جنبش و مطالبات کارگران ایران

جنبش و مطالبات کارگران ایران
شنبه, 29. دسامبر 2018 - 23:24

تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

https://t.me/joinchat/CPd7yD6Wyge05cWD7X-r0w

 

پرسش‌های شرکت کنندگان در گفتگو:

- آیا شعار اداره شورایی در شرایط کنونی ایران و باوجود نئولیبرالیسم امکان‌پذیر است یا به‌نوعی کارگران مبارز هفت‌تپه و فولاد به مرگ گرفته تا حکومت به تب که همان اداره کردن دولتی است، راضی شود؟
- جمع‌بندی شما از جنبش کارگری ایران در سالی که گذشت، چیست؟
- چشم‌انداز شما از جنبش کارگری ایران، در شرایطی که واحدهای تولیدی هرروز با تعطیلی و بحران‌های مختلف روبه‌رو هستند، چیست؟
- وضعیت مبارزات کنونی کارگری نسبت به سال گذشته در چه وضعیتی است؟ آیا تشکل یابی میان جریانات کارگری در سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش‌یافته است؟
- با درود به مهمان گرامی برنامه
آیا در چنین شرایطی چشم‌اندازی برای بقای حکومت هست? البته هرروز به اعتراض‌ها افزوده می‌شود و سرکوب‌ها شدیدتر.
نقطه‌ضعف و نقطه قوت جنبش کارگری ایران در شرایط فعلی کدام است؟
با درود. لطفاً قدری درباره محافل موجودی که تحت عنوان تشکل کارگری مطرح‌شده‌اند، توضیحاتی ارائه فرمایید.
لطفاً گزارش کوتاهی در رابطه با اختلاف اتحادیه آزاد کارگران و سندیکای شرکت واحد بیان کنید.
- آقای اکبری گویا اصلاً در واحدهای تولیدی اثری از اجرای قانون کار نیست و این اعتصابات پیاپی هم نشان می‌دهند کە کارفرمایان به‌کلی قوانین کار را کنار گذاشتە و قوانین خاص خودشان را در محل‌های کار جاری کردەاند. دولت هم چیزی بە آن‌ها نمی‌گوید. برای بازگرداندن قانون کار چە باید کرد؟ این کار چقدر اهمیت دارد؟
- چرا لغو قراردادهای موقت در مطالبات امروز کارگران مطرح نیست؟
- وقتی کارگر را به کار می‌گمارند یک تعهد سفید از کارگر می‌گیرند. هنگام اخراج با آن تعهد کارگر را اخراج می‌کنند و هیچ مقامی جوابگو نیست.
- آیا پدیده‌ای به‌عنوان خصوصی‌سازی "درست" در شرایط امروز می‌تواند قابل‌قبول باشد؟
- حسین اکبری عزیز، اعتصاب، تشکل و سندیکا حق مسلم کارگران است که به‌نوعی از این خواست ابتدایی محروم‌اند. چگونه می‌توانیم در این جهت از ابتدایی‌ترین خواست کارگران دفاع کنیم به‌گونه‌ای که دست‌یافتنی باشد؟
- بدون اینکه کارگران با جنبش اجتماعی و مدنی ارتباط تنگاتنگ برقرار کنند، آیا می‌توانند به خواسته‌هایشان در شرایط حاضر برسند؟
- شعار خصوصی‌سازی را تبدیل به دولتی کردن واحدهای دولتی درصورتی‌که دولت خودش نئولیبرال است و کارخانه‌ها را به سپاه و نظامیان داده، آیا این شعار در حال حاضر صحیح است؟ زیرا خود دولت چپاولگر است.
- دوست عزیزم، چنانکه خود بهتر می‌دانید در روزگاری که نئولیبرالیسم سیطره فکری خود را در همه‌جا گسترده و حول خصوصی‌سازی تبلیغات گسترده نموده و در بخشی از افکار عمومی خصوصی‌سازی را کلید حل تمام معضلات سیاسی اقتصادی جا انداخته و توسعه کشور را با خصوصی‌سازی گره‌زده، کارگران و نیروهای آگاه چگونه پروژه متوقف سازی را باید پیش ببرند که متهم به ضد توسعه نگردند؟ در حقیقت در شرایطی که نظام به‌شدت آلوده به رانت و فساد است و تمام امکانات میهن در خدمت پیشبرد اهداف نظام حاکم است توقف خصوصی‌سازی چه کمکی به کار گران خواهد کرد؟ کارخانه که به علت فساد مدیران ورشکسته می‌شود و برای ادامه کار به بودجه عمومی نیاز دارد. چه فرق می‌کند در دست بخش خصوصی باشد یا دست دولت؟

با تشکر
- چرا در کشورهایی که دموکراسی تا حد قابل قبولی جریان دارد بازهم سندیکاها نمی‌توانند خواست کارگران را طلب کنند مثل همین فرانسه که جنبش جلیقه زردها شروع شد و به چند کشور هم سرایت کرد و کارگرانی هم بودند که از خواست آن‌ها من‌جمله بازنشستگی و ساعات کار حمایت می‌کردند.
- آیا با خانه کارگر روابطی دارید یا نه؟
- فرمودید کارگر از هیچ‌کس نمی‌ترسد. کارگر می‌ترسد برای اینکه کسی یا مقامی نیست به شکایت او برسد.
- با سلام و عرض ادب به خانم طارانی و آقای اکبری. شما و دیگر دوستان بهتر از من واقف هستید که سندیکاها در اغلب کشورها در ایجاد احزاب نقش ارزنده‌ای داشته و دارند و می‌توان گفت نطفه مرکزی احزاب محسوب می‌شوند و اکثر احزاب سوسیالیست اروپا به‌وسیله سندیکاها به وجود آمده و در مبارزات انتخاباتی نکته اتکا آن‌ها نیروی فعالِ سندیکاست الآن فکر کنید فرانسه دوحزبی است و اکثر مردم از طریق احزابی که سندیکاها هم در آن هستند به مطالبات صنفی سیاسی خود ازجمله معیشت مزد و بیمه و امنیت شغلی و خصوصی‌سازی که در اکثر کشورها رایج هست به مقابله پرداختند و به نتیجه هم می‌رسند چرا در کشور ما سندیکاها جنین روندی را طی نکرده‌اند؟
- با توجه به اینکه مشکلات صنفی کارگران هم به شرایط اقتصادی سیاسی کشور برمی‌گردد، آیا کارگران باید شعارها یا مطالبات صنفی خودشان را به شعارهای سیاسی ارتقا دهند؟
- در راستای اتحاد بیشتر کارگران با دیگر اقشار جامعه، توضیح دهید هنوز هستند کارگرانی که بااینکه از ظلم خبردارند ولی هنوز ترس دارند برای اتحاد با کارگران دیگر؟
- لطفاً در مورد ضرورت همبستگی جنبش کارگری با جنبش معلمان، جنبش دانشجویی و... توضیح دهید.
- جناب اکبری آیا در مورد جمع‌آوری کمک مالی برای روزهای سخت جنبش راه‌حلی دارید؟

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.