رفتن به محتوای اصلی

در بزرگداشت یاد و خاطره جلال طالبانی سیاستمدار برجسته و واقع بین

در بزرگداشت یاد و خاطره جلال طالبانی سیاستمدار برجسته و واقع بین
شنبه, 7. اکتبر 2017 - 14:16

با درگذشت جلال طالبانی، مردم عراق و به ویژه اقلیم کردستان، یکی از باتجربه ترین و مجرب ترین سیاست مداران خود را از دست داد. او تجربه، ظرفیت و توانائی آن را داشت که در هر بن بست سیاسی راه چاره ‌ای پیدا کند. در برخورد با مشکلات بزرگ همواره به دنبال راه حلی قابل قبول برای همه طرفین بود. اندوخته یک عمر مبارزه و تلاش سیاسی، بهترین تضمین او در ایجاد امکان برون رفت از هر وضعیت دشوار بود. در لحظات حساس بحرانی امروز، خلاء وجود او بیش از پیش احساس می شود. بی ترديد در صورت سالم بودن جلال طالبانی در زمان برگزاری همه پرسی در کردستان عراق، او می توانست در انجام مدبرانه همه پرسی نقش موثر ايفاء کند.

انتخاب او به ریاست جمهوری عراق شانسی برای گذار سنجیده تر از بلبشوی بعد از جنگ، اشغال، ترور و تخریب در عراق بود. در عین حال، حضور او به عنوان یک شهروند کرد در موقعیت ریاست جمهوری عراق، تحول مهمی در منطقه ما، نشانه امکان پذیر بودن رویکرد متفاوت، یک گام بزرگ در به رسمیت شناختن حقوق شهروندی فارغ از مذهب، ملیت و نژاد و ارج گذاری به تمامی آن ارزش های والائی بود که بیش از نیم قرن، زندگی خویش را وقف تحقق آن ها کرده بود.

جلال طالبانی نقش برجسته ای در نزدیکی نیروهای سیاسی مختلف به همدیگر و در تنظیم قانون اساسی جدید عراق داشت. بسیاری از بندهای این قانون در عرصه های مختلف از جمله در به رسمیت شناختن حقوق زنان، اقلیت ها و نیز حقوق اساسی مردم کردستان عراق، از اندیشه ها و عمل او تاثیر پذیرفته است. او در کردستان به عنوان یک سیاستمدار و مبارز کهنه کار، محبوبیت خاص خود را داشت و در عراق بعد از صدام گره گشای بسیاری از حلقه‌های کور جامعه سیاسی عراق در دوران پرتلاطم شعله ورشدن درگیری های قومی و مذهبی بود.

«مام جلال» یار خستگی ناپذیر آزادی خواهان منطقه و مردم عراق بود. او دوستی دیرینه و پایداری با سازمان های چپ ایران داشت. درگذشت او خسرانی برای مردم اقلیم کردستان عراق، اتحادیه میهنی کردستان و دوستان پرشمار او در منطقه است. ما فقدان «مام جلال» را به خانواده‌ طالبانی، همسر ایشان هیرو خان و فرزندانش، و یاران و دوستداران او تسلیت می گوئیم و خود را در سوگ آنان شریک می دانیم.

هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

هیئت مسئولین کنشگران چپ

هيئت هماهنگی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ـ طرفداران وحدت چپ

۱۴ مهرماه ۱۳۹۶

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.