سه شنبه ۲۸ دی‌ ۱۴۰۰ - ۱۸ ژانویه ۲۰۲۲

«طراحی سوخته» توطئه ای برای ارعاب فعالان جنبش کارگری

۰۲ بهمن ۱۳۹۷

برخلاف ادعاهای جمهوری اسلامی، علت گسترش اعتراضات کارگری و اعتصابات نه "تحریک" این یا آن فعال کارگری و نه دخالت این یا آن قدرت خارجی و یا گروه‌های سیاسی اپوزیسیون است، بلکه حاصل عملکرد جمهوری اسلامی است.

سپیده قلیان و برادرش و سپس اسماعیل بخشی از فعالان کارگری بدون ارائه حکم بازداشت، پس از انتشار فیلمی در صداوسیمای جمهوری اسلامی با عنوان "طراحی سوخته" که دست‌پخت وزارت اطلاعات دولت روحانی است، بازداشت و روانه زندان شدند. مأموران حین بازداشت برخورد خشونت‌آمیز با خانواده سپیده قلیان داشته‌اند.

جمهوری اسلامی چهار دهه است با نمایش "اعترافات" تلویزیونی که در زیر شکنجه و فشارهای جسمی و روانی و با سوءاستفاده از شرایط خاص بازداشت و بخصوص در انزوا قرار دادن زندانی گرفته می‌شود، درصدد ارعاب فعالان سياسی، مدنی و صنفی است. انتشار فیلم "طراحی سوخته" یکی از آخرین نمایش‌های مضحک جمهوری اسلامی علیه جنبش کارگری و فعالان آن است. در این نمایش دروغين، طراحان این سناریو، کوشیده‌اند ناشیانه برخی واقعیات را با انبوهی از جعلیات درهم آمیزند و فیلمی را باهدف ارعاب فعالان جنبش کارگری و دامن زدن به ترس از جریان‌های مدافع کارگران و تهیدستان جامعه در عرصه عمومی به نمایش گذارند.

اسماعیل بخشی مدتی بعد از آزادی از زندان علیه وزارت اطلاعات شکایت کرده و خواهان رسیدگی به شکایت خود شده بود. نامه افشاگرانه اسماعيل بخشى به وزير اطلاعات در موردبررسی شکنجه‌های اعمال‌شده بر وی اگرچه در ابتدا با دستور پيگيرى از سوى روساى قوۀ مجريه و قضاييه و كميسيون امنيت ملى مجلس مواجه شد، اما در ادامه ماجرا معكوس شده و اسماعيل بخشى متهم به خلاف واقع گويى و بزرگ‌نمایی شد! سپیده قلیان نیز قبل از دستگیری مجدد اعلام کرده بود که اعترافات او زیر شکنجه صورت گرفته و غیرواقعی است. هیچ مدرکی برای وجود شکنجه قوی‌تر از این نیست که دو بازداشتی پس از مدتی حبس آزاد شوند و بعد فیلم اعتراف آن‌ها به نمایش گذاشته شود و پس‌ازآن مقامات امنیتی آن‌ها را به خاطر توضیح پیرامون شرایط و چگونگی اعترافاتی که در زندان کرده‌اند، دوباره دستگیر نمایند و در مقام توجیه به طرح فرار آن‌ها استناد کنند!

وکیل اسماعیل بخشی، فرزانه زیلابی، طی نامه‌ای با عنوان "فریب افکار عمومی خیانت به مردم است" اعلام کرده است که قصد شکایت از وزارت اطلاعات و صداوسیمای جمهوری اسلامی را دارد و خواهان دادرسی علنی و شفاف و نیز پاسخگویی به این نمایش تلویزیونی شده است.

علاوه بر اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، فیلم‌هایی از برخی دیگر کارگران بازداشتی و یا معترضان از سوی صداوسیما منتشرشده است که سمت‌وسوی مشابهی دارد و سناریوی موردنظر نیروهای امنیتی در زمستان سخت و یا تابستان داغ را بازتاب داده است.

برخلاف ادعاهای جمهوری اسلامی، علت گسترش اعتراضات کارگری و اعتصابات نه "تحریک" این یا آن فعال کارگری و نه دخالت این یا آن قدرت خارجی و یا گروه‌های سیاسی اپوزیسیون است، بلکه حاصل عملکرد جمهوری اسلامی است. درنتیجه عملکرد فاجعه‌بار حکومت، وضعیت معیشتی مردم روزبه‌روز بدتر شده و سطح زندگی و قدرت خرید عموم، به‌ویژه تهیدستان و کارگران و مزدبگیران به شکل بی‌سابقه‌ای سقوط کرده است. این‌ها عواملی است که کارگران، معلمان، کامیون داران، دانشجویان، زنان و بازنشستگان را به اعتراض وادار کرده است.

جمهوری اسلامی بمانند گذشته اراده‌ای بر اصلاح امور، حل مشکلات و پاسخگویی به مطالبات صنفی گروه‌های اجتماعی ندارد و به‌جای درمان بی‌کفایتی‌ها، ناکارآمدی‌ها و گسترش لجام‌گسیخته فساد در پی تشدید فضای امنیتی است که پیشاپیش با هشدار خامنه‌ای در خصوص " فتنه ۹۸" ریل‌گذاری شده است.

ما نمایش ساختگی "طراحی سوخته" جمهوری اسلامی را محکوم می‌کنیم، به کارگران، معلمان، تهیدستان، دانشجویان، زنان، به تمامی شهروندانی که علیه بیدادگری‌های جمهوری اسلامی اعتراض می‌کنند، به خاطر ایستادگی در برابر سرکوب حکومت درود می‌فرستیم و از جریان‌های سیاسی که دل درگرو رعایت حقوق مردم کشورمان دارند و از مدافعان حقوق بشر می‌خواهیم صدای اعتراض خود را به این بیدادگری‌ها پرطنین‌تر ساخته و فعالیت‌هایشان برای آزادی زندانیان سیاسی و به‌خصوص سپیده قلیان، اسماعیل بخشی و علی نجاتی را گسترش دهند.

 

هیئت‌های سیاسی ـ اجرائی:

اتحاد جمهوری‌خواهان ایران

حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور

همبستگی جمهوری‌خواهان ایران

 

۲ بهمن ۱۳۹۷ –۲۲ ژانويه ۲۰۱۹

افزودن دیدگاه جدید