از اعتراض روزنامه نگاران ایران به لایحه «سازمان نظام رسانه‌ای کشور» پشتیبانی کنيم!

دوشنبه, 6. نوامبر 2017 - 19:40

جمهوری اسلامی همواره به عنوان حکومتی شناخته شده است که کارنامه آن در سرکوب آزادی رسانه ها در ردیف سیاه ترین کارنامه های حکومت های جهان است. بارها نهادها و سازمان های غیردولتی بین المللی به کارنامه منفی جمهوری اسلامی در این عرصه اشاره و آن را محکوم کرده اند. لایحه نظام رسانه، این کار نامه سیاه را سیاه تر کرده است

دولت حسن روحانی لايحه «سازمان نظام رسانه‌ای کشور» که علیه روزنامه نگاری مستقل است، در دست بررسی قرار داده و موادی از آن را تصویب نیز کرده است. به موجب این لایحه، مهمترین امور مربوط به مطبوعات در ایران مانند صدور پروانه خبرنگاری و رسیدگی به «تخلفات» رسماً تحت کنترل حکومت قرار می گیرد. از این رو، شماری از روزنامه نگاران و نمایندگی صنفی آنان در ایران به این لایحه اعتراض دارند. لایحه مزبور تیر خلاص به روزنامه نگاری مستقل در ایران است.

پس از اعتراضات گسترده روزنامه‌نگاران به لايحه «سازمان نظام رسانه‌ای کشور»، اين لايحه برای بررسی برخی مواد به کميسيون فرهنگی دولت ارجاع شده است. اما گفته می شود کار لايحه در دولت تمام شده است. فقط سه‌، چهار ماده آن باقی مانده که می‌خواهند آن را در کميسيون فرهنگی بررسی کنند.

آزادی رسانه در جمهوری اسلامی وجود ندارد. با این حال، جامعه مدنی ایران توانسته است حدی معینی از فعالیت مستقل روزنامه نگاری را به حکومت تحمیل کند. در طول نزدیک به سه دهه اخیر،‌ موارد بی شمار توقیف نشریات و بیکار و زندانی کردن روزنامه نگاران نتوانسته است فعالان رسانه های مستقل را از حیات رسانه ای ایران حذف کند. اکنون،‌ حکومت جمهوری اسلامی در صدد است با لایحه نظام رسانه، به محدودیت های جديد و بيشتری در اين عرصه شکل قانونی بدهد و همین میزان حد از روزنامه نگاری مستقل که وجود دارد را نیز از میان بردارد.

جمهوری اسلامی همواره به عنوان حکومتی شناخته شده است که کارنامه آن در سرکوب آزادی رسانه ها در ردیف سیاه ترین کارنامه های حکومت های جهان است. بارها نهادها و سازمان های غیردولتی بین المللی به کارنامه منفی جمهوری اسلامی در این عرصه اشاره و آن را محکوم کرده اند. لایحه نظام رسانه، این کار نامه سیاه را سیاه تر کرده است.

ما نیروهای سیاسی طرفدار حقوق و آزادی های مصرحه در معاهدات بین المللی،‌ وظیفه خود می دانیم از اعتراض روزنامه نگاران ایران به لایحه نظام رسانه پشتیبانی کنیم و از همه فعالان سیاسی و مدافعان آزادی می خواهیم به هر شکل که می توانند صدای اعتراض به تهاجم علیه رسانه ها را پر طنین تر نمایند. جمهوری اسلامی در مخفی نگه داشتن بررسی چنین لایحه ای ناکام مانده است. تلاش حکومت برای تصویب چنین لایحه ای در خفا، نشانگر هراس حکام از اعتراضاتی است که اکنون به این لایحه برانگیخته شده است. ضروری است این اعتراضات پرطنین تر و گسترده تر شود.

هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

هیئت مسئولین کنشگران چپ

هیئت هماهنگی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ـ طرفداران وحدت چپ

۱۴ آبان ۱۳۹۶ (۵ نوامبر ۲۰۱۷)

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.