رفتن به محتوای اصلی

ضرورت مبارزه همگانی و سازمانیافته علیه شکنجه و اعدام، برای دادخواهی و آزادی زندانیان سیاسی

ضرورت مبارزه همگانی و سازمانیافته علیه شکنجه و اعدام، برای دادخواهی و آزادی زندانیان سیاسی
شنبه, 25. ژوئیه 2020 - 10:35

این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران در کانال و گروههای مختلف تلگرامی از جمله گروه "به یاد رفیق رئیس دانا و برای اتحاد عدالتخواهان"برگزار می شوند.

https://t.me/joinchat/CPd7yFQ5jXI2Bb3n0_ielg

سؤالات مطرح شده در جلسه

- رفیق باقر عزیز ، سالهاست که گروههای سیاسی مختلف به اشکال مختلف اتحاد برای پیشبرد مطالباتی چون آزادی زندانیان سیاسی و امر دادخواهی ، را مطرح می کنند به نظر شما چرا تا به حال اقدم مشترکی صورت نگرفته است ؟ گره کار کجاست که ما حتی نمیتوانیم یک بیانیه مشترک داشته باشیم که نیروهای سیاسی چپ در آن با هم خواهان آزادی زندانیان سیاسی و لغو اعدام و تاکید بر ضرورت دادخواهی باشند ؟

- رفیق ابراهیم زاده عزیز از آنجا که شما عضو فعال و رهبری سازمان راه کارگر به عنوان یک گروه سیاسی چپ هستید با توجه به هدف برنامه در مورد مبارزه علیه شکنجه و اعدام برای آزادی زندانیان سیاسی حضور دارید، می خواهم این سوال را مطرح کنم که سازمان راه کارگر فراتر از تلاش عمومی جهت طرح محکومیت زندان و شکنجه فعالین سیاسی، به عنوان یک عضو این تشکل برای اتحاد عمل و همبستگی نیروهای چپ و ترقیخواه چگونه است؟

- مبارزه همگانی و سازمان یافته، ساختار و سازمانی را طلب می‌کند که احزاب و گروه‌های آزادیخواه و عدالت طلب از منافع و مواضع حد اکثری خود در جهت اهداف مشترک یعنی عدالت محوری و آزادی محوری عدول کنند که عملاً خلاف این امر را در بسیاری از احزاب و سازمان‌ها شاهد هستیم.

- در شرایط کنونی این ساختارها را چگونه می‌توان بوجود آورد تا مبارزات را سامان داد و از پراکندگی و تشتت در این مبارزه همگانی پرهیز کرد؟

- جنبش آزادیخواهی در چهل سال گذشته از این پراکندگی مبارزاتی بشدت لطمه خورده است. احزاب سیاسی از جمله سازمان راه کارگر چه قدم های مثبتی را در رفع این افتراق برداشته اند ؟

- رفیق با توجه به اینکه همه خلق فرودستان و زحمتکشان در سیطره ی رژیم جهل و جنایت تحت ظلم و ستم دردناکی واقع هستند هر کس به طریقی آیا فعالیت خود را بر یک جنبش تحت عنوان حمایت از حقوق زندانیان سیاسی متمرکز کردن آیا به موجب تضعیف مبارزه در دیگر عرصه ها نخواهد شد؟

- رفیق ابراهیم زاده عزیز، باتوجه به پاسخ نیروی عظیم و انبوهی به هشتک اعدام نکنید، که تاثیرش انکار ناپذیراست، اما این اقدامی موردی بود، آیابهتر نیست درحرکتی گسترده ،کارزارو درخواست "لغوکامل اعدام ومنع مجازات زندان بجرم ابراز عقیده وفعالیت سیاسی" را سازمان داد؟آیا درشرایطی که نظام دچار ابر بحران هاست امکان پیروزی دراین زمینه را امری عملی میدانید؟ اگر این دو مورد تحقق یابد آیا دیگر منع شکنجه محلی از اعراب دارد؟ باسپاس فراوان

- با درودهای رفیقانه رفیق باقر عزیز، آیا ما میتوانیم با اتحاد و همبستگی و تمرکز روی این جنبش اجتماعی چنان جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار دهیم که به خواست آزادی زندانیان سیاسی پاسخ مثبت دهد؟

با درود و احترام رفیق باقر ابراهیم زاده ی عزیز؛ رفیق آیا جنبشهای مدنی میتونه واقعا راه گشا باشه ؟ منظورم این است آیا بهتر نیست با یک انقلاب اجتماعی کلیت نظام جمهوری اسلامی را به قعر گورستان تاریخ روانه سازیم؟

- آیا با نظرات تفرقه افکنانه اخیر جناب محمدرضا شالگونی که در اخبار روز انتشار دادند ، موافقید؟ آیا این گونه برخورد توام با اتهام افکنی نسبت به مخالفان سیاسی مانع از اتحاد و همکاری نیروهای سیاسی مترقی نخواهد بود؟

- رفیق عزیز، همه این مواردی که بر شمردید و تقریبا همه ما هم با آن موافق هستیم، کلیاتی هستند که همه آنان که در این گروه هستند کمابیش می دانند. سوال اصلی و محوری خطاب به جنابعالی به عنوان عضو مرمزیت سازمان راه کارگر این است که تشکل شما (راه کارگر) برای همبستگی و کنش متحدانه با دیگر نیروهای چپ و ترقیخواه چیست، چه باید کرد به عنوان یک حرکت و موضع حزبی در همکاری با دیگران نیروهای سیاسی همچون حزب چپ ایران (فدائیان خلق) و حزب توده ایران؟

- رفیق باقر: به نظر شما آیا اتحاد تمام اپوزیسیون چپ روی آزادی زندانیان سیاسی و همچنین راه اندازی جنبش وسیع اجتماعی برای رهائی زندانیان سیاسی، آیا میتواند پایه ای برای ایجاد یک انقلاب توده ای باشد؟

- رفیق باقر آیا اعتصاب غذای زندانیان سیاسی از داخل میتواند امروز در جهت تسهیل شرایط آنان بصورت ابزاری مفید باشد؟

- خشونت برنامه ریزی شده در بسیاری از چوامع وجود دارد. و دولت‌ها خشونت را برای واداشتن شهروندان به رعایت قانون اعمال می‌کنند.

- در کشورهای دمکراتیک با شکایت به مراجع قانونی و استفاده از قانون و نهادهای دمکراتیک می‌توان رفتار خشونت آمیز دولت را به زیر سوال کشید ، اما در در کشورهای اقتدار گرا، دیکتاتوری قدرت مطلقه است و خشونت کاملا عریان. از جمله خشونت سیاسی و در راس آن اعدام. ۱ _در چنین جوامعی چه راهکارهایی را سراغ دارید که خشونت جواب خشونت نباشد؟ ۲- _مردمی را که از فقر و گرانی، بیکاری، اختلاس، تبعیض به تنگ آمده‌اند را چگونه می‌توان راضی کرد تا بانکها را آتش نزنند و مراکز دولتی را چون حوادث آبان سال گذشته تخریب نکنند در حالیکه هیچ مرجع قانونی برای رسیدگی به خواستها و نیازهای مردم، پاسخگو نیست؟

- رفیق باقر، آیا به نظر شما ما چگونه میتوانیم یک جنبش قدرتمند اجتماعی را بر علیه زندان سیاسی در جامعه فعال کنیم؟

- رفیق ابراهیم زاده عزیز؛ من یک رورنامه نگار چپ داخل کشور هستم و مشکلات داخلی را به خوبی می دانم، سوال مشخص من این بود که سازمان راه کارگر در خارج کشور تا کجا حاضر است با دیگر سازمان های چپ و تزقیخواه همکاری کرده و وارد اتحاد عمل حول همکاری نیروهای سیاسی شوند؟ در ضمن خواهش می کنم سؤال دوستان را بخوانید تا مخاطب دقیقاً فهم کند، جواب چه سؤال مشخصی را می دهید. با مهر رفیقانه

- رفیق باقر عزیز با درود رفیق جان وظیفه ی هنرمندان و نویسندگان و شاعران در برابر زندانیان سیاسی چیست و آیا هنر و ادبیات اعتراضی میتواند در آزادی زندانیان سیاسی و یا حداقل بهبود شرایط آنان تاثیرگذار باشد؟

- شما تشکیل ساختار، سازمان و یا ائتلافی همگانی بر علیه خشونت و اعدام و عدالت طلبی و آزادیخواهی را موکول کردید به خیزش توده ای. درحالیکه وطیفه نیروهای پیشرو و پیشگامان جامعه این است که حداقل یک قدم جلوتر از توده ها گام بردارند. با این اوصاف وظایف پیشگامان جامعه را چگونه می‌توان تعریف کرد؟

- رفیق باقر به نظر شما مبارزه از راه طنز مثل کاریکاتور مثل پستهای طنز در مورد مسئله ی سهمگینی همچون زندان سیاسی میتواند جنبه ی مثبت داشته باشد؟

- جناب ابراهیم زاده، مباحث سياسى تعارف پذير نيستند از اينرو لطفا توضيح بفرماييد علل وموانع واقعى اتحاد ها و جدايي هاى جريانات سياسى كدامند. ايا همه جرياناتى كه شما در اين جلسه چپ ميناميد به كمو نيسم ويا سوسياليسم معتقدند ؟ ايا بدون بر خورد با گذشته جرياناتى كه تا ديروز در تقابل انچنانى باهم بوده اند ميتوان اميدى به اتحاد انها داشت؟

- رفیق باقر عزیز با درود و عرض خسته نباشید، آیا شورش از درون زندان امروز برای زندانیان سیاسی کار مثبتی ست یا خیر؟

- رفیق باقر ابراهیم زاده عزیز چه حمایتی کردید از ۱۴ نفر و جناب نوری زاد عزیز و تمام زندانیان سیاسی. آیا بهتر نیست حمایت بیشتری از جناب نوری زاد که نماد شجاعت است انجام گیرد؟

- جناب ابراهیم زاده ، میشه لطفا بفرمایید که انتظار کدام انقلاب را داشتید که از شکست آن می گویید؟ تعریف تان از انقلاب چیست؟

- درود رفیق؛ بر پایه ی اعتراض به زندان سیاسی و خواست آزادی بی قید و شرط زندانیان سیاسی، آیا اتحاد انقلاب و ضد انقلاب به صلاح است؟

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.