خبری بد برای اوکراینی ها و برای همه جهان

خبری بد برای اوکراینی ها و برای همه جهان
جمعه, 4. مارس 2022 - 15:42
مترجم:

در باره مذاکره دیروز[پنجشنبه سوم مارس  ۲۰۲۲]، میان ولادیمیر پوتین و طرف اصلی صحبت او در غرب، امانوئل ماکرون، الیزه، کاخ ریاست جمهوری فرانسه، اطلاعات زیادی را بیرون داده است. در این مذاکره، عجیب ترین مورد، که هیچ جایی برای چشم انداز پایان سریع این جنگ وحشتناک باقی نمی گذارد، این است که رئیس جمهوری روسیه همان چیزی را در گفتگوی خصوصی می گوید که در انظار عمومی بیان می کند. 

می توان درک کرد که رئیس یک رژیم خودکامه، نسخه ای سر هم بندی شده از واقعیت را "خرج بکند"، تا نظر مثبت مردمش  به یک جنگ جلب شود. در اینجا، روایت، یک رژیم نازی است که با پشتیبانی غرب،  ممکن است تهدیدی برای روسیه بشود. هیچکس نمی تواند باور کند که حکومت رئیس جمهور زلنسکی، از نازی ها تشکیل شده باشد، گرچه بی تردید نازی در اوکراین وجود دارد همانطوری که از سوی دیگر در روسیه هست؛ لیکن نقش پروپاگاند این است که  دروغ و فریب، باور شود.

برعکس حیرت آور می باشد اینکه، در یک مذاکره، که خود ولادیمیر پوتین، رئیس یک دولت دیگر را به آن فراخوانده، او همان عناصر چرب و رنگ کرده پروپاگاند را تکرار کند. او، حتی یک لحظه نمی تواند تصور کند امانوئل ماکرون، که ولاودیمیر زلنسکی را می شناسد،  باور کند که این هنرپیشه سابق یهودی، رژیمی نازی را هدایت می کند! بنا به اطلاع کاخ الیزه، رئیس جمهور فرانسه به اوپاسخ داده است : "تو برای خودت داستان روایت می کنی".

چندی است فرضیه ای نقل می شود و این تناقض را این گونه توضیح می دهد که رئیس جمهور روسیه از واقعیت به اندازه ای دور شده که باور او به پروپاگاندهای خودش، ناگزیر شده است. این دوری بی اندازه از واقعیت، از طبیعت قدرت او، که شیوه رفتارش با مسئولین عالیمقام  روسیه در تلویزیون، آن را نشان داده و از منزوی شدن مضاعف او با کووید، ناشی شده است.

خرابه های ژیتاومیر در اوکراین، بر اثر بمباران روسی ها که سه کشته به جا گذاشته است. 

© AFP / Emmanuel DUPARCQ / AFP

 

احتمال دیگر این است که این رفتار متناقض او، عاقبت گرایی، حتی دیوانه و خطرناک نشان دادن خود، عنصری از جنگ روانی باشد.

این ها بعنوان توضیح کافی نیستند. بدیهی است اوکراین با گفتاری فوق العاده چفت و بست شده متهم شده  است.  تبدیل این روایت  به باصطلاح "واقعیت جایگزین"، با تکرار مستمر آن انجام می شود.

در این مورد، آژانس روسی RIA نووستی مثال خوبی را به ما نشان داده است. این آژانس، متنی که تهیه شده بود برای انتشار بمحض پیروزی بر اوکراین، اشتباها بنحوی پیشرس آنلاین قرار داد. متن، فورا حذف شد، لیکن سحر اینترنت است که هیچ چیزی از دست نمی رود. این متن خواندنی است و خیلی چیز ها می گوید. متن توسط "بنیاد نوسازی سیاست" به فرانسه ترجمه شده است. 

 متن در ابتدا، بما می گوید که "پیروزی" بزرگ داشته شده، پیروزی بر تمامی اوکراین را شامل می شود و نه فقط کناره. سپس این که هدف وحدت تمام مردم روسی است که در روسیه، بلوروسی و اوکراین مشخص می شود.

و بالاخره، این که روسیه، از آغاز این جنگ، در مقابله با غرب بسر می برد. متن بزرگداشت پیروزی تاکید می کند: "روسیه غرب را نه تنها به چالش کشید، بلکه آشکار ساخت که عصر تسلط جهانی غرب را می توان کاملا و قطعا پایان یافته دانست."

بنابراین می توان درک کرد که ولادیمیر پوتین، در بکار بردن تمامی امکانات برای رسیدن به اهدافش، تردید نخواهد کرد،  و با به کار بردن ارتش روسیه می دانیم این اراده یعنی چی.  "بدتر در راه است"، و  پوتین می خواهد همه اوکراین را بگیرد،  این ها، نتیجه گیری امانوئل ماکرون بودند از مذاکره دیروز. خبر بدی برای اوکراینی ها و خبر بدی برای همه جهان.

پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۳ مارس ۲۰۲۲

پییر هاسکی – ژئوپولیتیک – فرانس اینتر

ترجمه از : نادر عصاره

منبع به فرانسه

https://www.franceinter.fr/emissions/geopolitique…

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.