اعلامیه به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید!

دوشنبه, 23. سپتامبر 2019 - 23:09

جمهوری اسلامی طی چهل سال گذشته تلاش کرده است مراکز آموزشی کشور را بر اساس باورها و اهداف سیاسی خود شکل دهد. مفاد کتاب‌های درسی را به دلخواه خود تنظیم کند، معلمان را تصفیه نماید و با تحریف تاریخ و اشاعه‌ی خرافات بر مغز و جسم دانش‌آموزان رسوخ کند. اما مقاومت در برابر این نگاه نیز همواره پایدار بوده است

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) آغاز سال تحصیلی جدید را به دانش‌آموزان و معلمان تبریک می گوید. دانش‌آموزان امروز آینده‌سازان فردای جامعه ما هستند و معلمان زحمتکش کشور ما با آغاز هر سال تحصیلی جدید، گامی دیگر در جهت ارتقاء آگاهی اجتماعی و تامین شرائط بهبود زندگی جامعه بر می دارند.

اول مهر امسال زنگ آغاز سال تحصیلی در مدارس کشور برای ۱۶ میلیون و شش‌صد هزار دانش‌آموز، در شرائطی به صدا درآمد که فشارهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بر شهروندان کشور بیش از پیش فزونی گرفته‌ و تامين هزينههای تحصيلی فرزندان برای میلیون‌ها خانواده در سراسر کشور به معضل جدی تبديل شده است.

امسال نیز شمار زیادی از کودکان از امکان رفتن به مدرسه محروم شده‌اند و با اشک و حسرت بر درهای مدارس خیره شده‌اند. هر چند آمار دقیقی در این مورد در دسترس نیست، اما همه‌ی شواهد حاکی از آن است که تعداد کودکانی که به جای مدرسه به دستفروشی در خیابان، کار در کارخانه و کوره‌های آجزپزی و … مشغول هستند، سر به میلیون‌ها می زند. فقر، افزایش هزینه‌های تحصیل، بدسرپرستی، حاشیه‌نشینی و … عواملی هستند که همراه با فقدان سیاست‌های کارآمد دولتی و عدم توجه به تاکیدات نهادهای بین المللی در مورد آموزش، کودکان را به جای مدرسه به بازار کار روانه می کنند.

جمهوری اسلامی با اجرای سیاست تفکیک جنسیتی، جدائی دختر و پسر در مدارس، بخشی دیگر از کودکان را نیز از تحصیل محروم می کند. دانش آموزان خردسال هزاران روستا در نقاط دور دست کشور، که شمارشان کفاف تشکیل کلاس های جداگانه‌ی دخترانه و پسرانه را نمی دهد، امکانی برای تحصیل ندارند و طبعا کودکان خانواده‌های تهیدست مجبور به ترک تحصیل می شوند.

جمهوری اسلامی هم چنین، با ایجاد دو گونه مدارس «غیرانتفاعی» با شهریه های گزاف، امکانات بهتر و مدارس «دولتی» با انبوه دانش آموزان، و ضعف کادر آموزشی و کمبود فضای تنفسی در کلاس‌ها، مدارس را نیز طبقاتی کردهاست. علاوه بر آن، مدارس ویژه هم ایجاد کرده است که به وابستگان سپاه، جانبازان، بسیجیان، امنیتی‌ها، روحانیون و مقامات ارشد دولتی و نظامی اختصاص دارند و از امکانات ویژه، دبیران و آموزگاران مجرب‌تری برخوردارند.

محرومیت از آموزش به زبان مادری نقصان مهم نظام آموزشی کشور است. بخش مهمی از مردم کشور ما اعم از ترک، کرد، بلوچ، عرب و ترکمن از حق آموزش به زبان مادری خود محروم هستند. در تمامی اسناد و معاهدات بین‌المللی، اعلامیه جهانی حقوق زبانی، منشور زبان مادری، اعلامیه حقوق اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی، زبانی، مذهبی، کنوانسیون حقوق کودکان، منشور بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و … بر این حق تأکید شده است. این حق در جمهوری اسلامی هم‌چون رژیم گذشته‌ی ایران نادیده گرفته می شود.

در جمهوری اسلامی میلیو‌ن‌ها کودک و نوجوان افغانستانی و یا افغانستانی تبار نیز که در ایران زندگی می کنند، از حق آموزش محروم هستند.

جمهوری اسلامی طی چهل سال گذشته تلاش کرده است مراکز آموزشی کشور را بر اساس باورها و اهداف سیاسی خود شکل دهد. مفاد کتاب‌های درسی را به دلخواه خود تنظیم کند، معلمان را تصفیه نماید و با تحریف تاریخ و اشاعه‌ی خرافات بر مغز و جسم دانش‌آموزان رسوخ کند. اما مقاومت در برابر این نگاه نیز همواره پایدار بوده است. علیرغم آن که در طول چهل سال گذشته معلمان معترض و دانشگاهيان منتقد به بند کشيده شده و يا اخراج و بازنشسته گشته‌اند، اما جمهوری اسلامی موفقیت چندانی در ایجاد الگوی «اسلامی» به دست نيآورده است. ترس دائم مسئولان حکومت از «تهاجم فرهنگی»، بیانگر ناتوانی آن‌ها در تحمیل الگوی خود بر جامعه‌ی جوان کشور از همان نیمکت مدرسه است.

بودجه‌ی ناکافی آموزش و پرورش کشور در برابر بودجه‌ی انواع نهادهای متنوع ایدئولوژیک، امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی بیانگر جایگاه نازل نظام آموزشی کشور در اولویت‌بندی‌های حکومت است. حقوق معلمان کشور ما کفاف زندگی آنان را نمی دهد. در برخی موارد معلمان مجبورند، شغل دومی را اختیار کنند تا هزینه زندگی خود و خانودهاشان را تامین کنند.

 

معلمان کشور ما وظیفه‌ی خطیر آموزش فرزندان مردم و آیندهسازان جامعه را بر عهده دارند. اما آنها در شرائط دشواری زندگی میکنند، برای افزایش حقوق، بیمەی کارآمد، حق تشکل، آزادی فعالان صنفی، توقف خصوصی سازی و پولی کردن آموزش و بهبود شرائط کاری شان تلاش می کنند. پاسخ جمهوری اسلامی به خواست‌های صنفی معلمان، سرکوب اعتراضات آنان، بازداشت فعالان صنفی و محکوم نمودن آنان به حبس‌های طویل‌المدت است.

 

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) که بر جدائی دین از امر آموزش، پایان دادن به اشاعه‌ی خرافات، دروغ و تحریف تاریخ در کتب درسی، بازنویسی متون درسی مدارس، کاربست شيوههای نوين آموزش، تامین بودجه‌ی لازم برای نوسازی آموزش و پرورش، پايان دادن به خصوصیسازی و طبقاتی کردن امر آموزش، تامین آزادی فعالیت تشکل‌های صنفی معلمان، به رسمیت شناختن حق آموزش به زبان مادری، رفع موانع تحصیل برای همه شهروندان کشور و افغانستانیهای مقیم ایران تاکید دارد ،خواهان آزادی فوری معلمان زندانی است.

 

هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

۱ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۹

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.