رفتن به محتوای اصلی

بوچا و «قتل عام بی حد و مرز»

بوچا و «قتل عام بی حد و مرز»
سه‌شنبه, 5. آوریل 2022 - 11:49
مترجم:

گاهی، در جریان وقوع جنگ، «قتل عام بی حد و مر»ی  روی می دهد که به تغییری در سیر تاریخ کشیده می شود. چنین شد با بمباران مرگبار بازار سارایوو، در سال ۱۹۹۵، که ناتو به دخالت علیه صرب های بوسنی  دست زد.

تصاویر تکان دهنده قربانیان بوچا، بخشی در حومه کی یف، که بنحو مداوم و پیوسته پخش می شوند، خبر از وقایعی می دهند که از حد و مرز این جنگ وحشتناک، نیز گذشته اند. رئیس جمهور زلنسکی از «نسل کشی» گفته، غربیان از «جنایت جنگی»... روسیه مثل همیشه رفتار کرده با «حقیقت جایگزین» مورد ادعای خود،  اتهامات را پاسخ داده و حتی تا آنجا رفته که شورای امنیت را دعوت می کند تا برای بررسی شکایت  اش علیه «تحریکات تندروان اوکراینی» تشکیل جلسه دهد. باور نکردنی است!

واکنش یکپارچه غرب در برابر این قتل عام ها، بدانگونه که در درگیری های دیگر توانست تاثیر بگذارد، وضعیت را تغییر خواهد داد؟ چندان اطمینانی نیست، زیرا، گرچه درجه بیرحمی وحشیانه شدیدتر شده، اما معادله همان می ماند که بود : در غرب، هیچ کس حاضر نیست خطر درگیری با روسیه مجهز به سلاح هسته ای را بپذیرد. معهذا،  تصاویر بوچا، روی کشورهای غربی فشار سنگینی را می گذارند تا از اوکراین، در این لحظه حساس، حمایتی موثرتر را بعمل آورند.

بازپس گیری منطقه کی یف توسط ارتش اوکراین و خروج نیروهای روسی، چرخشی در جنگ را نشان می دهد. علیرغم رویداد ماتم  برانگیز بوچا، شکست محاصره و دفع خطر سقوط پایتخت، موفقیت مقاومت اوکراینی ها می باشد. 

اما، جنگ نه تنها پایان نیافته که برعکس، درگیری ها رو به کاهش هم ندارند، چون روسی ها، در شرق متمرکز می شوند، با هدف بدست گرفتن سرزمینی یکپارچه میان دنباس، کناره دریای آزوف از جمله شهر بندری  محاصره شده ماریوپل،  و تا کریمه.

و بر این زمینه  غم انگیز، از مذاکرات روسی و اوکراینی باز هم سخن گفته می شود از جمله یک دور جدید که در این روز دوشنبه ۴ آوریل ۲۰۲۲، بایست صورت گیرد.  گاهی در کی یف، و گاهی در مسکو، شایعات پیشرفت مذاکرات، و حتی امکان گفتگوی مستقیم زلنسکی و پوتین پخش می شوند، که صرف برگزاری چنین جلسه ای در صورت وقوع ، خود، تحول بزرگی خواهد بود.

اما، با وجود این قتل عام، می توان مذاکره کرد؟ برای طرف اوکراینی، دو هدف راهبردی وجود دارد که گاها متضاد هم می باشند. از یک سو، حتی به قیمت دادن امتیاز  مانند بی طرفی و معلق کردن اختلافات مربوط به خاک و مرز در اسرع وقت به رنج و عذاب های جنگ، پایان داده شود. از سوی دیگر تمایل عمیقی است که بر پایه وحدت و عزم استثنائی این جنگ پیدا شده است،  که به متجاوز هیچ چیزی را تسلیم  نکند. مردگان بوچا، مطمئنا روحیه مقاومت و بدون تردید، انتقام را تقویت می کنند. 

هنگامی که مصالحه در دستور قرار گیرد، و این لحظه، مانند تمامی جنگ ها، در این جنگ نیز فرا خواهد رسید، پرسش بالا در باره قتل عام و مذاکره، مطرح خواهد شد. مصالحه در این جنگ،  مانند تمامی آشتی ها در جنگ های دیگر، شامل امتیاز دادن ها و چشم پوشی کردن ها نیز خواهد بود. آیا با وجود بی رحمی های وحشتناک و تکان دهنده جنگ، زلنسکی، قادر خواهد شد، سازش کند  و به مردم اوکراین پیمان آشتی را بقبولاند؟

و آخرین پرسش، اتحاد غربیان، در برابر مصالحه ای که همه آن را مانند هم ارزیابی نمی کنند، برخی در تایید آن سهل گیرتر خواهند بود از دیگران، پا برجا خواهد ماند؟

هنوز زمان تعیین سرنوشت جنگ فرا نرسیده است. در این لحظه، مردگان بوچا، حمایت بیشتر از اوکراین، در تمام زمینه ها از جمله در زمینه انرژی را برمی انگیزند و انگیزه چنین چرخشی پیامد «قتل عام بی حد و مرز» است. 

دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱- ۰۴ آوریل ۲۰۲۲

ترجمه از : نادر عصاره

منبع : فرانس اینتر – ژئوپولیتیک

https://www.franceinter.fr/emissions/geopolitique…

.

 

دیدگاه‌ها

حمید حسینی- اسپانیا

اگر ما واقعا خواستار برقراری آتش بس و پایان یافتن جنگ در اوکرایین هستیم باید واقعی تر با رویدادها برخورد کنیم. مقاله بالا کاملا در چارچوب استراتژی تبلیغات رسانه های غربی بطور سازمان یافته برای طولانی تر کردن جنگ، بی حیثیت کردن روسیه بعنوان یک قدرت نظامی رقیب و قهرمان ساختن از زلنسکی و تطهیر چهره آمریکا و متحدانش نوشته شده است. آمریکا و متحدانش صاحب هیچ صلاحیت اخلاقی نیستند تا بتوانند درس صلح و بشر دوستی به بقیه دنیا بدهند. تهاجم وحشیانه آمریکا به عراق را نباید فراموش کنیم. چه فرقی است میان تهاجم روسیه به اوکرایین و تهاجم آمریکا به عراق. زلنسکی کافی بود بیطرفی را اختیار کند. تمامی سیاستمداران فریبکار میگویند که ما دوست و دشمن نداریم، ما فقط دنبال منافعمان هستیم.

جمعه, 08.04.2022 - 18:19 پیوند ثابت
علی

مقالات آقای نادر عصاره این روزها به کرات در به پیش منتشر می شود و ترجمه های وی از پییر هاسکی نیز به همچنین.
سوال این است که آیا دیدگاه های ایشان دیدگاه های حزب را نمایندگی می کند؟ ازسویی من نتوانستم شناخت بیشتری از پییر هاسکی داشته باشم او کیست؟

چ., 06.04.2022 - 10:35 پیوند ثابت
میترا تهامی

واقعا حیرت انگیز و باور نکردنی است که در ارگان حزبی که خود را «چپ» می داند، چنین تحلیلی منتشر شود.
حداقل کمی تامل کنید .مگر از یاد برده اید که تهاجم ناتو به یوگسلاوی، جنگ اول خلیج فارس و حمله با عراق، همه و همه با نشر اخبار جعلی آغاز شد؟
به کجا چنین شتابان ؟

همه و همه را از یاد برده اید؟
به کجا چنین شتابان ؟

چ., 06.04.2022 - 05:25 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکتونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.