چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۸ اکتبر ۲۰۲۰

بین‌المللی

دولت کودتا، چند ساعت تلاش کرد تا نتایج آرای اخذ شده را از دید مردم پنهان کند، که اضطراب عظیمی را در میان مردمی که در انتظار عصبی به سر می بردند بر انگیخت. حساب توئیتری ناظران سرخ انتخابات، چند ساعت بعد از بسته شدن حوزه های رای گیری نوشت" نا پدید شدن آرا اخذ شده غیر معمول است" و نسبت به اعلام قطع شمارش آرا از سوی دادگاه عالی انتخابات نیزشکایت کردو نوشت: " یک راهبرد بد در برابر انتخاباتی که از قبل هم مشکوک است."

این واقعیت که یک کشور اسلامی مثل سودان اکنون به چرخشی به سمت اسرائیل روی آورده، می‌تواند برای کل منطقه یک تغییر الگو باشد. طی چند سال دو بلوک جدید در حال رشد است. از یک سو ترکیه ، ایران ، سوریه ، قطر و فلسطینی ها، که منافع مشترک زیادی دارند و سعی می کنند آنها را بلحاظ دیپلماتیک و نظامی پیش ببرند. از سوی دیگر و در نقطه مقابل عربستان سعودی ، کشورهای حوزه خلیج فارس ، مصر ، اسرائیل و اکنون نیز سودان قرار دارند.

درسی است که فتنه ها، دخالت ها، نایب ها و کنترا ها، پول قاتل و قدرت تبلیغاتی امپریالیستی و امپریالیسم را می توان کنار زد، می توان شکست داد. درسی است که کار پر زحمت سیاسی و سازمانی در بین توده ها راه پیروزی است. درسی است که هواداری از شعار ماجرا جویانه راه نیست. درسی است که آموزش مائو -امپریالیسم ببر کاعذی است- نباید فراموش شود.

این سیستم سرمایه داری، سیستمی است که به طور منحصر به فردی در تأمین سلامت عمومی ناتوان است، و از آنجا که مراقبت از سلامت عمومی خواسته اساسی جامعه های بشری است، آنچه پیش آمده نشانه رد صلاحیت عمیق سرمایه داری است. به طور خلاصه می توان گفت: تولید میلیونها ماسک، دستکش یا دستگاه تنفس، تخت بیمارستان و چیزهایی از این قبیل توسط سرمایه دار خصوصی برای او سودآور نیست.

امروزه سوخت های فسیلی منبع نهایی ٨٥ درصد انرژی هستند. اما این سیستم پاک نیست. این انرژی دو سوم انتشار گازهای گلخانه ای را باعث میشود. آلودگی ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی در سال بیش از ۴ میلیون نفر، عمدتا در شهرهای بزرگ در حال رشد را می کشد. نفت همچنین عامل ایجاد بی ثباتی سیاسی بوده است. برای دهه ها کشورهای نفتی مانند ونزوئلا و عربستان سعودی، با حداقل انگیزه برای توسعه اقتصاد خود، غرق در سیاست توزیع مالی در قالب صدقه و رانت خواری بوده اند.

البته اگر ترامپ هم شکست بخورد و فاصله جوری باشد که مجبورشود نتیجه را بپذیرد، اصل بحران و صورت مسأله یعنی بحران ساختاری و همه جانبه که سرمایه داری دچارآن شده و شکاف های آن درونی اش حل نمی شود، اما به لحاظ توازن نیرو، از این جنبه که پیروزی یا شکست او می تواند به گرایش های راست و شبه فاشیستی در داخل آمریکا و جهان روحیه و شتاب بیشتر یا کمتری بدهد حائز اهمیت است.

بنا به اطلاع یکی از مدیران شرکت چندملیتی شل به رویترز، این شرکت با انجام پروژۀ "تجدید سمتگیری" در نظر دارد عملیات تولید و استخراج نفت و گاز را محدود کند تا به این ترتیب بتواند بودجۀ لازم برای پروژۀ "گذار انرژی" را تأمین کند.

هرگونه توافق نامه ای که مبتنی بر تضمین حقوق اساسی و مسلم مردم فلسطین بر سرزمینشان نباشد، به اشغال اسرائیل پایان ندهد و حق مردم فلسطین برای ایجاد کشور ملی مستقل خود در سرزمین فلسطین با اورشلیم به عنوان پایتخت آن را به رسمیت نشناسد را می توان فقط به عنوان یک توافق تسلیم توصیف کرد که به صراحت آرمان عادلانه ملت فلسطین و مبارزه پر از فداکاری آنها برای پایان دادن به اشغال منزجر کننده اسراییل را انکار می کند

هر تلاشی که در جهت برقراری صلح در خاورمیانه صورت گیرد، درست و قابل حمایت است؛ اما فراموش نکنیم، یکی از موانع اصلی برقراری صلح در خاورمیانه، پایمال شدن حقوق مردم فلسطین توسط دولت اسرائیل است. به همین دلیل انعقاد هرگونه پیمان صلح بین دولت اسرائیل و کشورهای همسایه، بدون حل مسئلە و شناسایی کشور فلسطین، و زمین در مقابل صلح، ناکارآمد بودە و نمی تواند بە استقرار صلح پایدار کمک نماید.

حزب کمونیست اسپانیا این سرکوب سیستمی و خاموش دیکته شده از سوی دولت ملی کنونی کلمبیا را گزارش می کند. ما به یک تحقیق کامل فرا می خوانیم و درخواست می کنیم که عاملان سرکوب باید هر چه زودتر به دست عدالت سپرده شوند.