رفتن به محتوای اصلی

پیام تبریک به خانم نسرین ستوده به مناسبت دریافت جایزه حقوق بشری «روبرت بدینتر»

پیام تبریک به خانم نسرین ستوده به مناسبت دریافت جایزه حقوق بشری «روبرت بدینتر»
شنبه, 19. نوامبر 2022 - 10:48

هشتمین کنگره‌ی بین‌المللی علیه مجازات اعدام، جایزه «روبرت بدینتر» را به نسرین ستوده، وکیل مدافع، زندانی سیاسی و فعال حقوق بشری کشورمان اعطا کرده‌است. این جایزه به نام «روبرت بدینتر» وزیر دادگستری فرانسه در سال ۱۹۸۱ نامگذاری شده‌است که نقش مهمی در لغو مجازات اعدام در فرانسه داشته‌است. این کنگره، امسال در برلین و با حضور ۱۵۰ نماینده از ۱۲۸ کشور جهان طی سه روز برگزار شد.

نسرین ستوده در پیام خود به هشتمین کنگره‌ی بین‌المللی علیه مجازات اعدام «از همه‌ی جهانیان و از این کنگره» خواست که «در این روزهای سخت چشم و گوش ایرانیان حق طلب باشند؛ روزهایی که ناعادلانه جوانانی را زیر حکم اعدام می‌برند که از حق قانونی خود برای شرکت در اعتراضات "زن،زندگی،آزادی" استفاده کرده‌اند.»

 او هم چنین تاکید کرد که « این روزها، افکار عمومی در ایران، بیش از هر زمان دیگری به لغو مجازات اعدام و هم‌سو با اهداف جامعه ی حقوق بشری جهانی برای تحقق زندگی مبتنی بر صلح، عدالت و قانون نزدیک تر شده است. از این رو از شما به عنوان نهاد مدنی معتبر، می خواهیم به ما در استقرار صلح، عدالت و محو مجازات اعدام کمک کنید، باشد که حمایت و همراهی شما در رسانیدن فریادهای عدالت خواهی ایرانیان، آغازی باشد برای پایان مجازات اعدام.»

نسرین ستوده، وکیل مدافع زندانیان سیاسی و مدنی،فعال حقوق بشر، بارها به دلیل فعالیت‌هایش زندانی شده و هنوز هم زندانی است. او یکی از چهره‌های شاخص مخالف اعدام و نقض حقوق بشر در ایران است. اعطای این جایزه از جانب کنگره‌ی بین‌المللی علیه مجازات اعدام به او، ارجگذاری بین المللی بر تلاش‌های او  طی چندین دهه‌ی گذشته‌است.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) دریافت جایزه‌ی «روبرت بدینتر» را به خانم ستوده تبریک می‌گوید و تلاش هايش برای لغو اعدام و دفاع از حقوق بشر و زندانيان سياسی را ارج می گذارد. توجه بین المللی بر کار ایشان در زمینه دفاع از حقوق بشر و مبارزه برای لغو اعدام را، در این برهه‌ی طوفانی کشورمان که انقلابی در آن در جریان است، نقطه‌ی قوتی برای همه مبارزان راه آزادی کشور، قبل از همه زنان و دخترانی است که برای ابتدائی‌ترین حقوق خود در جنبش «زن، زندگی، آزادی» جان خویش را برکف نهاده و علیه  یکی از سبع‌ترین نظام‌های سرکوبگر تاریخ، بیش از دو ماه است که ایستاده‌اند و برای رهائی از استبداد جمهوری اسلامی و بنای  آینده‌ا‌ی آزاد مبارزه می‌کنند.

هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
۲۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸ نوامبر ۲۰۲۲

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.