۱۷ ماه مه، روز مبارزه علیه هوموفوبیا، فرصتی برای دفاع از حقوق اقلیت‌های جنسی و طرح مطالبات آن‌ها

۱۷ ماه مه، روز مبارزه علیه هوموفوبیا، فرصتی برای دفاع از حقوق اقلیت‌های جنسی و طرح مطالبات آن‌ها
دوشنبه, 16. می 2022 - 21:54

هفدهم ماه مه، از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون، روز جهانی مبارزه علیه هوموبیا اعلام شده است و روز آگاهی رسانی و اقدام علیه خشونت و تبعیض علیه هوموفوبیا و عدم پذیرش تنوع جنسی و هویت‌های جنسیتی محسوب می‌شود. این روز در عین حال فرصتی برای طرح خواست‌های اقلیت‌های جنسی و جنسیتی و جامعه‌ی LGBTQQIAP در جهان  است. در این روز انجمن‌ها و نهادها، احزاب و تشکل‌های مدافع تنوع جنسی و هویت‌های جنسیتی تلاش می‌کنند تبعیض‌ها و تهدیدهائی را که همواره با آن‌ها مواجه‌اند، با افکار عمومی در میان بگذارند و با اطلاع‌رسانی درباره‌ی سرکوب و فشار سیستماتیک علیه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی برخی جوامع از جمله کشور ما، خواستار به رسمیت شناختن حقوق برابر آن‌ها شوند.

اقلیت‌های جنسیتی  در بسیاری از کشورهای جهان در معرض تبعیض سازمان یافته و خشونت‌‌های گسترده از طرف خانواده، محیط آموزش و مدرسه،  تا محل کار و مراکز اجتماعی قرار دارند. نه فقط دولت‌‌ها هویت آنان را به رسمیت نمی‌شناسد، بلکه بخش بزرگی از جامعه نیز تنوع جنسی و جنسیتی را برنمی‌تابد. در برخی از جوامع جهان حتی تبعیض علیه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی و تهدید زندگی‌ آن‌ها رسمی شده‌است و  گزینش‌ها و هویت‌های متفاوت آنان جرم محسوب می‌شود و از فرصت‌های برابر اجتماعی از جمله فرصت های شغلی محروم‌ هستند. ساختار  سنتی و بسته‌‌ی جوامع، بی تفاوتی در برابر این تبعیض و بی‌حقوقی را تشدید می‌کند.

در کشور ما، تبعیض یکی از ارکان جمهوری اسلامی‌ است. تبعیض علیه زنان، علیه دگراندیشان، علیه پیروان دیگر ادیان، علیه اقلیت‌های ملی و قومی تا اقلیت‌های جنسی و جنسیتی جزئی از ساختار حقوقی و ایدئولوژیک رژیم جمهوری اسلامی است. اقلیت‌های جنسی و جنسیتی نیز مانند سایر اقلیت‌ها در کشور ما، همواره در معرض سرکوب و خشونت سازمان‌یافته از سوی حکومت جمهوری اسلامی بوده‌اند. ‌نمود بارز آن جرم‌انگاری هویت‌های جنسی متفاوت، محاکمه و صدور احکام قضایی از قبیل شلاق، زندان، حتی قتل و اعدام است. از تبعات چنین سیاستی، اعمال خشونت سیستماتیک در مراکز درمانی تا ترویج خشونت فیزیکی و کلامی در خانواده و جامعه است کە حکومت نقش اصلی را در آن ایفا می کند.

مبارزە علیە هر نوع تبعیض جزء مهمی از برنامە و وظیفە حزب چپ ایران (فدائیان خلق) است. ما هموارە علیە تبعیض و اعمال تبعیض حکومت علیە اقلیت ها از جملە اقلیت‌های جنسی و جنسیتی مبارزە نمودە و آزار و اذیت و مجازت آنان به‌خاطر هویت جنسی و جنسیتی‌شان را، محکوم کردە و خواهان لغو فوری و بدون قید و شرط همە‌ی قوانین تبعیض‌آمیز در این خصوص هستیم. از نظر ما گرایش جنسی شهروندان امری شخصی و طبیعی است و از این لحاظ نباید تبعیضی میان شهروندان وجود داشتە باشد. این حق طبیعی بایستی از طرف دولت‌ها و شهروندان، اکیدا محترم شمردە شود و به‌واسطە‌ی آن نبایستی کسی مورد تبعیض واقع و یا مجازات شود.

امسال ۱۷ ماه مه، روز مبارزه علیه هوموفوبیا، مصادف است با جنبش‌های اعتراضی وسیع مردم کشورمان علیه گرانی، تداوم اعتراضات گسترده‌ی معلمان و کارگران در سراسر کشور، بازداشت‌ها و دستگیری فعالان جنبش کارگری و معلمان، یورش حکومت به مردم معترض به گرانی و شلیک به سوی آن‌ها در برخی نقاط کشور. در چنین هنگامه‌ای است که تلاش برای ایجاد همبستگی بین جنبش‌های اعتراضی مردم در تمامی عرصه‌ها، به شرط موفقیت مبارزات ضد تبعیض و حق طلبانه تبدیل می‌شود.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) با تاکید بر همبستگی در مبارزات جنبش‌های حق طلبانه و ضد تبعیض در تمامی عرصه‌ها، برای تامین برابری همه‌ی شهروندان کشور و رفع کلیه‌ی اشکال تبعیض و ایجاد فرصت‌های برابر برای همگان مبارزه می‌کند؛ از برابری در همه‌ی‌ زمینه‌ها و برخورداری از زندگی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی متناسب با شان انسانی پشتیبانی می کند. ما تبعیض و خشونت علیه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی را محکوم می‌کنیم و خواستار به رسمیت شناختن حقوق برابر آن‌ها با دیگر شهروندان کشور هستیم.

هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶ مه ۲۰۲۲

  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.
  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!