يكشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۰

نگاهی به تفاهم نامه راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین

۲۸ تير ۱۳۹۹

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی دوشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۹

میهمان برنامه: رفیق گودرز اقتداری - فعال سیاسی

این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران در کانال و گروههای مختلف تلگرامی از جمله گروه " به یاد رفیق رئیس دانا و برای اتحاد عدالتخواهان "برگزار می شود.

 

https://t.me/joinchat/CPd7yFQ5jXIZyh_7kTgSzw

 

سؤالات مطرح شده در جلسه

- شما الگوی چینی را برای ایران مؤثر می دانید و حتی الگوهای کشور های جداشده از شوروی سابق را که حکومت دیکتاتوری موروثی اعمال می کنند و در این خصوص صرفا روی مؤلفه ی رفاه نسبی که مدعی هستید آنجا هست دست می گذارید. می توانید بگویید چگونه در یک کشور دیکتاتوری می توان دموکراسی را بنیان گذاشت؟ این دموکراسی صندوق رایی همان نیست که اصلاح طلبان حکومتی هم مروج آنند؟ آیا این نقد نیکوس پولانزاس در نقد «سوسیالیسمی که دموکراتیک» نیست را نباید درنظر آوریم که «سوسیالیسم یا دموکراتیک هست یا اصلا سوسیالیسم نیست»؟

- در مورد خط آهن چطور شما ادعا می کنید که برای ایران رایگان تمام می شود، در حالی که خاک ایران به این منظور در اختیار چین قرار می گیرد و همچنین حق بهره برداری رایگان هم برای چین قایل هستید. این چه منفعتی برای مردم خواهد داشت؟ می توانید در این باره بیشتر توضیح دهید؟ اگر چین بنا برهمان حق بهره برداری حتی مسافرخانه ها و هتل های جنب ایستگاه راه آهن و واحد های صنفی مختلف را بنا به همان امتیاز بهره برداری مال خود کند، چه نصیب مردم ایران می شود؟

- از منظر توریسم و جزایر کیش و قشم هم طبق اظهارات خودتان این چینی ها هستند که آنجا سرمایه گذاری می کنند و درآمد آن هم طبق مقررات مناطق آزاد تجاری به سود یکطرفه سرمایه گذاران خارجی و در رأس آن ها چین می شود و همچنان بیکاری نصیب کارگران ایرانی. چه امتیازاتی این گونه مناسبات برای مردم ایران دارد؟ آیا این تسلیم شدگی و وادادگی در مقابل یک کشور سرمایه داری تازه نقس نیست؟

- شما می گویید براین باور هستید که گذار ایران به دمکراسی و مردم سالاری باید از روش های نرم صورت گیرد و مقدمه آن را رشد اقتصادی و افزایش سطح و حجم طبقات میانی جامعه می دانید و اینکه سطح تولیدات ملی با سرمایه گذاری افرایش پیدا کند. درآمد متوسط بالاتر از سطح فقر باشد و سطح رفاه بالاتر برود و سرمایه ملی افزایش پیدا کند. می شود یک نمونه بیاورید که دموکراسی و مردم سالاری با این گونه مواردی که اشاره کردید ایجاد شده؟ قاعدتاً باید خود چین بیش از هرکشوری زودتر به دموکراسی رسیده باشد، اما آیا اینطور است؟ اگر آری می توانید از رشد دموکراسی در چین بگویید که چگونه است؟ مقاله ی «سرکوب مارکسیست‌‌های جوان در چین» (منتشره در سایت www.naghd.com) به ما چیزِ دیگری می گوید.

- آیا ممکن است در طی این توافق علم روز به ایران بیاد منظور سرمایه گذاری شرکت های بزرگ و رونق تولیدات داخلی در زمینه تکنولوژی و ارتباطات؟

- چرا چین این سرمایه گذاری ها را در ایران میکند؟ در مقابل چه بهره ای می برد؟

- با توجه به مطالعه ی قبلی از نظرات رفیق عزیز گودرز اقتداری میخواستم بدانم این بهبود شرایط اقتصادی مد نظر ایشان در کوتاه مدت آیا اتفاق خواهد افتاد؟

- با درود لطفاً بفرمائید منافع این اقدامات برای طبقه ی کارگر و عموم زحمتکشان و فرودستان جامعه چیست؟

- آیا اخباری که در باره ابراز تمایل کره و بریتانیا و اروپا برای همکاری، بعد از خبر این قرارداد، منتشر شده است، پایه ای دارد یا خیر؟ تا هندی ها متوجه شدند که ایرانی ها ممکن است بخواهند این پروژه را به چین واگذار کنند دست به کار شدند و به ایرانی ها اعلام کردند که تصمیم دارند هیئتی برای گفتگو با ایرانی ها و رخصت گرفتن مجدد اعزام کنند، و بودجه پروژه را حاضر هستند نقداً به ایران منتقل کنند. - کره ای ها هم از طریق میانجی گران خود واسطه فرستاده اند که هفت ملیارد دلار پول ایران امانت پیش آنها است و می خواهند با ایرانی ها گفتگوهایی را شروع کنند تا راه و چاره ای برای انتقال این پول به ایران پیدا کنند. - اروپایی ها هم به دست و پا افتاده اند تا پروژه هایی را که چند سال است نیمه رها کرده اند مجددا به دست بگیرند و اجرا کنند و اظهار می دارند راه و چاره ای برای انتقال پول به ایران از طریق سیستم اینستکس پیدا کرده است.

درود با توجه به اینکه نظام تا کنون هم از این معاهدات سود آور کم نداشته اما سود آن هرگز با جیب بینوایان آشنا نشده تفاوت اینبار چیست ؟

- اگر در این توافقنامه حتی یک درصد منافع مردمان فرودست ایران منظور شده، چرا مخفی است و علنی و آشکار نیست؟

- سیاست کنونی امریکا اعمال فشار حداکثری بر ایران است. و درصورت اجرایی شدن همکاری ۲۵ ساله بین چین و ایران، این فشار تا اندازه زیادی از روی ایران برداشته خواهد شد.۱ _ آیا آمریکا به همکاری این دو به راحتی رضایت خواهد داد؟ ۲- آیا این همکاری ممکن است باعث تنش های بین المللی شود و یا حتی جنگ. ۳- ایا در سال های آتی نه چندان دور باید انتطار رویارویی و صفبندی های جدیدی در نفوذ و گستره اقتصادی و سیاسی بین دولتها را داشته باشیم؟

- با درود جناب دکتراقتداری عزیز دراینجا نه پیشرفت تکنولوژی چین موردمناقشه است، ونه کسی با ابجاد زیرساخت ها وتوسعه وپیشرفت اقتصادی ایران مخالف است، موضوع بحث متن قرارداد ۲۵ ساله است که درواقع یک "سند" پیشنهادی جمهوری اسلامی است که هنوز قرارداد نیست ، سئوال اینستکه اگر نتیجه این سند شکوفائی وتوسعه وپیشرفت اقتصادی کشور ماست چرا مضمون و جزئیات آن ازدید مردم پنهان مانده است؟ آیا این بجای یک قرارداد اقتصادی، یک اقدام سیاسی ازسوی نطامی که دچار ابر بحران ها میباشد، نیست؟

- درمورد پروژه جزیره کیش که دررژیم گذشته هدفش ایجاد پاریس منطقه بود، اطلاع دارم که یکی از مجریان پروژه شرکت "مرکوری"بود، که مدیر عاملش با دربار پهلوی ارتباط نزدیکی داشت، هدف تبدیل کیش به قمار خانه ها و کازینو های لاس وگاسی، و باآوردن زنان اروپائی( کارگران جنسی) نظیر فاحشه خانه های پاریس بشود، تاشیوخ عربی بجای صرف دلارهای نفتی در اروپا آن را درکیش خرج کنند؟ آیا بدون اینکه کیش به ملک طلق چین درآید باتوجه به فرهنگ تبلیغی اسلامی، مقامات حاکم حاضرند تن بچنین خیانتی بدهند؟ آیا تن دادن به چنین قراردادی ناشی از این نیست که به دست و پا افتاده اند تا حتی بر خلاف اعتقادات شون ومنافع ملی به هردنائتی دست بزنند؟

- قراردادهای انحصاری در تاریخ معاصر تجربیات بسیار مخربی به جا گذاشتن که مهمترین آنها: قرار داد گلستان، قرارداد ترکمانچای، قرارداد تنباکو، قرارداد دارسی، قرارداد 1919 ، قرارداد 1933 قرارداد کنسرسیوم بودن که ضربات مهلکی به فرهنگ مون وارد کردن و ما رو از تمدن جهانی عقب راندن ، نظر شما چیست؟

- دوستان چینی که حرفشان چیز دیگری است و آنان اصلاً دوست ندارند به چین برگردند. آیا قرارداد و یا توافق با چین ایران را با سرنوشت دیگر کشورهایی که به همچین پیمانی تن دادند هم سرنوشت نخواهد کرد؟ آیا این قرارداد یا توافق منافع مردم را تأمین می کند؟ یا منافع نظام را؟ رابطه با چین تا الان آیا مناف ای برای مردم داشته؟ اگر جمهوری اسلامی را ضد مردمی و دیکتاتور می نامید چرا از قرارداد یا توافقی که برای حفظ نظام جمهوری اسلامی در حال انجام است دفاع می کنید؟

- آمریکا و چین بزرگترین شرکای اقتصادی همدیگر هستند. ۱ _فکر نمی‌کنید که باید بسیار خوشبین بود که چین از منافع حداکثری خود دست بکشد و به خاطر حداقل ها، منافع ملی خود را به خطر بیندازد ؟ ۲_آیا انتشار این سند همکاری از سوی حکومت ایران را می‌توان به سیاستی برای فرونشاندن نارضایتی مردم تعبیر کرد؟

- به چه دلیلی چین برخلاف قانون اساسی همین نظام، بایدسلطه نظامی و امنیتی و اقتصادی دراکثرعرصه های کشور داشته باشد،(درواقع اداره اکثر امور کشوررادردست بگیرد؟) ،به علاوه باورود ناوهای نظامی خود کنترل خلیج فارس وتنگه هرمز مورد ادعای مارا به بهانه تضمین عبور کشتی های نفت کش خود در دست بگیرد؟ مگر ما به حضور ناوهای جنگی آمریکا معترض نیستیم؟ آیا نباید آماده باشیم تا نام خلیج فارس بنام خلیج مشترک آمریکا و چین تبدیل شود؟

- چین با انباشت سرمایه مواجه است و به دلیل نرخ پائین سود در داخل به صدور سرمایه روی اورده است؟

- ما به سرمایه گذاری خارجی نیاز داریم چون 20 میلیون جوان بیکار داریم که باید درآمد داشته باشن، آینده داشته باشن، چین در هر جای دنیا سرمایه گذاری کرده کارگر از چین میاره - حتی نیروی نظامی هم واسه حفاظت و نگهبانی هم از چین میاره - این قرارداد اشتغال واسه کارگر ما ایجاد نمیکند؟ نظر شما چیست؟

- چین به اسپانیا وام داد در مقابل کنترل بازار اسپانیا را گرفت به این شکل که چینها بزرگترین رستورانداران و خورده سرمایه داران اسپانیا شدند و کالاهای چینی بازار تولیدات داخلی اسپانیا را شدیداً به خطر انداخته است. سرمایه گذاران چینی تا پنج سال از دادن مالیات در اسپانیا معاف هستند. چطور ممکن است که در ایران که در سطحی بسیار پایین تر از اسپانیا قرار دارد چین باعث پیشرفت اقتصاد ایران و ایجاد بازار کار شود؟

- جناب اقتداری عزیز به نظرم در حوزه مناسبات اقتصادی و مفهوم توسعه دولت به عکس دوران اردوگاهی چندان به مدل سیاسی حاکم نگاه نمی کنند بلکه در بهترین شکل ممکن تابع منافع ملی وارد مذاکره و عقد قرارداد می شوند، حالا اگر این قرارداد تابع همین پیش نویس با اتحادیه اروپا یا آمریکا هم اگر آنان بپذیرند آیا مشکلی وجود دارد؟ و اصولاً آیا غرب حاضر است در چارچوب همین پیش نویس وارد قرارداد با ایران شود؟

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید