رفتن به محتوای اصلی

طاهر احمدزاده، چهره ملی و پدر مسعود، مجید و مجتبی احمدزاده درگذشت!

طاهر احمدزاده، چهره ملی و پدر مسعود، مجید و مجتبی احمدزاده درگذشت!
اعلاميه مشترک
جمعه, 1. دسامبر 2017 - 23:03

طاهر احمدزاده چهره ملی و يار ديرين و دلسوز فدائيان خلق از ميان ما رفت. او پدر مسعود احمدزاده ـ یکی از بنیانگزاران جنبش فداییان خلق ـ و مجید احمدزاده از کادرهای نخستین این جنبش بود. زنده یاد آقا طاهر در زندان پدر همرزمان فرزندانش بود و برای همه آنها مایه دلگرمی در امر مبارزه و مقاومت. مسعود و مجيد توسط رژيم شاه در ۱۱ اسفند ۱۳۵۰ در زندان اوين به جوخه اعدام سپرده شدند. مجتبی پسر سوم او نیز توسط جمهوری اسلامی در ۸ آبان ۱۳۶۰ در زندان اوین اعدام شد.

 

سابقه طولانی مبارزاتی طاهر احمدزاده به دهه ۲۰ خورشيدی برمی گردد. او کنشگر نهضت ملی شدن نفت، طرفدار عدالت اجتماعی و بعد از انقلاب مخالف انحصار سیاسی روحانیت شیعه بود. طاهر احمدزاده سال های زيادی از عمر خود را در اسارتگاه های دو رژيم شاه و جمهوری اسلامی سپری کرد. او خار چشم ساواک شاه بود و جزو زندانیان سیاسی که بعد از سال‌ها اسارت، تنها به نیروی مردم در آبان ۵۷ از زندان آزاد شد.

 

طاهر احمدزاده نخستین استاندار خراسان بعد از انقلاب بهمن ۵۷ بود که فقط دوره کوتاهی در سمت خود ماند. روح الله خمينی شدیدا نسبت به طاهر احمدزاده کينه می ورزيد و با تهديد او هم بود که طاهر احمدزاده از استانداری کنار گذاشته شد. طاهر احمدزاده بعد از سال ۶۰ در خانه‌ای در تهران زندانی و برای وادار شدن به اعتراف تلویزیونی تحت شکنجه قرار گرفت. او در سال های بعد زمانی که علی خامنه‌ای جانشین سلف خود شد، هم چنان مورد بغض و کینه ولی فقیه دوم قرار گرفت. او مجدداً دستگير شد و آخرین بار در سال ۱۳۸۰ بود که در سن هشتاد سالگی از زندان آزاد گرديد. اما در منزل زیر نظر ماموران امنیتی جمهوری اسلامی قرار داشت.

طاهر احمدزاده بیش از ۷۵ سال از زندگی خود را در مبارزه و مقاومت در برابر دو استبداد شاهی و ولایی طی کرد. نام طاهر احمدزاده هم بخاطر یک عمر مبارزاتی‌اش و هم بخاطر اینکه پدر فرزندان پر آوازه‌‌ای بود که نامشان همچنان طنین انداز تاریخ معاصر است، در تاریخ مبارزات آزادی خواهانه مردم ایران برای همیشه ثبت می ماند.

ما درگذشت طاهر احمدزاده را به خانواده و نزديکان او، به ويژه به مستوره احمدزاده تسليت می گوئيم و برای آن ها بردباری آرزو می کنيم.

 

هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

هیئت مسئولین کنشگران چپ

هيئت هماهنگی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ـ طرفداران وحدت چپ

۱۰ آذر ۱۳۹۶ (اول دسامبر ۲۰۱۷)

دیدگاه‌ها

درباره مجتبی ا…

مجتبی احمدزاده که برادر مسعود احمدزاده و مجید احمدزاده (از بنیانگزاران سازمان چریک های فدائی خلق ایران در زمان شاه) و فرزند زنده یاد طاهر احمدزاده بود چندی پس از انتحار اسلامی و به روی کار آمدن آخوندهای گدا و مفت خور از سوی رژیم ولایت فقیه دستگیر و پس از شکنجه های فراوان در تاریخ هشتم آبان ماه سال ۱۳۶۰ اعدام شد! که در این باره نگاه کردن به نوشتاری در لینک زیر و خواندن سخنان کسی که از آشنایان مجتبی احمدزاده بود و او را از نزدیک می شناخت سودمند است

http://iranglobal.info/node/61597

ی., 10.12.2017 - 12:29 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.