جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸ ژوئن ۲۰۲۱

انتخابات ۱۴۰۰

۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی

میهمان: مهدی فتاپور

زمان: ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۷ ماه مه ۲۰۲۱

ساعت: ۹:۰۰ به وقت ایران؛ ۱٨:۳۰ به وقت اروپای مرکزی؛ ۱۲:۳۰ به وقت شرق آمریکا

 

لینک https://t.me/joinchat/ZaZfPGRmziwzZDE

 

پرسش‌های طرح شده در جلسه

- رفیق فتاپور خوش آمدید؛ به نظر میرسد با گرایش جدی حاکمیت در حل مسائل اش باغرب و همچنین زمینه سازی های جدی تر رابطه با چین و روسیه ، جمهوری اسلامی تلاش چندانی برای گرم شدن تنور انتخابات ندارد ، چرا که غرب هم پذیرفته است همه مسائل در ابران زیر نظر خامنه ای است و انتخابات و نتایج آن اهمیت چندانی ندارد و چین و روسیه نیز پیشاپیش رابطه با همین ساختار را پذیرفته اند با این تفاسیر آیا بحث انتخابات از نظر شما چه اهمیت و اعتباری دارد ؟

- اثر تحریم انتخابات بر روند و سیاست های کلان کشور چیست؟

- برخی می پرسند: "شما با رای ندادن چه حاصل خواهید کرد؟ میخواهید رژیم بداند که مخالف هستید؟ مگر رژیم نمیداند که مردم ناراضی هستند؟ پس فایده رای ندادن شما چیست ؟ " —- نظر شما در این مورد چیست ؟

- درود رفیق فتاپورعزیز، فرمودید انتخابات ازیک جنبه واقعی است وفرمایشی نیست. اولاَ درشعار تحریم انتخابات ازسوی حزب چپ عنوان فرمایشی ذکرشده، درثانی وقتی همون انتخابات درون حاکمیت حتی اگر برایرقابت بین خود آنها واقعی باشد، آیا میتوان آن را ازنقطه نظر مردم واقعی وغیر فرمایشی تلقی کرد؟ آیا جز اینست که برای ما بعنوان نیروی چپ محتوای این مضحکه مهم است یا پوسته ظاهریش؟

- رفیق فتاپور از صحبت هایتان چنین استنباط میشود که انتخابات تحریم؛ ولی روز انتخابات میشود شرکت کنندگان را که علی رغم خواست ما در انتخابات شرکت میکنند تشویق به انتخاب بین بد وبدتر بکنیم؟

- آیا کشوری را سراغ دارید که مردم جز افراد پیشنهادی طبقه حاکم فرصت رأی دادن به غیر را داشته باشند؟

- آیا وقتی برای گروهی از مردم برایشان فرق می کند که کدام جناح از حاکمیت بر سرکار بیایند، گروههای سیاسی می توانند در این امر منفعل باشند، و بعد در حرکت‌های مردم برای مطالبات مختلف رهنمود بدهند؟ می دانیم که جناحهای مختلف در مقابل مطالبات مردم متفاوت عمل می کنند.

- درود رفیق فتاپور عزیز؛ بدون تردید در موضوع انتخابات در جمهوری اسلامی یک پروژه سیاسی و مهندسی شده است که در چارچوب منافع طبقه حاکم و ساختار ولایت فقیه انجام می شود. اینکه تفاوت بین بعضی جریانات حاکم وجود دارد و حتی بعضا تاثیرات حاشیه یی هم در حوزه تحولات دارد قابل توجیه است اما در شرایطی که تضاد بین نهاد قدرت با نهاد مردم تشدید شده است حضور در چنین انتخابات مهندسی شده و فرمایشی دیگر تابع این تغییرات سطحی نخواهد بود و همانطور که شما هم اشاره کرده اید توجیه پذیر نیست. هم اکنون این سوال مطرح می شود که نیروهای اپوزیسیون ترقی خواه و سوسیالیستی در بدیل عدم مشارکت در چنین پروژه یی که شما تاکتیکی می دانید، آیا اولین گام ورود به پروسه اتحاد عمل نیست؟ و اینکه اگر به ضرورت اتحادعمل اعتقاد دارید به عنوان نماینده یک جریان سیاسی (حزب چپ ایران) چه گامی برداشته و در دعوت از جریانات سیاسی مترقی و چپ سوسیالیستی چه اقداماتی را انجام داده اید.

- با درود به رفقا راحله و فروغ و فتا پور عزیز پرسش این است منظور از تحریم فعال چیست؟ با سپاس

- فکر نمی کنید شورای نگهبان موثرتر از گروههای اپوزیسیون موفق بود که مردم را از پای صندوق رای آمدن منصرف کند؟

و موفق شد مجلسی یکدست از یک جناح بسیار راست و ارتجاعی تشکیل دهد. و دغدغه ای از پایین بودن مشارکت مردم ندارد.

- چند روز پیش در مناظره ای خانم الهه هیکس تاکید می کردند که انتخابات یک حق است وما باید با شرکت در انتخابات از این حق استفاده کنیم خیلی از کسانی که خواهان شرکت در انتخابات هستند یکی از اصلی ترین استدلالشان تاکید بر همین حق است خوب اگر شرکت در انتخابت یک حق است پس تحریم انتخابت هم دقیقا یک حق است یک حق بسیار مهم واعتراض به شرائط تبعیض آمیز حاکم بر این انتخابات ،اگر ممکنه به تاثیرات مشخص این حق یعنی تحریم انتخابات بیشتر توضیح دهید.

صرف تاکید بر حق کافی نیست بلکه باید بر یک حد اقل هایی توافق داشت واین حداقل ها بعنوان اساس این حق مورد تاکید قرار گیرد

- با درود؛ طبق نظر سنجی صدا وسیما ۵۱ درصد مردم در انتخابات شرکت نمیکنند و۳۰وچند درصد در انتخابات شرکت میکنند در این صورت این انتخابات از نظر داخلی وبین المللی وجه قابل قبولی دارد یا خیر؟ با سپاس

- آیا اساسا نیروهای درون حاکمیت پایگاهی در طبقات اجتماعی غیر وابسته به سرمایه داری دلال دارند یا خیر؟ اگر پایگاهی در طبقات اجتماعی مردم دارند، آیا اساسا اپوزیسیون حق دارد آنها را ندیده بگیردند؟

- ورود نظامیان و سپاهیان در انتخابات ممنوع بوده ولی میبینیم که همینها استعفا داده ودر دستگاه های دیگر مشغول شده وکانیدا میشوند ایا این میتواند در صورت رای اوردن سیاستهای نظامی خود را پیاده کنند منظورم همون فیتیله پیچ کردن هست؟

- درود بر آقای فتاپور؛اگر در انتخابات شرکت نمی کنیم که درست هم هست با پروسه‌ی انتخابات به عنوان یکی از اکسیونهای مهم سیاسی چگونه ارتباط بر قرار کنیم.بویژه اگر نتوان تاکتیک سیاسی بدیل و اثر گذاری معرفی کرد؟

- به نظر شما اگر به فرض، یک درصد، آقای تاجزاده از فیلتر شورای نگهبان بگذرد ، چه باید کرد ؟ شعار تاکتیکی باید افشاگر و بسیجنده باشد و در طراحی شعار اصل باید بر تحقق‌پذیری آن باشد تا رژیم را در برابر دوراهی قرار دهد‌ . شعار "نه به جمهوری اسلامی" فقط جنبه سلبی دارد به این معنا که می گوییم نظام موجود را نمی‌خواهیم. آیا شعار نیروهای چپ نباید با محتوای مشخص طبقاتی و جنبه ایجابی داشته باشد؟

- ما در اعتراض به غیر دمکراتیک بودن انتخابات نمیخواهیم در آن شرکت کنیم ولی با این کسانی که به شکل غیر دمکراتیک علیه حق دمکراتیک مردم برای شرکت در انتخابات نفرت پراکنی میکنند چه کنیم ؟ - در مواردی شخصیت های سیاسی فقط به خاطر اینکه در انتخابات شرکت میکنند مورد نفرت عجیب و غیر دمکراتیکی قرار می گیرند میشود نظرتان را در این مورد هم مطرح کنید ؟

- با درود به رفیق فتاپور عزیز و ممنون بخاطر پاسختان به سوال اولم. در ادامه همان سوال می خواهم بپرسم به صورت مثال حزب توده ایران یک فراخوان و پیشنهاد مشخص با نام بردن از طیف وسیعی از نیروهای سیاسی دمکراتیک و سوسیالیستی دعوت کرد که بیاید حول یک برنامه مشخص آلترناتیو تحریم انتخابات را دنبال کنیم. آیا شما به عنوان حزب چپ ایران (فدائیان خلق) به این پیشنهاد مشخص پاسخی داده اید یا می خواهید پاسخ دهید؟

- به نظر شما اصول گراها آقای رئیسی را کاندیدخواهند کرد یا او را برای نقش رهبری نگاه خواهند داشت؟

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید