رفتن به محتوای اصلی

عید نوروز و آغاز سال نو بر همگان خجسته‌ باد!

عید نوروز و آغاز سال نو بر همگان خجسته‌ باد!
با گرامی‌داشت یاد جانباختگان جنبش زن، زندگی آزادی،
دوشنبه, 20. مارس 2023 - 12:31

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) فرارسیدن نوروز باستانی و سال نو ۱۴۰۲ را به همه‌ی هم‌وطنان در ایران و اقصی نقاط جهان تبریک می‌‌گوید و سالی خوب برای همگان آرزو می‌کند.

امسال مردم ما در شرايط سختی به پيشواز سال نو می روند. فقر در کشور بيداد می کند، تورم بيش از ۴۰ درصدی، زندگی اکثريت مردم را به فلاکت کشانده‌است. قيمت های سرسام‌آور کالاها اجازه نمی‌دهد که مردم سفره‌ی عيد را پربار کنند و نوروز را نه با تنگدستی، بلکه با گشاده روئی برگزار کنند.  

جای خوشحالی است که بهار در شرائطی از راه می‌رسد که جنبش انقلابی زن، زندگی، آزادی، امید به پایان زمستان سیاه کشورمان در زیر سلطه‌ی ۴۴ ساله‌ی جمهوری اسلامی را زنده‌تر کرده، ارکان حکومت را به لرزه در آورده‌است.

سالی که گذشت سال جنبش انقلابی مردم ایران، سال «زن، زندگی، آزادی» بود. جنبشی که بعد از قتل مهسا (ژینا) امینی آغاز شد و در اندک مدتی اوج گرفت،‌ هر چند حکومت با خشونت تمام تلاش نمود که آن را سرکوب کند، اما  ماه‌ها ادامه یافت. در جریان این جنبش بیش از ۲۰ هزار تن بازداشت و زندانی شدند، صد‌ها تن در خیابان‌ها به قتل رسیدند، که در میان آن‌ها بیش ار ۷۰ تن کودک بودند، ۴ نفر اعدام شدند و هنوز بیش از صد تن در معرض اعدام قرار دارند. امروز اگرچه از شدت و ابعاد جنبش زن، زندگی، آزادی کاسته شده، اما نقش و جایگاه تاریخی کم نظیری در تاریخ مبارزات  مردم ایران علیه جمهوری اسلامی پيدا کرده‌است. این جنبش در عرض چند ماه تغییرات بازگشت ناپذیری را در کشور و تاثیرات ماندگاری را در جامعه‌ی ما بر جای گذاشته‌است؛ توازن بین حکومت و جامعه را به هم زده، فرهنگ جدیدی را آفريده‌‌است که در نقطه‌ی متقابل فرهنگ حاکم بر کشور و جمهوری اسلامی است و تحسین جهانیان را برانگيخته است. مبارزه‌ی جسورانه‌ی زنان ایران در جریان این جنبش، به نماد جهانی علیه تبعیض و نابرابری تبدیل شده‌است.
 
سالی که گذشت سال همبستگی مردم ایران بود. جنبش زن، زندگی، آزادی همه‌ی آحاد مردم را در سراسر ایران در مقابله با جمهوری اسلامی و برای ایجاد جامعه‌ای آزاد و عادلانه فارغ از تبعیض، ستم، سرکوب به هم  پیوند داد. از بلوچستان تا کردستان، از تهران تا اقصی نقاط ایران، فریاد نه به جمهوری اسلامی طنین‌انداز شد. جامعه مدنی جان تازه ای گرفت، نهادهای مدنی که همواره در معرض سرکوب بوده‌اند، حضور پر رنگی در تحولات پیدا کردند. منشور‌ مطالبات حداقلی ۲۰ تشکل مستقل صنفی و‌ مدنی ایران نمادی از این حضور فعال بود.

هم‌چنین استقبال کم‌نظیر جهانی از جنبش انقلابی در ایران و همبستگی گسترده‌ی بین‌المللی با آن، یکی از مهم‌ترین رخدادهای سال گذشته بود. جنبشی که هم‌چنان ادامه دارد. پشتیبانی گسترده‌ی هم‌وطنان ایرانی در سراسر جهان از این جنبش، در انعکاس صدای جنبش زن، زندگی آزادی و طنین‌اندازتر کردن آن در جهان، نقش برجسته‌ای داشت.

سال گذشته، به موازات جنبش انقلابی مردم در ایران، مبارزه‌ی کارگران، معلمان، استادان، دانشجویان و دانش‌آموزان و بازنشستگان با قدرت تداوم یافت. صدها اعتصاب و اعتراض و راهپیمایی برگزار شد، علیرغم تلاش برای سرکوب اعتصابات و اعتراضات و بازداشت فعالان صنفی و مدنی، تلاش کارگران، معلمان، بازنشستگان و دیگر گروه‌های اجتماعی برای برخورداری از زندگی بهتر ادامه پیدا کرد و حکومت را در مواردی به عقب نشینی وادار کرد.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در آغاز سال نو به مردم آزاده‌ی ایران، به زندانیان سیاسی که در بند جمهوری اسلامی گرفتارند، به خانواده‌های جانباختگان راه‌ آزادی و عدالت، به زنان و مردانی كه عليه تبعيض و بی‌حقوقی و برای برابری مبارزه می‌کنند، به کارگران، زحمتکشان، آموزگاران و بازنشستگان که برای رسیدن به خواست‌های به حق خود به اعتراض و اعتصاب ادامه‌ می‌دهند، به نویسندگان و روشنفکران و هنرمندان، وکلا و پزشکان که پرچم آزادی‌خواهی را برافراشته نگاه‌داشته‌اند، به رزمندگان چپ و دموکرات که برای آزادی و عدالت‌اجتماعى جانفشانی می‌کنند، درود می‌فرستد و امیدوار است سال جدید برای همگان سال دستیابی به اهداف‌شان باشد. حزب ما آرزو دارد همه‌ی انسان‌های آزاده، صفوف خود را برای پایان دادن به حیات رژیم حاکم بر کشورمان و دستیابی به آزادی و دموکراسی فشرده‌تر کنند، شور و شوق در جسم و جان انسان‌ها بیدار و تبعیض‌ها کم رمق‌تر و بی جان شود، بذرهای امید در دل خاک میهن جوانه زند و عطر آزادی هر چه گسترده‌تر در فضای کشورمان افشانده شود. به امید چنین روزی، بهاران پیروز و نوروز خجسته باد!

هیئت سیاسی- اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
۲۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹ مارس ۲۰۲۳

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.