مقالات کارگری

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی فعالان کارگری زندانی، معلمان و فعالین جامعه مدنی است که در روزهای اخیر دستگیر شده اند، از جمله رضا شهابی، آنیشا اسداللهی، ریحانه انصاری نژاد، کیوان مهتدی و همچنین معلمان بازداشتی اول ماه مه از جمله رسول بداقی. جعفر ابراهیمی، اسکندر لطفی، محمد حبیبی، محسن عمرانی، شعبان محمدی، مسعود نیکخواه، محمود ملاکی، رضا امانی فر، اصغر حاجب و هادی صادق زاده.

ما ضمن محکوم کردن سرکوب، بازداشت و پرونده سازی، در برابر مطالبات برحق کارگران،معلمان، بازنشستگان و در مقابل  اعتراضات گسترده و فزاینده‌ی مردم جان به لب رسيده  ، خواهان توقف فوری سرکوب و پیگرد های امنیتی قضائی و آزاد کردن فوری و بیقیدو شرط همه بازداشت شدگان هستیم و بر تامین مطالبات معیشتی مطابق با نیازهای زندگی امروزی تاکید و اصرار داریم.

ما، تشکل‌های آزادی‌خواه، جمهوری‌خواه و عدالت‌طلب ایرانی در بلژیک، ضمن همراهی با این اعتراضات مردمی، نسبت به عواقب سرکوب، به تمام آمران و عاملان جنایت هشدار می‌دهیم که روز دادخواهی نزدیک است. در حمایت از این اعتراضات، ما در تجمع تدارک‌دیده‌شده توسط «کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران ـ بلژیک» در روز شنبه، ۲۱ ماه مه، ساعت چهار و نیم در برابر سفارت جمهوری اسلامی، واقع در خیابان روزولت در بروکسل شرکت خواهیم کرد.

 اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا از مطالبه سندیکا برای آزادی فوری و بدون قید و شرط کلیه فعالان کارگری، معلمی و فعالان  اجتماعی زندانی از جمله رضا شهابی، حسن سعیدی، آنیشا اسداللهی، ریحانه انصاری نژاد، کیوان مهتدی و همچنین معلمان بازداشت شده در اول ماه مه از جمله رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، اسکندر لطفی، محمد حبیبی، محسن عمرانی، شعبان محمدی، مسعود نیکخواه، محمود ملاکی، رضا امانی‌فر و هادی صادق زاده حمایت می‌کند. 

کانون صنفی معلمان ایران

گوشزد می‌کنیم که طرح چنین بحث‌هایی، مانند موارد قبلی، علاوه بر این که بر شاخ نشستن و بن بریدن است، موجب آبرو ریزی بیشتر شما شده و خزانه ی خالی از اعتماد عمومی‌تان را خالی‌تر از امروز می‌کند.

در روزهای اخیر شاهد اعتراضات بحق پرسنل محترم شرکت واحد اتوبوسرانی بوده ایم.پرسنل شرکت بهره برداری مترو نیز احتمالا بزودی به این اعتراضات به روش خودشان خواهند پیوست  چون واریز حقوق بدون معوقه فروردین ماه ۱۴۰۱ و همراه با عدم قطعیت اعمال مصوبه شواری عالی کار برای سایر سطوح مزدی بود

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

اعتراضات مردم در کف خیابان، اعتراضات معلمان و بازنشستگان و بخش های مختلف معترض جامعه، اعتراض ما کارگران پروژه ای و پیمانی نفت نیز هست و بنابراین از این اعتراضات قاطعانه حمایت و پشتیبانی میکنیم و همصدا با مردم معترض و با فریاد معیشت، منزلت، حق مسلم ماست، پیگیر مطالباتمان هستیم.  

تجمع امروز را در حالی برگزار می کنیم که بخش هایی از حاکمیت، در ستیزی آشکار با اصول ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی، موج گسترده هجوم خود را به سمت کنشگران صنفی سراسر کشور نشانه گرفته است.

بنا به گزارشی که شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران منتشر نموده‌است معلمان بازداشت شده، آقایان رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی و علی‌اکبر باغانی، طی روزهای گذشته، تحت بازجویی‌های شدید برای القای اتهامات غیر صنفی قرار گرفته اند.

ما امضاکنندگان این اعلامیه ضمن گرامی‌داشت اول ماه مه، روز جهانی کارگر، استقبال و حمایت از اعتراضات کارگران و معلمان و دیگر مزدبگیران را وظیفه‌ی جاری تمام نیروهای سیاسی طرفدار عدالت و آزادی می‌دانیم و در این راستا توان و امکانات خود را به کار می‌گیریم. ما نیروی های عدالت خواه ، حقوق بشری، جمهوریخواه دموکرات و ضد تبعیض بر دفاع از حقوق اقشار و طبقات زحمتکش و مزدبگیر و خاصه حق تشکل‌یابی مستقل که راه‌گشای همکاری‌های سازنده برای پایه‌نهادن ایرانِ فرداست تاکید داریم.

اتحاد جمهویخوان ایران، حزب چپ ایران (فدائیان خلق) و همبستگی جمهوریخواهان ایران طی یک پوستر در آستانه اول ماه مه روزجهانی گارگر پشتیبانی خود را از  تجمع معلمان و کارگران در این روز اعلام کرده‌اند.

حزب چپ ايران (فدائيان خلق)- فرانسه

حزب چپ ايران (فدائيان خلق) به مناسبت فرار رسیدن اول ماه مه روز جهانی کارگر از هم میهنان عزیز تقاضا می کند که صدای دادخواهی کارگران و دیگر جنبش های اجتماعی ایران را علیه جمهوری اسلامی که مانع اعمال اراده آزاد مردم و سد راه پيشرفت و تحول دمکراتیک جامعه است، پر طنین کنند. بدین منظور ما با برپایی چادری در مسیر راهپیمائی در همبستگی با کارگران و سندیکاهای فرانسوی در پاریس مطالبات جنبش کارگری و دیگر جنبش های اجتماعی ایران را  در معرض دید و اطلاع شرکت کنندگان قرار خواهیم داد و از هموطنان و یاران عزیز دعوت می کنیم با حضور خود این صدای حق خواهانه را پر طنین نمایند 

این جنگ عادلانه نیست؛ جنگ کارگران و زحمتکشان نیست؛ بر عکس بر ضد منافع مردم زحمتکش اکراین، روسیه و سراسر جهان است. بیایید تا علیه همه جنگها در جهان و برای صلح مبارزه کنیم.

جهت در روز جهانی کارگر، که نظام حاکم همه ساله مانع برگزاری آن می‌شود، لازم است که ما کارگران شاغل و بازنشسته، معلمان، زنان، جوانان دانشجویان و ... با اتحاد و همبستگی هرچه بیشتر و اتکا به سازماندهی و تشکل‌های مستقل خود و از این طریق گسترش مبارزات خویش، خواست‌های خود را به طور صریح و روشن اعلام نموده و با توجه به این وضعیت، همه هم طبقه‌ای‌های خود و پشتیبانان جنبش کارگری را به اتحاد عمل برای گسترش و تعمیق مبارزه حول محورهای زیر دعوت کنیم:

پنج تشکل دموکراتیک و سیاسی شامل: اروپرس، انجمن دوستی ایران و بلژیک ، انجمن فرهنگی و اجتماعی پرسپولیس، جمهوري خواهان سکولار و دمکرات ایران در بلژيک و حزب چپ ایران (فدائیان خلق)- بلژیک در جشن اول ماه مه روز کارگر که توسط یکی از بزرگترین سندیکاهای کارگری بلژیک اف.ژ. ت. ب.، در بروکسل برگزار می شود به صورت مشترک در بروکسل شرکت خواهند کرد

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

خواست ما کارگران پروژه ای و پیمانی کوتاه شدن دست پیمانکاران و لغو قوانین برده وار مناطق ویژه اقتصادی در مراکز نفتی است.

شورای هماهنگی به تمام فرهنگیان شاغل و بازنشسته در ایران فراخوان می‌دهد که درتجمع روز پنجشنبه، اول اردیبهشت ۱۴۰۱، قدرتمندانه  و متحد شرکت نمایند.

دوستان ،علاقه مندان به روز جهانی کارگر،همراهان عزیز  اول ماه مه (یازده اردیبهشت) روز جهانی کارگر را به شکل مجازی جشن می‌گیریم. از شما دعوت می‌کنیم تا با ما همراه باشید.

روز ۲۳ فروردین ماه گروههایی از بازنشستگان نفت مقابل ساختمان صندوق‌های بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان نفت در شهرهای تهران، کرمانشاه، اهواز، کرج و چند شهر دیگر تجمع اعتراضی برگزار کردند

 

 بزرگداشت اول ماه مه روز جهانی کارگردر کانادا

بیایید در کنار هم قطعنامه سراسری اول ماه مه داشته باشیم و درد مشترک مان را فریاد کنیم. برای پایان دادن به این بربریت اتحاد سراسری مان را به نمایش بگذاریم و بدین گونه روز جهانی کارگر را به روز اعتراض خود علیه وضعیت نابسامان معیشتی و زیستی مان تبدیل کنیم." معیشت، منزلت، حق مسلم ماست " 

روز شنبه ۲۰ فروردین، کارگران مدت معین شرکت های پتروشیمی تابعه هلدینگ خلیج فارس اقدام به تجمع اعتراضی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر نمودند. این کارگران پس از سال‌ها پیگیری قانونیِ مطالبات برحق خود بی‌نتیجه ماندن تمامی اقدامات خود، برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به موارد زیر دست به تجمع زدند

روز سه شنبه ۹ فروردین، کارگران بازنشسته صنعت نفت خواسته هایشان در سال ۱۴۰۱ را در ۲۲ بند بقرارزیر رسانه ای کردند

ما بعنوان شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت قبلا اعلام کرده بودیم که ما برده نیستیم که از بالای سر ما بر روی رقم دستمزدمان تصمیم گیری شود. ما اعلام کرده بودیم که ما نه تنها خواستار افزایش سطح حقوقها در رده های مختلف تخصصی هستیم بلکه با توجه به افزایش سرسام آور قیمت ها مزد هیچ کارگری نباید کمتر از ١٨ میلیون باشد. و این مطالبه ای بود از سوی بخش های دیگری از کارگران اعلام شده بود. اگر چه حتی این ١٦ میلیون نیز با توجه به تورم سرسام آوری که در پیش است به هیچوجه کفاف زندگی ما کارگران و ما مردم را نمیدهد. از جمله همکاران ارکان ثالثی ما بعد تر از حداقل دستمزد هجده میلیون صحبت کردند.

تحصن، تجمعات، اعتصابات و اعتراضات فزاینده و جاری اقشار زحمتکش محروم در سطح جامعه، سرکوبگران را در کف خیابان ها پس زده است چرا که دیگر کارد نیز از استخوان ما گذشته است .ما کارگران و تمامی زحمتکشان مشمول تعیین دستمزد و تمامی کارگرانی که ظالمانه از شمول قانون کار خارج شده ایم به هیچ وجه، تعیین مزد خفت بار کنونی را به وسیله نمایندگان سرمایه داران و کارفرمایان نمی پذیریم و علیه این شرایط برده وار دست از مبارزه متحد و پیگیرانه خود بر نخواهیم داشت.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

شورای هماهنگی بار دیگر برای بیداری مسئولین و آگاهی مردم شریف ایران روز سه شنبه ۳ اسفند را تجمع سراسری اعلام نموده است.ضمن سپاس از همه معلمان کشور که برای یازدهمین بار از آغاز سال تحصیلی به دعوت شورای هماهنگی لبیک گفته اند،اعلام می کنیم که صدای حق خواهی معلمان نه تنها با هیچ حربه ای خاموش نمی شود، بلکه پژواک صدای معلمان آموزه ای برای فریاد دردمندانی است که تنها راه رهایی از وضعیت اسف بار کنونی را مطالبه گری مستمر و خستگی ناپذیر می پندارند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

در حالی بهمن را به پایان می‌رسانیم و وارد آخرین ماه سال می‌شویم که حاکمیت به یکسال مطالبه‌گری مستمر و قانونی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کمترین توجهی‌ ننموده‌است. از سوی دیگر مشخص شده است که لایحه رتبه‌بندی شاغلان بعد از فراز و فرود فراوان، هیچ تغییری در زندگی و معیشت معلمان ایجاد نخواهد کرد. دولت نه تنها حاضر نیست ۱۲.۵ هزار میلیارد تومان رتبه‌بندی در سال ۱۴۰۰ را تامین کند بلکه آخرین موضع‌گیری‌های رسمی نشان می‌دهد که وعده اجرای رتبه‌بندی در سال آینده سراب و فریبی بیش نیست

برای آگاهی شما متذکر می شویم که "هیات تجدید نطر بررسی تخلفات وزارت آموزش و پرورش" تصمیم نهایی خود را در مورد وضعیت شغلی محمد حبیبی، عضو هیات مدیره و سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، اعلام کرد. این هیات حکم اخراج محمد حبیبی از کار معلمی را با پرداخت مبلغی به عنوان خسارت صادر نمود. بنا به این حکم، محمد حبیبی برای همیشه از تدریس در بخش آموزش عمومی در ایران محروم شده است.