آکسفام: ثروت قاتل محیط زیست است!

شنبه, 14. نوامبر 2020 - 20:33

مجمع حفاظت از گونه‌های زیستی برآمده از کنوانسیون تنوع زیستی CBD است که در سال ۱۹۹۲ در ریودو ژانیرو تهیه شد. در سال ۲۰۱۰، ۱۹۶ کشور عضو این کنوانسیون ۲۰ هدف را برای حفاظت از گونه‌هایی زیستی مشخص کردند که می‌بایست تا سال ۲۰۲۰ محقق می‌شدند. بر اساس این اهداف تعیین‌شده می‌بایست ۱۷ درصد از خشکی و ۱۰ درصد دریاها بیشتر و بهتر محافظت شوند تا از بین رفتن گونه‌های زیستی متوقف شود.

جمع آوری و تدوین از گروه کار محیط زیست حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

بر اساس نتایج یک تحقیق هرچه انسان‌ها ثروتمندتر باشند، بیشتر به محیط زیست آسیب می‌رسانند. موسسه توسعه آکسفام این تحقیق را منتشر کرده است.

آکسفام: ثروت قاتل محیط زیست است!

۶۳ میلیون نفر از ساکنان کره زمین (حدود یک درصد کل ساکنان زمین) که ثروتمندترین‌ افراد دنیا هستند، در فاصله سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ دو برابر افراد فقیر دی‌اکسید کربن وارد جو زمین کرده‌اند.

این نتایج تحقیقی است که موسسه توسعه آکسفام در روز سه‌شنبه ۲۲ سپتامبر، در آستانه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در ۷۵امین سال تاسیس این نهاد، منتشر کرده است.

این تحقیق با عنوان "مواجهه با نابرابری ناشی از مصرف کربن" مشخص می‌کند که دهک‌های مختلف اجتماعی هرکدام چه میزان کربن تولید می‌کنند.

بازه زمانی ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ هم به این دلیل انتخاب شده که در این مدت انتشار آلاینده‌های محیط زیست در سراسر دنیا دوبرابر شده است.

آکسفام تاکید می‌کند که این دوبرابر شدن میزان آلاینده‌ها در این بازه زمانی، به ۱۰ درصد ثروتمند کره زمین (۶۳۰ میلیون نفر) مربوط است و نه آنطور که اغلب فرض می‌شد به طبقه متوسط. ۵۲ درصد انتشار گاز دی اکسید کربن در جو زمین در فاصله زمانی مورد مطالعه توسط همین ده درصد صورت گرفته است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

۱۵ درصد از کل دی‌اکسید کربن تولید‌شده در زمین از سوی یک درصد جمعیت جهان تولید شده و ۳۷ درصد بقیه را بخش دیگر ثروتمندان. این در حالی است که نیمی از جمعیت جهان که بخش عمده آن را اقشار کم‌برخوردار تشکیل می‌دهند مسئول تولید تنها ۷ درصد دی‌اکسید کربن است.

آکسفام معتقد است که این نابرابری سهم بسیار مهمی در بحران محیط زیست دارد.

بنگلادش یکی از کشورهایی است که بیشترین آسیب را از تغییرات اقلیمی دیده است

بنگلادش یکی از کشورهایی است که بیشترین آسیب را از تغییرات اقلیمی دیده است

 

در آلمان وضع کمی بهتر است

بر اساس تحقیق آکسفام در آلمان ثروتمندترین افراد که ۱۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند (هشت میلیون و ۳۰۰ هزار نفر) مسئول تولید ۲۶ درصد دی‌اکسید کربن در فاصله سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ بوده‌اند.

این در حالی است که اکثریت فقیر جمعیت آلمان تنها ۲۹ درصد دی‌اکسید کربن را تولید کرده‌اند.

یک تحلیلگر نابرابری اجتماعی در موسسه آکسفام در آلمان تاکید می‌کند که "نتایج فاجعه‌بار بحران زیست محیطی از همین حالا در بسیاری جاها قابل مشاهده است".

اِلِن اِمکه ادامه می‌دهد: «مسئول در این میان سیاستی است که بر مصرف‌زدگی بنا شده، رشد اقتصادی دائمی را وعده می‌دهد و از نظر اقتصادی جهان را به دو گروه برندگان و بازندگان تقسیم کرده است

در حقیقت بهای شهوت مصرف ثروتمندان را اکثریت فقیر می‌پردازند.

آکسفام خواهان آن شده که مصرف دی‌اکسید کربن ثروتمندان محدود شود، سرمایه‌گذاری بیشتری در زیرساخت‌های عمومی صورت بگیرد و اقتصاد بر مبنای سازگاری با محیط زیست از نو بنا شود.

 

منبع- دویچه وله فارسی

--------------------------------------

محیط زیست

از هم پاشیدگی زیست محیطی زمین را تهدید می‌کند

منابع آبی و جنگل‌ها در خطرند و تغییرات اقلیمی روز به روز شدیدتر می‌شود. کشورها در حفاظت از گونه‌های زیستی بسیار عقب‌تر از اهداف تعیین‌شده هستند. از هم پاشیدگی زیست محیطی زمین را تهدید می‌کند.

 

ببر مازندران؛ یکی از گونه‌های کمیاب و درحال انقراض

ببر مازندران؛ یکی از گونه‌های کمیاب و درحال انقراض

بر اساس گزارشی از سازمان ملل، جامعه جهانی به اهدافی که خود برای حفاظت از گونه‌های زیستی تعیین کرده بود، دست نیافته است. به گزارش مجمع حفاظت از گونه‌های زیستی از ۲۰ هدف تعیین‌شده در ۱۰ سال پیش هیچ یک به طور کامل انجام نشده و تنها شش هدف تا حدی موفقیت‌آمیز حاصل شده‌اند.

این گزارش که روز سه‌شنبه ۱۵ سپتامبر منتشر شده تصریح کرده: «علیرغم پیشرفت‌های دلگرم‌کننده در بسیاری زمینه‌ها، دنیا شدیدا در رنج و عذاب است و این وضع بدتر هم می‌شود

بیشتر از همه مکان‌هایی که برای زندگی حیاتی هستند مثل منابع آب، بیش از پیش در خطرند. دلیل آن هم بیش از هرچیز استفاده کشاورزی بیش از حد از زمین‌ها، بهره‌برداری‌های اقتصادی از جنگل‌ها و ماهی‌گیری بیش از اندازه و غیرمجاز در بسیاری از دریاهاست.

علاوه بر اینها تخریب زیستگاه‌ها، وارد کردن گونه‌های غیربومی به بسیاری از مناطق و نیز تاثیرات بحران اقلیمی بر جانوران و گیاهان نیز در این امر نقش داشته‌اند.

مدیر انجمن حفاظت از محیط زیست آلمان یکی از مهمترین دلایل نرسیدن به این اهداف را پرداخت "یارانه‌های ضدمحیط زیست" از سوی دولت‌ها و نیز نبود مشوق‌های مالی برای اقتصاد سازگار با محیط زیست عنوان کرده است.

با همه اینها نقاط روشنی هم وجود دارند مثلا اینکه در پنج سال گذشته در مقایسه با قبل از سال ۲۰۱۰، جنگل‌زدایی ۳۳ درصد کاهش داشته است. یا اینکه آگاهی برای حفاظت از گونه‌های زیستی در سراسر دنیا بیشتر شده است. دیگر اینکه مناطق حفاظت‌شده برای خشکی و آب گسترش پیدا کرده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواهان دستورالعمل‌های بلندپروازانه‌تر، بیش از همه برای گرمایش زمین شده است. او گفته است: «بخشی از این برنامه جدید باید متوجه این موضوع باشد که به هر دو مشکل چالش جهانی تغییرات اقلیمی و نیز از بین رفتن تنوع زیستی با برنامه‌ریزی توجه شود و نیز این موضوع مدنظر قرار بگیرد که نادیده گرفتن تغیرات اقلیمی و سایر تلاش‌ها برای حفظ تنوع زیستی یک تهدید است

تنها در این صورت است که رسیدن به یک همزیستی سازگار با گیاهان و حیوانات تا سال ۲۰۵۰ ممکن خواهد بود.

مجمع حفاظت از گونه‌های زیستی برآمده از کنوانسیون تنوع زیستی CBD است که در سال ۱۹۹۲ در ریودو ژانیرو تهیه شد. در سال ۲۰۱۰، ۱۹۶ کشور عضو این کنوانسیون ۲۰ هدف را برای حفاظت از گونه‌هایی زیستی مشخص کردند که می‌بایست تا سال ۲۰۲۰ محقق می‌شدند. بر اساس این اهداف تعیین‌شده می‌بایست ۱۷ درصد از خشکی و ۱۰ درصد دریاها بیشتر و بهتر محافظت شوند تا از بین رفتن گونه‌های زیستی متوقف شود.

شرکت‌کنندگان در کنفرانس تنوع زیستی در حال حاضر در حال انجام مذاکراتی برای تعیین اهدافی جدید هستند که باید تا مه ۲۰۲۱ تعیین شوند.

مطالعه و کنترل ۲۱ هزار گونه از پستانداران، پرندگان، ماهی‌ها، دوزیستان و خزندگان در فاصله سال‌های ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که جمعیت آنها به طور متوسط ۶۸ درصد کم شده است.

منبع- دویچه وله فارسی

-------------------------------------

گوشه هائی از فعالیت های گروه های حافظ محیط زیست در ایران.

https://eafworld.com/wp-content/uploads/2018/04/%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84-%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%82%D8%B4%D9%82%D8%A7%DB%8C%DB%8C-300x292.jpg

تصویر یک بانو از ایل بزرگ قشقایی، که با دیدن وضعیت اسفناک حاشیه رودخانه به تنهایی کمر همت به پاکسازی طبیعت بسته بود به تازگی مورد توجه رسانه های زیست محیطی کشور قرار گرفته است. این عکس توسط یکی از اعضای فعال مجمع فعالان زیست محیطی، آقای پژمان خانبازی ارسال شده است.

https://eafworld.com/wp-content/uploads/2018/04/%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B1%D8%AE%D9%87-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C-300x225.jpg

انجمن دوچرخه سواری آشتی با (مخفف ادآ) نخستین انجمنی ست که با مدلی جدید و خلاقانه در عرصه ی فرهنگ دوچرخه سواری فعالیت می کند. این انجمن با مشارکت علاقمندان به فرهنگ دوچرخه سواری در شهرستان مریوان سنندج تاسیس شد که تا کنون فعالیت های بی نظیری در زمینه حفاظت از منابع طبیعی گران بها انجام داده اند.

https://eafworld.com/wp-content/uploads/2018/04/%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%D8%AA-300x225.jpg

در آن سوی ایران نیز در پاکسازی طبیعت، مسیر حد فاصل امامزاده اسماعیل تا مزرعه بمبا توسط گروه خانوادگی کندو قم با موفقیت انجام شد. این خانواده یکی از فعال ترین اعضای فعالان محیط زیست ایران در استان قم هستند.

https://eafworld.com/wp-content/uploads/2018/04/%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%D8%AA-%D9%82%D9%85-300x169.jpg

در حرکتی دیگر نیز این خانواده فعال به کمک محیط زیست آمدند.
جناب شفیعی یکی از اعضای فعال مجمع فعالان زیست محیطی می گوید : برای پاکسازی هر قطعه از زباله های رها شده در طبیعت ، قد عاشق طبیعتی خم میگردد
بیاییم حداقل به همنوع خویش احترام بگذاریم.

منبع- https://eafworld.com/wp-content/plugins/pop_up_console/uploads/Previmageblue.png

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.