رفتن به محتوای اصلی

لشکر کشی پوتین به اوکراین و پیدایش جنگ سرد

لشکر کشی پوتین به اوکراین و پیدایش جنگ سرد
جمعه, 25. فوریه 2022 - 09:44
مترجم:

ولادیمیر پوتین، جنگ با اوکراین را اعلام کرد و هیچ چیز و هیچ کس نتوانست مانع او  از این جنگ  شود. کلمات دیشب آنتونیو گوتریش، دبیر کل سازمان ملل متحد، سازمان مسئول پاسداری از صلح در جهان، شنیدنی بودند. کلمات او، انعکاس ناتوانی جهان بود در برابر اراده مردی که با سرسختی و سازش ناپذیری،  تعدی به کشوری مستقل را نقشه کشیده است. گوتریش اعلام می کند «من خطا کردم. ایکاش امروز خیلی اشتباه نباشد که از صمیم قلب، ازتان بخواهم پرزیدنت پوتین، مانع از حمله ارتش اتان به اوکراین بشوید.»

این کلمات مایوسانه، برای تاثیر گذاری بر ولادیمیر پوتین، شانسی نداشتند. بنابراین، او، در نیمه شب، دستور تهاجم به اوکراین را داد. در اعلام فرمان حمله، با اخطاری  غرب را که ممکن است به دخالت میل کند،  تهدید کرد «به بلایی که هیچگاه قبل از این در تاریخ اتان ندیده اید» - اینها کلمات و حرف های او هستند که  باور به امکان بیان آن ها  سخت دشوار است از سوی رهبر یک قدرت بزرگ هسته ای، عضو دائمی شورای امنیت.

با این حرف ها مردی خشمگین، در پیوند با گفتار تجدید نظرطلبانه اش در دوشنبه ۲۱ فوریه، که به انکار حتی وجود هویت اوکراینی پرداخت، رویداد غم انگیز را اعلام کرد. در هر مرحله، به باقی ماندن او در محدوده آن مرحله باور کرده، و به لجاجت  دیکتاتوری رو به پیری، با وسوسه انتقام گرفتن از تاریخ، کم بها داده می شد. 

این جنگ از لحظه ای اجتناب ناپذیر شد که هیچکس برای پرداخت بهای مخالفت با ولادیمیر پوتین آماده نبود. در هنگامی که نشانه های جنگ وضوح می یافتند، جو بایدن، رئیس قدرت اصلی جهان، روی کانال NBC مورد پرسش قرار گرفت: ژورنالیست از او می پرسد آیا در وضعیت تهاجم روسیه، او برای خروج  اتباع اوکراینی اش سرباز آمریکایی خواهد فرستاد. پاسخ او: « به این فکر نمی کنید، اگر یک سرباز آمریکایی رو در روی یک سرباز روسی پیدا شود، وقوع جنگ سوم جهانی است».

وقتی تنها قدرت هایی که می توانند با روسیه مخالفت و مقابله بکنند، اعلام عمومی می کنند که این کار را نخواهند کرد، دیگر بازدارندگی کارساز نیست.

از این موقع، دیپلماسی چیزی نبوده جز پوشش یک مسیر زیگزاگی اجتناب ناپذیر تا جنگ. اظهارات صریح سفیر روسیه در سوئد در مورد تهدید تحریم همه چیز را بیان می کند: "بی خیال".

بنابراین اوکراین، در برابر روسیه، تنها ست. اوکراینی ها این را از ابتدا می دانند، علیرغم تمامی اعلامیه های همبستگی، دادن اسلحه در دقایق آخر، و اولین مجازات ها علیه روسیه، آن ها تنها هستند. 

این جنگ، یک فاجعه همه گیر است. بدیهی است اوکراینی ها هستند که توان آتشباری روسی ها را باید لمس کنند. لیکن این اختلافی است که برای ما جهان را عوض و عصر را تغییر می دهد: پوتین یک خطای غیر قابل جبران را مرتکب می شود،  جهان  در جنگ سرد جدیدی گرفتار می شود که  عبور از آن سال ها زمان می برد.

ولادیمیر پوتین، مانند جمهوری چین "زینگ جی پینگ"، که به واکنش او به  دقت نگریسته خواهد شد، باور کرده اند که غرب در ضعف و سستی است و موقع تغییر تناسب قوا فرا رسیده است. جنگ اوکراین، نابخردانه و غیر عادلانه است، لیکن از اکنون به بعد، واقعیتی بر دوش  همه است. ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، دنیا وضعیت بشدت خطرناکی  را پیدا کرده که ما برای آن آماده نیستیم. 

ترجمه از نادر عصاره

پنجشنبه ۰۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۴ فوریه ۲۰۲۲

منبع به فرانسه 

https://www.franceinter.fr/emissions/geopolitique…

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکتونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.