محاکمه حمید نوری، نخستين دادگاه جنايتکاران کشتار ۶۷

پنج‌شنبه, 12. اوت 2021 - 00:29

تا کنون دادگاه هائی در برلین آلمان و بلژیک و فرانسه برای محاکمه تروريست های جمهوری اسلامی بخاطر ترور مخالفين برگزار شده است. اما این نخستین دادگاهی است که يکی از جنايتکاران کشتار ۶۷ را به محاکمه می کشد. دادگاه سوئد به يک معنی آغازی است برای محاکمه سران جمهوری اسلامی که فرمان کشتار و ترورها را صادر کرده اند. و هشداری است برای همه آدمکشان که بدانند جهان برای گریز از دست عدالت بسیار کوچک شده است.

محاکمه حمید نوری، نخستين دادگاه جنايتکاران کشتار ۶۷

دادگاه حمید نوری مشهور به عباسی آغاز شده است. حمید نوری دادیار قضائی زندان های اوین و گوهر دشت به اتهام مشارکت در کشتار زندانیان در ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸ برابر ۹ نوامبر ۲۰۱۹ در فرودگاه استکهلم سوئد دستگیر گردید. روند دادرسی او یکسال و نه ماه به طول انجامید. او در ۱۷ جلسه برای رسیدگی به پرونده اش شرکت کرده است. دادگاه رسیدگی به اتهامات حمید نوری دیروز با ریاست قاضی توماس زاندر آغاز به کار کرد. کیفرخواست او توسط دادستان پرونده خانم کارلسون تنظیم و ارائه شده است. این پرونده که ۱۱۰ شاکی و ۵۰ شاهد دارد، قرار است پس از ۸۹ جلسه در آوریل سال ۲۰۲۲ به پایان برسد.

طی این مدت خانواده جانباختگان، زندانیان سیاسی سابق و فعالان مدنی و سیاسی برای جمع  آوری مدارک مستند و یافتن شاهد تلاش های ارزشمندی کرده اند که حاصلش به تشکیل دادگاهی انجامیده است که امروز حمید نوری را بر صندلی اتهام نشانده است. تا کنون دادگاه هائی در برلین آلمان و بلژیک و فرانسه برای محاکمه تروريست های جمهوری اسلامی بخاطر ترور مخالفين برگزار شده است. اما این نخستین دادگاهی است که يکی از جنايتکاران کشتار ۶۷ را به محاکمه می کشد. دادگاه سوئد به يک معنی آغازی است برای محاکمه سران جمهوری اسلامی که فرمان کشتار و ترورها را صادر کرده اند. و هشداری است برای همه آدمکشان که بدانند جهان برای گریز از دست عدالت بسیار کوچک شده است.

روند دادرسی تا کنون بدون تاثيرپذيری از قدرت ها پيش رفته است اما حضور فعالانه ایرانیان در دادگاه و جلو آن در هنگام محاکمه و پشتیبانی از تداوم آن، طنین این محکمه را بازتاب بیشتری خواهد داد و دخالت قدرت ها برای معامله در پشت صحنه را دشوارتر خواهد نمود. هم اکنون یکی از شهروندان ایرانی سوئدی احمد رضا جلالی گروگان رژیم جمهوری اسلامی است و رژیم ایران از او بعنوان گروگان برای معامله با دولت سوئد استفاده می کند. در عين حال رژيم ايران تمام توان خود را به کار گرفته که با تهدید، توطئه و تطمیع در امر دادخواهی جلو محاکمه حميد نوری را بگيرد. حکومت ایران خوب می داند موفقیت جنبش دادخواهی در محاکمه حميد نوری روحیه مردم و خانواده جانباختگان را تقویت کرده و موجب ایجاد ترس و ارعاب در دل دستگاه سرکوب و عاملان کشتار می شود. خصوصا در مقطع کنونی که حکومت با اعتراضات گسترده گروه های مختلف اجتماعی روبرو است. این موفقیت می تواند مبارزه علیه استبداد حاکم را گسترده تر سازد. از اینرو آماده است که هر امتیازی بدهد و دست به هر توطئه ای بزند تا از دامنه افت روحیه سرکوبگران بکاهد و در روند دادرسی و محاکمه اختلال ایجاد کند.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از محاکمه عادلانه حمید نوری یکی از عاملين کشتار در زندان‌های جمهوری اسلامی در دادگاه سوئد پشتیبانی کرده از اعضا و دوستداران حزب می خواهد که برای به سرانجام رسیدن این محاکمه با مراجع قضائی سوئد همکاری کنند. اهمیت دارد نیروهای اپوزیسیون جمهوری اسلامی که به امر دادخواهی عادلانه باوردارند در جریان این دادگاه یکصدا و هماهنگ به روند عادلانه محاکمه یاری برسانند. ما توجه دولت سوئد را نسبت به توطئه ها و سنگ اندازی های جمهوری اسلامی جلب کرده و یادآور می شویم که حکومت جمهوری اسلامی در گذشته در روند محاکماتی که در آلمان و فرانسه و اطریش صورت گرفت، کوشید در برابر روند دموکراتیک محاکمات سنگ اندازی نماید. انتظار ما از مقامات قضائی سوئد که به استقلال در نظر و عمل شهره اند به ثمر رساندن روند عادلانه دادرسی تا مجازات حمید نوری و برملا کردن نقش مقامات جمهوری اسلامی از جمله ابراهیم رئیسی است. اهمیت دارد که در جریان این دادگاه زوایای تاریک کشتار ۶۷ روشن تر شود.

 

هیئت سیاسی- اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ – ۱۱ اوت ۲۰۲۱

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.