"به پيش"، در خدمت برگزاری کنگره مشترک

"به پيش"، در خدمت برگزاری کنگره مشترک
جمعه, 20. اکتبر 2017 - 13:55
 • "به پيش" پا به ميدان انبوه رسانه های اينترنتی گذاشت. اين تارنما می خواهد در خدمت برگزاری کنگره مشترک قرار گيرد. اين کنگره  توسط سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)، سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ـ طرفداران وحدت چپ و کنشگران چپ تدارک می شود. اين سه جريان می خواهند وحدت کنند و تشکل حزبی واحد را پايه گذاری کنند.

سه جريان برای برگزاری کنگره، طرحی را به عنوان "طرح برگزاری کنگره مشترک" تهيه کردند. در طرح، راه اندازی رسانه های مورد نياز پروژه پيش بينی شده بود. هيئت برگزاری کنگره مشترک که مسئوليت برگزاری کنگره را برعهده دارد، حول ضرورت راه اندازی تارنما به گفتگو و تصميم نشست و مسئوليت آن را به گروه کار تبليغات و رسانه ها سپرد.

تارنمای "به پيش" با اهداف زير راه اندازی شده است:

 • اطلاع‌رسانی از تدارک برگزاری کنگره مشترک به علاقمندان وحدت چپ و اعضاء نيروهای نامبرده.
 • موضوعات اصلی در دستورکار کنگره، منشور و اساسنامه سازمان واحد مشترک خواهند بود. طرح این دو سند، پس از تدوین برای تبادل نظر، دريافت نقد و پيشنهادهای صاحب نظران و دوستداران وحدت چپ منتشر و مبتنی بر اين پيشنهادها تدقيق و تکميل خواهد شد. تارنمای "به پيش" محل بحث و گفتگو و ارائه نظر و پيشنهادها در این زمینه خواهد بود.

 

 • چپ در عموميت خود با مسائل چالش برانگيز بسياری در عرصه نظری و برنامه ای مواجه است. لازم است اين مسائل طرح و به بحث و گفتگو گذاشته شوند تا صاحب نظران و فعالان سياسی چپ حول آن ها اظهار نظر کنند. تارنمای "به پيش" می کوشد طراح و سازمانگر مباحث پیرامون مسائل چالش برانگيز و بنیان های برنامه ای آن برای جامعۀ ایران باشد.

 

 • برای ما که گام در راه پايه گذاری سازمان واحد گذاشته ايم، علاوه بر منشور و اساسنامه، الگوی سازمانی که می خواهيم بسازيم مورد بحث و گفتگو است. تارنمای "به پيش" به مباحث حزب و حزبيت، اساسنامه و الگوهای حزبی می پردازد.

 

 • تجارب جريان های چپ در عرصه های گوناگون برای ما ارزشمند است. تجاربی که می‌توانند در شکل‌گيری و تحکيم سازمان واحد موثر افتند. "به پيش" تلاش خواهد کرد که اين تجارب را بازتاب دهد.

 

 • "به پيش" مواضع سياسی مشترک سه جريان را بازتاب خواهد داد. اين مواضع به صورت اعلاميه  و بيانيه  تدوين و در "به پيش" منتشر خواهند شد.

 

 • "به پيش" برای برقراری ارتباط فعال با کسانی که می خواهند در روند برگزاری کنگره و در کنگره مشارکت کنند، تلاش خواهد کرد.

 

 • سرانجام اینکه بیشترین تاکید این تارنما بر مباحث و گفتمان‌های فکری، برنامه‌ای و سیاسی خواهد بود.

 

برای راه اندازی تارنمای "به پيش" با اهدافی که برشمرده شد، عده ای از رفقا داوطلب شدند. داوطلبين، مسئوليت هيئت تحريريه "به پيش" را پذيرفتند و از ميان خود شورای دبيران را برگزيدند. شورای دبیران نسبت به فعالیت و کارنامه سایت مسئولیت جمعی خواهد داشت.

 

شورای دبيران ابتدا "شماره صفر" تارنما را بطور آزمايشی انتشار درونی داد. بعد از رفع اشکالات آن، مطالب دريافتی در تارنما درج گرديد و در اختيار هيئت برگزاری کنگره قرار گرفت. با تصميم هيئت برگزاری کنگره، اينک تارنمای "به پيش" انتشار می يابد. آغوش تارنمای "به پيش" بر روی نوشته های تحلیل گران و فعالان سیاسی باز است. از هر نوشته ای که در خدمت آزادی، دمکراسی، عدالت اجتماعی و اهداف تارنماست، استقبال خواهد شد.

 

تارنمای "به پيش" می خواهد در خدمت برگزاری پربار و موفق کنگره مشترک قرار گيرد، با علاقمندان به وحدت سه جريان ارتباط برقرار کند، توصيه ها، تذکرات، پيشنهادها و نقدهای آن ها را پذيرا شود، نگاه به درون را با نگاه به بيرون همراه سازد و در خدمت شکل دادن به سازمان چپ برنامه محور و سياست ورز قرار گيرد. اميد است "به پيش" با ياری نيروهای سه جريان و علاقمندان به ارتقای چپ ایران بتواند به اهداف خود دست يابد.

به اميد ياری همه دوستداران وحدت چپ برای برگزاری کنگره ای پربار و موفق و پايه گذاری سازمان چپ دموکرات و سوسياليست.

دیدگاه‌ها

نازنین

قبل از وحدت هر یک از نیروهای چپ به یک خانه تکانیِ درست و حسابی نیاز دارند. اول مشخص کنند که تعریفشان از چپ چیست؟ بعد مواضع کلی اشان را در ارتباط با معضلات منطقه ای و جهانی روشن کنند و در زمینه داخلی نیز مدل اقتصادی مورد نظر شان را بیان کنند.
نمی شود با یک نام اما با هزار خط گامی بسوی وحدت برداشت. نتیجه چنین وحدتی باز تفرقه و سرخوردگی خواهد بود. در همین سه سازمان کم نیستند افرادی که با امپریالیسم همسویی دارند یا حداقل در برابر سلطه جویی های آن سکوت کامل می کنند. هستند کسانی که برای مقابله با حاکمیت ایران تن به همراهی با اسرائیل و عربستان هم می دهند. هستند کسانی که در عمل طرفدار نولیبرالس=یسم هستند. کافیست کمی به دور و بر خود نگاه کنیم و صادق باشیم. 
این جمع ها در حاضر باشگاه دوستان سابقند و نه سازمان های چپ. اول از همه باید خط ومرزها مشخص شوند و بعد از لایروبی های لازم به سمت وحت چپ ها رفت. وگرنه تجربه جمهوری خواهان حال لائیک یا لابی ایست، تکرار خواهد شد. 

چ., 15.11.2017 - 15:22 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.