دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲ آوریل ۲۰۲۱

شرایط زنان جهان و ایران در آستانه ٨ مارس ۲۰۲۱

۱۵ اسفند ۱۳۹۹

فایل های صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی جمعه ۱٥ اسفند ۱۳۹۹

میهمان برنامه: آینده آزاد

این جلسات هر جمعه شب ساعت ۹ شب به وقت ایران در کانال تریبون سرزمین من و گروههای تلگرامی دیگر برگزار میشود از جمله در گروه

به یاد رفیق رئیس دانا، برای اتحاد عدالتخواهان

گروه اتحاد نیروهای چپ و عدالتخواه برای آزادی زندانیان سیاسی

گروه حمایت از فعالان کارگری در بند

گروه دوباره می سازمت وطن

گروه گذری بر سیاست

گروه آگاهی، سکولا ریسم ، دمکراسی

و ...

لینک گروه به یاد رفیق رئیس دانا برای اتحاد عدالتخواهان

https://t.me/joinchat/VDmNcphXJ7HBeRkq

 

سؤالات طرح شده در جلسه

- گفتید مهمترین چیز اراده سیاسی برای ایجاد برابری برای زنان است - در این مورد گروههای سیاسی چه تلاش ویژه ای باید داشته باشند و چقدر در این مورد موفق بوده اند؟

- آینده جان، همانطور که می‌دانید روز جهانی زن از جنبشی کارگری شروع شد- و مطالبات زنان و زحمتکشان هر جامعه ای رابطه تنگاتنگی دارد اما چرا در جنبش کارگری ما نقش زنان انقدر کم رنگ است؟

- درود رفیق اینده، خوش امدید؛ گزارش شما در باره موقعیت زنان عمدتا در ارتباط با برابر حقوقی در سطوح مدیریتی زنان است و متاسفانه نه در گزارش شما بل که در بیشتر اظهارات پیشروان فمنیست ایرانی کمتر در باره اقشار بینابینی و کارگران زن و زنان فرودست گزارشی و تحلیلی داده میشود .این در حالیست که در ایران بیشترین ستم ها به زنان زحمتکش است. فکر می کنید دلیل این عدم توجه به زنان زحمتکش چیست؟

- دوست عزیز و گرامی ما خانم آزاد، به یک گزارش سازمان ملل می پردازد که جنبه عمومی و فراطبقاتی دارد. این در حالی است که برای اولین بار حقوق بتیادین زنان بعد از انقلاب اکتبر در شوروی سوسیالیستی عملا به اجرا در آمد و زنان از تمام حقوق واقعی خود برخوردار شده و در زمانی که در اروپای غربی و امریکا زنان برای حق رای مبارزه می کردند در دولت سوسیالیستی حقوق کامل زن به رسمیت شناخته می شد و حتی برای رعایت وضعیت انان در دستیابی به مشاغل و کار اجتماعی نهادهای عمومی مثل مهد کودکستان ها ایجاد شد. حال سوال این است که آیا تامین حقوق زنان و برابری جنسیتی بدون لغو مناسبات طبقاتی در نظام بورژوایی امکان پذیر است یا فقط یک فورمالیته و روبنای سیاسی در حوزه نظم طبقاتی با نمایندگی زنانی مثل انگلا مرکل است؟

- رفیق اینده، خسته نباشید. نقش خانواده در ایران برای تربیت دختران مطالبه گر چقدر است؟

- آیا زنان باید منتظر تغییر رژیم باشند تا به خواسته های خود برسند یا رژیم را مجبور به عقب نشینی کنند و آنرا مجبور به دست زدن به اصلاحاتی کنند ؟ رفر م یا انقلاب یا ترکیبی از این دو را برای مبارزات زنان پیشنهاد میکنید ؟

- با سلا م و خسته نباشید؛ با توجه به این مسائل مطرح شده همبستگی زنان دمکرات و چپ رابا تشکیلات دمکراتیک زنان ایران، چگونه می بینید؟ ناهید مذکوری

- وقتی شما از حقوق برابر در سطوح مدیریتی صحبت می کنید منظورتان قطعا تمام زنان است نه فقط زنان برابری خواه پس در اینصورت باید پذیرفت که برخی زنان همانگونه که اشاره شد پیش از آنکه در مقام برابری خواهی باشند به فکر منافع فردی خود و حفظ جایگاه خود هستند . در اینجا دفاع از برابر حقوقی کل زنان مطرح است شما راه های عملی ایجاد چنین برابری جنسیتی برای همه زنان را در گرو چه اقداماتی از سوی برابری خواهان می‌دانید؟

- با سلام و عرض ادب. به نظر شما آیا در آینده نزدیک مردها از پرداخت مهریه و زندانهای ناشی از آن خلاص خواهند شد؟ آیا شما مهریه را ظلم زنان بر مردان نمی دانید؟ لطفاً به آمار بالای زندانیان مهریه نگاه کنید. جهت اطلاع دوستان بایستی عرض کنم ، در شش ماهه نخست امسال ۷۵۸۶ پرونده درخواست مهریه فقط در دوایر اجرای اسناد رسمی خراسان‌ رضوی تشکیل شده است. حال ببینید در کل کشور چه خبره!!!

- دوست عزیز: آیا به نظر شما امثال آنگلا مرکل، مارگارات تاچر یا هیلاری کلینتون نماد برابری جنسیتی و احقاق حقوق زنان هستند، فقط به صرف اینکه زن بودند؟

- نظر شما در مورد تلاشهایی مانند کمپین یک میلیون امضا چیست ؟ آیا باید کمپین های مشابهی به راه انداخت؟

- به نظر شما مطالبات عمده و ضروری که زنان و مردان برابری طلب با نگرشها و دیدگاههای سیاسی مختلف میتوانند حول آنها با هم همکاری کنند، کدام مطالبات هستند؟

- حصور برابر و حقوق برابر زنان به همراه مردان در تمامی امور جامعه و محیط های کار چه تاثیری می‌تواند در شکوفایی اقتصاد و فرهنگ یک جامعه داشته باشند.؟ ایا بدون همراهی مردان، زنان به برابری حقوق خواهند رسید؟

- نظرتان راجع به شروط قبل از ازدواج چیست که خانم نجمه واحدی در سخنرانی هایشان مطرح کردند ومنجر شد به ۱۵ سال زندان برایشان؟

- پیش ازطرح سؤال تصحیح کنم که ما در ایران در مشاغل صنعتی بسیاری از زنان متخصص را داریم که اتفاقا درفرایند تولید بسیار تاثیر گذار هستند وهمچنین در فابریک های بزرگ مثل ایران خودرو زنان در فرایند تولید نقش دارند در بیشتر کارهای خدماتی از مراکز بهداشتی گرفته تا واحد های تولیدی که بیشتر متکی به نیروی یدی و عضلانی کارگران زنان است . اینکه سندیکاها وجود ندارد عمومیت دارد و تنها برای زنان این نبود تشکل نیست فکر می کنید در چنین مواردی زنان و مردان کارگر و سایر زحمتکشان زن و مرد چه باید انجام دهند؟ برخی از فمینیستها مطرح می کنند اتحادیه های کارگری زنانه باید ایجاد کرد و این را نوعی برابری دز سازمانیابی کارگران زن می دانند آیا شما این گونه نظرات را توصیه می کنید؟

- سؤال شده: لطفاً شما به عنوان یک تحلیلگر و مدافع حقوق زنان پاسخ دهید که در نظام سوسیالیستی شوروی مثلا نقض حقوق جنسیتی و طبقاتی زنان چگونه بود و در نظامات سرمایه داری و از جمله روسیه امروز که بخشی از نظام سرمایه داری جهانی است چگونه است؟

- من یک روزنامه نگار شاغل در ایران هستم که از سال هشتاد و پنج در مورد حقوق زنان در روزنامه های ایران نوشته ام؛ تا حدی که در «همشهری» ان روزگار به خاطر دفاع از حقوق زنان و نگاه علمی به مبحث طلاق به معنی واقعی کلمه ممنوع برای نوشتن در حوزه حقوق زنان شدم. همین خانم مرکل فاشیستی سیاست را در مورد اتحادیه اروپا و بخصوص جنبش مطالباتی یونان به اجرا در اورد؛ اما متاسفانه شما همین منصب حقوقی و اجرایی زنان را نمادی از برابری جنسیتی می دانید. لطفا به عنوان یک زن برابری طلب بگویید خانم مرکل در خصوص حقوق بنیادین زنان یونانی چه عملکردی داشت؟

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید