اوت 2020

کشتی گیران و ورزشکاران که اغلب از طبقات فرودست جامعه برخاسته اند، با دردها و رنجهای تهیدستان آشنا هستند؛ ورزشکارانی که در اوج قهرمانی هستید، نباید فراموش کنید که این جوانان معترض کف خیابانها و زندانیان، همان جوانانی هستند که عکسهای شما زینت بخش خانه هایشان است؛ از پیروزی شما اشک شوق میریزند و از شکست شما افسرده و غمگین میشوند.

دیدار جمعی از ایرانیان بلژیک با خانم ماریا ارینا، رئیس سو کمیسیون حقوق بشر درپارلمان اروپا، در رابطه با وضعیت نگران کننده نسرین ستوده پس ازچند هفته از اعتصاب غذا و سایر زندانیان سیاسی دربند

اسناد جدیدی که وزارت خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۷ منتشر کرد که حدود ۱۰۰۰ صفحه است. آن‌ها اسناد وزارت خارجه، شورای امنیت ملی و اسناد «سیا» هستند. آن‌ها ادعای من را تقویت می‌کنند که نفت موضوع اصلی بود و کمونیسم نبود و پیشنهاد غرامت منصفانه‌ای از سمت آمریکا صورت نگرفت. این اسناد ادعای من را تائید می‌کنند.

راستِ چپ، در حالیکه در جای خود با احساسات و قدرت تمام از حقوق کارگران و زحمتکشان در حرف، گفتار و کلام دفاع می نماید، اما در عملکردهای روزمره خویش و تنظیم سیاستها در این زمینه ها کوتاه آمده، و از این طریق همیشه این امکان را فراهم می نماید تا اگر کارگران و زحمتکشان در پیکارهای طاقت فرسای خویش علیه نظام های سرمایه داری حاکمه، آنها را به گوشه های بی بازگشت فرستاده باشند، بتوانند دوباره آنها تجدید نفس نموده و دوباره از پنجره وارد گردند.

در این گفتگو ضمن پرداخت به واکنش رضا خندان همسر نسرین ستوده و پدر آتنا دائمی این موضوع بررسی شده است که چگونه در حالی که حکم اعتراضات مدنی و آزادی بیان می تواند با مجازات های سنگین روبرو شود، اما قتل ناموسی و دیگر خشونت ها علیه زنان می تواند با مجازات های کمتری روبرو شود یا اصلا مجازات نشود.

اینگونه "احساس مصونیت" نسبت به واکنش جامعه و قوانین جاری، ناشی از چند عامل است که مهمترین آنها عاملی است که ریشه در سنن و نگرش جامعه به زنان دارد، که متعاقب آن "هنجار سازی" ها و تصویب قوانین ارتجاعی مردسالار، صورت می گیرند و موجب ایجاد هراس و تزلزل در اراده زنان مورد تجاوز قرارگرفته، و در پیگیرد و به مجازات رساندن شخص متجاوز می شوند.

خاکی شگفت بردل دریا فشانده‌ایم،

بازآ وشوروشوق درافکن به جان ما،

شاید که بازخیزد برلَب، بیانِ ما.

دل را زشوق فردا، آنی به وَجد آر؛

برجان سردِ ما تو کنون آذری ببار.

سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) برگزار می کند.

یادمان جانباختگان فاجعه ملی کشتار زندانیان سیاسی، سال ۶۷

این هفته نامه که از سال ١٣٧۶ با ویژگی دو زبانه ترکمنی- فارسی پا به عرصه مطبوعات کشور گذاشته بود، طی ٢٢سال گذشته به پشتوانه فعالیت وسیع خود در زمینه انعکاس فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ترکمن‌های ایران، همچون آئینه‌ای از ارزش‌های فرهنگی ترکمن‌ها جلوه کرد و توانست در این منطقه تأثیرات شایانی بگذارد.

هواداران میرحسین موسوی به تأسی از او عنوان می‌کنند که نخست‌وزیرِ وقت از آن حوادث اطلاع نداشته و به محض اینکه اطلاع پیدا کرده است، ابتدا مخالفت شدید کرده و سپس استعفا داده است؛ اما مسئله اینجاست که اگر حق دادخواهی برای چنین فاجعه‌ای را به رسمیت بشناسیم، این پیش‌داوری و مبری ساختن موسوی، ماقبل شکل‌گیری کمیته‌ی حقیقت‌یاب، به معنای انسداد مجاری مستقل دادخواهی است.

خامنەای ها، لاریجانی ها، قالیباف ها، روحانی ها و رئیسی ها سرکردگان اصلی فساد در کشور هستند. هم از این روست کە روحانی، جهانگیری و رئیس سازمان خصوصی سازی از جوان فاسدی مثل امید اسد بیگی کە یک شبە رە صد سالە را پیمودە و مالک یکی از مجتمع های کلان اقتصادی کشور شدە حمایت می کنند و نسبت بە رفتار رقبای حکومتی شان هشدار می دهند و از آنها می خواهد"کاری نکنند کە توقع مردم بالا برود".مجازات اختلاسگران گویا از نظر آنان بالا بردن توقع مردم است.

داستان آویزان شدن دولت به سرمایه‌داری مالی ختم نشده است. دولت روحانی تا پایان عمر خود، چنانکه برمی‌آید از ابزارهای سرمایه‌داری مالی برای تامین کسری بودجه و جلوگیری از فروپاشی اقتصادی استفاده خواهد کرد. باید مراقب چاله و چاه‌های پیش رو بود.

سازمانهای کارگری در افریقا به عبور از تفکیک بین اقتصاد رسمی و غیررسمی آغاز کرده اند.

باقی کارگران از طریق آژانسهای کاریابی به کار گرفته می شوند. این آژانسها در رقابت با هم و برای گرفتن قرارداد از هاینکن، از دستمزدها می کاهند و بر فشار کار می افزایند. کارگران دسته بندی می شوند و به رقابت با هم کشانده می شوند.

رشد جنبش کارگری با رشد کمی تشکل مخالف دولت، حزب نجات ملی کامبوج همراه و همزمان شده است، که در جریان اعتصابات و تظاهرات در سالهای 2013 و 2014 باعث شد که در حزب حاکم خلق کامبوج هم اصلاحات ساختاری و برنامه ای صورت گیرد. اولاً حداقل دستمزد از 80 دلار آمریکا در ماه در سال 2013 به 170 دلار در 2018 افزایش یافت، که تنها به کارگران در بخش تولیدات پارچه، لباس و کفش عرضه شد.

اعتصابات گروە بزرگی از پالایشگاە ها و شرکت های پتروشیم در این هفتە نیز بە رغم همە فشارها، تهدیدات و سانسور خبری ادامە یافت و ٢٥ روزە شد. در این میان ترفندهای رنگارنگ کارفرمایان و مسئولین دولتی کە قصد دارند با ایجاد تفرقە در صفوف اعتصابیون و برخورد چندگانە با آنها بە اعتصابات پایان دهند نیز رە بە جایی نبردند.

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی، جمعه ۷ شهریور۱۳۹۹

میهمان برنامه: یداله بلدی - جامعه شناس، عضو حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

مطالب این شماره نشریه جُنگ کارگری:
*بورس نفت؛ پیوند اقتصاد رانتی و انگلی – یادداشت – مراد رضایی
* سازماندهی "دیمی کاران"1: نگاهی از "جنوب" بخش هشتم - میشله فورد
* مهاجرین، سازماندهی و هژمونی گزینشی در منطقه آزاد اقتصادی جنوب شرق آسیا- مکونگ بخش 6 - دنیس آرنولد – ترجمه گودرز
* کارگران لازم است خودشان صندوق اعتصاب تشکیل دهند – صادق کار
* گذر و نظری بر رویدادهای کارگری هفتە - جُنگ کارگری

حزب چپ آلمان با ایجاد فشار بر دولت آلمان، باید مانع از همکاری رو به گسترش با ایالات‌متحده، در جنگ اطلاعاتی و اقتصادی علیه چین شود. و متقابلاً برگسترش روابط با چین و به ویژه در مبارزه با بیماری همه گیر کرونا، تغییرات آب و هوایی و خلع سلاح بین المللی اصرار داشته باشد، و برای همکاری با جمهوری خلق، در این موارد، فشار آورد. زیرا مشکلات جهانی امروز، فقط با همکاری متقابل، قابل حل است.

بسیاری از ریسک ها و خطرات را به جان پذیرفتیم و چون برخی‌ها به دام معاملات و پیشنهادات طمع انگیز نیافتادیم. به قلمی که خداوند در دستمان نهاد سوگند یاد کردیم که قداست قلم را حفظ کنیم و تا آخر خط در حق قلم خیانتی نکردیم.

حزب سرخ نروژ و تجربه یک اتحاد

منوچهر گلشن عضو شورای مرکزی حزب چپ ایران(فدائیان خلق)

،در اتاق تلگرام " اتحاد چپ" به سوالات پاسخ داد

پنجشنبه ۶شهریور  ۱۳۹۹ برابر با ۲۷ آگوست ۲۰۲۰

ناصر خاکسار انسانی صمیمی و مهربان بود که شرافتمندانه ریست. او برای مهم‌ترین مشکلات جنبش کارگری پاسخ های ساده و راهگشا داشت. خانواده‌ی خاکسار هرکدام در زمینه‌ای برجستگی داشتند. ناصر یکی از گوهرهای بی بدیل جبش کارگری بود که تجارب پربارش را به کارگران منتقل می‌کرد.

در این مقاله می‌خواهم ابتدا به ستارگانِ نوترونی، یکی از فرم‌ها و حالت‌های نامتعارف مادّه در تراکم بسیار بالا، که نسبتا "ساده" با یاری نظریه نسبیت عام و فیزیک کوانتوم قابل توضیح و برای آشنائی‌ اولیه با موضوعِ مقاله سودمند است بپردازم و در ادامه مفهوم‌های سیاه‌چاله، سفیدچاله و "فضای" میان این دو، یعنی مفهومِ کرم‌چاله، را توضیح دهم.

«میزگرد جمهوری خواهی»، ۵ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۲۶ آکوست ۲۰۲۰

میهمانان: راحله طارانی، مهدیه گلرو، حسن نایب هاشم و مزدک لیماکشی

تهیه شده توسط تلویزیون اینترنتی رنگین کمان، بنیاد آزادی اندیشه و بیان

رژیم ایران خوب می داند که حتی اگر ترامپ در چکاندن ماشه از طریق شورای امنیت شکست کامل بخورد، به شکل یک جانبه آن را پبش خواهد برد و مانند تجربه برجام که خارج شد و تحریم ها را یک جانبه اعمال کرد و عملا ایران را در معرض یک تحریم جهانی قرارداد و اروپائی ها و دیگران نتوانستندمانع آن شوند. بنابراین بعید است از نظر عملی و اقتصادی گشایش دندان گیری نصیب رژیم غرق در بحران اقتصادی بشود.

در شرایطی که وضعیت بهداشت و درمان با مشکلات فراوانی روبرو است، و درتمام عرصه ها باکمبودها و نارسائی ها روبروست، اختصاص بودجه برای روضه خوانی و عزاداری در بیمارستانها که بخش زیادی ار آن نصیب روضه خوانان و مداحان میشود و در حالیکه بیماری کرونا در کشور بیداد می کند، برگزاری این مراسم ناشی از استیصال رژیم در جذب مردم و اهمیت ندادن به سلامتی و بهداشت مردم است.

اینستاگرام حزب چپ ایران(فدائیان خلق) برگزار کرد

:مشارکت زنان در احزاب سیاسی

مهمان برنامه :مریم سطوت یکی ار مسئولین اتحاد جمهوربخواهان

زمان برنامه :سه شنبه 25 آگوست 2020 برابر با 4 شهریور1399

حزب سرخ نروژ و تجربه یک اتحاد

منوچهر گلشن عضو شورای مرکزی حزب چپ ایران(فدائیان خلق)

،در اتاق تلگرام " اتحاد چپ" به سوالات شما پاسخ میدهد

پنجشنبه ۶شهریور  ۱۳۹۹ برابر با ۲۷ آگوست ۲۰۲۰

ساعت 21 بوقت ایران برابر با ساعت 18:30 بوقت اروپای مرکزی