شان تا برچيده شدن بساط حکومت کودک کش فرونخواهد نشست. خشمی که طی ۴ دهه انباشته شده است.

  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.
  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!