چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۵ نوامبر ۲۰۲۰

مسائل روز جنبش کارگری

۰۲ آذر ۱۳۹۷

بحث و گفتگو با صادق کار                                                                                                                                 

در تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

این گفتگو در تاریخ 2 آذر 1397 برابر با 23 نوامبر 2018 انجام شده است

 

تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

https://t.me/joinchat/CPd7yD6Wyge05cWD7X-r0w

پرسش‌های شرکت کنندگان در گفتگو:

- با درود به همه عزیزان. سؤال من اینکه چنانکه به درستی هم تاکید شد، این دولت و دولت‌های گذشته هیچکدام صلاحیت تولیت بر مراکز و صنایع تولیدی را نداشته و ندارند. حال این تاکید کارگران - خصوصن کارگران هفت تپه- مبنا بر دولتی شدن دوباره این واحد را چگونه می‌توان توجیه کرد؟

- رفیق صادق عزیز،  چشم‌انداز شما از جنبش کارگری در ایران چیست؟

چگونه باید دیگر بخش‌های صنعت را با این جنبش پیوند زد؟

- با درود خدمت شما.

همان‌طور که می‌دانیم، در گذشته چه در زمان حزب کمونیست ایران، چه در دوران حزب توده و چه در دهه‌های چهل و پنجاه، سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری اشکال مختلفی از ارتباط را با جریانات سیاسی چپ و مارکسیست داشته‌اند.

امروز به نظر شما این ارتباط باید چگونه باشد؟ دو سوی این امر برای مفید بودن رابطه چه اموری را باید مد نظر داشته باشند؟

- حمایت بازار از کارگران هفت تپه را چگونه می‌توان تحلیل کرد؟

- آیا در مبارزه حاضر با فرمول‌های کلاسیک مارکسیستی می‌توان به تحلیل درستی از جنبش کارگری ایران رسید؟

- اصلی‌ترین نقطه ضعف جنبش کارگری ایران چیست و بدل آن کدام است؟

- سال ۵۷ اعتصاب کارگران شرکت نفت کمر حکومت را شکست. آیا چشم‌اندازی می‌بینید که جنبش و اعتراضات هفت تپه به گستردگی اعتصابات شرکت نفت تبدیل شود؟ با سپاس

- مبارزه صنفی کارگری در مناطقی چون معدن بافق و اکنون در هفت تپه کیفیت و کمیت ملی، قومی و منطقه‌ای دارد، چنین ویژگی به تنهایی قادر است کل ارکان دولت و نیرو های انتظامی و... را در سرکوب کارگران تحت تاثیر قرار دهد، چگونه می‌توان این کیفیت مبارزه را به مناطق دیگر گسترش داد؟

- باتوجه به اینکه کارگران پیمانی شرکت نفت از هفت تپه حمایت کردند، چگونه می‌توان مبارزه کارگری را در سراسر ایران به  هم پیوند زد؟

- حسن صادقی در روزهای اخیر ادعا کرده که از مبارزه کارگران هفت تپه خانه کارگر باید حمایت کند، تحلیل شما از این تحرک خانه کارگر چیست؟

- آیا آموزش کارگران را جهت ایجاد سندیکا و رابطه‌شان با اتحادیه‌های دیگر و همچنین در ارتباط با اتحادیه‌های کشورهای دیکر توسط احزاب را دخالت در امر جنبش کارگری می‌بینید؟

- در هفت تپه کارگران، تشکل شورای کارگری را انتخاب کردند هرچند که از قبل سندیکای کارگری تاسیس شده بود، تحلیل شما از چنین حرکتی چیست؟

- چندین سندیکا و تشکیلات کارگری خارج از کشور از اعتراضات کارگران هفت تپه حمایت کردند - آیا کار گروه کارگری حزب چپ اقدام به گرفتن حمایت از تشکلات کارگری کشورهای دیگر برای حمایت از کارگران میهن ما کرده است؟

- ایا حکومت تن به خواسته‌های  کارگران هفت تپه می‌دهد؟

دولتی شدن و یا زیر نظر شورا...عقب‌نشینی نئولیبرالیسم و طرفداران مکتب شیکاگو از خصوصی‌سازی است؟

- رفیق صادق عزیز، از کارگرانی که در جریانات اعتصاب و اعتراضات دستگیر شدند، برایمان بگویید لطفا

- رفیق صادق، ربط مبارزه کارگران بافق با مبارزه کارگران هفت تپه مبارزه برای لغو خصوصی‌سازی بود.

4 تیر 1393

پیروزی کارگران و پایان اعتصاب

با لغو مصوبه خصوصی‌سازی معدن و پیروزی کارگران، اعتصاب بیش از ۵ هزار کارگر معدن سنگ آهن مرکزی بافق پس از چهل روز پایان می‌پذیرد. یکی از کارگران در این باره به ایلنا می‌گوید: «استاندار یزد صبح امروز در جمع کارگران متحصن حاضر شد و مصوبه هیئت دولت مبنی بر لغو واگذاری ۲۸/۵ درصد از سهام معدن سنگ آهن مرکزی بافق به بخش خصوصی را در اختیار آنان قرار داد.»

به گفته وی، کارگران با تحقق مهم‌ترین مطالبه خود بعد از 40 روز اعتصاب به اعتراض صنفی خود پایان دادند.

 

اکنون نیز کارگران هفت تپه همان مطالبه را دارند. در بافق نیز چون شهری کارگری است عملا بخش بزرگی از جمعیت شهر از خانوارهای کارگری بودند و در این ارتباط حکومت نتوانست سرکوب شدید را اعمال کند و به خواسته کارگران در آن زمان تن داد. اکنون پرسش در این است، چگونه می‌توان این کیفیت مبارزه را به مناطق دیگر گسترش داد؟

- همانطور که می‌دانید فشار روی فعالین کارگری بسیار زیاد است - طرح شما در کارگروه کارگری حزب چپ برای جلب حمایت بین‌الملی از کارگران میهنمان چیست؟

- باتوجه به اینکه تجمعات کارگران هفت تپه کاملا قانونی است و  مطابق قوانین و منجمله مطابق اصل 27 قانون اساسی "تشکیل‏ اجتماعات‏ و راهپیمایی‌ها، بدون‏ حمل‏ سلاح" آزاد است، آیا کارگران می‌توانند از طریق وکلای متعهد کشورمان به سرکوب‌هایی که صورت می‌گیرد از طریق قانونی شکایت کنند؟

- نظرتان را لطفا در رابطه با اصانلو فعال کارگری بگویید.

- رابطه خصوصی‌سازی - عدم حمایت از تولیدات داخلی و  گرانی سرسام‌آور کالاها و شرایط بحرانی ناشی از تحریم‌های اخیر چیست؟

- رفیق صادق، باتوجه به اینکه اعتصابات کارگری و اعتراضات زمان بسیاری هست که در حال انجام هست و البته اینکه مدتی‌ست این اعتراضات و اعتصابات شکل جدیدتری گرفته‌اند، ولی بارها شاهد این بودیم که این موارد با درصدی اضافه کردن حقوق یا دادن حقوق چند ماه از حقوق عقب‌افتاده‌ی کارگران ارام شده.

به نظرتان اگر حکومت دوباره این شیوه را به کار ببرد، دوباره آرام خواهد شد؟

اگر بله که چکاری باید انجام داد تا این شیوه اثری نگذارد، اگر خیر، تفاوت این اعتراضات و اعتصابات با گذشته را بیان کنید.

- پس می‌توان به این نتیجه رسید که سیاست‌های نئولیبرالی رژیم هم نقش مهمی در ایجاد شرایط ناگوار ناشی از تحریم‌های اخیر داشته است - چرا در بیانیه‌های حزب چپ در رابطه با تحریم‌ها به این مساله اشاره نشده است؟

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید