ممنوع الکار شدن سینماگران نامدار و ممنوع التصویر شدن علی کریمی، بازتاب هراس رژیم از قدرت جنبش مردم است!

ممنوع الکار شدن سینماگران نامدار و ممنوع التصویر شدن علی کریمی، بازتاب هراس رژیم از قدرت جنبش مردم است!
دوشنبه, 22. اوت 2022 - 00:46
image-20220725204320-1

هر چه جنبش‌های اعتراضی مردم گسترده‌تر و همبستگی با معترضان به سیاست‌های حکومت بیشتر می‌شود،  تقلای رژیم برای سرکوب این جنبش‌ها و ایجاد هراس در میان حامیان حقوق و آزادی‌های مردم  نیز بیشتر و جنون‌آمیزتر می‌شود.

وزیر ارشاد جمهوری اسلامی اعلام کرده است که همین هفته لیستی از ممنوع الکار شده‌ها را منتشر خواهد کرد و منظور او ممنوع الکار شدن امضا کنندگان بیانیه‌ی سینماگران در اعتراض به سرکوب مردم معترض در خوزستان بعد از فروریزی مجتمع متروپل، و خطاب به نیروهای سرکوب با عنوان «تفنگت را زمین بگذار» است.  که ۱۷۰ سینماگر آن را امضا کردند و از نیروهای مسلح خواستند که مردم را نکشند و دستور فرماندهان خود را اجرا نکنند.

در اقدامی دیگر، بعد از آن که علی کریمی فوتبالیست نامدار کشور مان، به حیف و میل میلیاردها تومان تحت عنوان نذری، توسط نهادهای دولتی، از جمله شهرداری تهران، اعتراض و توییت کرد «میلیارد‌ها تومان خرج می‌کنیم نذری بدهیم و در پایان آرزوی شفای بیماری را داریم که برای نداشتن پول درمان می‌میرند» مورد هجوم اوباش و عوامل حکومتی، رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران و شخص خامنه‌ای قرار گرفت، تهدید شد و به سخیف‌ترین وجه مورد حمله قرار گرفت و دست آخر از طرف شهرداری تهران ممنون‌التصویر اعلام شد و تمامی بیلبوردهای تبلیغاتی با تصویر او از سطح شهر جمع شد. برخوردی که با فوتبالیست نامدار دیگر کشور وریا غفوری نیز بعد از حمایت علنی از اعتراضات مردم صورت گرفته‌بود. مخالفت با حکومت نه تنها عمومی شده‌است، بلکه مقابله با سیاست‌ها و فساد آن در سطح نخبگان جامعه هم به امری روزمره تبدیل شده‌است.

در جمهوری اسلامی حذف منتقدان و مخالفان، کشتار زندانیان امر معمول بوده و هست. اما آن‌چه این روزها بیش از همه نمود دارد، بازداشت، تهدید، ممنوع الکار و ممنوع التصویر کردن چهره‌های شناخته شده‌ی هنری، ورزشی و فرهنگی در ابعادی بی سابقه ‌است که اخیرا برای خاموش کردن صداهای اعتراض علیه سرکوب مردم و نیز غارت اموال عمومی توسط مدیران فاسد حکومت، به نام دین و مناسک دینی، برخاسته‌اند.

رخشان بنی‌اعتماد یکی از سینماگران برجسته‌ی کشورمان در واکنش به تهیه‌ی لیست هنرمندان ممنوع الکار، نوشته‌است: «هنرمندِ بی‌اعتنا به شرایط جامعه، هنرمند نیست. هنرمند، مزدور و رعیت اربابانِ پادگانی نیست که سر به امربری خم کند. ممنوع‌الکار کردن هنرمندان سینما و تئاتر، اعلام‌شده و نشده، برای ارعاب همه‌ی اهالی فرهنگ و هنر است تا چشم بر اتفاقات پیرامون ببندند. گرو گرفتنِ حق مسلم کار و بیان، به ازای سکوت و انفعال در برابر فشار و تنگنا و رنجی که در این دوران بر مردمان تحمیل شده، رسم دولتمردی نیست!»

در روزهایی که دستگاه سرکوب رژیم اعتراض به حجاب اجباری را به «اجتماع و تبانی علیه جمهوری اسلامی، رابطه با خارج و اشاعه‌ی فساد  و فحشا» اعلام‌ می‌کند، سپیده رشنو، فعال فرهنگی را به زیر شکنجه برده و به خاطر اعتراض به دخالت یکی از اوباش رژیم به حریم خصوصی خود، بی‌شرمانه علیه او پرونده‌سازی می‌شود؛ دانشجویان چپ هم‌چون لیلا حسین‌زاده برای چندمین بار بازداشت و زندانی می‌شوند و ده‌ها فعال کارگری، اعضای انجمن صنفی معلمان کشور۷ مدافعان حقوق کارگران هم‌چون سپیده قلیان هم‌چنان با اتهامات واهی زندانی هستند و هر کجا که اعتراضی صورت می‌گیرد، تفنگداران و چماقداران حکومت به آن‌جا و برای کشتن مرم اعزام می‌شوند؛ حضور چهره‌های شناخته شده‌ی کشور در مقام دفاع از حقوق و آزادی‌های مردم و برآمد مدنی آن‌ها نیاز جنش‌های اجتماعی و درخدمت تقویت مبارزات مدنی و شهروندی علیه خودکامگی و استبداد حکومتی است.   

هدف تهاجم جمهوری اسلامی علیه چهره‌های برجسته‌ و آزاداندیش هنری، فرهنگی و ورزشی کشور تقلائی برای در هم شکستن شجاعت و جسارت آن‌ها در دفاع از حقوق شهروندان در اعتراض  و مخالفت علیه حکومت است. این چهره‌ها از محمد رسول‌اوف، جعفر پناهی تا علی کریمی و وریا غفوری،  سنگر ایستادگی در برابر هجوم استبداد حاکم و تکیه‌گاهی در مبارزات مدنی مردم علیه جمهوری اسلامی هستند.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) بازداشت، زندانی و ممنوع الکار کردن سینماگران کشور و تهاجم علیه چهره‌های معترض ورزشی را نشانه‌ای از هراس  از گسترش جنبش مردم در مقابله با رژیم و تقلائی برای اعمال کنترل بر جامعه‌ای می‌داند که از درون و از اعماق به جنبش در آمده و با قدرت عمل خود ارکان استبداد دینی را به لرزه در آورده‌است. این قدرت عمل جنبش‌های مدنی مردم است که عرصه را بر حکومت تنگ‌تر کرده‌است. ممنوع الکار کردن دسته جمعی سینماگران و یورش به علی کریمی و دیگران توسط باندهای وابسته به سپاه پاسداران تا خود خامنه‌ای، بازتابی از هراس آن‌ها از پیشرفت مبارزات مردم علیه وضعیت حاکم بر کشور و برای عبور از این نظام فاسد و سرکوبگر است.

هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
 ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰ اوت ۲۰۲۲

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.