سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰

گزارش از اجلاس اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو

۲۹ تير ۱۳۹۷

بحث و گفتگو با دکتر حسن نایب هاشم

در تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

این گفتگو در تاریخ 29 تیر 1397 برابر با 20 ژوئیه 2018 انجام شده است

تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

https://t.me/joinchat/CPd7yD6Wyge05cWD7X-r0w

پرسش‌های شرکت کنندگان در گفتگو:

- خواهش می کنم؛ گزارشی کوتاه در رابطه با اجلاس اخیر شورای حقوق بشر در ژنو بیان کنید

- آقای نایب هاشم تهیه این گزارشات به چه منظوری انجام می‌گیرد؟ این گزارشات تا چه حدی می‌توانند موضوعات مربوط به وضعیت حقوق بشر در یک کشور را در میان کشورهای عضو مورد تاثیر قرار دهند؟

- برای تهیه این گزارشات از چه وسایل و امکاناتی استفاده می‌شود؟ و تا چه حدی مستند و دقیق هستند؟ امکان پیگیری و اثبات در صورت اعتراض نسبت به مضمون یک گزارش وجود دارد؟ اگر آری به چه شکلی انجام می‌شود؟

- جمهوری اسلامی به اشکال گوناگون کوشش می‌کند این گزارشات را از مضمون تهی کند و یا حوزه اطلاع‌رسانی را محدود کند و نگذارد اطلاعات دقیق به بیرون انتقال یابند. در برابر ترفندهای حکومت اسلامی ایران و نمایندگانش چه تدابیری اتخاذ می‌شود؟

- لطفا در مورد توان اجرایی حقوق بشر در مقابل نقض آن توضیح دهید

- جمهوری اسلامی برای تاثیرگذاری در روند تهیه این گزارشات چه برنامه هایی را در اجلاس حقوق بشر بکار می‌برد؟

- برای تهیه گزارش از چه پروسه‌هایی استفاده می‌شود و کی و چگونه این کارها را انجام می‌دهند؟

- آیا ممکن هست لطف کنید چند نمونه ازموارد نقض حقوق بشر را که در اجلاس اخیر گزارش داده شدند ذکر کنید؟ گزارشات تا چه حدی به روز هستند؟

- لطفن اگر ممکن است از دستاوردهای فعالیت‌های خود و دوستانتان مواردی را ذکر کنید. منظور مواردی است که گزارشات شما باعث بهبود و یا رفع نقض آن مورد از سوی جمهوری اسلامی شده است.

- سایر فعالین سیاسی و حقوق بشری چطور می‌توانند به شما در این روند کمک کنند؟

- با توجه به اینکه یوتیوب در ایران فیلتر است و خیلی‌ها نمی‌توانند این کلیپ‌ها را از طریق یوتیوب ببینند، آیا امکان دسترسی به فیلم‌های این اجلاس از طریقی جز یوتیوب هم هست که همو طنان ما به آن دسترسی داشته باشند؟

- آیا برای تدوین گزارشات، ترجمه آنها، ارایه آنها، رسانه‌ای کردن گزارشات به کمک نیاز دارید؟ علاقمندان به همکار ی با شما از چه طریقی می‌توانند با شما در تماس باشند؟

 

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید