فوریه 2020

سهم از چیدمان جدید قدرت سیاسی و دسترسی به رانتهای حکومتی، مالی و پولی صف بندی مجلس یازدهم را آرایش خواهد داد. در این مجلس اقلاً چهار باند دریده و بی پرنسیب به جان هم خواهند افتاد و رفیقان دیروز به روی هم پنجه خواهند کشید.

رواج چهل ساله‌ی تزویر و اختناق در ساختار حکومت جمهوری اسلامی، یک بی‌اعتمادی عمومی نسبت به گفته‌ها و کرده‌های سران حکومت ایجاد کرده است. حتی در ساده‌ترین مسائل، نظیر اخبار هواشناسی یا آمارهای اقتصادی، مردم به صورت پیش‌فرض، ادعاهای حکومتیان را دروغ تلقی می‌کنند. به طور ویژه، پس از ظهور و گسترش امکانات فضای مجازی، این بی‌اعتمادی نسبت جمهوری اسلامی افزایش پیدا کرد.

در این اوضاع آشفتە و انفجاری کە مردم تحت انواع فشارهای سنگین اقتصادی و روانی و بهداشتی قرار دارند قرار است شورای عالی کار در مورد افزایش دستمزد کارگران کە بزرگترین گروە مزدبگیر کشور هستند تصمیم بگیرد. قرار بود نتیجە مذاکرات مزدی و میزان افزایش دستمزد در پایان هفتە گذشتە اعلام شود ولی با گذشت یک هفتە تنها صحبت از توافق انجام شدە بر سر تعیین هزینە های سبد خواروبار می شود. این تاخیر بی شک بی ربط با رویدادهای اخیر و افزایش فزایندە بحران های مختلف کە جامعە را در خود گرفتە بخصوص نارضایتی شدید از گرانی و دستمزدهای ناچیز نیست.

رشد غیرمتعارف در سرمایه گذاری های سبز اکنون یک روند جاری است. در سال 2015 سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر به رقم 285 میلیارد دلار رسید - برای اولین بار بیش از رشد در سایر انواع انرژی مانند سوخت های فسیلی، گاز و ذغال سنگ. چین به تنهایی بیش از 100 میلیارد دلار از این سرمایه گذاری ها را به عهده گرفته است. کشورهای درحال توسعه نیز بیش از اعضای سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی (OECD) در این مورد به سرمایه گذاری دست زده اند.

در این نخستین شهرها و دولتشهرها، نوع جدیدی از مناسبات کار در کنار آنچه مناسبات متقابل نامیدیم، پدیدار شد. به این اعتبار که نخبگان سیاسی و معنوی توانستند خواهان خدمات کاری مردم عادی برای آنان شوند و این خدمات را دریافت کنند؛ نوعی خراج که دلالت بر بازتوزیع کالا دارد. این بازتوزیع مرکزی کالا و خدمات، فعالیت سازمانگرانه و مدیریت زیادی را، از جمله برای پاسخگویی عمومی، نیاز دارد.

با این طرح بدیع جناب وزیر در واقع بازنشستگان بجای افزایش مستمری ٢ درصد هم از مستمری شان بابت کارمزد یا همان بهرە کسر می شود! بە این میگویند شم بازاری و زدن سە نشانە با یک تیر، دهن بازنشستە را کە می گوید گرسنە و درماندەایم می بندند کە دیگر غر نزند، کلی سود نصیب فروشگاە های رفاە کە بازنشستگان مجبورند وام شان را از آنها خرید کنند سرازیر می کند و ٢ درصد هم از مستمری بازنشستە کسر می کنند! علاوە بر اینها منت هم بر سر بازنشستگان می گذارد. 

با وجود خطراتی کە شغل پرستاری دارد دستمزد و مزایای شغلی آنها اندک است و سالهاست کە بە اعتراضات پرستاران برای افزایش دستمزد و بهبود شرایط کاری شان توجە نمی شود و حتا کارانە آنها معمولا با تاخیر زیادی و در پی چند تجمع و تظاهرات پرداخت می شود و بە آنها نیز اجازە تشکیل اتحادیە مستقل دادە نمی شود. با این همە پرستاران در شرایط بحرانی فداکارانە مشغول خدمت کردن بە بیماران و کمک بە نجات جان آنها هستند.

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی جمعه ۹ اسفند ۹۸ برابر با ۲۸ فوریه ۲۰۲۰

میهمان برنامه: دکتر حسن نایب هاشم- پزشک ، مدافع حقوق بشر و کنشگر سیاسی

از طرف مجمع اسلامی ایرانیان - پاریس اطلاع یافتیم که این برنامه به دلیل خطر شیوع بیماری کرونا، برگزار نخواهد شد. سایت «به پیش»

سازمان بهداشت جهانی نسبت به موثر بودن و توجیه ممنوعیت همه مسافرت ها ابراز تردید کرده است. به علاوه، گروه های عدالت نژادی یادآورشده اند که آن ها در داخل این درک گسترده که افراد نه به خاطر آن که شخصا در معرض ویروس بوده اند بلکه به سادگی به موجب قومیتشان خطرناک هستند عمل می کنند.

بر اساس اطلاعاتی که در این زمینه منتشر شده است این بیماری نیز مهار شدنی است و در چین روند پیشروی آن سیر نزولی پیدا کرده است. مقابله با بیماری‌های مشابه در گذشته نشان می‌دهد که قدرت دانش بشر بسیار قوی تر از توان تخریبی انواع ویروس هاست. مشروط به این‌که لوازم مقابله با آن فراهم و قواعد پیشگیری از شیوع آن رعایت شود.

فراخوان این تشکل دانشجوئی از معلمان، اساتید دانشگاه‌ها، دانش‌آموزان و دانشجویان می‌خواهد که در روز شنبه ۱۰ اسفند ماه ماندن در خانه، مسئولان را به لغو کامل این تصمیم خطرناک وادار سازند تا کشور از شرایط بحرانی کنونی دور شده و به مرحله کنترل ویروس کرونا برسد.

مدل اقتصادی "تعاونی" در دنیای امروز، سومین قدرتمندترین مدل اقتصادی در کنار مدل های اقتصادی دولتی، و بخش خصوصی قرار دارد و با قدرت تمام به حیات خود ادامه میدهد. این مدل در ساختارهای حاکمیت های سیاسی سرمایه داری، چندان از حمایت و پشتیبانی دولتی برخوردار نشده و غالباً با اتکای به شرکت اعضاء خود، روی پاهای خویش ایستاده اند.

همه چیز حکایت از آن دارد که حاکمیت برنامه و آمادگی های لازم برای دفع فاجعه شیوع ویروس کرونا و وقایع دیگر مانند سیل، زلزله، آلودگی هوا، گرد و غبار، آتش سوزی جنگل‌ها و سایر اتفاقات طبیعی یا خودساخته را ندارد و پیش بینی های قبلی، فراهم نمودن زیرساخت های لازم، ابزار و وسائل ضروری و ایجاد آمادگیهای خاص مانند آموزش برخورد با اینگونه وقایع انجام نگرفته و نمیگیرد.

اشاره: به دنبال بررسی جنبه‌ی روش‌شناختی تعیّن دیالکتیکی و سطوح انتزاع در بخش نخست این سلسله ‌مقالات و سطح نخست انتزاع، و جنبه‌ی اقتصادی ساختار طبقاتی در ساختار اقتصادی سرمایه‌داری ناب در بخش دوم، اکنون بر جنبه‌های مهم اقتصادی – اجتماعی نظام سرمایه‌داری و طبقات اجتماعی همپای آن در سطح میانجیِ انتزاع متمرکز می‌شویم.

در نخستین بخش این سلسله‌گفتارها درباره‌ی جنبه‌ی روش‌شناختی تعیّن دیالکتیکی و سطوح انتزاع سخن گفتیم. براساس این دو ابزار نظری، در بخش حاضر به‌عنوان نخستین گام در تقریبِ جهان‌ واقعی انضمامی، به تشریح نخستین سطح انتزاع و جنبه‌ی اقتصادی ساختار طبقاتی در سرمایه‌داری ناب می‌پردازیم.

برای حزب چپ ایران (فدائیان خلق) که برای اولین بار در این سطح دیدار و گفتگو می کرد، یک موفقیت بود. به این دلیل ساده که در فردای این ملاقات خانم کورنلیا ارنست ضمن تشکر از«دیداری صمیمانه و کمک دهنده با حداکثر مواضع مشترک قابل انتطار»، از حزب تقاضای تجدید دیدار بعد از انتخابات در ایران و با موضوع مرکزی انتخابات را کرده است.

روز چهارشنبه ۱۹ فوریه ۲۰۲۰ دیداری بین گروه ایران در پارلمان اروپا و هیئتی از سوی حزب چپ ایران (فدائیان خلق) متشکل از ، آینده آزاد، احمد نجاتی، علی پور نقوی و مهدی ابراهیم زاده در محل پارلمان اروپا در بروکسل برگزار شد. در همین رابطه گفتگویی با 2 نفر از اعضای هیئت صورت گرفته است که در اختیار شما قرار می گیرد.

امروزه نه تنها کارگران و زحمتکشان، بلکه اقشار وطبقات زیادی که زیر فشار بحران های ذاتی نظام سرمایه داری، که با پیشرفت تکنولوژیک نوین ابعاد به مراتب خطرناکی پیدا میکنند، ادامه عادی زندگی خود را در خطر می بینند، در جستجوی راهکار های نوین جایگزینی برای نظام اقتصادی حاکمه بر آمده و به راهکارهایی روی می آورند که ویژگیهای سوسیالیستی دارند.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) موفقیت تحریم انتخابات نمایشی را به مردم هشیار و بپاخاسته‌ی ایران شادباش می‌گوید. پیروزی تحریم انتخابات فرمایشی، گامی مهم در تداوم مبارزات مدنی مردم ایران در راستای گذار از جمهوری اسلامی، پایان دادن به استبداد دینی حاکم و تاکیدی بر این حقیقت است که آزادی و دمکراسی نه در جمهوری اسلامی بلکه در نبود آن، به دست آمدنی است.

در این شماره می خوانید :

-مجلس "یک دست" کدام موانع تولید را می خواهد رفع کند؟

-جعل حمایت و وارونە کردن حقایق تا کی؟

-اشتغال در اقتصاد سبز- بخش 4

-طرح کلی تاریخ کار- بخش دوم

-چرا اعلام میزان افزایش دستمزد بە بعد از انتخابات موکول شد!

-گذر و نظری بر رویدادهای کارگری هفتە

در لحظه‌ی کنونی همه‌ی تأکیدات باید متوجه به حداقل رساندن تلفات ناشی از این بیماری باشد. چون ارزش جان انسان‌ها بر هر چیز دیگری اولویت دارد. ما پیشاپیش این را هم اعلام می داریم که توسل به بهانه‌هایی چون نبود دارو، کمبود وسایل پیشگیری، ناکافی بودن مراکز پذیرش بیماران و ... به هیچ‌وجه عامل تعیین‌کننده نیست، به ویژه این‌که تجربه‌ی کشورهای دیگر در این زمینه نیز در دسترس همگان است.

فایل صوتی جلسه تلگرامی جمعه ۲ اسفند ۱۳۹٨

میهمان این هفته: مهدی فتاپور، عضو شورای مرکزی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

استارت تمام تغییراتی کە تا کنون در قانون کار انجام گرفتە، از طرف همین جماعت موتلفە و حجتیە ای ها بودە است و اصلاح طلبان و دارودستە روحانی نیز بە آن پیوستند. زمانی کە یک سیاستمدار محافظە کار از رفع موانع تولید دم می زند، کارگران خوب می دانند کە مقصود طرف تعرض بە حقوق کارگران و زحمتکشان است.