رفتن به محتوای اصلی

راه برون‌رفت از بحران کنونی: گذار از جمهوری اسلامی به جمهوری سکولار – دمکرات

راه برون‌رفت از بحران کنونی: گذار از جمهوری اسلامی به جمهوری سکولار – دمکرات
جمعه, 16. نوامبر 2018 - 21:56

 

تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

https://t.me/joinchat/CPd7yD6Wyge05cWD7X-r0w

 

پرسش‌های شرکت کنندگان در گفتگو:

- با سلام به رفیق. وظیفه عملی ما بعنوان حزب  چپ ایران (فداییان خلق) برای بسیج نیروها چه می‌تواند باشد؟

- بادرود، مضمون اقتصادی و اجتماعی وجه دموکراتیک چیست و چشم‌انداز آن برای طبقه کارگر کدام است؟

- کدام نیروها و جریانات سیاسی بطور مشخص متحدین این دوران گذار هستند؟

- با درود به رفيق بهروز: سوال من اين است كه حزب چپ ايران چگونه مي‌تواند در اتحاد و همكارى با ديگر احزاب چپ و دموكراتيك ايران كه در مبارزات كنونى نقش فعال دارند، شركت كند؟

- با درود. چه تضمین سیاسی‌ای وجود دارد که گذار از جمهوری اسلامی به دموکراسی سکولار منجر شود؟ به هر حال انواع نیروهای ارتجاعی در سپهر سیاسی ایران حضور دارند که ممکن است پس از گذار نیز بخش‌هایی از قدرت را قبضه کنند.

- حزب چپ برای گذار با سه سازمان دیگر همکاری می‌کند. آیا حزب تلاش می‌کند دیگر گروه‌های دمکراتیک را جذب این اتحاد کند یا بطور موازی با دیگر احزاب و سازمان‌ها می‌تواند فعالیت مشابه کند؟

- بخش‌هایی از نیروهای چپ، دموکراسی سکولار را یک امر سیاسی مرتبط با بورژوازی می‌دانند و قائل به تغییر انقلابی و نیل به جامعه‌ی سوسیالیستی هستند. شما چه موضعی در مورد این نیروها دارید؟

- برای گذار از جمهوری اسلامی همانطور که مطرح کردید "باید نیرو بسیچ کرد و در این جهت حرکت کرد". به نظر شما در  شرایط کتونی با کدام شعارها می‌توان نیرو بسیچ کرد و در جهت گذار از جمهوری اسلامی حرکت کرد؟

- پایگاه طبقاتی نیروهای سکولار و دمکراتیک برای دوران گذار مورد نظرتان را چگونه تبیین می‌کنید؟

- جمهوری اسلامی یک رژیم ایدئولوژیک است و به راحتی تن به سقوط نخواهد داد. با توجه به بن‌بست سیاسی و اقتصادی این رژیم، به نظر شما جمهوری اسلامی در شرایط فعلی چه گزینه‌هایی را می‌تواند برای تداوم عمر خود داشته باشد؟

- رفیق خلیق آیا فکر نمی‌کنید که تأخیر در امر یک جبهه متحد ضد دیکتاتوری "ضد ولایت فقیه" میدان را برای نیروهای ارتجاعی باز می‌کند؟ شما گفته بودید دوازده سال برای تشکیل حزب چپ زحمت کشیده‌اید. این زحمت شما بسیار قابل تقدیر است پس بیایید گام بسیار مهم دوم را هم بردارید و توسط همکاری با سایر احزاب ترقیخواه  آن جبهه را هم تشکیل دهید.

- تحلیل شما از شرایط نیرو های اپوزیسیون چیست؟

- با درود بر رفیق بهروز

متاسفانه در طول 4 دهه، تمام ایده‌ها و راهکارهای گذر از جمهوری اسلامی از مرحله حرف و حدیث نگذشته و وارد فاز عملیاتی نشده و یا حداقل می‌توان گفت که سرعت تغییراتی اگر بوده باشد، بسیار کند است و در عین حال جمهوری اسلامی هنوز هم ظرفیت سرکوب خشن همه هسته‌های اولیه فازهای عملیاتی را دارد، یکی از نقاط ضعف این حرف و حدیث‌ها و ایده‌ها نبود مدل موفقی پیش روی ماست تا شاید ایده‌ها شکل ملموس‌تری به خود بگیرند.

لطفا بفرمائید که کدام مدل موفق تجربه شده‌ای برای گذر از یک نظام شبه فاشیستی بنیادگرا را می‌توانید مثال بزنید؟ و چه الگوهایی را می‌توان از این مدل موفق آموخت؟

- وزن و شرایط جنبش مدنی در مقابل جمهوری اسلامی ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

- مضمون اساسى و اصلى شعار "گذار از جمهورى اسلامى" چيست؟ و تفاوت و احيانا وجوه مشترک آن با شعار "سرنگونى جمهورى اسلامى" چيست؟

- نقش جمهوری اسلامی در منطقه از جمله یمن، سوریه و فلسطین برخی نیروهای مترقی را دچار سردرگمی نموده است. لطفا در این مورد توضیحاتی ارائه کنید.

- لزوم تشکیل مجلس ملی یا کنگره ملی در تبعید  را برای سازمان‌دهی و انسجام ملی در برابر جمهوری اسلامی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

- گذار أز جمهورى اسلامى به نظر شما به معنى براندازى نظام إسلامى است؟  اگر چنين است اين همان سرنگونى نظام نبست؟ در ابن صورت سياست شما در ارتباط با ديگر نيروهاى سياسى كه همين هدف را دنيال می‌كنند چيست؟

- تحلیل شما از جنبش کارگری در ایران چیست و چشم‌انداز شما با توجه به معیشت کارگران و سرکوب فعالان صنفی کدام است؟

- تحریم‌های اقتصادی چه تاثیری می‌تواند بر سیاست‌های جمهوری اسلامی داشته باشد و  آیا شما نوشیدن جام زهری یا نرمش قهرمانانه دیگری را در آینده نزدیک محتمل می‌دانید؟

- آیا دولت ترامپ همانطور که خود تبلیغ می‌کند، هدفش فقط تغیر رفتار رژیم اسلامی در عرصه بین‌المللی هست یا اهداف موازی دیگر مثل رژیم چنج هم دارد؟

- سیاست حزب در مورد اعتصاب‌های اخیر معلمان چیست؟

- گذار از جمهورى اسلامى به يك نظام دموكراتيك و سكولار با مضمون عدالت اجتماعى مستلزم تغييرات اساسى در قانون اساسى و حذف تمام نهادهاى اسلامى و أضافه كردن قوانين مربوط به عدالت اجتماعى است. نظر شما در مورد لغو يا اصلاح قانون اساسى موجود چيست؟

- آیا گذار از جمهوری اسلامی به جمهوری سکولار دمکرات در ادامه به رهبری طبقه کارگر منجر خواهد گردید؟

- دوست عزیزم به نطر شما چرا در اعتراصات اخیر بخصوص در تحصن معلم‌ها تهران حصور فعال ندارد؟

- منافع اقتصادی امریکا در ایران در مقابل اروپا بطور جدی لطمه خورده. آیا این تعرضات ناشی از این نیست؟

- چرا سازمان اکثریت در تکمیل وحدت هنوز موجودیت دارد؟ آیا این به زیان و یا سود چنبش چپ هست؟

  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.
  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!