شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۶ مارس ۲۰۲۱

زنان

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) – سوئد ، به مناسبت فرارسیدن « مارس»، روز جهانی زن، برگزار می کند:

راهبردهای گسترش جنبش زنان – مشکلات زنان در احزاب و علل عدم مشارکت زنان در احزاب سیاسی

سخنرانان: مهناز قزللو و پروین ملک

بعد از تاریک شدن هوا در آن سرمای دی‌ماه، سراسر لباس‌هایم آغشته به خون بود. ماشین ون در مقابل شکنجه‌گاهِ سلول‌های ۲۰۹ وزارت اطلاعات مقابل پاهایم متوقف شد و در حالیکه سرود «زده شعله در چمن» را فریاد می‌زدم توسط سه مرد امنیتی از پشت سر به داخل ماشین پرت شدم و روی صندلی افتادم. بلافاصله دستبند را بر روی زخم مچ دستم کوبیدند و آنچنان فشار دادند که دوباره زخمم باز شد و خون از ناخن‌های دستم روی پاهایم می‌چکید، و من برای همرزمانم در بندهای زندان اوین «یار دبستانی» را سر داده بودم.

"هدف اولیه‌ی این طرح، تولید اثری مکتوب به قلم زنان مهاجر با پیشینه‌های متفاوت، درباره‌ی موقعیت و شرایط زندگی آنان بود. قصد ما فقط جمع‌آوری صداهای مختلف نبود. در واقع، می‌خواستیم این صداها به روایت و با قلم صاحبان آن منتشر شود. به جای این که با آنها درباره‌ی زندگی و خاطرات مهاجرت مصاحبه کنیم، آنها خود نویسنده‌ی قصه‌های خود شدند. این قصه‌ها با تقسیم قدرت نویسندگی در گروه، با استفاده از بازخورد تک‌تک شرکت‌کنندگان و از طریق بحث و گفتگو درباره‌ی هر اثر، در قالب کتابی به نام "سایه روشن" در سال ۲۰۱۰ منتشر شد."

 گروه کار زنان حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در اینستا گرام برگزار کرد. 

مهمان برنامه : مهناز قزلو - پژوهشگر حوزه زنان و برابری جنسیتی 

زمان برنامه : سه شنبه ۲ دیماه ۹۹ برابر با ۲۲ دسامبر ۲۰۲۰

 ساعت 18:30 بوقت اروپای مرکزی و ساعت 21 بوقت ایران

متاسفانه کسانی که مرتکب قتل های ناموسی میشوند ناموس را یک پدیده مثبت می بینند و انتظار دارند که دولت از آنها حمایت کند. دولت هم تا زمانی که شاکی برای این قتل های ناموسی ندارد، به فکر تغییر قوانین زن کشی نیست. بین قتل های ناموسی و فقر ، بیکاری واسترس رابطه ای مستقیم وجود دارد و قتل های ناموسی در مناطق رشد نیافته و فقیر بیشتر اتفاق میافتد.

گروه کار زنان حزب چپ ایران برگزار میکند: بررسی قتل های ناموسی از منظر حقوق بشر

رضوان مقدم جامعه شناس،روانشناس و فعال حقوق زنان

زمان:چهارشنبه ۱۹ آذرماه ،۱۳۹۹ ، برابر با ۹ دسامبر ۲۰۲۰

ساعت ۲۰:۳۰ به وقت ایران ، ۱۹ به وقت اروپای مرکزی 

«ما باور داریم مبارزه با قتل و خشونت ناموسی باید از مبارزه با ناموس‌پرستی آغاز بشود. گامی که در ابتدای راه‌اندازی شبکه برداشتیم. چون تا وقتی مفاهیمی همچون ناموس‌پرستی و غیرت وجود دارند قتل و خشونت ناموسی هم وجود خواهد داشت

شبکه «مردان علیه خشونت ناموسی» تلاش می‌کند با بهره‌گیری از تجربیات و متون فمینیستی و آکادمیک و همچنین یاری گرفتن از سازمان‌ها و گروه‌های معتبر فمینیستی جهانی به آموزش، شکل‌گیری و فعالیت شبکه‌های داوطلبانه مردان و زنان یاری برساند. برگزاری سمینار، وبینار، کارگاه آموزشی، درس گفتار و … از جمله این همیاری‌ها است.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) گروه کار زنان برگزار کرد

خشونت علیه زنان در ایران از منظر اینترسکشونالیتی

زهرا باقری شاد روزنامه نگار شاعر و دانش آموخته مطالعات جنسیت و اینترسکشونالیتی

زمان :یکشنبه 22نوامبر 2020 (2 آذر ماه 1399)

 

با اعلام رسمی موجودیت خود در روز ۶ابان ۱۳۹۹ از همه انسان های آزاده که هر گونه خشونت علیه زنان را محکوم می کنند در خواست می کنیم تا با هشتگ توقف قتل های ناموسی و دنبال کردن کمپین در شبکه های اجتماعی فیس بوک، تلگرام و اینستاگرام در ساختن جامعه ای امن برای زنان با ما همراه شوند.