در سوگ رفیق رضا رضایی و در گرامی‌داشت یاد او!

در سوگ رفیق رضا رضایی و در گرامی‌داشت یاد او!
پنج‌شنبه, 3. نوامبر 2022 - 20:07

خبر داشتیم کە بیمار است. سال‌ها بود کە تحت درمان بود و با آن در حال نبرد. با این وصف تا آخرین روز زندگی بسیار پرکار،همیشه امیدوار و با روحیە زیست و برای اعتقادات‌اش مبارزە کرد.
 
رفیق رضا رضایی متولد سال ١٣٣٩در نورآباد ممسنی بود  و ٦٢ سال بیشتر نداشت. در آغاز جوانی بە مانند جوانان بسیاری که هوادار جنبش فدایی شدند. تا زمانی کە مجبور بە فرار از کشورش شد و از نروژ سر در آورد در کنار رفقایش مبارزە کرد. بە محض ورود بە نروژ نیز فعالیت های سیاسی و اجتماعی خود را در تشکیلات سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) تا چند سالی دنبال کرد و مدتی جزو مسئولان تشکیلات سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) در نروژ بود. بعد از اقامت در نروژ بە حزب چپ سوسیالیستی نروژ پیوست و یک دوره، مسئول کمیتە روابط بین الملل این حزب بود.

رضا اهل مرام و مسلک و پرنسیب، در گفتار صریح و شفاف و در عمل جسور بود. هر جا کە احساس می کرد موضوعی با اعتقادات و روش و منش اش تناقض دارد و کوشش برای اصلاح بی نتیجە می‌ماند، خود را کنار می کشید. رضا علاوە بر مسئول کمیتە روابط بین المللی حزب چپ دو دورە نیز عضو شورای شهر اسلو بود و از سازمانگران و اعضای چند تشکل مدنی در نروژ بود.

زمانی کە حزب چپ با اعزام نیروی نظامی بە افغانستان تمایل نشان داد و آن را تصویب کرد از مسئولیت‌اش استعفا داد، از حزب سوسیالیست‌های چپ هم کنارە‌گیری کرد و بە حزب تازە تاسیس «سرخ» پیوست و تا پایان زندگی پر بار خود با این حزب ماند. رهبر حزب سرخ نروژ در رثای او نوشت: «من می دانم ما بسیارانیم  که برای آن‌چه تو به آن اعتقاد داشتی و برای آن جنگیدی، مبارزه خواهیم کرد. بابت آن‌چه که برای خیلی ها بوده‌ای و برای تمام کارهایی که برای خیلی‌ ها انجام دادی، بسیار سپاسگزارم. رفتنت خیلی زود بود. دل‌مان عمیقا برایت تنگ می‌شود. گرم‌ترین افکار من برای خانواده‌ات.»

رضا با این‌کە سال‌های زیادی بود کە از سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) جدا شدە بود، در جریان فعالیت‌هایی کە برای تشکیل حزب چپ ایران (فدائیان خلق)  می‌شد، بە‌عنوان کنشگر مستقل قرار داشت و از آن حمایت می‌کرد. بعد از تشکیل حزب چپ ایران (فدائیان خلق) نیز او اگر چە به‌خاطر حضور فعال در حزب سرخ و مشغلەها‌ی زیاد، فعالیت تشکیلاتی با حزب چپ ایران نداشت، ولی از حامیان پایدار حزب بود.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) درگذشت رفیق رضا رضائی را بە خانوادە، رفقا، یاران و دوستان او تسلیت می‌گوید و خود را در اندوه از دست دادن رفیق شریک می داند و یاد عزیزش را گرامی می دارد.

دفتر شورای مرکزی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
۱۲ آبان ۱۴۰۱ - ۰۳ نوامبر ۲۰۲۲

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.